Prawo kontra religia - Krzysztof Grabon
Publicystyka » Recenzje » Prawo kontra religia
A A A

Tytuł: Wierni i wybrani
Autor: Rafał Jaworski
Wydawnictwo: Hyla
Data wydania: 2007
Kategoria: Poezja

Poezja Pana Rafała Jaworskiego jest religijno-poetyckim traktatem. Każdy na religie patrzy z zupełnie innej strony – wierząc w nią lub traktując ją jako element kultury; często ją ignoruje. Czytelnik powinien zadać od razu pytanie – dlaczego – skoro jest ona jedną z dróg po za prawem i etyką prowadzącą w stronę dobra. Człowiek wierzący często ustanawia prawo sprzeczne z zasadami religijnymi. Nie istnieje jednoznaczna definicja religii. Wszystkie religie wyznające wartość życia za nadrzędną, będą religiami, które wyznającymi to samo, a różniącymi się tylko obrzędami.
Jednym z grzechów głównych, które człowiek nagminnie popełnia jest pycha:
„Pychę swą, Boże, biorę wciąż
za godność własną … Drugi urazy
policzek chronię podwójną gardą
racji rozumu”
[***]s.5
już na samym początku nasuwa się skojarzenie biblijne zachęcające człowieka do przebaczenia i dania drugiemu człowiekowi szansy. Podmiot liryczny wie, że każdy popełnia błędy. Zachęca nas do wewnętrznego spokoju – określanego mianem pokory. Nim może być dystans, który jest często mylony przez ciągły pospiech. Często pokonuje nas własna i innych słabość.
Historia XX wieku ukazał wewnętrzne rozdarcie ludzkości. Wystarczy wspomnieć dwie wojny światowe. Podmiot liryczny, nagle stający się św. Piotrem woła, jego wołanie jest niemal krzykiem:
„Wiek XX-ty nazwał by mnie wewnętrznie sprzecznym,
Wręcz niemożliwym na czasy ekspansji Pax Romana.
Miałem trzy imiona: Szymon, Piotr i Kefas.
Jedno jest autorstwa Boga. Dane przez świat
przystają do stopnia komplikacji życia:
przekroczyłem alter ego psychoanalizy,
metamorfozy dr Jekla i mr Hydea.”
[Zaduma św. Piotra u bram Raju]s.21
Można go usłyszeć z drugiego końca, człowiek komplikuje całe swoje życie. Często proste rozwiązania są tusz obok niego, na wyciągnięcie ręki. Wkracza w dokonania nauki. Rozgranicza świat od praw wiary. Głośno przyznaje się do bledu, który popełnił – mianowicie wyparcia. W Nowym Testamencie opisana jest historia: gdy Jezus rozmawia z św. Piotrem i mówi, ze gdy zapieje kogut św. Piotr trzy razy się go wyprze. Tak też się stało. Wyparł się. Do tego wyparcia przyznaje się. Podaje fakty z jego życia. Swoją wypowiedź adresuje do Boga. Ciągle pojawiają się nowi ludzie, którzy przy popełnieniu swoich błędów będą wskazywać na zdarzenia, które doprowadziły do popełnionego błędu. Oczyszczenie, o którym mówi podmiot liryczny jest symbolem bieli, a czyszczenie symbolem wybielania, ponieważ współczesny człowiek wypierał się, wypiera takich wartości jak miłości, prawdy.
Człowiek wracając z pracy zawsze włącza radio, telewizje, komputer. Wszystko jest dla niego rozrywką bez względu na porę dnia czy nocy. Karmi się go listą przebojów, wiadomościami o złych wydarzeniach, seriali, kabaretów. Komentuje:
„Program nabożeństw jest raczej nudny,
wiarygodność informacji podważalna,
momenty emocji coraz rzadsze,
kapłani często irytują.”
[***]s.31
człowiek się przyzwyczaił do ciągłego ich podawania. Zdaniem podmiotu lirycznego żadna informacja, która jest podawana nie jest prawdziwa - sieje wśród publiczności zakłamanie i uczy innych zakłamania. Zaczyna wierzyć we wszystko co jest fałszywe. Czy fałszywość sieje prostotę taką jaka powinna być? Z tym co fałszywe próbuje walczyć. Programy na które by się oczekiwało są często bardzo późno w nocy.
W obliczu tragedii człowiek podejmuje jakiekolwiek rozważania:
„Gdzie był Bóg? – krzyczą tytuły gazet.
Tęcza świata wstała nad Birkenau.
Troska intelektu pochyla się nad Kościołem”
[Osłony zbrodni: 3 Prawo do pytania]s.31
Na takie rozważanie jest już za późno. Każdego z nas czeka Sąd Ostateczny, nawet zbrodniarzy, którzy nie osłonią przed niczym. Słynne powiedzenie: „ Jak Trwoga to do Boga” określa stan duchowy; w tym także religijny człowieka.
„Wierni i wybrani” Pana Rafała Jaworskiego wskazują na sprzeczne z zasadami wiary prawo ustanowione przez człowieka, ponieważ widzi dla siebie korzyści majątkowe, które są zagładą życia religijnego człowieka stającego w odwiecznej walce w obronie życia człowieka.


Krzysztof Graboń

____________________________________________________________________
Rafał Jaworski „Wierni i wybrani” wyd. Hyla Bytom 2007 s.65





Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • E-mail znajomego:
  • E-mail polecającego:
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • Znajomy został poinformowany
Krzysztof Grabon · dnia 26.05.2010 20:59 · Czytań: 682 · Średnia ocena: 2 · Komentarzy: 2
Komentarze
Szuirad dnia 31.05.2010 12:58 Ocena: Przeciętne
"Każdy na religie patrzy z zupełnie innej strony – wierząc w nią lub traktując ją jako element kultury; często ją ignoruje."
religię - liczba pojedyncza patrząc na drugą część zdania.
W religię się nie wierzy. Jako system wierzeń i praktyk, określa relację pomiędzy sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a społeczeństwem, grupą lub jednostką. Wierzy się w coś, kogoś, religia "pomaga" się do swiętości zbliżyć

"Czytelnik powinien zadać od razu pytanie – dlaczego – skoro jest ona jedną z dróg po za prawem i etyką prowadzącą w stronę dobra." A dlaczego powinien takie pytanie zadać?

"Wszystkie religie wyznające wartość życia za nadrzędną, będą religiami, które wyznającymi to samo, a różniącymi się tylko obrzędami." - składnia, gramatyka.
Myślą, że bardzo odważne stwierdzenie

"Zachęca nas do wewnętrznego spokoju – określanego mianem pokory. Nim może być dystans, który jest często mylony przez ciągły pospiech. Często pokonuje nas własna i innych słabość.
- często - powtórki
- Nim może być dystans - w kontekście z pokorą gramatyka, składnia aż piszczy
-raczej : pokonuje nas slabość wlasna i innych - lepiej brzmi

"Często proste rozwiązania są tusz obok niego" - chyba tuż, i znowu "często"

" wyparcia. W Nowym Testamencie opisana jest historia: gdy Jezus rozmawia z św. Piotrem i mówi, ze gdy zapieje kogut św. Piotr trzy razy się go wyprze. Tak też się stało. Wyparł się. Do tego wyparcia przyznaje się." - powtórki, aż gotuje się od wyparcia

"Oczyszczenie, o którym mówi podmiot liryczny jest symbolem bieli, a czyszczenie symbolem wybielania, ponieważ współczesny człowiek wypierał się, wypiera takich wartości jak miłości, prawdy."
- spójrz na końcówkę, tu coś szwankuje. gramatycznie i składniowo. Dotego znów wypiera się, trzy linijki po wczesniej punktowanych 4 razach. Poza tym, biel, symbol, oczyszczenie tez powtórki

" Karmi się go listą przebojów, wiadomościami o złych wydarzeniach, seriali, kabaretów" chyba : serialami, kabaretami

"Programy na które by się oczekiwało są często bardzo późno w nocy." - a może własnie większość na nie nie oczekuje i dlatego są tak późno w nocy.

