Cunqui. Rozdział 1 - Alen Dagam
Proza » Fantastyka / Science Fiction » Cunqui. Rozdział 1
A A A
Od autora: Jest to pierwsza powieść z cyklu "Siedem Sióstr, czyli Legendy Przymierza".

Cykl ten obejmuje siedem powieści, z których każda rozgrywa się w innym – magicznym – świecie. Opowieści te łączy postać Vinikarra, który przez całe życie szuka podobnych sobie ludzi, potrafiących panować nad Mocą, jednocześnie próbując rozwiązać tajemnicę swojego pochodzenia i przeznaczenia.

Historia tajemniczej istoty o imieniu Cunqui ze sfery Cii jest pierwszą zagadką, z którą przychodzi mu się spotkać.

Z wdzięcznością przyjmę wszelkie uwagi czytelników.
Życzę miłej lektury!
Klasyfikacja wiekowa: +18

 

Illyr, 196 rok przed Erą Przymierza


Gdyby mieszkańcy pewnego osławionego już w całej okolicy Miasteczka odważyliby się spojrzeć tej nocy w niebo, przestraszyliby się bardziej niż kiedykolwiek. Strach i groza wisiały nad nimi już od jakiegoś czasu niczym wyrok nad skazańcem. Opowieści o grasującym na Wyspie upiorze były już tak straszne, jak tylko pozwalała na to wyobraźnia tych, którzy je nieustannie i z coraz większą lubością powtarzali. Ubarwiane wciąż coraz to nowymi jeżącymi włosy na głowie szczegółami, zdawały się ani nie znać granic fantazji, ani nie mieć końca. Ale tym razem nawet najstraszniejsze z tych opowieści nie byłyby w stanie oddać tego, co przynosiła ze sobą noc.
 
Upiór najwyraźniej objął w swoje posiadanie Ruiny, rozrzucone na małej, usypanej w niepamiętnych czasach Wyspie, położonej na przylegającym do Miasteczka Jeziorze. Były to Ruiny nierozpoznawalnej już teraz budowli – być może wieży lub warowni – w dużym stopniu zniszczonej, opuszczonej i pozostawionej własnemu losowi po zapomnianym już dawno panu, a może nawet po jakimś władcy. Wbrew temu, co twierdzili ci, których wyobraźnia poniosła odrobinę za daleko, nikt upiora jeszcze nigdy nie widział, ale kwestia jego pobytu w Ruinach nie ulegała wątpliwości. Nie było i nie mogło być innego wyjaśnienia wszystkiego tego, co działo się w okolicy.
 
A zaczęło się od tego, że jakiś czas temu wyniosły się z Wyspy wszystkie zwierzęta – czaple, wrony, szczury i nietoperze – do tej pory bardzo zadowolone z nieobecności ludzi w przejętym przez siebie królestwie. Ale przybycie upiora zdecydowanie ani trochę im nie przypasowało, a nawet musiało porządnie wystraszyć. Opuściły swoje dotychczasowe siedlisko chmarami, wywołując u zabobonnych mieszkańców Miasteczka pierwszy emocjonujący niepokój.
 
– Niesłychane, kochana moja. Ni bestia to dzika, ni zaraza. Wszak przed bestią groźną każdy szczur i nietoperz się ukryje. Mór się ino ludzi chwyta. Musi być, że duch. I to nie byle jaki duch, ale nieczysty! Zwierz swój rozum ma. Toć i wrona na grobach posiedzi, porządnie pochowanych truposzy się nie strachając, więc po co dom miałaby swój zostawiać, jak nie przez ducha? Nic innego, jak umrzyki jakoweś przeklęte za tym stoją – głosiła wszem i wobec miejscowa trajkotka Trekla.
 
Niedługo po tym zauważono, że absolutnie żadna siła nie zaciągnęłaby w pobliże Wyspy ani konia, ani osła, ani nawet rozochoconego byka prowadzonego na amory.
 
– Mój Jazgot ogon podkula, uszy po sobie kładzie i warczy jak na złodzieja za każdym razem, kiedy koło spróchniałego mostu na Wyspę przechodzę – relacjonował Żęciech, miejscowy mleczarz. – A co która niepokorna łaciata, gdy z łąki zejdzie niebacznie i nad wodę się zapuści, pomyłkę swą zbaczywszy, jak oszalała migiem na pastwisko wraca.
 
Skomplikowany egzorcyzm przeprowadzony przez sprowadzonych z odległego klasztoru mnichów – z pełną powagą urzędu i, ma się rozumieć, z bezpiecznej od Ruin odległości – nie pomógł w ogóle i kolejne znaki pojawiły się wkrótce. Nocami w zabitych deskami oknach zachowanych w Ruinach kilku pomieszczeń widziano przebłyskujące światło – czerwone i migotliwe niczym ogień, choć ogień sam z siebie płonąć nie miał tam prawa. We dnie na Wyspie zaczęła pojawiać się gęsta mgła zasłaniająca całkowicie widok z brzegu.
 
– Co to za dziwny duch, co nie chce, coby go podglądano? – dziwiły się gosposie.
 
– Widzicie, bo tam zapewne nikt inny, ino baba straszy – opowiadał z przejęciem każdemu, kto chciał go słuchać, młody i obdarzony fantazją Bujo z drobnym zezem i wielką szczerbą. – Po śmierci szpetna się zrobiła, skóry na kościach niewiele jej zostało, włosy wypadły... Teraz się wstydzi ludziom pokazać. Musi być, że to małżonka tego wielmożnego pana, co tam ostatnio se urzędował. Pewnikiem zamordowana albo zdradzona, albo i nawet taka, co sama takowych okrutnych rzeczy dokonywała. I teraz spokoju zaznać nie może i se chodzi, i patrzy na te komnaty, gdzie to się wszystko działo. I żałuje za swe bezeceństwa i wszeteczeństwa. Ale za nic nie pozwoli, aby ktoś ją zobaczył. Sama se chce tam być. Albo chodzi po Wyspie i tylko w wodzie Jeziora się przegląda.
 
– A może jakiś piękny i rozpustny pan tam urzędował. Pewnikiem mnóstwo dziewic się przewinęło przez jego pokoje – mlaskały z lubością bezzębne babki. – A żadna dziewicą nie powróciła.
 
– W Jeziorze je potopił, szubrawiec nikczemny – podpowiadały gosposie.
 
– Bzdury opowiadacie – potrząsali głowami mężczyźni. –  Kult nieczysty uprawiano na Wyspie, temu budowla i zniszczona. Gniew boży pioruny zesłał i spalił całe miejsce i jego mieszkańców. To ich duchy, pozbawione wstępu przez wrota niebios, niespokojnie się tam teraz pętają.
 
Każdy miał swoją wersję, ale w jednym mieszkańcy byli zgodni: nie mieli najmniejszej ochoty zbliżać się do Wyspy. Ich wiara w nadprzyrodzone zjawiska i strach przed czarami były na to zbyt silne. Co prawda upiór nigdy jeszcze nigdy nikogo z nich nie skrzywdził, do Ruin jednak zdecydowanie zbliżyć się nie pozwalał.
 
Na początku nie zabrakło oczywiście miejscowych i przyjezdnych śmiałków, którzy nie bacząc na niepokojące znaki próbowali wybierać się w okolice Ruin, ale oddalali się szybko, zaraz po tym jak postawili nogę na spróchniałym moście prowadzącym na Wyspę. Wydawałoby się nawet, że uciekali przerażeni czymś, o czym później za żadne skarby świata nie chcieli opowiadać. W końcu jeden z nich, przekonany niemałą ilością napitków sponsorowanych mu przez zaciekawionych mieszczan w lokalnej karczmie, odważył się przełamać zmowę milczenia.
 
– To czarodziejska aura, która miesza zmysły – relacjonował, a w jego szeroko otwartych oczach widoczny był strach. – W głowie pojawiają się głosy… okropne, paskudne… Jęczące i zawodzące jak zimowy wicher, przenikające do samych kości.
 
– Ale co one mówią? – dopytywali się zgromadzeni wokół śmiałka gapie.
 
– One wiedzą wszystko o człowieku… wszystko, co najgorsze. Mówią o najstraszniejszych rzeczach, które się uczyniło… I mówią o tym, co się stanie, jeśli zbliżyć się choć o krok dalej – ściszył głos i zadrżał tak mocno, że aż trochę piwa ulało się z jego kubka.
 
– Co się stanie? – ale śmiałek tylko potrząsnął w odpowiedzi głową, nie będąc w stanie zmusić się do dalszych wyznań. Musiało być to coś straszliwego.
 
Naturalnie, że w obliczu takich rewelacji mieszkańcy Miasteczka całkowicie stracili ochotę na zgłębianie tajemnic nowego właściciela Wyspy i tylko już od czasu do czasu poprzestawali na śpiesznym przeżegnaniu się, gdy ich wzrok przypadkiem zahaczył o Ruiny. Dopóki upiór im nie szkodził, nie było się czego obawiać. Oby tylko pozostało tak na zawsze, mówili do siebie w duchu.
 
Szalejąca tej nocy wesoło i głośno, gęsto ukwiecona grzmotami i błyskami letnia burza stłumiła chęć mieszkańców do podziwiania majestatu nocnego nieba. Może i nawet lepiej, że tak się stało, gdyż wielu z nich mogłoby przy tym stracić zmysły, albo i nawet paść ofiarą słabych serc. Właśnie tej nocy bowiem tajemniczy i groźny upiór z Wyspy postanowił ukazać się w całej swojej okazałości.

___

Edycja #1: 29.10.2017
 
Edycja #2: 12.11.2017

 

 

 

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
Alen Dagam · dnia 13.09.2017 13:12 · Czytań: 251 · Średnia ocena: 4 · Komentarzy: 13
Komentarze
Infernus dnia 16.09.2017 21:20 Ocena: Dobre
Opowiastka Twoja przepełniona jest elementami grozy. Przepełniona... Pokazałeś mi, że mam się czegoś bać, ale nie odczułem strachu. Nutka dreszczyku jest, gdyż kto chciałby znaleźć się w takim Miasteczku... no ja :) Podoba mi się, a zwracam na to uwagę, że potrafisz podzielić wypowiedzenia - narrator i postacie mówią swoim stylem, gwarą; nie ma jednej płaszczyzny.
I w końcu meritum: jak dla mnie wyszło wcale gawędziarsko! I to nie jest źle, tylko trzeba tę sztukę szlifować...
Alen Dagam dnia 16.09.2017 23:05
Dziękuję za przeczytanie.

Cieszę się, że udało ci się przenieść do Miasteczka. Nawet, jeśli nie odczuwasz strachu, to jesteś zaintrygowany... wielu podobnych Tobie odważnych śmiałków próbowało zbliżyć się do Ruin. Ciekawe, co Ty byś usłyszał na moście?

Pozdrawiam serdecznie ;)
Infernus dnia 16.09.2017 23:44 Ocena: Dobre
Nie chodzi o odwagę, zapewne schowałbym się w jakieś chatce i raczył klimatem :) Ty jesteś twórcą, od Ciebie zależy mój los..
Alen Dagam dnia 17.09.2017 00:22
Nie. Absolutnie nie wierzę, że zaszyłbyś się w jakiejś chacie. Odważyłeś sie napisać komentarz, a co za tym idzie, posiadasz w sobie odwagę i ciekawość nieznanego. Na pewno poszedłbyś na sam most. Wiem, że tak by było. Nie zaprzeczaj. Widzę Cię na tym moście. Widzę, jak wstępujesz majpierw niepewnie, a potem śmielej na jego zmurszałe deski. Twoje nozdrza drgają, Twoje oczy są szeroko otwarte; oglądasz się na wszystkie strony w oczekiwaniu ataku w każdej chwili... ale nie cofasz się. Chcesz iść dalej. Chcesz zbadać, co takiego kryje się na Wyspie, czego Twoi pobratymcy nie byliby w stanie znieść.

Słyszysz głosy. Głosy, które znasz. Pamiętasz je z najczarniejszych wspomnień, do których nie przyznałbyś się nikomu na świecie. Ale rozpoznajesz je, a świadomość tego sprawia, że oblewasz się zimnym potem.

Zastanawiasz się długo, czy wykonać kolejny krok.

Powoli odrywasz nogę od ziemi i unosisz ją do góry. Jesteś przygotowany na to, by postawić ją przed sobą. Mówisz sobie, że jeśli tego nie uczynisz, wszystko to, co znasz i w co wierzysz, utraci sens.

Oddychasz głośno. Słyszysz bicie swojego serca.

Cokolwiek się stanie, pamiętaj, że jesteś niewinny. Tak sobie powtarzasz, wiele razy.

W Twoje serce wkrada się podstępna niepewność. Czy aby na pewno jesteś gotów? A co, jeśli kryteria wyboru godnych wstąpienia na most są inne niż te, których się domyślasz?

Patrzysz w dól. Zmurszałe deski mostu powinny utrzymać Twój ciężar. Czy jednak utrzymają ciężar Twojego sumienia?
Infernus dnia 17.09.2017 23:24 Ocena: Dobre
znowu chcesz żebym się bal, ale nie mam czego.. tylko to, że przechodzę przez most ma być moim lękiem?
Alen Dagam dnia 18.09.2017 19:25
Ustaliliśmy już, że się nie boisz. Widzę jednak, że RPG też nie lubisz? Szkoda :(
Infernus dnia 20.09.2017 21:19 Ocena: Dobre
Alen Dagam, nie mam nic przeciwko RPG, nawet kiedyś próbowałem napisać grę na paragrafy. Ale odbiegamy od tematu, regulamin wyraźnie mówi o komentarzach...
Alen Dagam dnia 22.09.2017 19:01
Trochę mnie rzeczywiście zapędziło, na ten most i w ogóle. Nie szkodzi. Autorzy fantastyki mają to do siebie, że czasami ich trochę ponosi. Sprowokowało mnie chyba zdanie, że ode mnie zalezy Twój los.

