Ze zwichniętym skrzydłem - cz.1 - JOLA S.
Proza » Obyczajowe » Ze zwichniętym skrzydłem - cz.1
A A A

Lepiej było wziąć taksówkę, od godziny beznadziejnie kręcę się w kółko. Jest lipiec, środek lata, a Vernazza wygląda jak wymarła, wokół ani żywej duszy. Miasteczko jest jeszcze zaspane, w powietrzu unosi się zapach nagrzanej snem pościeli, nawet bezpańskie psy wylegają dużo później ze swoich kryjówek, na żebraczą tułaczkę. Pastelowe kamieniczki są nieco zniszczone przez silne, wilgotne, morskie wiatry. Na niektórych odpada elewacja, co nie odbiera miasteczku uroku. W oknach widnieją jednakowe ciemnozielone okiennice, w większości zamknięte. Zza ostrego zakrętu niespodziewanie pojawia się motocyklista bez kasku, macham rozpaczliwie, krzyczę by się zatrzymał. Nic z tego, wzrusza ramionami, mija mnie bez słowa, spluwa na asfalt i znika za rogiem. No tak, nie zna angielskiego. Mogłam się domyśleć, jestem we Włoszech. Co mnie podkusiło? Trudno czasami wyczuć, co mi chodzi po głowie, zawsze miałam szalone pomysły. Przejechać taki szmat drogi dla jednego obrazu! Dostajesz list, zaczarowany prostokąt papieru, który rozerwany gna cię na drugi koniec świata. Tak już mam i nic na to nie poradzę. Prawdopodobieństwo, że ktoś będzie znowu przejeżdżał jest nikłe. Stoję zamyślona, zapach portu dociera do zaułka, szybko zapominam o smutku, gdy młoda dziewczyna wskazuje mi drogę.

         – To niedaleko – uspakaja.

Wchodzę na nadbrzeże w chwili, kiedy rybacy wyciągają z wody wielką sieć. Przy każdej stoi sześciu mężczyzn, ciągną wszyscy razem, najstarszy z nich daje sygnał. Lina się przesuwa, rybacy zapierają się ze wszystkich sił. Sieć powoli zbliża się do brzegu, połyskujące w słońcu ryby podskakują w spienionej wodzie, trzepocząc setkami ogonów. Sieć wyrzuca na suchy ląd cały stos życia wykradziony falom. Rybacy wyciągają Adriatyk na brzeg - uśmiecham się do swoich myśli.
Czas zachowuje się niezgodnie z moimi oczekiwaniami, zbliża się południe. Na pobyt we Włoszech mogłam przeznaczyłam zaledwie trzy dni. To dużo i mało. Szczęście, jeżeli uda mi się skaptować Paula. Ciągle pośpiech i pośpiech, taką pracę wybrałam, nie mogę żyć bez mojej galerii. Wernisaż jest już w przyszłym tygodniu, zapewne zjedzie się mnóstwo gości. Jeśli walczę to do końca, nie mam wyjścia.
Ze zdumieniem stwierdzam, że dom Paula wygląda, jak opuszczony, jest żenująco mały. Podjazd wysypany jest nowym, kremowym żwirem. Z tarasu rozciąga się widok na rząd wysmukłych tui. W idealnie wysprzątanym wnętrzu tylko czarne buty, lśniące jak dwa chrząszcze, ustawione równo pod łóżkiem, oraz nuty na pianinie, świadczą, że Paweł tu mieszka. W łazience milknie szum wody i Paul staje we drzwiach, wycierając dłonie w ręcznik. Ma wymiętą twarz, widać, że nie spał, ale ciągle jest w kwiecie wieku, wysoki i smukły, o czarnej czuprynie delikatnie przyprószonej siwizną.

 Och, cześć - wita się. - Znalazłaś mnie? Tak się cieszę. Mam z twojego powodu wyrzuty sumienia. Chciałem skończyć wcześniej, przed twoim przyjazdem. Idziemy na kolację? Możemy pogadać po drodze, prawda?

        – Całe wieki nie byłam we Włoszech. Tęsknię za tutejszym jedzeniem.

        – W głębi Via Roma jest mała restauracja. Uwielbiam to miejsce. Spróbujemy najlepszych dań – obiecuje.

        – Dobierz do nich odpowiednie wino. Najlepiej Vino de la Cinque Terre. Znawcy wyczuwają w nim świeżość morskiego, lekko słonego powietrza i pełnej minerałów gleby Vernazzy.

        – Ależ oczywiście - mówi z udawanym oburzeniem. – Z pewnością nie popełnię bluźnierstwa.

Siedzimy przy stoliku, żółty parasol skutecznie chroni nas przed wszechobecnym słońcem. Kelnerka z kucykiem przekrzywionym w stronę jednego ucha mruga do Paula porozumiewawczo, bez słowa stawia przed nami kawę i tosty z żytniego chleba – podaje także lnianą ściereczkę obszytą niebieską nitką. Spodziewa się łez? Widać po nas poczucie klęski, czy cienie przeszłości? Spogląda na mnie wymownie i wraca na swoje miejsce obok radia, z którego sączy się ckliwa muzyka. Jem z przymkniętymi oczami, jestem tak głodna, że odzywam się dopiero po czwartym kawałku. Chwalę jedzenie i wino. Dojrzewające sery są znakomite, po głównym daniu kelnerka przynosi owoce w gorącym sosie, doprawionym rumem. Na jednej dłoni ma długie paznokcie, a na drugiej krótkie i pomalowane na czerwono. Okropność!

        – Skończyłem malować obraz, ale długo to trwało. Chcesz obejrzeć?

        – Dobra robota. Po to tu przyjechałam.

W głosie Paula czuję rozbawienie.


       – Jesteś okrutna. Wiem, wiem, moja osoba nie byłaby w stanie wyciągnąć cię z twojej strefy komfortu.

       – Coś w tym jest. Pamiętasz? Nie wchodzę dwa razy do tej samej rzeki.

       – Jak pani sobie życzy. Wydawało mi się, że między nami jest chemia. Mam nadzieję, że twój gniew kiedyś minie.

       – To była moja przestrzeń – odpowiadam łagodnie. – Nikogo tam nie wpuszczam, wiedziałeś to od początku. Dobrze, że wtedy nie rzuciłam się na ciebie z pazurami. Nie jestem snem, jestem prawdziwa, jestem tutaj i to powinno ci wystarczyć.

Uśmiecha się, odsłaniając białe zęby i dotyka szorstką dłonią mojego policzka. Dobrze wie, że nie powinien tego robić. Zmysł dotyku odgrywa istotną rolę w sferze seksu. Najwrażliwszą na dotyk jest okolica moich nozdrzy i warg. Paul zawsze był przekonany, że jest najważniejszy, we wszystkim chciał grać pierwsze skrzypce, w łóżku też, a człowiek się nie zmienia. Fakt, pojawił się w moim życiu w dobrym momencie, miałam już dość samotnej walki ze światem. Darzyłam go wielką miłością, chciałam wierzyć, że on odwzajemni ten dar. Nie umiał, kazał jej odejść, ignorował ją. Nie chciałam się narzucać! Odeszłam, posłuszna temu głosowi.

        – Jesteś dla mnie wszystkim, co się w moim życiu liczy – powiedział na pożegnanie.

        – Za późno, już dokonałam wyboru, za mocno mnie zraniłeś. Na wszystko jest właściwy czas i pora.

Powinnam czuć do Paula odrazę, ale nie potrafię jej w sobie znaleźć. Opłaca się być pozytywnym, dzięki temu stajemy się szczęśliwsi i zdrowsi, żyjemy dłużej i mamy lepsze relacje z innymi. Uśmiech to sposób na życie, to najlepszy lek na stres.

Wracamy do domu spacerem.

        – Mam ochotę zburzyć ten dom, aby nie został kamień na kamieniu. Winorośl rosnąca za domem ma zniknąć do ostatniego pędu. Do malowania potrzebuję więcej światła i ciepłej, oddanej kobiety.

        – No cóż, wiem to nie od dziś, kręcą cię rude i go­rą­ce, naj­le­piej o ru­ben­sow­skich kształ­tach.

Brzmi to niefrasobliwie, ale jednocześnie czuję, że budzi się we mnie stara bestia. Gdy patrzę na Paula zawsze wzrasta we mnie pożądanie. Pamiętam jeszcze zapach jego skóry. Nie podnoszę głowy, żeby nie patrzeć mu w oczy, nic nie straciły z dawnego blasku.
Gdy jedliśmy kolację przeszła krótka burza, nad kocimi łbami jeszcze wznosi się delikatna mgiełka, czuję, że włosy skręcają mi się w spirale. Słońce już zaszło, cienie wypełzły z morza. Wchodzimy do pracowni. Paweł zbliża się do mnie, aby mnie objąć.

        – Nie.

Odsuwam się. Posmutniał albo mi się wydaje.

         – To czyste szaleństwo. Czuję się jak fałszerz obrazów, nie mieści mi się w głowie, że to robię. Ale to też sztuka i tylko takie malowanie mnie interesuje.

Spogląda na mnie i ryczy jak lew. Cały Paul, zawsze lubił przedstawienia.

        – Nie zapomnij, że w galerii w Paryżu organizuję ważny dla mnie wernisaż.

Podnosi pędzel i delikatnie muska farbą mój nos, śmieje się.

         – I nie obejdzie się beze mnie? Masz taką moc, użyj jej, moja ruda czarownico. Będzie cudownie, obiecuję.

Przemilczałam to, co powinno być niewypowiedziane.

        – Niech cię szlag!

Gdy idzie otworzyć okno przyglądam się obrazowi. Opisać słowami płótna Paula to marny trud. Dużo lepszym środkiem wyrazu byłby tu kwartet z dwojgiem skrzypiec, fagotem i harfą. To istny Vermeer, Paul go niewątpliwie naśladuje. Czy ten fakt pomniejsza wielkość jego dzieła? Widzę cud kładzionego światła, na różnych rodzajach materii: na skórze ludzkiej, szacie, obiciu krzesła, bielonej ścianie, cud, który Vermeer powtarza stale, ale w innych wariantach. Stara się widzieć w niektórych jego obrazach to, czego nie ma. Zeszłej jesieni fascynowała go Pani przy szpinecie. Dla mnie i większości krytyków bije z płótna sztywność, chłód i czysta kalkulacja, Paul się z tym nie zgadza.
Modelka ma temperament, tak samo odwraca głowę, ten sam Twój półuśmiech. Jest w tym uśmiechu to cudowne Twoje zamyślenie. – Napisał w liście.
Jesz za dużo czerwonego mięsa, od tego rozum ci się miesza. – Odpisałam.
Potrafi być bardzo miły, nawet na odległość mnie podnieca, ale mu już nie ufam, nie potrafię. Istnieją myśli, które przychodzą ciągle na ten sam adres.

       – I co podoba ci się?

       – Jesteś czarodziejem, genialnym fałszerzem. Chyba podpisałeś pakt z diabłem.

       – Możliwość jedna to logika. Możliwość druga czary.

       – Idę spać, za dużo wrażeń, jak na jeden dzień. Dobranoc, Paul.

       – Muszę zmienić naszą historię.

       – Chcesz czy musisz? – pytam zaskoczona.

        – Chcę.

        – To jest coś nowego.

Idąc do łóżka, zdałam sobie sprawę, że wszystko, co we mnie jest negatywne ma swoje źródło w strachu. Narzekanie, gniew, smutek są jego wynikiem. Obawa przed nieznanym sprawia, że staramy się bronić status quo, chociaż zmiana byłaby dla nas korzystna. Narzekam, gdy boję się bezradności. Lęk przed niepowodzeniem powstrzymuje mnie przed działaniem. Może dlatego nie chcę przespać się z Paulem, spróbować być z nim jeszcze raz? Może boję się, że nasz ponowny związek okaże się nieodpowiednim. Dosyć tych dywagacji. Życie jest testem, którego nie sposób uniknąć. Każdy z nas dopóki oddycha staje  przed różnymi wyzwaniami, ale zawsze mamy wybór. Ważna jest umiejętność znalezienia czegoś dobrego w każdych okolicznościach...

Noc mi minęła jakby ptak musnął mnie skrzydłem. Miękkie światło poranka niesie nieskończone możliwości. Nareszcie znikła we mnie czarna dziura, moje nastawienie do życia jest inne, więcej w nim optymizmu. Może zamiast użalać się nad sobą powinnam wykorzystać swój czas, nigdy nie wiadomo ile go mam przed sobą.

       – Nie wiem, czy ktoś kiedyś przygarnie takiego, starego, dużego psa jak ja? - Paul pyta na powitanie.

       – O tym, potem. Pomówmy o obrazie i wernisażu. Chyba chcesz go pokazać światu.


Paul odsłania płótno. W świetle dziennym, wygląda jeszcze lepiej, aż zapiera mi dech.

       – To arcydzieło!

       – Nie jestem pewien, muszę coś jeszcze domalować. Zauważyłaś, że moja dziewczyna nie ma w uchu kolczyka z perłą?

       – Oczywiście. Są naśladowcy i pionierzy. Podziwiam twój kunszt malarski, pokazujesz więcej i lepiej niż Vermeer, udowadniasz po raz kolejny, jak dużą rolę w malarstwie odgrywa światło. Perły są jednym z elementów  typowych dla Vermeera – są obecne na wielu jego obrazach, ty ich unikasz, pozbywasz się też innych jego rekwizytów. Odtworzenie techniki malarskiej, jaką posługiwał się Vermeer, nie jest łatwe. Paleta Vermeera jest bardzo ograniczona, ale zgadzam się, że jego malarstwo ma coś w sobie niezwykłego. Zachwycał impresjonistów, byli równie wrażliwi na światło i barwę, jak on. Ty poszedłeś dalej, jesteś genialnym fałszerzem, lepszym od Hana Meegerena. Masz jedną jeszcze zaletę nie boisz się do tego przyznać. Zostawisz swój podpis, zapominając o jakimś szczególe, tym razem o perle. I to w Tobie kocham. Pokazujesz, że każda myśl może być skreślona, bez szkody dla dzieła, idziesz nawet dalej, dużo dalej.

        – Co powiedziałaś? Kochasz mnie?


Nie wiem, co powiedzieć. Paul zakłada ręce na piersi i czeka. Przez dłuższą chwilę stoimy w milczeniu.

        – Jestem zupełnie nieinteresująca.

        – Wiesz, że jest odwrotnie.

Przymykam oczy, chcę się uwolnić od dręczących mnie znaków zapytania. Ależ to jest trudne, brak mi sił.

        – Daj mi odczuć, że to wszystko ma sens.

Pali mnie w skroniach. Jestem oszołomiona rozmową, może atmosferą naszego spotkania, czy ja wiem? Mam wrażenie, że zwiedzam pole bitwy po zakończonej walce. Tym razem walczyłam sama z sobą. Czego się spodziewałam, przyjeżdżając tutaj?


Stawia przede mną filiżankę z kawą, dmucham na dymiący, aromatyczny płyn.

       – Bywają gwiazdy, które eksplodują i znikają. Nasza nigdy nie zgasła. To między nami zawsze było i jest czymś więcej – wyrywa mi się.

Uśmiech Paula wędruje z ust do oczu. Wyraz jego twarzy jest radosny jak u dziecka.

       – Ann, kocham cię! Kocham!

I wybiegł z pracowni.

****

Czuję się jakbym była pijana, to ostatnie słowa, jakie zapisuje moja matka w swoim notesie w lipcu 1986roku, już po powrocie do domu, do Paryża.
Dalej już nic nie ma, oprócz numerów telefonów i jakichś adresów. Wiem, że wystawa malarstwa mojego ojca spotkała się w Paryżu z krytyką części znawców. Krytycy są liberalni tylko w obszarze rynkowym. Ojciec bardzo się tym przejął, spakował wszystkie obrazy i wrócił do swojej samotni, znikając z pola widzenia. Nie minęło kilka miesięcy i znowu pojawił się w Paryżu by prosić mamę, aby do niego wróciła. Zrobiła to, jestem tu, jestem owocem tego spotkania. Na zdjęciach rodziców z tego okresu widać wzajemny podziw, uwielbienie, atencję. Trwało to niestety krótko. Na początku mama dzielnie znosiła jego humory. Upierał się, że nie będzie nosić zimowych butów, woli zamszowe clarksy. - Ja takich betoniarek, jak nosicie w tej okolicy, nie włożę nawet do trumny - mówił, choć  śnieg i niskie temperatury i tak zmuszały do zmiany obuwia. Był dobrym ojcem, ale żył w dwóch równoległych rzeczywistościach, zmienny jak chorągiewka, w razie potrzeby czarujący, a kiedy indziej drapieżny, działający z zimną premedytacją, zależnie od celu, jaki sobie postawił.

Pyta pani, co ojca zafrapowało w malarstwie Vermeera, w jego Dziewczynie z perłą. Właściwie nigdy na temat nie rozmawialiśmy. To chyba nic dziwnego, że właśnie ten obraz go tak zafascynował. Ile w nim jest fatalnej, niespełnionej miłości – kiedyś napomknął. Wiadomo, że oryginał niejednego twórcę rzucił na kolana, nakręcono o nim film, Tracy Chevalier napisała książkę.
Ojciec był dziwny, nie przeszkadzało mu, że przylgnął do niego przydomek  genialny fałszerz, to mu wręcz schlebiało. Dla mnie ten obraz Vermeera też jest niezwykły, kryje jakąś tajemnicę, jest na ten temat kilka hipotez, żadna mnie nie przekonuje. Krytycy twierdzą, że obraz ojca może z nim konkurować, że lepiej czuł światło.

Tak, ojciec do końca życia mieszkał w Vernazzie. Swojej samotni nie zmiótł z powierzchni ziemi i nie przebudował, mimo że wielokrotnie obiecywał to mojej matce, to była jego kryjówka. Mama była cudownym, cierpliwym człowiekiem, zawsze rozgrzeszała ojca, wnosiła do domu tyle słońca i niezwykłą siłę ducha, niesłabnącą nawet w najgorszych chwilach. Przeszła przez większość drogi życia z wyrokiem. Zjadł ją rak. Po śmierci mamy ojciec popadł w marazm, ukrywał się przed światem i wszystko jak zwykle komplikował. Godzinami mógł siedzieć bez ruchu i wpatrywać się w toń Adriatyku, prawie nie brał pędzla do ręki. Serce się krajało na jego widok. O przepraszam, po tym jak mama odeszła, swojej Dziewczynie z perłą domalował kolczyk. Na kartce, którą znalazłam po jego pogrzebie między nutami, napisał: Zatraciliśmy poczucie czasu, Mistrzu. Za długo żyliśmy niemym oczekiwaniem na spełnienie... Twoją perłę zastąpiłem nefrytem. Przekładam kamień życia nad łzy aniołów.
Nie rozumiem tych słów, może to jakieś mistyczne uniesienie, ojciec do końca życia był zauroczony Vermeerem, chyba nie tylko jego malarstwem. W człowieku mieszka kilka dusz. Domalowany przez ojca kolczyk jest ledwo widoczny, nie ma w nim światła, z bliska dla mnie to zwykły zielony kamyk owinięty czarną nicią, nic więcej.

Wszystkie obrazy ojca nadal wiszą w domu we Włoszech, ten okazały zbiór przekracza możliwości lokalowe obiektu.To rodzaj galerii rozbudzającej mój umysł i zmysły. W testamencie poleca mi je spalić. Oczywiście tego nigdy nie zrobię. Dom we Włoszech zarósł szczelnie winoroślą, wygląda jak zielony sarkofag, ostatnio nie mogłam nawet dostać się do klamki u drzwi wejściowych. To odizolowana, zamknięta całość z własną atmosferą. A jednak trudno coś powiedzieć o tej przestrzeni, opisać ją, nazwać. Lubię o nim myśleć terytorium pustki, chociaż pustki niecałkowitej. To znikanie na moment. W nim przyglądam się zapomnieniu. To przestrzeń dwoista, niejednoznaczna, tak bardzo wyobrażona. Przedmioty wpadają w długie trwanie, w zagęszczenie dni, przesuwają się po powierzchni stołu, przechylają na meblach, wypychają się nawzajem poza ich krawędzie. Wydaje mi się, że ojciec w tym mieszkaniu obsesyjnie liczy czas, nie śpi i całe noce rozmawia nie wiadomo z kim.
Teraźniejszość każe się skupiać na sobie.

Sama nie wiem czy chcę dalej opowiadać o rodzicach, o historii ich związku. Nurtuje mnie wiele pytań. Ich życie nie jest zapisane na szkle, zagadka goni zagadkę. Spotkali się gdzieś w pół drogi między piekłem a niebem, to pewne, ale to moi rodzice. Gdy tu przyjeżdżam przypomina mi się opowieść o ptaku, który ze zwichniętym skrzydłem wraca do gniazda.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
JOLA S. · dnia 06.05.2017 10:18 · Czytań: 869 · Średnia ocena: 4,8 · Komentarzy: 28
Komentarze
al-szamanka dnia 06.05.2017 21:10 Ocena: Świetne!
Droga Jolu, no co ja mam Tobie powiedzieć?
Wczytałam się na całego i muszę przyznać, że tekst odebrałam wręcz cieleśnie.
Pomocne mi w tym były wrażenia, jakie wyniosłam z parokrotnego zwiedzania Italii, chociaż niekoniecznie tamtejsza kuchnia stuprocentowo mi smakuje, wolę hiszpańską.
A do poniższego fragmentu uśmiechnęłam się szeroko, gdyż nic nie przemawia do mnie mocniej w malarstwie jak subtelna gra światła i cienia.
Cytat:
Opi­sać sło­wa­mi płót­na Pawła to marny trud. Dużo lep­szym środ­kiem wy­ra­zu byłby tu kwar­tet z dwoj­giem skrzy­piec, fa­go­tem i harfą. To istny Ver­mer, Paweł go nie­wąt­pli­wie na­śla­du­je. Czy ten fakt po­mniej­sza wiel­kość jego dzie­ła? Widzę cud kła­dzio­ne­go świa­tła, na róż­nych ro­dza­jach ma­te­rii: na skó­rze ludz­kiej, na obi­ciu szaty, na obi­ciu krze­sła, na bie­lo­nej ścia­nie, cud, który Ver­mer po­wta­rza stale, ale w in­nych wa­rian­tach. Stara się wi­dzieć w nie­któ­rych jego ob­ra­zach to, czego nie ma. Ze­szłej je­sie­ni fa­scy­no­wa­ła go „Pani przy szpi­ne­cie”. Dla mnie i więk­szo­ści kry­ty­ków bije z płót­na sztyw­ność, chłód i czy­sta kal­ku­la­cja, Paweł się z tym nie zga­dza.

Utrzymujesz równe tempo aż do samego końca, przykuwasz uwagę czytelnika, nie pozwalając mu na oderwanie się od tekstu.
Chociaż... chociaż, gdy nabiera się oddechu na następne zdania można zauważyć, jak to u Ciebie, zbyt dużo, albo za mało przecinków ;)
Przykłady:
Cytat:
Wcho­dzę na nad­mor­ską pro­me­na­dę, w chwi­li

niepotrzebny
Cytat:
kiedy zje­dli­śmy głów­ne danie kel­ner­ka przy­nio­sła owoce, w go­rą­cym sosie

niepotrzebny
Cytat:
Może byłam oszo­ło­mio­na, roz­mo­wą

niepotrzebny
Cytat:
mimo, że wie­lo­krot­nie obie­cy­wał to mojej matce

niepotrzebny
itd.
Mieszasz też czasy, przeszły i teraźniejszy, a jednak należałoby konsekwentnie trzymać się jednego.
Cytat:
No cóż, to wiem to nie od dziś, wiem kręcą cię rude i go­rą­ce, naj­le­piej o ru­ben­sow­skich kształ­tach.

a tak:
No cóż, wiem to nie od dziś, kręcą cię rude i go­rą­ce, naj­le­piej o ru­ben­sow­skich kształ­tach.

A przecież te maleństwa w niczym nie przeszkodziły mi w odbiorze tego tekstu.
Podoba mi się po prostu.
W międzyczasie rozpoznaję Twój charakterystyczny styl, który też bardzo mi odpowiada.

Pozdrawiam ciepło:)
JOLA S. dnia 06.05.2017 21:41
Al,
dzięki za miłe słowa. Jak zwykle podnosisz mnie na duchu, jesteś niezastąpiona :)
To stare opowiadanie, napisałam je chyba dwa lata temu zaraz po powrocie z Hagi, zauroczona obrazem. Opko przeleżało zapomniane gdzieś na dnie szuflady.
Z dużą dozą nieśmiałości postanowiłam je "pokazać"
Płótno znajduje się obecnie w muzeum Mauritshuis; bywa często nazywany Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą.

Serdeczności / napracowałaś się, wielkie dzięki/ :) :) :)

JOLA S.
Ania_Basnik dnia 07.05.2017 08:21 Ocena: Świetne!
Tyle przepięknych myśli w Twoim opowiadaniu,
pozwoliłam sobie na wyciągnięcie kilku, do których moje serce się śmieje. Bo mam syna Pawła, który jest artystą malarzem
Cytat:
Opi­sać sło­wa­mi płót­na Pawła to marny trud. Dużo lep­szym środ­kiem wy­ra­zu byłby tu kwar­tet z dwoj­giem skrzy­piec, fa­go­tem i harfą

i następna perełeczka :)
Cytat:
Czas za­cho­wu­je się nie­zgod­nie z moimi ocze­ki­wa­nia­mi, zbli­ża się po­łu­dnie

cudne!
Cytat:
Ry­ba­cy wy­cią­ga­ją Ad­ria­tyk na brzeg

I ten cytat, który jest właściwie mottem mojego życia :)
Cytat:
Życie jest te­stem, któ­re­go nie spo­sób unik­nąć. Każdy z nas staje w swoim życiu przed róż­ny­mi wy­zwa­nia­mi, ale za­wsze mamy wybór. Ważna jest umie­jęt­ność zna­le­zie­nia cze­goś do­bre­go w każ­dych oko­licz­no­ściach...

Jolu wspaniały tekst. Z przyjemnością "połknęłam" go na śniadanie.
Serdeczności :) Ania
JOLA S. dnia 07.05.2017 08:34
Aniu,

dziękuję serdecznie za czytanie i cudny komentarz. Nigdy bym się nie spodziewała, że wrócę do tych staroci. Czasem warto coś odkurzyć ;)

Pozdrawiam gorąco, miłego dnia. :) :)

JOLA S.
Dobra Cobra dnia 08.05.2017 12:13 Ocena: Bardzo dobre
Cytat:
- Kocham cię! Kocham Cię! - Krzyczy, wybiegając z pracowni.
Wiedziony tymi słowy i ja wyboegłem z pracowni. Jednak, cholera, zara spadłem ze schodów, tłukąc się niemiłosiernie. Piszę więc te słowa, smarując olejem świeże rany, nabyte pod wpływem Twojej opowieści.


JOLU S,

Opowieść jak się patrzy. Coraz lkepiej wychodzi Ci pisanie, co mię cieszy, a i zapewne czytelników też to cieszy.

Cytat:
Życie jest te­stem, któ­re­go nie spo­sób unik­nąć. Każdy z nas staje w swoim życiu przed róż­ny­mi wy­zwa­nia­mi, ale za­wsze mamy wybór. Ważna jest umie­jęt­ność zna­le­zie­nia cze­goś do­bre­go w każ­dych oko­licz­no­ściach...
Słodkie zdanie, jakże wiele w nim prawdy moralnej. Choć tuszę, że są wypadki, gdy już nie ma możliwości.


Pięknie pozdrawiam, dziękując za tę miłosną ucztę, pomieszaną z artyzmem malowania. To dopiero jest coś!


DoCo
JOLA S. dnia 08.05.2017 13:03
DoCo,

to chyba z wrażenia, w chwili, gdy czytałam Twój komentarz dębowa półka wisząca nad moim sekretarzykiem spadła mi na głowę. Prawie całą zabytkową zawartość diabli wzięli :(
Mniejsza o niepowetowane straty, nie jestem pewna czy ten wstrząs mi aby nie zaszkodzi. ;)

Póki co dygam pięknie, dziękując za znak życia.

Stęskniłam się okrutnie :)

Do następnego,

JOLA S.
Dobra Cobra dnia 08.05.2017 13:08 Ocena: Bardzo dobre
To znak od Boga, ta spadająca półka. Jednak szkoda jej zabytkowej zawartości. Miałaś ją (półkę/zawartość) w jakiś sposób ubezpieczoną? Wtedy choć worek kasy pozwoli obetrzeć żal i smutek za rozbitymi dziełami sztuki antycznej.

Najlepiej połóż się na chwilę do łózka, do czasu, gdy przejdą szumy, spowodowane atakiem półki na głowę.


Pozdrawiam serdecznie, łudząc się, iż te słowa ukoją tęsknicę.

DoCo
Usunięty dnia 09.05.2017 09:38
Bardzo dobra, dojrzała warsztatowo i zrównoważona proza. Kobieca, a równocześnie jakoś zdystansowana.
Dla mnie zalążek ciekawej powieści.
Serdeczne pozdrowienia Jolu! :)
JOLA S. dnia 09.05.2017 12:02
Tadeuszu,

no cóż puch ze mnie marny i na dodatek poturbowany. Szkoda zabytkowego, porcelanowego zegara należącego do mojej babci Walentyny. Zdjęcia ocalały, moja głowa też. Dobra okazja by posklejać wspomnienia i drogie memu sercu przekazy rodzinne.

Powiadasz,

Cytat:
Bardzo dobra, dojrzała warsztatowo i zrównoważona proza.


Miło brzmi, gdy pada z Twoich ust :)

Postanowiłam Cię nie rozpuszczać, robią to inni. ;)

"Prawdziwa sztuka broni się sama", pocieszył mnie kiedyś DoCo.

Pamiętaj o tym i pisz do mnie.

Proszę częściej! Dobrze mi to robi. Nawet wtedy, gdy sprawiałeś mi zasłużone lanie. ;)

Dzięki i serdeczności :)

JOLA S.
Dobra Cobra dnia 10.05.2017 20:55 Ocena: Bardzo dobre
Gdy dzieło idzie do czytelnika (słuchacza, telewidza) - staje się niejako własnością publiczną. I od tej pory autor już nie ma racji. Gdy pisał (tworzył, nagrywał) miał czas, żeby tak dopieścić dzieło, by było przyjęte, tak jak tego chce. Jeśli to się nie udało - już za późno.

To był najmądrzejszy komentarz DoCo, który przedstawia całą prawdę o pisaniu, i ogólnie o tworzeniu.

Ukłony,

DoCo
JOLA S. dnia 10.05.2017 21:11
DoCo,

:):)
maak dnia 12.05.2017 13:44 Ocena: Świetne!
Świetny tekst. Od początku do końca. Na pewno wrócę do niego jeszcze nie raz. Przywołuje ulotne wrażenia, chwyta za końce wspomnień...

Miłego dnia, takiego jaki Ty mi sprawiłaś

Maak
JOLA S. dnia 12.05.2017 21:33
O, ktoś tu jeszcze zagląda :)

Super!

maaku, dzięki wielkie za ciepły komentarz! Bardzo mi miło. :)

Serdeczności :)

JOLA S.
Krzysztof Konrad dnia 12.05.2017 21:38 Ocena: Świetne!
Petarda jak dla mnie. Jutro sprecyzuję o co mi dokładnie chodzi, a tymczasem pozostawiam jedynie swój ślad, żeby nie zapomnieć, że jutro mam coś ważnego do zrobienia.
JOLA S. dnia 12.05.2017 21:42
Krzysiu,

:) :) :)
Krzysztof Konrad dnia 19.05.2017 19:55 Ocena: Świetne!
Duże spóźnienie, wybacz proszę :(

Więc tak

Narracja - odważna, a czas w jakim ją prowadzisz, i to bezbłędnie wręcz, mnie zdumiewa.

Tekst jest udekorowany licznymi opisami, mądrze użyłaś dopełniaczy. Tutaj nic nawet nie podlatuje kiczowatym smrodkiem. Bohaterka ma charakter, wyobrażam ją sobie. Jest drobiazgowa, mógłby ktoś pomyśleć, że wręcz analizuje Pawła z jakąś taką niesamowitą umiejętnością dostrzegania w ludziach wnętrza, a nawet dodawać go, gdy tej głębi brakuje.

Ale to Ty stworzyłaś ten tekst, ty stworzyłaś narrację, bohaterów. Wiesz o czym to świadczy? O Twoim twórczym intelekcie. To jeden z najlepszych tekstów, które udało mi się tu wygrzebać. Co ciekawe, zawsze miałem Cię za dobrą w tym, co piszesz, ale teraz podniosę względem Ciebie poprzeczkę, jak zrobiłem to w przypadku kozackich wierszy faith.

Jeszcze jedno. Nie wiem, czy zauważyłaś, ale wielu pisarzy cierpi na coś, co nazywam "syndromem wypracowania". To taki stan tekstu, gdy podczas jego czytania, niby wszystko jest dobrze, ale człowiek cały czas ma wrażenie, jakby czytał zwykłą rozprawkę co najwyżej dobrego ucznia... powtarzam - ucznia. Tutaj nie ma ani kropelki tego mankamentu. Co mogę powiedzieć - masz talent. Szkoda tylko, że jakoś mało tych tekstów dodajesz. A może to kwestia odleżenia tekstu na półce? Może jesteś na tyle dojrzała, by móc powiedzieć "chwila, zapiszę ten tekst, poprawię, poczekam... I może to jest Twój przepis, i powinien to być przepis na dobrą prozę wielu ludzi. Ja tak nie potrafię. I tutaj jakiś taki kawałek zazdrości we mnie przemawia. Jesteś dowodem na to, że jest tutaj od kogo się uczyć. Pozdrawiam :)
JOLA S. dnia 19.05.2017 20:36
Drogi Krzysiu, w pierwszej chwili zaniemówiłam :)
Pytasz o receptę - żmudna praca i nieustanne ćwiczenie.

Bratnia duszo, podobnie jakt Ty jestem chyba uzależniona od pisania. yes:

Bardzo dziękuję za podzielenie się refleksjami i rozbudowany komentarz. :)

Ślę ukłony :)

JOLA S.
purpur dnia 12.07.2017 12:44
Witaj Jolu.

Bardzo lubię wracać do tekstów osób, które czytam od dłuższego czasu.
Widzę, jak ogromną pracę wykonałaś, jak bardzo zmieniły się Twoje teksty. Twój sposób pisania. Bardzo fajne odkrycie :)

Tak, wprawdzie przeczytałem na chwilę obecną jednie pierwszą część, to już czuję "dojrzałość" tego tekstu.

Podoba mi się, że ma swoją historię - o opowiada o czymś! Do tego, chwilowo, wręcz zmusza do sięgnięcia do kolejnej części, bo CHCĘ wiedzieć, co było dalej! Dla mnie osobiście - to największe wyróżnienie!

Pozwól, że zwrócę uwagę na kilka drobiazgów, zanim zapomnę:

Cytat:
- Dobierz do nich odpowiednie wino. Najlepiej Vino de la Cinque Terre. Znawcy wyczuwają w nim świeżość morskiego, lekko słonego powietrza i pełnej minerałów gleby Vernazzy.
- w kwestii prowadzenia dialogu, ten element mi nie pasował. To zdanie jakoś nie pasuje do reszty, ona nagle "za dużo wie". Mówi: dobierz odpowiednie wino, a następnie wskazuje dokałdnie takie jakie ma wybrać. Mi to brzmi sztucznie...

Zresztą dialog przed wizytą w restauracji i ten w niej, moim zdaniem jest najsłąbszą częśćią tekstu. Moim zdaniem, jest odrobinę "na siłę", ale... Może tak być, że oni się dawno nie widzieli i potrzeba czasu ( jak w życiu ), aby "normalnie" rozmawiać. Może i tak być. Mocno więc nie naciskam :)

Cytat:
- To była moja przestrzeń – odpowiadam łagodnie. Nikogo tam nie wpuszczam, wiedziałeś to od początku. Dobrze, że wtedy nie rzuciłam się na ciebie z pazurami. Nie jestem snem, jestem prawdziwa, jestem tutaj i to powinno ci wystarczyć.
Po łagodnie chyba uciekł myślnik?

Cytat:
Noc mi minęła jakby ptak musnął mnie skrzydłem.
- bardzo fajne zdanie.

Cytat:
Perły są jednym z elementów niezwykle typowe dla Vermeera
- chyba typowych?

Generalnie im dalej, tym tekst jest lepszy ( Wyjątek stanowi sam początek, bo akurat on mi bardzo przypadł do gustu - jest deliaktny stonowany i miło wszystko rozpoczyna. ) Mi sam sens dialogów mniej odpowiadał, jakoś za dużo było w nich powiedziane w za krótkim czasie.
Z drugiej strony, przemyślenia bohaterki i "wtrącenia" autorki z opisami, bardzo fajne!

A już część po *** świetna. Tutaj nie przerwałem czytania nawet na chwilę:) Popłynęło i do tego bardzo zachęciło do części drugiej!

Dobra robota Jolu- naprawdę!

PS Wiesz, ktoś mi kiedyś wytknął, że u mnie co i rusz sa jakieś "uliczki" :) Fakt, że dopiero po uśwaidomieniu sobie tego, dostrzegłem to :) Ty chyba masz coś podobnego, jeśli chodzi o obrazy :p TYm niemniej, to jest najlepszy tekst "obrazowy" jaki u Ciebie przeczytałem :D

Pa Jolu - strasznie miłą niespodziankę mi zrobiłaś!
JOLA S. dnia 12.07.2017 13:03
Witaj Pur!
Dobrze wiesz jak cenię Twoje komentarze. Odwalasz kawał dobrej roboty! Nie ma jak świeże spojrzenie i trzeźwa ocena Czytelnika. Piszemy dla Was i miło, jeżeli się podoba.
Ta moja opowieść powstała w krótkim czasie/ z wyjątkiem pierwszej części/.
Do pisania dalej zagrzał mnie jeden z Komentujących. :) Ciągnę. Wychodzi raz lepiej raz gorzej. Często mam wątpliwości i zastrzeżenia, ale kto ich nie ma. Poprawiam bez końca. Pisanie zżera czas. Jedno zdanie można zapisać na tyle sposobów.
Rozpisałam się. :)
Cieszę się z naszej rozmowy.
Przemyślę Twoje spostrzeżenia i cóż, wracaj do mnie. Będę bardzo rada :)
Pozdrawiam gorąco
JOLA S.
Nalka31 dnia 18.09.2017 11:03
Jolu

Nie chciałam zaczynać historii od samego końca, więc trzeba było od początku. i tak oto zawędrowałam pod pierwszą część cyklu, kiedy inni mają ją już za sobą. Z nieukrywaną ciekawością pochyliłam się nad tekstem, aby poznać bohaterów tej opowieści. Zadowolonam z czytania, nie ukrywam. :)

A teraz odrobina dziegciu, czyli kilka drobiazgów, które wpadły w oko. :

Cytat:
Na pobyt we Wło­szech mo­głam prze­zna­czy­łam za­le­d­wie trzy dni.


Na pobyt we Włoszech mogłam przeznaczyć zaledwie....

Cytat:
W idealnie wysprzątanym wnętrzu tylko czarne buty, lśniące jak dwa chrząszcze, ustawione równo pod łóżkiem, oraz nuty na pianinie, świadczą, że Paweł tu mieszka. W ła­zien­ce umilkł szum wody i staje we drzwiach


W łazience umilkł szum wody i po chwili on sam staje we drzwiach, wycierając dłonie w ręcznik. - Inaczej wygląda to tak, jakby to szum stanął w drzwiach i wycierał ręce. :D

Cytat:
Pawła
czy
Cytat:
Paula


Zdecyduj się, którą wersję pisowni imienia zostawić, bo inaczej wygląda to trochę, jakby ich było dwóch. :)


Cytat:
To istny Ver­mer, Paul go nie­wąt­pli­wie na­śla­du­je.


Vermeer popraw to, tym bardziej, że w dalszej części posługujesz się właściwie zapisanym nazwiskiem malarza.

No to tyle mojego czepialstwa. Uciekam zadowolona z lektury. Do kolejnych też zajrzę z czasem.

Pozdrawiam cieplutko. :)
JOLA S. dnia 18.09.2017 11:27
Droga Nalko,

cieszę się niezmiernie, że do mnie zajrzałaś i dzięki za krzepiące słowa.

To ogromna praca, kilometry tekstu, który obiecuję sobie przejrzeć jeszcze raz. Powstały w krótkim czasie. Oczywiście to mnie nie usprawiedliwia. Wracam do pierwszych odcinków, ale nie wszystko udaje mi się wyłapać, wiesz sama jak to jest. :(
Proszę o wyrozumiałość :)
Mam w głowie jeszcze mnóstwo pomysłów, historia Karoline wciągnęła mnie na dobre. Korzystam jednocześnie z wielu pomocniczych, materiałów źródłowych - tomy literatury i rozmaitych publikacji, oczywiście pomaga mi zawód i znajomość Paryża, ale teraz poznaję go nijako " od kuchni", inaczej.

Wielkie dzięki :)

Proszę wracaj, cenię każdy szczery komentarz.
Serdeczności :)
Miladora dnia 22.10.2017 02:30
Bardzo plastyczny i klimatyczny tekst. Co tu dużo mówić – masz dar słowa, Jolu. :)
A ja znalazłam dodatkowy powód, żeby Cię czytać, bo od wielu lat patrzę na obrazy kogoś, kto jest – podobnie jak Twoje postacie – zafascynowany dawnym malarstwem.
Ale do rzeczy – nie przepuszczę Ci tego tekstu bez poprawek, bo talent należy rozwijać i tyle. ;)

Cytat:
nawet bez­pań­skie psy wy­le­ga­ły dużo póź­niej

Konsekwencja czasów - wylegają dużo później.
Cytat:
swo­ich kry­jó­wek, na że­bra­czą tu­łacz­kę.

Bez przecinka.
Cytat:
są nieco znisz­czo­ne przez silne (i) wil­got­ne mor­skie wia­try.

Proponuję taki zapis.
Cytat:
jed­na­ko­we(,) ciem­no­zie­lo­ne okien­ni­ce, w więk­szo­ści (są) za­mknię­te. Za ostrym za­krę­tem

Rym - Zza ostrego zakrętu niespodziewanie pojawia się...
Bez przecinka (,), bez (są).
Cytat:
krzy­czę(,) by się za­trzy­mał.

Cytat:
No, tak nie zna angielskiego.

No tak, nie zna angielskiego.
Cytat:
Trudno(,) czasami wyczuć, co mi chodzi po głowie,

Bez (,).
Cytat:
Tak już mam i nic na to już nie poradzę.

Cytat:
Wchodzę na nadmorską promenadę w chwili, kiedy rybacy wyciągają z wody wielką sieć. Przy każdej stoi sześciu mężczyzn, ciągną wszyscy razem,

- na nabrzeże - i nie ma rymu.
Cytat:
Lina się przesuwa, rybacy zapierają się ze wszystkich sił. Sieć powoli zbliża się do brzegu, ryby iskrzą się i podskakują w spienionej wodzie,

Cytat:
(-) Rybacy wyciągają Adriatyk na brzeg - uśmiecham się do swoich myśli.

Bez (-) i kursywa.
Cytat:
Jeśli walczę(,) to do końca,

Cytat:
że dom Paula wygląda, jak niezamieszkany, jest żenująco mały. Podjazd wysypany

Wygląda jak opuszczony - ?
Cytat:
W łazience umilkł szum wody i Paul staje we drzwiach,

Nie skacz po czasach - milknie. I - w drzwiach, ale lepiej byłoby dać inaczej, żeby nie było rymu drzwiach/twarz.
Cytat:
Spróbujemy najlepszych dań – obiecał.

- obiecuje - trzymaj się czasów.
Cytat:
w stronę jednego ucha, mruga do Paula

Bez przecinka.
Cytat:
po głównym daniu kelnerka przynosi owoce w gorącym sosie, doprawionym rumem. Na jednej dłoni ma długie paznokcie,

Rymy, a "przynosi" masz powyżej.
Cytat:
- To była moja przestrzeń – odpowiadam łagodnie. (–) Nikogo tam nie wpuszczam,

Dodaj myślnik (–).
Cytat:
odgrywa najważniejszą rolę w sferze seksu. Najwrażliwszą na dotyk jest okolica moich nozdrzy i warg. Paul zawsze uważał, że jest najważniejszy,

Cytat:
ignorował ją. Nie chcę się narzucać! Odeszłam, posłuszna

Nie skacz po czasach - nie chciałam.
Cytat:
Gdy patrzę na Paula(,) zawsze wzrasta we mnie pożądanie. Pamiętam jeszcze zapach jego skóry. Nie podnoszę głowy, żeby nie patrzeć w jego oczy, nic nie

Cytat:
Gdy jedliśmy kolację(,) nad miasteczkiem przeszła krótka burza, nad kocimi łbami

Cytat:
Przemilczałam to, co powinno być niewypowiedziane.

- przemilczam -
Cytat:
Gdy poszedł otworzyć okno(,) przyglądam się obrazowi.

- gdy idzie -
Cytat:
na różnych rodzajach materii: (na) skórze ludzkiej, (na) obiciu szaty, (na) obiciu krzesła, (na) bielonej ścianie,

Usuń (na) i zmień jedno obicie.
Cytat:
to cudowne Twoje zamyślenie” - (n)apisał do mnie w liście.

Usuń cudzysłów - kursywa wystarczy.
Cytat:
- I co(,) podoba ci się?

Cytat:
Chyba podpisałeś pakt z diabłem?

To przypuszczenie, nie pytanie - daj kropkę.
Cytat:
- Możliwość jedna(,) to logika. Możliwość druga(,) czary.

Cytat:
za dużo wrażeń, jak na jeden dzień

Bez przecinka.
Cytat:
- To jest coś nowego.

Usuń.

Zostało jeszcze coś niecoś do końca, ale wrotki mi wysiadły od tego jeżdżenia tam i z powrotem. ;)
Sprawdź resztę tekstu, czy nie masz podobnych błędów, a ja jeszcze potem zajrzę.

Miłej robótki. ;)
JOLA S. dnia 22.10.2017 09:13
Droga Milu,
dziś rano odkryłam Twój kolejny komentarz, a w nim korektę. Na wszystko bym wpadła tylko nie na to. :) Znów używasz swojej kreatywnej mocy, w tym jesteś niezmordowana. :) Podziwiam to w Tobie, ale tylko w ten sposób mogłaś dojść do celu i stałaś się portalowym buldogiem... Bardzo mi się podoba to porównanie, wszystko w sobie zawiera, całą prawdę. Ciekawe, kto to wymyślił? Chyba osoba z niezwykłą wyobraźnią i poczuciem humoru.
Znowu wykonałaś za mnie kawał dobrej roboty, obnażyłaś niedostatki warsztatu. Wiem, wiem ile jeszcze przede mną, na pewno mi będzie łatwiej przy Twojej pomocy. Nic mnie nie zraża, żadna praca, kocham pisanie. Mogę nareszcie, po bardzo długiej przerwie znów realizować swoje marzenia, tym razem nie w dziennikarstwie, z którego kiedyś musiałam zrezygnować.Sprawiła to siła wyższa, takie to były ciemne czasy, było mi przykro, ale cóż, nie umiałam i nie chciałam zmienić swoich poglądów... Do pisania wróciłam przeszło dwa lata temu...
Ale koniec tych wspomnień, bo broda znów mi się trzęsie. :(
Pomysł na to opowiadanie prawie od zawsze nosiłam w sobie, a do pisania zachęcił kolega po piórze, kiedyś też obecny na tym portalu. To tyle.
Krzepią mnie Twoje słowa, bardzo.
Znowu się rozgadałam, a nasz czas nieubłaganie płynie.

Wielkie dzięki, jeszcze raz i do usłyszenia na falach portalu. :)

Serdecznie pozdrawiam, :) :)
Miladora dnia 22.10.2017 18:34
No to lecimy dalej, żeby mieć już z głowy. ;)

Cytat:
Może(,) dlatego nie chcę przespać się z Paulem,

Bez przecinka (,)

Cytat:
Może(,) boję się, że nasz ponowny związek może nie okazać się nieodpowiednim(?)

Bez przecinka (,), pytajnik na końcu, usuń drugie "może" - związek okaże się nieodpowiedni?

Cytat:
Życie jest te­stem, któ­re­go nie spo­sób unik­nąć. Każdy z nas staje w swoim życiu przed róż­ny­mi wy­zwa­nia­mi,

Cytat:
Noc mi minęła(,) jakby ptak musnął mnie skrzydłem.

Usuń "mi".

Cytat:
nigdy nie wiadomo(,) ile go mam przed sobą.

Cytat:
- Nie wiem, czy ktoś kiedyś przygarnie takiego(,) starego, dużego psa jak ja? - Paul pyta na powitanie.

Bez pytajnika - to przypuszczenie.
Bez przecinka (,). Paul mówi na powitanie.

Cytat:
W świetle dziennym, wygląda jeszcze

Bez przecinka.

Cytat:
Perły jednym z elementów niezwykle typowe dla Vermeera – obecne na

- Perły to jeden z elementów niezwykle typowych dla Vermeera -

Cytat:
nie jest łatwe. Paleta Vermeera jest bardzo ograniczona

Cytat:
Masz jedną jeszcze zaletę (–) nie boisz się do tego przyznać.

Cytat:
może być skreślona, bez szkody dla

Bez przecinka.

Cytat:
- Co powiedziałaś? Kochasz mnie?
Nie wiem, co powiedzieć.

- Co mówisz? -

Cytat:
Czego się spodziewałam(,) przyjeżdżając tutaj?

Cytat:
- Kocham cię! Kocham Cię! - Krzyczy,( )wybiegając z pracowni.

- cię, krzyczy i bez podwójnej spacji ( ) -

Cytat:
„()Czuję się jakbym była pijana” – te ostatnie słowa, jakie zapisuje moja matka w swoim notesie w lipcu 1986r,

- bez spacji (), bez cudzysłowu, to, i 1986 roku -

Cytat:
Dalej już nic nie ma,

- niczego -

Cytat:
w Paryżu z krytyką części znawców. Krytycy

- opiniodawcy, eksperci, recenzenci -

Cytat:
pojawił się w Paryżu(,) by prosić mamę

Cytat:
Zrobiła to, jestem tu, jestem owocem

- istnieję, jestem owocem

Cytat:
(-) Ja takich betoniarek, jak nosicie w tej okolicy, nie włożę nawet do trumny, (mówił), choć był śnieg i niskie temperatury (i tak) zmuszały do zmiany obuwia.