„Wierni i wybrani” Pana Rafała Jaworskiego wskazują na sprzeczne z zasadami wiary prawo ustanowione przez człowieka, ponieważ widzi dla siebie korzyści majątkowe, które są zagładą życia religijnego człowieka stającego w odwiecznej walce w obronie życia człowieka."
Trochę to zdanie jest zakręcone, jakbyś próbował wepchnąć do niego kilka różnych informacji. Zupełnie nieczytelna jest końcówka z człowiekiem, ktoremu ze względu na korzyści majątkowe grozi zagłada zycia, a ktory jeszcz walczy w obronie życia.
A przede wszystkim to nie korzyści majątkowe niszczą człowieka a raczej przywiązanie do nich i traktowanie jako najważniejsze.
1 Tym. 6:10
10. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy; niektórzy, ulegając jej, zboczyli z drogi wiary i uwikłali się sami w przeróżne cierpienia.

Rozumiem, ze miała być to recenzja. Według mnie bardziej przypomina streszczenie fragmnentów okraszone własnymi przemysleniami, bazującymi zresztą na potocznych wyobrażeniach. Zabrakło paru elementów recenzji jak choćby wlasnej oceny, porównania pozycji z innymi z tego nurtu, może na tle zjawisk społecznych ( choć tu już jakieś próby miożna znaleźć), określenie co ta pozycja znaczy w dorobku autora itp.

Po drugie styl mnie nie przekonuje. Kilka potknięć znalazlem, a nie są to wszystkie, i to potknięć składniowych, gramatycznych, spora ilość powtórek.
Na uznanie wskazuje fakt, że (jeśli się nie mylę) jest to Twój debiut na PP i to w trudnym temacie religijno - społecznym. Temacie, który zawsze będzie wywoływał emocje i jest kontrowersyjny.
Pozdrawiam
Krystyna Habrat dnia 01.06.2010 12:27
Tyle lat żyję, a nie wiedziałam, ze prawo prowadzi do dobra. Myślałam, że do bogacenia się prawników. Stąd porzekadło: bylebyś się po sądach (nie) włóczył!
Wiesz, przejrzyj ten tekst jeszcze raz w celu poprawienia błędów, a przy okazji przemyśl tytuł i pierwszy akapit. One nie zachęcają do sięgnięcia po te wiersze. Jeśli to poezja i to poezja mądra, filozoficzna, to musisz to wydobyć i zasugerować już na wstępie. A poglądy (bardziej przemyślane) daj niżej. Nie oceniam. :(
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Marek Adam Grabowski
24/04/2024 13:46
Fajny odcinek. Dobra jest ta scena w kiblu, chociaż… »
Marian
24/04/2024 07:49
Gabrielu, dziękuję za wizytę i komentarz. Masz rację, wielu… »
Kazjuno
24/04/2024 07:37
Dzięki piękna Pliszko za koment. Aż odetchnąłem z ulgą, bo… »
Kazjuno
24/04/2024 07:20
Dziękuję, Pliszko, za cenny komentarz. W pierwszej… »
dach64
24/04/2024 00:04
Nadchodzi ten moment i sięgamy po, w obecnych czasach… »
pliszka
23/04/2024 23:10
Kaz, tutaj bez wątpienia najwyższa ocena. Cinkciarska… »
pliszka
23/04/2024 22:45
Kaz, w końcu mam chwilę, aby nadrobić drobne zaległości w… »
Darcon
23/04/2024 17:33
Dobre, Owsianko, dobre. Masz ten polski, starczy sarkazm… »
gitesik
23/04/2024 07:36
Ano teraz to tylko kosiarki spalinowe i dużo hałasu. »
Kazjuno
23/04/2024 06:45
Dzięki Gabrielu, za pozytywną ocenę. Trudno było mi się… »
Kazjuno
23/04/2024 06:33
Byłem kiedyś w Dunkierce i Calais. Jeszcze nie było tego… »
Gabriel G.
22/04/2024 20:04
Stasiowi się akurat nie udało. Wielu takim Stasiom się… »
Gabriel G.
22/04/2024 19:44
Pierwsza część tekstu, to wyjaśnienie akcji z Jarkiem i… »
Gabriel G.
22/04/2024 19:28
Chciałem w tekście ukazać koszmar uczucia czerpania, choćby… »
ks-hp
18/04/2024 20:57
I taki autor miał zamysł... dziękuję i pozdrawiam... ;) »
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty