Samotnik: rozdział 9: Zapach kwiatów - MarcinD
Proza » Fantastyka / Science Fiction » Samotnik: rozdział 9: Zapach kwiatów
A A A

Tym razem mój rajd trwał dłużej, ale musiałem też odwiedzić dwa miejsca. W pierwszej kolejności poszedłem do galerii, bo nie wiedziałem, ile czasu zajmie mi pobyt tam. Musiałem znaleźć jakieś ubrania i buty, które nadawałyby się dla obu dziewczyn. Nie liczyłem jednak na żaden spektakularny sukces, nawet nie zapytałem o coś tak banalnego, jak rozmiary. Cóż, to co przyniosę, będą musiały sobie jakoś dopasować. Igły się u mnie znajdą, nitki również. Po sprawdzeniu bezpieczeństwa galerii ściągnąłem na plecy kaptur FOO-1, a maskę zsunąłem na szyję. I szybko przebiegłem przez sklepy. Wszystko i wszędzie niemal było zniszczone, zakurzone i rozkradzione. Dopiero na piętrze galerii, w dawnym Pepco, gdzieś między półkami znalazły się buty dla dziewczynki mniej więcej wzrostu Teresy - o ile oczywiście resztki szkieletu mogły w jakikolwiek sposób świadczyć o jej wzroście. Pamiętam, gdy odkryłem ją pierwszy raz; uciekłem wtedy przerażony. Teraz już takie widoki nie robiły na mnie wrażenia. Szybko zdjąłem buciki z kościanych stópek dziewczynki i starałem z nich kurz. Były w całkiem niezłym stanie, oby tylko zgadzał się rozmiar… Poza tymi jednymi bucikami nie było nic, co wydawało mi się interesujące. W kolejnym sklepie, spod znaku trzech liter "C", było lepiej. Znalazłem kilka par butów w różnych rozmiarach i kilka różnych dziecięcych adidasów. Jeszcze tylko ubrania… Z nimi na szczęście nie było problemu, chociaż musiałem wrócić na parter. Kilka odzieżowych sklepów i miałem już połowę plecaka zapchanego ciuchami różnego rodzaju, na tyle nie zniszczonymi, by stanowiły jakąkolwiek wartość.

Teraz czekała mnie wycieczka do drugiego miejsca. Musiałem się spieszyć, czułem już, że sporo czasu spędziłem w galerii, na szczęście na terenie batalionu nie musiałem niczego szukać. Oczywiście magazyny były puste; nie byłem przecież głupi. Miałem na jego terenie kilkanaście doskonale ukrytych schowków z amunicją, zapasową bronią, kilkunastoma egzemplarzami strojów ochronnych. Trzeba było tylko ominąć moje pułapki. Tym razem jednak szedłem wyłącznie po żywnościowe racje. W kilku różnych kryjówkach miałem w sumie około tysiąca paczek MRE, z których większość miała jeszcze termin przydatności do spożycia aktualny na najbliższe trzy lata. Zabrałem kilkanaście opakowań, po czym wrzuciłem do plecaka, czując, że dzisiaj spędziłem o wiele za dużo czasu poza halą. Miałem złe przeczucia, nauczyłem się już, że ten świat nie lubił takich prowokacji. Wracając do hali zdecydowanie przyśpieszyłem kroku.

Gdy tylko wszedłem hali, poczułem, że coś jest nie tak. Dosłownie poczułem. Gdy tylko zerwałem z głowy kaptur FOO-1 oraz maskę, poczułem to bardzo, ale to bardzo wyraźnie. W całej hali unosił się wyraźny zapach kwiatów. Poczułem, jak skacze mi adrenalina, a mięśnie natychmiast napinają się. Przyłożyłem karabinek do ramienia i ruszyłem błyskawicznie w stronę łazienki, gdzie jeszcze tego samego dnia, rano, pokazałem obu dziewczynom, jak mają się myć. Z każdym krokiem zapach kwiatów stawał się jeszcze bardziej intensywny. Zanim doszedłem do łazienki, do moich uszu dobiegły słowa głośnej rozmowy, a ja już podejrzewałem, co się stało.

- Jak myślisz, Domiś, ten pan pozwoli nam ze sobą zamieszkać?
- Nie wiem. A chciałabyś? Było ci wygodnie w tej jego kryjówce?
- Nie było. Tam jest strasznie ciemno i było dużo kurzu, dopóki nie wysprzątałyśmy. I śmierdziało. I był bałagan.
- Ale wiesz, że musimy z nim zamieszkać? Poza tym tam jest bezpiecznie. Nikt i nic nie wejdzie do środka gdy drzwi są zamknięte, wiesz? - zapytała znów Dominika. - Wyprałyśmy przecież ubrania, czujesz, jak teraz ładnie pachną? Musimy być grzeczne, pokazać, że mu się przydamy. Wtedy nam zaufa. Pozwoli nam ze sobą zamieszkać. Musi nam zaufać.
- Ale nie będzie chciał się do mnie przytulać? - Padło znów pytanie. - Tak jak… ci inni w moim obozie?
- Nie wiem. - Usłyszałem lekkie drżenie w głosie Dominiki. - Mam nadzieję, że nie. Zrobię wszystko, żeby nie chciał - dodała, a ja wszedłem do łazienki. W tym momencie Dominika odwróciła się i podskoczyła zaskoczona. Najwyraźniej nie usłyszała, jak się zbliżyłem. Cóż, nie dziwiło mnie to, skoro gadała jak najęta, zamiast zachować absolutną ciszę. No i te kwiaty... Mój płyn. Znalazłem go kiedyś w centrum, płyn do płukania o zapachu wiosennych kwiatów. Pewnie dawno już stracił swoje czyszczące właściwości, ale zapach pozostał. To było moje wspomnienie. Moje! Czasem trochę luzowałem nakrętkę i wąchałem delikatny, cudny aromat. Takie wspomnienie normalnych czasów. Rzuciłem okiem na butelkę. Moje wspomnienie, z którego ta kretynka bez zastanowienia wylała już ponad jedną trzecią.

- Jesteś! - Dominika niemal zakrzyknęła, wystraszona. - Nie usłyszałam, jak przyszedłeś. Znalazłam w twojej kryjówce płyn do płukania, wyprałyśmy ci ubrania i… - Nie skończyła. W łazience rozległ się trzask, gdy moja lewa dłoń wyskoczyła do przodu i wymierzyła jej siarczysty policzek. Dominika odchyliła się w prawo, idąc za ciosem i osunęła się na kolana. No tak, zapomniałem, że wciąż miałem na sobie FOO-1, dostała z rękawiczki wykonanej z butylowej gumy. Krzyknęła głośno, po czym podniosła się z podłogi i popatrzyła mi w oczy z wściekłością.
- Za to, że wyszłaś z kryjówki mimo mojego zakazu. Za to, że zużyłaś ponad jedną trzecią mojego płynu. Za to, że zniszczyłaś mi trzy komplety ubrania. Za to, że… - urwałem w połowie i odwróciłem głowę w stronę drzwi, mając wrażenie, że coś usłyszałem. Niestety, to nie było tylko wrażenie. Słyszałem wyraźnie dobiegające mnie gdzieś z głębi hali popiskiwanie. Szaraki! - Za to, że sprowadziłaś na nas śmierć. Jeżeli chcecie przeżyć, to ani słowa. Za mną i bezwzględne posłuszeństwo - wyszeptałem, po czym odwróciłem się w stronę drzwi. Dominika popatrzyła na mnie zaskoczona i zdziwiona, trzymając się za krwawiący nos. Górna warga też była rozerwana. Nie zwróciłem na to najmniejszej uwagi. Domyślałem się że i tak groziła jej śmierć. Mi zresztą też.

Ruszyłem pierwszy, szybko, ale powoli wyszedłem z łazienki rozejrzałem się. Na razie nie widziałem nigdzie szaraków, ale piski były bardzo dobrze słyszalne. Wiedziałem, że mieliśmy naprawdę mało czasu. Popatrzyłem na drugi koniec hali, na wrak Rosomaka. Mój azyl. Drzwiczki były zamknięte, pytanie czy na klucz. Zatrzymałem się w połowie kroku.
- Zamknęłaś za sobą drzwiczki? - zapytałem. - Do kryjówki? Na klucz? - dodałem, nawet nie patrząc na Dominikę.
- Oczywiście, nie jestem głupia przecież. - Była. Była głupia jak diabli. Ale nie miałem ochoty ani czasu teraz o tym myśleć. Korytarz przede mną, szeroki na prawie pięć metrów i prosty niemal jak strzała, prowadzący do mojej kryjówki, był pusty. Przez moment zastanawiałem się, jakie podjąć ryzyko. Ile ich mogło być? Dziesięć, piętnaście sztuk, może dwadzieścia. W moim FN-P90 miałem pełny magazynek na pięćdziesiąt nabojów, drugi w kieszeni kamizelki. Uklęknąłem na jedno kolano, wygodnie chwyciłem broń i odetchnąłem.
- Samym środkiem, z całych sił, z kluczem w dłoni, biegniecie do kryjówki. Dobiegacie, otwierasz, wskakujesz do środka i zamykasz za sobą drzwi, bezwzględnie. Na klucz. BEZWZGLĘDNIE, rozumiesz? - wyszeptałem. Słyszałem, że piski wygłodniałych szaraków były coraz głośniejsze.
- Co? - zapytała, nie rozumiejąc ani słowa.
- Po prostu biegnij. Prosto, szybko i do kryjówki. Już! - powiedziałem. Dominika podniosła się, ale zawahała. - No już, kretynko! - warknąłem i popchnąłem ją mocno.

