Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie - Karol Oczycha
Publicystyka » Recenzje » Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie
A A A
  • Autor książki: E. Chris
  • Tytuł: Dobrzego złodzieja przewodnik po Amsterdamie

 

-Tyle pracujesz, odpocznij chociaż w weekend i wyłącz komputer – mówię do współlokatorki.
- A wiesz… tak tęsknię za dobry kryminałem – mówi.
Mówisz masz. Dobry kryminał. Recenzja. 

 

Trzy małe gipsowe małpki. Jedna zasłania sobie rękoma oczy, druga uszy, trzecia usta. Trzy mądre małpy. Małpki. Znak pochodzący z Japonii. Milczą, a mówią: „Nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. Jakby po cichu przyzwalały na zło, jakby niczym nie wiedziały. Takie mądre, takie niewinne… Dlaczego więc wywołały tyle zamieszania?

 -„Chcę, żebyś je dla mnie ukradł”. Tak zaczyna się rozmowa z Charlie’go Howarda z pewnym tajemniczym Amerykaninem.  Klient posiada jedną gipsową małpkę, ale potrzebuje wszystkich trzech… Już sama prośba obrabowania kogoś z bezwartościowych figurek wydaje się być podejrzana. Jednak Charlie złodziej i pisarz kryminałów podejmuje się zadania… głownie z chęci zysku. Jest dobrym złodziejem, samoukiem w swoim „fachu”. Oficjalne żyje z pisania kryminałów. Sam dobrze wie na czym polega życie złodzieja dlatego jego książki  opisują historie tak… wiarygodne. Niestety nie potrafi szybko łączyć ze sobą faktów, co utrudnia mu nie tylko pisarską pracę…  Jednak z łatwością udaje się mu włamać do dwóch prywatnych mieszkań… problemy nadchodzą szybciej niż mogłoby się zdawać, ale prawdziwe i dużo większe kłopoty nie zaczynają się w czasie kradzieży, tylko się wraz z nagłą  śmiercią Amerykanina.

Jaką zleceniodawca miał przeszłość? Dlaczego figurki małpek były warte ogromnego ryzyka? Kim była ponura barmanka lubiąca legalne w Holandii narkotyki? I jaki miała związek ze sprawą? I jakie jest powiązanie małpek z zuchwałym włamaniem do sejfu jednej z największych holenderskich firm jubilerskich,  włamaniem o którym już (prawie) wszyscy zdążyli zapomnieć?

Wątki splatają się ze sobą i komplikują… akcja trzyma  czytelnika w napięciu do samego końca i bardzo zaskakuje. Każdy z bohaterów jest szary, ma zagadkową przeszłość, którą trudno odgadnąć ponieważ maski bardzo przywarły do twarzy.

Akcja powieści dzieje się w Amsterdamie. Miasto zostało opisane tak jak wygląda, tak jak mógł go zapamiętać każdy turysta (lub nawet turysta-złodziej): bary otwarte do późna, malownicze kamieniczki, kawiarenki przy Domu Anny Frank, szemrane dzielnice i słynne rowery których jest więcej niż samochodów:

„W Amsterdamie kradną rowery. Między innymi dlatego wszystkie są takie stare – nikt nie chce inwestować w coś, co w każdej chwili może zostać ukradzione. Najśmieszniejsze w tym jest to, ilu miejscowych nie ma nic przeciwko temu, by skradziony im rower zastępować skradzionym komu innemu. Kupują je od złodziei operujących na placu Dam, wiec interes kręci się w najlepsze. […] Złodziei rowerów jest tu niemało. […] Ja [kradnąc rower] wolę korzystać z wytrycha. Zresztą jeśli kłódka nie jest jakaś specjalna, zabiera mi to prawie tak mało czasu, jak użycie nożyc, a wytrych przecież łatwiej mieści się w kieszeni. W dodatku nie niszczę właścicielowi kłódki, wartej pewnie więcej niż sam rower”.  [1]

W historii Charlie’go można znaleźć wiele podobnych perełek dotyczących holenderskiej mentalności opisanych w zabawny i lekko ironiczny sposób.  Również wtrącenia i opisy „zawodu” złodzieja opisane są awanturniczym  tonie. Nie jest trudne uśmiechnąć się do kartek powieści i kibicować dobremu- złemu złodziejowi.  I pomimo, że to złodziej jest głównym bohaterem całej powieści, zło nazwane jest złem i nie udaje dobra.

„Dobrego złodzieja przewodnik po  Amsterdamie”  to pierwsza z całej serii powieść kryminalna młodego (ale już nagrodzonego!) brytyjskiego twórcy Chrisa Ewana. Każdemu, komu przypadły do gustu przygody Charlie’go w Amsterdamie mogę polecić jego „przewodniki” po  Paryżu, Vegas, Wenecji i Berlinie. Ze wstydem się przyznam, ze po cichu liczę na to, by kiedyś Charlie zechciał coś ukraść z Warszawy…

 

[1] E. Chris, Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie, Warszawa 2007, s 21, tłum. J. Rybicki.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • E-mail znajomego:
  • E-mail polecającego:
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • Znajomy został poinformowany
Karol Oczycha · dnia 29.12.2014 10:15 · Czytań: 2682 · Średnia ocena: 0 · Komentarzy: 7
Komentarze
Krystyna Habrat dnia 31.12.2014 18:43
Chyba ciekawa i sympatyczna ta książka, skoro taka właśnie jest recenzja.
Mojej krewnej, gdy była tam na stażu, też ukradziono rower. Nocą spod domu znajomych, u których była z wizytą. Wróciła pieszo, choć miała daleko i bała się chodzić po nocy. Tym razem była tak nabuzowana, że pobiłaby każdego zbója łańcuchem, jaki jej po rowerze został.
Nie jestem amatorem kryminałów, ale chyba sięgnę po tę książkę dla odświeżenia wspomnień z tego miasta. W recenzji jest taka ładna zachęta.
Miladora dnia 01.01.2015 16:12
A ja na razie z krótkim pytaniem. :)
Dlaczego tak:
Cytat:
Autor książki: E. Chris

Cytat:
[1] E. Chris, Do­bre­go zło­dzie­ja

A nie - Chris Ewan, skoro "Chris" to imię, a "Ewan" nazwisko.
Zola111 dnia 03.01.2015 19:09
Karolu,

tekstowi potrzebna jest korekta, i szczerze wyznam, że nie dziwię się poprzedniczkom, bowiem zdarza się, że Autor nie wciela w życie korekty i tak teksty wiszą w czytelni z usterkami, choć ktoś się nad nimi napracował. A literówki zdarzają się każdemu. Dość ględzenia, za które z góry przepraszam.

Miladora już pisała, że autor to Chris Ewan!

Cytat:
tak tę­sk­nię za dobry kry­mi­na­łem – mówi.


- dobrym

Cytat:
Mó­wisz masz


- Mówisz, masz.

albo:

- Mówisz - masz.

Cytat:
druga uszy


- druga - uszy,

Cytat:
trze­cia usta.


- trzecia - usta.

Cytat:
jakby ni­czym nie wie­dzia­ły.


- jakby o niczym...

Cytat:
Tak za­czy­na się roz­mo­wa z Char­lie’go Ho­war­da z pew­nym


- bez z przed Charliego

- bez apostrofu: Charliego

Cytat:
Char­lie(,) zło­dziej i pi­sarz kry­mi­na­łów(,) po­dej­mu­je się za­da­nia…


- przecinki,

Cytat:
Sam do­brze wie(,) na czym po­le­ga życie zło­dzie­ja(,) dla­te­go jego książ­ki opi­su­ją hi­sto­rie tak… wia­ry­god­ne.


- przecinki,

Cytat:
Nie­ste­ty(,) nie po­tra­fi szyb­ko łą­czyć ze sobą fak­tów,


- przecinek,

Cytat:
Jed­nak z ła­two­ścią udaje się mu wła­mać do dwóch pry­wat­nych miesz­kań. Pro­ble­my nad­cho­dzą szyb­ciej(,) niż mo­gło­by


- nadużywasz wielokropka, przecinek,

Cytat:
którą trud­no od­gad­nąć(,) po­nie­waż maski bar­dzo przy­war­ły do twa­rzy.


- przecinek,

Cytat:
Mia­sto zo­sta­ło opi­sa­ne tak(,) jak wy­glą­da, tak jak mógł go...


- przecinek,

Cytat:
tak(,) jak mógł go za­pa­mię­tać każdy tu­ry­sta (lub nawet tu­ry­sta-zło­dziej): bary otwar­te do późna, ma­low­ni­cze ka­mie­nicz­ki, ka­wia­ren­ki przy Domu Anny Frank, szem­ra­ne dziel­ni­ce i słyn­ne ro­we­ry(,) któ­rych jest wię­cej niż sa­mo­cho­dów:


- przecinki,

Cytat:
Ku­pu­ją je od zło­dziei ope­ru­ją­cych na placu Dam, wiec in­te­res kręci się w naj­lep­sze.


- więc

Cytat:
Zresz­tą(,) jeśli


- przecinek,

Cytat:
W hi­sto­rii Char­li'ego można zna­leźć wiele po­dob­nych pe­re­łek(,) do­ty­czą­cych ho­len­der­skiej men­tal­no­ści(,)opi­sa­nych w za­baw­ny i lekko iro­nicz­ny spo­sób.


- Charliego,
- przecinki,

Cytat:
Rów­nież wtrą­ce­nia i opisy „za­wo­du” zło­dzie­ja opi­sa­ne są (w) awan­tur­ni­czym tonie.


- brak w i całe zdanie jakoś nie brzmi. Może zmienisz?

Również wtrącenia i opisy złodziejskiego rzemiosła zostały napisane stylem powieści awanturniczej.

- poza tym unikniesz powtórzenia: opisy opisane

Cytat:
ki­bi­co­wać do­bre­mu- złemu zło­dzie­jo­wi.


- spacja po dobremu

-
Cytat:
Każ­de­mu, komu przy­pa­dły do gustu przy­go­dy Char­lie’go w Am­ster­da­mie(,) mogę po­le­cić jego „prze­wod­ni­ki”...


- ponownie Charliego,
- ponownie - przecinek,

I na koniec uwaga Miladory, dotycząca wartości merytorycznej przypisu.

Mam nadzieję, Karolu, że naniesiesz poprawki. Uwierz mi: korekta to mozolna praca :)

Serdeczności i jeszcze noworoczne pozdrowienia,

z.
Miladora dnia 03.01.2015 21:07
Zola111 napisała:
Tekstowi potrzebna jest korekta, i szczerze wyznam, że nie dziwię się poprzedniczkom, bowiem zdarza się, że Autor nie wciela w życie korekty i tak teksty wiszą w czytelni z usterkami, choć ktoś się nad nimi napracował.

Obawiam się, że w tym przypadku Ty się napracowałaś, Zolu, ponieważ z poprzednich tekstów wynika, że autor niechętnie zjawia się, by odpowiedzieć komentującym, co oczywiście niektórych - i to całkiem słusznie - może zniechęcić do następnych odwiedzin i tracenia czasu na bardziej szczegółową analizę tekstu.
Zola111 dnia 03.01.2015 22:13
Miladorko,

dzięki i ukłony. Ustalmy ostatecznie:

Ch. Ewan...

moją literówkę już poprawiłam :)

buziaki,

z.

Ps. Dla zainteresowanych: http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Ewan
Dobra Cobra dnia 04.01.2015 15:21
Niedobrze, jak Autor recenzji myli już na początku inicjały autora książki. Rozumiem, że autorem jej jest Chris Ewan, ew. C. Ewan, a nie E. Chris. Bo najważniejsze jest przecież nazwisko, a nie imię, nieprawdaż? Zawsze tak jest.

Zazwyczaj nie pojawiam się też pod tekstami autorów, którzy nie szanują swego czytelnika, i nie raczą nawet ustosunkować sie do treści komentarza. Wiem, czasem człowiek ma przekonanie co do swojej idealności, a komentujący ją perfidnie burzą. "Ja wam tu prezentuje taki talent, a wy go opluwacie". Ale to nie tak.


Książka, którą recenzujesz, może być ciekawa. Jednak swoją postawą "ani be, ani me" odstręczasz od niej potencjalnych czytelników.


Pozdrawiam w próżnię.

DoCo
Krystyna Habrat dnia 05.01.2015 20:14
Ja również wolę, gdy autor tekstu jest "kontaktowny", ale bardziej zafrapowała mnie możliwość jeszcze innego spojrzenia na to mile wspominane miasto. Chociaż po ostatniej kradzieży torebki - rok temu w szpitalu - mogę mieć opory z nazywaniem tytułowego złodzieja dobrym.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
ks-hp
18/04/2024 20:57
I taki autor miał zamysł... dziękuję i pozdrawiam... ;) »
valeria
18/04/2024 19:26
Cieszę się, że przypadł do gustu. Bardzo lubię ten wiersz,… »
mike17
18/04/2024 16:50
Masz niesamowitą wyobraźnię, Violu, Twoje teksty łykam jak… »
Kazjuno
18/04/2024 13:09
Ponownie dziękuję za Twoją wizytę. Co do użycia słowa… »
Marian
18/04/2024 08:01
"wymyślimy jakąś prostą fabułę i zaczynamy" - czy… »
Kazjuno
16/04/2024 21:56
Dzięki, Marianie za pojawienie się! No tak, subtelnością… »
Marian
16/04/2024 16:34
Wcale się nie dziwię, że Twoje towarzyszki przy stole były… »
Kazjuno
16/04/2024 11:04
Toż to proste! Najeżdżasz kursorem na chcianego autora i jak… »
Marian
16/04/2024 07:51
Marku, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Kazjuno, także… »
Kazjuno
16/04/2024 06:50
Też podobała mi się twoja opowieść, zresztą nie pierwsza.… »
Kazjuno
16/04/2024 06:11
Ogólnie mówiąc, nie zgadzam się z komentującymi… »
d.urbanska
15/04/2024 19:06
Poruszający tekst, świetnie napisany. Skrzący się perełkami… »
Marek Adam Grabowski
15/04/2024 16:24
Kopiuje mój cytat z opowi: "Pod płaszczykiem… »
Kazjuno
14/04/2024 23:51
Tekst się czyta z zainteresowaniem. Jest mocny i… »
Kazjuno
14/04/2024 14:46
Czuję się, Gabrielu, zaszczycony Twoją wizytą. Poprawiłeś… »
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty