Gniew (ta ruda) - palenieszkodzi
Poezja » Wiersze » Gniew (ta ruda)
A A A
Od autora: Wiersz brał udział w Zaśrodkowaniu#16 i zdobył szóste miejsce. Byłam zadowolona, bo eksperymentując nieco z budową i rymami utworku, nie miałam pewności, że znajdzie on wielbicieli. Myliłam się i teraz pragnę podziękować Wam za wyróżnienie.

Gniew (ta ruda)

weź głęboki oddech i krzycz
czemu nie dasz mi wolności
czemu wkładasz smycz

nie rozdrapuj tej miłości
to tylko wypalony znicz
słowa jak ości

weź głęboki oddech i krzycz
zatruty jadem miłości
ta ruda to bitch

dość już mam chorej zazdrości
to najzwyklejszy jest kicz
suma podłości

odwróć twarz teraz i patrz tu
policzek dostaniesz
tak z marszu

 

 

Kraków 24.05.2015 r.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
palenieszkodzi · dnia 27.05.2015 08:29 · Czytań: 462 · Średnia ocena: 2,67 · Komentarzy: 9
Komentarze
Usunięty dnia 27.05.2015 09:57 Ocena: Świetne!
Głosowałam na ten wiersz (możesz zapytać Akacjowej).
Strasznie mi się podobał... i jestem zła, bo dolna półka :)
ale wiersz mi sie podoba :)
Pozdrawiam, dark_kid.
palenieszkodzi dnia 27.05.2015 13:08
O, dzięki dark_kid za głos w konkursie a także komentarz. Ja również wyrażam zdziwienie dolną półka, wiersz zajął 6. miejsce na 23 nadesłane prace, właściwie znalazłam się w pierwszej ćwiartce.

Tak więc Twoja wysoka ocena oraz pochwała neutralizują zniesmaczenie:-). Jeszcze raz dziękuję, co napisała
palcia:)
Miroslaw Niepamietny dnia 27.05.2015 17:50
Też mam chęć krzyczeć....
Wiersz świetny, wyzwala we mnie dużo wylewnej emocji. Szkoda, że niedługo wygaśnie i znów będę szary....
A półka to tylko .... półka. Najważniejsza jest półka w sercu. Ty wiesz sama, na którą półkę powinien trafić. Ostatnio półki się zmiksowały... Powinna być jedna i tyle...

Świetne dzieło.
ajw dnia 27.05.2015 18:29
Niewątpliwie miałaś jakiś pomysł na wiersz, ale jak dla mnie troszkę za proste te rymy: wolności-miłości-ości-znowu miłości- zazdrości-podłości etc. Moze to spowodowało, ze dolna półeczka :)
Krzysztof Konrad dnia 27.05.2015 18:49 Ocena: Przeciętne
Witam. Anafora troszeczkę chaotyczna. Osobiście lubię, jak występuje ona w jakimś szyku (powiedzmy szyk rymów abab, to niech te powtórzenia też będą w abaB). Druga sprawa to nie wiem czy ktoś zauważył inwersja, mam wrażenie, iż nie zwróciłaś na nią uwagi i czasem ona jest a czasem nie. Fajny makaronizm, chociaż wielu sądzi, że niedopuszczalny w poezji- prawidłowo wklejony jest zjawiskowy.

Przejście z pierwszej do drugiej strofy wręcz z tej upragnionej ,,górnej półki" :). Reasumując wiersz do mnie także nie przemawia, ale też nie sądzę, by był zły- co najwyżej niedopracowany. Przepraszam, jeśli byłem niemiły.
palenieszkodzi dnia 27.05.2015 22:31
Mirosław, ajw, Krzysztof Konrad!

Dziękuję Wam serdecznie za wizytę oraz komentarze. A teraz odpowiem każdemu Komentatorowi po kolei:

Mirosławie! Nie czułam, tworząc ten wiersz, że będzie to coś zachwycającego, bo założyłam sobie zbyt trudne do wykonania zadanie - otóż zwrotki po 3 wersy, sylaby 8/8/5 i rymy abab. Takiego wiersza jeszcze nie było :). Brak mu nazwy ;p. Więc strasznie ciężko szło wkomponować w te ramy właściwą treść. Ale jednak wiersz znalazł swych popleczników, co niestety nie zaowocowało wyższą półeczką. I smutniej :). Dzięki za Twe słowa!

Ajw! Wiem, że tzw. "częstochowskie rymy" mają niewielu zwolenników, ale wystarczy zajrzeć do znanych i lubianych wierszy, by je odnaleźć. Ja chętnie przywracam im właściwe miejsce na poetyckiej niwie, nie mam do nich awersji. Dzięki, że i Ty zajrzałaś!