Dziewczyna zerwała się do biegu, ruszając szybko i pociągnęła za sobą Teresę. Przebiegły kilka kroków, gdy zaatakował je pierwszy szczur. Wyskoczył zza jakiegoś złomu, po lewej stronie. Moje ręce zareagowały automatycznie, bez udziału świadomości. Lufa karabinka przesunęła się i w hali rozległ się pojedynczy strzał, a szczur odleciał gdzieś na bok, zostawiając za sobą smugę krwi. Kolejny wyskoczył przed dziewczynami. Dominika pisknęła głośno, przerażona, ale nie zwolniła kroku, ani nie zmieniła kierunku. Przesunąłem lufę karabinka i ponownie wystrzeliłem. Szczur zwinął się w kulkę i odleciał daleko w bok. Pojawił się kolejny, zaraz po nim kolejny. Było ich coraz więcej. Strzelałem już teraz raz za razem, co chwilę zmieniając cel. Nie miałem czasu na myślenie, działałem całkowicie automatycznie, gdy tylko widziałem ruch, namierzałem cel i strzelałem. Widziałem kątem oka, że Dominika niemal nie zwolniła, ale mimo to miałem wrażenie, że biegła już całe wieki. Nagle jeden ze szczurów wyskoczył nie z boku, ale wprost na nie, z przodu. Dominika w pierwszym momencie chciała się zatrzymać, ale nie zdążyła i w pędzie, ratując się przed uderzeniem w szczura, po prostu z całej siły wyskoczyła w powietrze, usiłując przeskoczyć nad nim. Szczur oczywiście zorientował się, co chce zrobić i wyskoczył w powietrze tak samo. Jego ostre kły z całą pewnością trafiłyby prosto w łydkę dziewczyny, gdyby nie mój pocisk, który trafił go w brzuch. Wreszcie dziewczyny dobiegły do Rosomaka. Widziałem z daleka, jak Dominika drżącymi rękami włożyła klucz, przekręciła go i otworzyła drzwiczki. Niemal wrzuciła do środka siostrę, po czym sama wskoczyła do środka. Uniosłem się z kolan i już na stojąco zacząłem strzelać w coraz to liczniej nadbiegające szczury. Teraz widziałem, że nie było ich dziesięć. Ani nawet piętnaście. Dwadzieścia chyba też nie. Dominika stanęła w progu drzwiczek, patrząc na mnie niepewnie. Na ułamek chwili przerwałem strzelanie.
- Zamknij te cholerne drzwi, kretynko! - krzyknąłem głośno. Zdawałem sobie sprawę, że gdyby w chociaż jeden dostał się do środka… Wtedy drzwiczki się zatrzasnęły.

Opuściłem nieco karabinek i z biodra wypuściłem serią kilkunastu nabojów w nadbiegające zewsząd w moim kierunku szaraki. Zostało mi jeszcze jakieś piętnaście nabojów, wiedziałem, że nie dam rady zabić ich wszystkich. Na szczęście takie sytuacje również przewidziałem. Rzuciłem się na bok do ucieczki. Wiedziałem, że musiałem przebyć dystans ledwie dwudziestu metrów, a potem tylko ściągnąć sobie ewakuacyjną drabinę. Problem był w tym, że owe dwadzieścia metrów było ogromnym dystansem, przy ucieczce przed szarakami. Ale musiałem dać radę.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
MarcinD · dnia 29.07.2017 10:48 · Czytań: 284 · Średnia ocena: 5 · Komentarzy: 6
Komentarze
Niczyja dnia 29.07.2017 11:14 Ocena: Świetne!
Świetne! Przeczytałam na wdechu!
Ale akcja, dawno czegoś tak żywego, tak ruchliwego nie czytałam.
Doskonała robota:)
Czekam na ciąg dalszy...
Niczyja
MarcinD dnia 30.07.2017 08:43
Dziękuję Ci bardzo. Kolejna część już czeka :-)
Szymek dnia 01.08.2017 15:41
Ajj. Fajnie, fajnie. Czekam na kolejne części.
Tak z innej beczki, to tego typu opowieści zawsze będą mi się kojarzyć z utworem Słonia i Miksera pt. "Zagłada część 1 - Wirus T" oraz z drugą częścią, czyli "Zombie Hunter". Jeśli nie znasz, to polecam sprawdzić, może się zainspirujesz. : - D
MarcinD dnia 02.08.2017 20:22
Szymek, dziękuję. Przytoczonych pozycji nie znalazłem, ale w takim razie koniecznie się zapoznam :-).
Alen Dagam dnia 24.10.2017 21:23 Ocena: Świetne!
Cytat:
Cóż, to co przy­nio­sę, będą mu­sia­ły sobie jakoś do­pa­so­wać. Igły się u mnie znaj­dą, nitki rów­nież


Mógłby przynieść włóczki - na pewno gdzieś był sklep z nimi - wełnę, bawełnę... oraz druty i szydełka. Panny miałyby zajęcie na długie wieczory w Rosomaku. Ba, Maciek tez mógłby się nauczyć paru ściegów! A, że jeśli dobrze pamiętam, zima panuje - samodzielnie dziergane ubrania byłyby w sam raz. Ale pewnie Maciek nie ppmyślał o tym na początku i teraz już wszystko rozkradzione...
Słowo honoru. Gdyby po Katastrofie zostałyby włóczki, ja bym się tam odnalazła. Nie potrzebowałabym nawet internetu...

Cytat:
W kilku róż­nych kry­jów­kach mia­łem w sumie około ty­sią­ca pa­czek MRE, z któ­rych więk­szość miała jesz­cze ter­min przy­dat­no­ści do spo­ży­cia ak­tu­al­ny na naj­bliż­sze trzy lata


Ciekawe, co potem? Czy Maciek myśli o tym, co będzie w przyszłości? Rozumiem, że hodowla odpada, ale uprawa ziemi? Pod szklarnią albo folią, może jakąś rzepę - nasiona pewnie się gdzieś zachowały - albo ziemniaki? Nie cała ziemia jest chyba skażona kwaśnymi deszczami? Z podlewaniem mógłby być chyba mały problem. Może jakieś rośliny, które nie potrzebuja dużo wody? Ryż odpada... Nie znam się na tym wystarczająco, ale Maciek powinien się zastanowić^^

Cytat:
- Ale nie bę­dzie chciał się do mnie przy­tu­lać? - Padło znów py­ta­nie. - Tak jak… ci inni w moim obo­zie?


Jakim cudem niewinność tego dziecka uchowała się jeszcze w takich warunkach...? W obozie mnóstwo napalonycn chłopów, kobiety i dziewczyny brane pewnie co chwilę - może nie na oczach wszystkich, ale chyba i nie w całkowitym ukryciu? Nie pamiętam, czy to jest później jakoś wyjaśnione - może warto byłoby wspomnieć, jeśli nie jest?

Cytat:
płyn do płu­ka­nia o za­pa­chu wio­sen­nych kwia­tów. Pew­nie dawno już stra­cił swoje czysz­czą­ce wła­ści­wo­ści, ale za­pach po­zo­stał


Żadna ze mnie gospodyni, ale płyn do płukania chyba nie czyści?

Cytat:
Za to, że znisz­czy­łaś mi trzy kom­ple­ty ubra­nia


Jak wyżej, ale zapach po pewnym czasie chyba się ulotni? Przez ten czas do folii i zakopać, żeby nie wydostawał się na zewnątrz. A jak chce być wredny, to niech powiesi przy wrogim obozie... no nie, wiem przecież, że nie jest wredny.

A potem akcja... prześwietna, żywa, wciągająca akcja! Zgadzam się z przedpiszcami! Chciałabym tak umieć pisać...

Bardzo mi sie też podoba zażyłość między siostrami. Dominika pokazuje dobre serce - a może to wyrachowanie? Trochę tutaj nie pomyślała z tym płukaniem, ale to pewnie z przejedzenia...
MarcinD dnia 24.10.2017 21:57
Alen Dagam napisała:
Mógłby przynieść włóczki - na pewno gdzieś był sklep z nimi - wełnę, bawełnę... oraz druty i szydełka.

Hmm, ubrania robione własnoręcznie. Cóż, fakt, nie pomyślałem ;P.

Alen Dagam napisała:
Ciekawe, co potem? Czy Maciek myśli o tym, co będzie w przyszłości? Rozumiem, że hodowla odpada, ale uprawa ziemi?