Dodaj (mówił), usuń (i tak).

Cytat:
Był dobrym ojcem, ale żył w dwóch równoległych rzeczywistościach. Był człowiekiem

Cytat:
„()genialny fałszerz”,

Bez spacji ().

Cytat:
Dla mnie ten obraz Vermera

Cytat:
mimo, że wielokrotnie obiecywał to mojej matce, to była jego kryjówka. Mama była

- mimo że -

Cytat:
Żyła przez większość życia

- przez długie lata - ?

Cytat:
Godzinami mógł siedzieć bez ruchu na brzegu i wpatrywać się w toń Adriatyku

Zbędne dopowiedzenie.

Cytat:
nad łzy aniołów.”

Usuń ten szczątkowy cudzysłów. A przy okazji kropkę stawia się po nim.

Cytat:
to zwykły(,), zielony kamyk(,) owinięty czarną nicią, nic więcej.

Bez (,) (,)

Cytat:
nadal wiszą w domu we Włoszech, ten okazały zbiór przekracza możliwości lokalowe domu.

Cytat:
Dom we Włoszech, zarósł szczelnie

Bez przecinka.

Cytat:
Wydaje mu się, że ojciec w tym mieszkaniu obsesyjnie

Wydaje się domowi, czy wydaje mi się?

Cytat:
Teraźniejszość każe mi się skupiać na sobie.

- Teraźniejszość każe skupiać się na sobie. -

Cytat:
Sama nie wiem(,) czy chcę dalej opowiadać o rodzicach, o historii ich związku. ( )Nurtuje mnie wiele

Cytat:
Gdy tu przyjeżdżam(,) przypomina mi się opowieść o ptaku, który ze zwichniętym skrzydłem wraca do swego gniazda.

Zbędny zaimek.

Zrobiłam Ci test na przetrwanie, ale nie wątpię, że go przejdziesz. ;)

No to miłej zabawy, Joleńko. :)
JOLA S. dnia 22.10.2017 23:02
Milu,
to jak wycieczka po ciemnym lesie. ;)
Jesteś niesamowita. :) Bawię się świetnie, poprawiałam nawet w nocy, kiedy ty już spałaś. :)
Wytrzymam, nie będzie łatwo, ale obiecuję wytrwam.
Słowo się rzekło, kobyłka u płotu czyli następną nockę mam z głowy. :)

Dziękuję serdecznie i dobrej nocy :)
Miladora dnia 22.10.2017 23:10
JOLA S. napisała:
to jak wycieczka po ciemnym lesie. ;)

Jakim ciemnym, skoro tyle światełek. ;)
Idź od jednego do drugiego i w końcu wyjdziesz z lasu na piękny widok.
A ja pójdę naostrzyć sekator. :)

Serdeczności. :)
retro dnia 26.12.2017 22:56
Zabieram kilka zdań, tych najcudowniejszych, najbliższych mi:

Cytat:
Dostajesz list, zaczarowany prostokąt papieru

uwielbiam (ok, uwielbiałam) dostawać listy; żaden e-mail, czy sms im nie dorównają; ale dlaczego tylko z banku do mnie listy piszą i to w wersji drukowanej? :(

Cytat:
– To była moja przestrzeń – odpowiadam łagodnie. – Nikogo tam nie wpuszczam, wiedziałeś to od początku.


Cytat:
zdałam sobie sprawę, że wszystko, co we mnie jest negatywne ma swoje źródło w strachu. Narzekanie, gniew, smutek są jego wynikiem.

perełeczka;

Cytat:
Ważna jest umiejętność znalezienia czegoś dobrego w każdych okolicznościach

kolejna;

Cytat:
Jesz za dużo czerwonego mięsa, od tego rozum ci się miesza. – Odpisałam.

:):) lekka, zabawna, słodka riposta

Cytat:
Możliwość jedna to logika. Możliwość druga czary

magnetyczne;

Cudowna opowieść. Zapragnęłam odwiedzić kraj, o którym prawi. Może kiedyś.

Serdeczne pozdrowienia:)
JOLA S. dnia 26.12.2017 23:20
Aniu, bardzo miło Cię widzieć pod tekstem. :)
Dziękuję ślicznie.

Serdeczności świąteczne. :)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
purpur
23/02/2018 20:02
Dzięki staram się jak mogę :) »
asertywny69
23/02/2018 19:46
Bardzo dużo piszesz. Niektóre fragmenty bardzo ładnie… »
Marian
23/02/2018 19:41
Dziękuję Maly za przeczytanie mojego tekstu i komentarz.… »
Jonasz
23/02/2018 19:05
Fajna ta zagadka :) przeczytałam córeczce - zgadła i chciała… »
Lilah
23/02/2018 19:00
Dziękuję, Zolu. Zastanawiam się, czy tam, gdzie kropki nie… »
Zola111
23/02/2018 18:53
Ale fajny pomysł na cykl, Lilu! Bardzo mi się! :) z. »
Maly
23/02/2018 18:33
Dzięki purpur, aż mnie żołądek rozbolał ze stresu (a może to… »
purpur
23/02/2018 17:23
No muszę przyznać, że jestem pełen obaw. Nie, nie chodzi mi… »
mdabrows
23/02/2018 16:24
Ten wiersz jest chyba o życiu. Twoja diagnoza jest jak sądzę… »
Julka
23/02/2018 15:52
dodatek111 Bardzo dziękuję za pozytywne przyjęcie wiersza.… »
Lilah
23/02/2018 14:55
I jest ok, Agnesso. Rytmicznie i radośnie. :) »
akacjowa agnes
23/02/2018 14:18
Dziękuję, Milu. Twoja pomoc jest zawsze bezcenna. Już… »
purpur
23/02/2018 13:29
Witaj, No będę musiał komentowac na-raty :) - jasne,… »
purpur
23/02/2018 13:01
Wiesz... trochę "przyzwyczaiłem" się do Twoich… »
retro
23/02/2018 12:54
Sorry Purpur, że pod Twoim tekstem, ale: Śmiertelny, nie… »
ShoutBox
 • Maly
 • 23/02/2018 12:39
 • Już działa :)
 • Silvus
 • 23/02/2018 12:35
 • Mi działa.
 • Maly
 • 23/02/2018 12:30
 • Alen Dagam, link nie działa
 • Alen Dagam
 • 23/02/2018 02:16
 • Czytajcie i komentujcie wirtajki, kochani! Mamy sporo debiutów :) Pokażcie, że to nasz wspólny projekt, napiszcie choć parę słow! [link]
 • dodatek111
 • 22/02/2018 12:46
 • Dzięki Silvus, czekam cierpliwie aż wróci:)
 • Silvus
 • 22/02/2018 12:12
 • Z tego, co ja wiem, @Dod, to zdjęcia dodaje Wiktor, a widać, go nie ma.
 • dodatek111
 • 22/02/2018 12:04
 • Co się dzieje ze zdjęciami? Dodałem ponad tydzień temu, jako ilustracje do wierszy. Wiersze się zestarzały, a zdjęć nie ma:)
 • kamyczek
 • 21/02/2018 16:20
 • Panel użytkownika - utwór, który chcesz przenieść klikasz edytuj. Edycja artykułu, kategoria np. masz kategoria: wiersze - zmieniasz na kategorię Wirtajki.pl. Na koniec klikasz na pasek: Zapisz zmiany
Ostatnio widziani
Gości online:18
Najnowszy:Olciaak
Wspierają nas