Krzysztofie Konradzie! Pierwszy raz Cię tu widzę, a dopiero co odszedł kolega Apollo. Tak więc suma mężczyzn wśród użytkowników się ponownie wyrównała :-). Witaj!!!

Wracam do wiersza - nie miałam w planie żadnej anafory, te powtórzenia (dwa) wniknęły z chwilowej potrzeby. Ale masz rację - przejście do drugiej zwrotki także uważam za bardzo udane. Potem już gorzej było z pomysłem :), bo stało się zbyt trudne.
Inwersje to chyba moja przypadłość, często je stosuję, nawet pisząc komentarze. Nie mam do nich żadnej awersji.
Nie byłeś niemiły, słusznej krytyki lubię wysłuchać, ale i na nią odpowiedzieć. Nie dostaję przy tym białej gorączki, o czym zapewnia szczerze
palcia:)
maker dnia 30.05.2015 22:40 Ocena: Słabe
Wiersz do mnie nie trafia w ogóle.

Pod względem formalnym:
Rymy częstochowskie/gramatyczne: "wolności - miłości - ości (!!!) - zazdrości - podłości" i męskie, z akcentem oksytonicznym (zatem mocne) "krzycz - smycz - znicz - bitch (!!!) - kicz", jak dla mnie, krzyczą o pomstę. Retoryczne pytania w pierwszej strofie - bardzo banalne, emocjonalnie nieprzekonujące. Fragmentaryczność i pourywane wersy - znam tylko jednego poetę, który w tej technice wypadał genialnie (jej twórca - Różewicz, oczywiście), inni próbujący sił w IV systemie leżą.
Jeżeli chodzi o inwersje - jak dla mnie absolutnie dopuszczalne w poezji (i w ogóle - język polski ma dosyć luźną składnię), tutaj, niestety, nieudane. Słowa potoczne z szykiem przestawnym, jak dla mnie, kiepsko grają. Albo stylizacja na "mowę mówioną", albo na "mowę poetycką". Ewentualnie jakieś rozwiązanie pośrednie, ale z klasą.
Pod względami innymi:
[quote[]zatruty jadem miłości
ta ruda to bitch[/quote]
Pierwsza metafora - zabija, drugie wyrażenie - wgniata w fotel. Jak dla mnie ewidentne podporządkowanie treści pod rym (podobnie jak w "słowa jak ości";)... ale ta "bitch" to mnie zamordowała, naprawdę.

Generalnie - nie podoba mi się i ze względów obiektywnych (wyżej wymienionych) i subiektywnych. Ja nie lubię poezji operującej tak dosłowną metaforyką (brak wolności - smycz). Nie przepadam też za stosunkowo agresywną wymową, cenię subtelność poezji i pewne zdystansowanie się podmiotu (co, oczywiście, nie równa się jego obiektywności, w liryce to niemożliwe).

Chcę jeszcze dodać - komentarz jest, uważam, merytoryczny i nie zacząłem czytać wiersza z nastawieniem negatywnym. Nie traktuj tego jako obrazę ad personam, tylko konstruktywną krytykę.
Uważam, że w zasadzie prawie każdy może nauczyć się pisania wierszy, ale przed Tobą bardzo długa droga - po pierwsze pod względem uświadomienia sobie własnego warsztatu i pracy nad nim, po drugie - zbierania doświadczeń i dojrzewania emocjonalnego.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.
palenieszkodzi dnia 30.05.2015 23:18
Do makera!

Widzę, że dopiero co wdepnąłeś na portal, o ile to prawda:-). Przed Tobą więc długa droga. Nie powinieneś zatem zaczynać od komentarzy odwetowych wynikających z faktu, że zwróciłam Ci uwagę na SB, iż ortografia i interpunkcja to osobne zagadnienia, powołałam się zresztą na mądrzejszych ode mnie. ( http://lubimyczytac.pl/ksiazka/.../kultura-jezyka-polskiego-wymowa-ortografia-interpunkcja). Niestety, bez echa. Dlatego też i Twój komentarz pozostanie bez odpowiedzi, co napisała
palcia:)
maker dnia 30.05.2015 23:33 Ocena: Słabe
Ale ja Tobie odpowiedziałem - termin "ortografia" w znaczeniu potocznym (szkolnym) obejmuje tylko błędy w zapisie wyrazów (nie obejmuje zatem błędów fleksyjnych, składniowych czy interpunkcyjnych); jako termin naukowy obejmuje wszystkie błędy gramatyczne. Przecież nie ja wymyślam terminologię językoznawczą. PWN może posłużyć się zarówno węższym, jak i szerszym znaczeniem tego wyrazu. To tak, jak z metaforą - w znaczeniu szerszym oznacza wszystkie środki leksykalne (tropy), w węższym - tylko ten konkretny, czyli przenośnię.

Mój komentarz jest kulturalny i merytoryczny. Insynuując, że robię to "z odwetu" (co nie jest prawdą - gdyby wiersz był dobry, napisałbym inaczej), zwolniłaś się z obowiązku odpowiedzi na jakikolwiek z moich argumentów.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Rafi
20/09/2019 02:33
mike17 Bardzo dziękuję za opinie :D są to moje początki,… »
mike17
19/09/2019 22:14
He he, miło mi to słyszeć :) Dobre słowo wszystkiego warte… »
Yaro
19/09/2019 21:44
Dzięki bruliben :) »
Yaro
19/09/2019 21:40
To od Mike Jagger https://youtu.be/K5_EBAzIPJM. Jakbym… »
bruliben
19/09/2019 21:40
Żonę skserować, hmmm? No pewnie, nikt nie jest doskonały.… »
bruliben
19/09/2019 21:21
Dziękuję Lilah. Miło gościć. »
bruliben
19/09/2019 21:19
Ciekawy wiersz, misternie zbudowany. Skomentuję go słowami… »
Kazjuno
19/09/2019 20:26
Droga Al Szamanko - panienko z dobrego domu. Na wstępie… »
wiosna
19/09/2019 20:02
Niejednemu się przytrafiło. I niejednemu nie udało się tak… »
mike17
19/09/2019 19:48
I miałaś w nim archaizm "shall" a nie… »
wiosna
19/09/2019 19:47
hmmm, hmmm aż się zaczęłam zastanawiać do jakiej grupy ja… »
wiosna
19/09/2019 19:38
Mike wiem, że istnieją, ale nie wiem, czy się nimi akurat w… »
mike17
19/09/2019 19:17
W każdym języku istniały/istnieją archaizmy. Pozdrawiam… »
wiosna
19/09/2019 19:15
Al, dziękuję. Miło, że Ci się podoba moje rymowanie:)»
Dobra Cobra
19/09/2019 19:14
Nie będzie nam Niemiec pluł w twarz ni dzieci nam germanił.… »
ShoutBox
 • Dobra Cobra
 • 18/09/2019 08:22
 • tej wytwórni. Ale sam szef D. próbuje zmienić czasy i transformację koncernu w stronę tematyki niebaśniowej. [link]
 • Dobra Cobra
 • 18/09/2019 08:20
 • Disney ma nie lada orzech do zgryzienia :) . Johansson zaprosili nawet na spotkanie dyrektorów D. I ona tam jasno mówiła, że reżyser niepokorny i film też, co niespecjalnie idzie za rączkę z polityką
 • TomaszObluda
 • 18/09/2019 06:50
 • em FOXa, więc Disney nie miał nic do gadania. A czy film pojawi się w Polskich kinach? Sadzę, że tak, ale nie wszędzie i nie od razu, bo tu nie chodzi o ideologię, ale o kasę.
 • TomaszObluda
 • 18/09/2019 06:48
 • Co do filmu, ten Hitler, będzie wymyślonym przyjacielem i z tego co wiem, będzie takim diabłem na ramieniu, co mówi źle, to wbrew pozorom nie komedia. Druga sprawa film powstał praktycznie przed zakup
 • Kazjuno
 • 17/09/2019 14:16
 • Znowu przesadzasz. Jesteś wrażliwym facetem, na dodatek z intuicją muzyka, więc czułym na fałszywe nuty. Także te cecha ułatwia Ci trafne komentarze. Więc jak znajdziesz czas(?)...
 • AntoniGrycuk
 • 17/09/2019 11:55
 • Powiem tak: technicznie mam coś do powiedzenia i choć nie jest to idealne, to potrafi być pomocne, natomiast mój gust znacznie odbiega od przeciętnej i to, co mi się podoba, nie zawsze jest dobre.
 • Kazjuno
 • 17/09/2019 11:49
 • Przesadzasz Antosiu! Bardzo cenię Twoje komentarze i byłbym rad przeczytać twoje wnikliwe uwagi. Zawsze były celne. Jak znajdziesz czas to zapraszam...
 • AntoniGrycuk
 • 17/09/2019 11:38
 • Kazjuno, ja chętnie skomentowałbym Twój tekst, ale ostatnio mam urwanie głowy i jedynie czasem króciutkie komentuje. Choć z drugiej strony, co jest wart mój komentarz?
 • Dobra Cobra
 • 17/09/2019 08:09
 • Sztuka kreskówkowa jest uważana za gorszą ze sztuk pięknych. :( A tak można w kinie podziwiać i piękną Scarlett i małego Hitlerka. Jak żywych. Choć ten synek ma nadzwyczaj mądry wyraz twarzy.
Ostatnio widziani
Gości online:11
Najnowszy:6oliviac7323tc4
Wspierają nas