Będzie to nieco rozjaśnione... na końcu ;-).

Alen Dagam napisała:
Jakim cudem niewinność tego dziecka uchowała się jeszcze w takich warunkach...?

Faktycznie, kilka razy jeszcze mogłem to powtórzyć. Wspominałem, że Tereska była jeszcze przed pierwszą miesiączką w życiu, więc była traktowana jak dziecko i jako takie była mniej-więcej nietykalna. Dominika o tym wspomina kilka razy, Bogusław również, w późniejszych częściach.

Alen Dagam napisała:
Żadna ze mnie gospodyni, ale płyn do płukania chyba nie czyści?

Oczywiście, że nie czyści :sourgrapes: Zmiękcza i nadaje zapach. Jak widać, że mnie też nie ;P.

Alen Dagam napisała:
Jak wyżej, ale zapach po pewnym czasie chyba się ulotni? Przez ten czas do folii i zakopać, żeby nie wydostawał się na zewnątrz.

Tak, ale Marek jest jeszcze na etapie bycia wrednym wobec Dominiki ;-).

Alen Dagam napisała:
Bardzo mi sie też podoba zażyłość między siostrami. Dominika pokazuje dobre serce - a może to wyrachowanie?

Nie, faktycznie to siostry i poświęcenie starszej dla młodszej ;-).

Dzięki :D
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Miladora
15/12/2017 01:28
To może trochę uzasadnię? :) Villanelle nie są łatwe,… »
falsyfikat
15/12/2017 00:10
w sumie ocena redakcji mi wystarczy, dziękuję. »
falsyfikat
15/12/2017 00:06
trudna sprawa z tym tłumaczeniem, owszem, delikatnie… »
Dobra Cobra
14/12/2017 22:58
Jest myśl, rozwój akcji, punkt szczytowy, rozwiązania akcji… »
Dobra Cobra
14/12/2017 22:50
Albowiem gdyż lubię czasami zacząć tak lyrycznie, by potem… »
maak
14/12/2017 22:42
Trudno nie lubić tych Twoich zagadek. Trzeba je czytać po… »
maak
14/12/2017 22:16
Dobry wieczór Dziękuję wszystkim za odwiedziny i za… »
Gaston Bachelard
14/12/2017 21:17
Głównie żabojadowa poezja mnie nakręca, i klasyczna, u nas… »
Leszek Sobeczko
14/12/2017 20:57
bardzom ciekaw którym się tak poszczęściło, ja toże czytam… »
Gaston Bachelard
14/12/2017 20:46
Przenigdy (to o komentarzu powyżej). Dla tego tekstu daję… »
Gaston Bachelard
14/12/2017 20:29
Ten zapis posiada sens i coś, co kusi na dumankę. Dla mnie… »
mike17
14/12/2017 20:17
Całkiem niezłe to haiku. Choć tłumaczenie nieco odbiega od… »
Gaston Bachelard
14/12/2017 20:01
Perspektywa mazaków na kamykach jaskini Lascaux jest… »
Gaston Bachelard
14/12/2017 19:49
Zauważyłem, że próbujesz się pokazać nie tylko na PP. Wiem.… »
Skuul
14/12/2017 19:02
Szybkie zwięzłe, spodobało mi się, więc dzięki za chęć… »
ShoutBox
 • Gramofon
 • 14/12/2017 16:13
 • Pasztet trzeba robic i bigos mieszać
 • Zola111
 • 14/12/2017 16:06
 • Piszmy do Zaśrodkowania#27.
 • mike17
 • 13/12/2017 18:51
 • Świąteczny Elvis wiecznie żywy :) Niektóre kawałki nie podlegają prawom czasu i przestrzeni : [link]
 • Alen Dagam
 • 13/12/2017 17:56
 • Tak sobie czytam te Wasze wirtajki, jak tylko się pojawiają na portalu i coraz częściej mam łzy w oczach że wzruszenia. Autorzy, jesteście wspaniali! Dziękuję za to, że Wam się chce! <3
 • JOLA S.
 • 12/12/2017 21:26
 • Grzeczna i cierpliwa.CMOK.:)
 • Esy Floresy
 • 12/12/2017 21:20
 • Grzeczna - to pojęcie względne ;)
 • JOLA S.
 • 12/12/2017 15:56
 • Już jestem grzeczna.CMOK:)
 • Miladora
 • 12/12/2017 15:17
 • Dziewczyny - nie rozdwoję się, wszystko po kolei. :)
Ostatnio widziani
Gości online:17
Najnowszy:gsmowy6
Wspierają nas