Na razie ogromnie się cieszę z tego, że dalej jesteś tu ze mną. Gwoli wyjaśnienia: nie chodzi o wywołanie w czytelniku strachu, To nie jest "opowieść z dreszczykiem", tylko początek fantastycznej historii, która z zamierzenia ma być dość lekka, a nawet z przymrużeniem oka. Dobrze mi się pisze i mam nadzieję, że swobodnie i lekko się czyta. Ogromnie ciekawi mnie, jakie zdanie będziesz mieć na temat dalszych części.

Pozdrawiam serdecznie!
violka dnia 28.09.2017 23:41
Przeczytałam i jestem zaciekawiona, więc biegnę do kolejnej części. Pozwolisz, że zwrócę uwagę na powtórzenia"tego",
Cytat:
, nikt upio­ra tego jesz­cze nigdy nie wi­dział,
, wyrzuciłabym "tego" i poprawiłabym to zdanie -
Cytat:
Nie be­stia to dzika to, ni za­ra­za.


Pozdrawiam.
MarcinD dnia 29.09.2017 15:11 Ocena: Świetne!
Obiecałem, że wrócę, więc wróciłem. Przeczytałem raz jeszcze, ale w zasadzie znalazłem tylko dwa poniższe punkciki, do których można mieć jakieś „ale”:

Cytat:
miejscowa Trajkotka

Jeżeli nie nazywała się „Trajkotka”, to powinno być z małej litery, tak jak przykładowy miejscowy ksiądz, a nie Ksiądz, czy bezdomny a nie Bezdomny.

Cytat:
przyślepionego wizją młodej jałówki

Coś mi to nie pasuje... Może raczej „zaślepionego widokiem młodej jałówki” ?

I chyba tyle. Uwagi do kolejnych części też będą, ale potrzebuję na to... czasu :-).
Alen Dagam dnia 29.09.2017 15:12
@violka
Dziękuję za zainteresowanie i za poprawki!

To bardzo lekka opowiastka - tak różna od Twojej historii - tym bardziej doceniam wizytę i chęć pobiegnięcia w drugi rozdział.

@Marcinie

Również ponownie dziękuję!

Pozdrawiam serdecznie!
al-szamanka dnia 09.11.2017 16:44 Ocena: Bardzo dobre
Postanowiłam zobaczyć, od czego zaczęłaś.
Nie lubię upiorów i takich tam, wiem jednak, że fantastyka ma wielu wielbicieli, ale mnie w tym przypadku interesuje jak piszesz.
Dobrze Ci to idzie, konsekwentna stylizacja językowa, barwna, ciekawie budujesz nastrój zagrożenia.
Zobaczymy, co będzie dalej.
Poniżej parę wyłapanych drobnostek.

Cytat:
– Nie­sły­cha­ne to, ko­cha­na moja. Ni be­stia to dzika to, ni za­ra­za.

Wyrzuć wyczernione, tym bardziej, że dalej masz też znowu dwa razy to.
Cytat:
– Mój Ja­zgot ogon pod­ku­la, uszy po sobie kła­dzie i war­czy jak na zło­dzie­ja(,) za każ­dym razem

Cytat:
nawet roz­ocho­co­ne­go byka(,) pro­wa­dzo­ne­go na amory.

Cytat:
We dnie na Wy­spie za­czę­ła po­ja­wiać się gęsta mgła(,) za­sła­nia­ją­ca cał­ko­wi­cie widok z brze­gu.

Wyczernione przecinki niepotrzebne. Tak jak i Ty nie jestem mocna w interpunkcji, ale akurat tych jestem pewna ;)
Cytat:
I teraz spo­ko­ju za­znać nie może i se cho­dzi(,) i pa­trza(y) na te kom­na­ty

Cytat:
Co praw­da upiór nigdy jesz­cze nigdy ni­ko­go z nich nie skrzyw­dził. Do Ruin jed­nak zde­cy­do­wa­nie zbli­żyć się nie po­zwa­lał.

Zrobiłabym jedno zdanie, stawiając przed Do Ruin przecinek.
Cytat:
pró­bo­wa­li wy­bie­rać się w oko­li­ce Ruin, ale od­da­la­li się oni szyb­ko

wyczernione zbędne
Cytat:
– To cza­ro­dziej­ska aura, która mie­sza zmy­sły – re­la­cjo­no­wał, w jego sze­ro­ko otwar­tych oczach wi­docz­ny strach.

re­la­cjo­no­wał, a w jego sze­ro­ko otwar­tych oczach wi­doczny był strach

Pozdrawiam :)
Alen Dagam dnia 10.11.2017 15:22
Cytat:
Zobaczymy, co będzie dalej.


Szamanko, dziękuję za ponowną wizytę i chęć sprawdzenia, co dalej! Naprawdę się tego nie spodziewałam! Te przecinki to dla mnie czarna magia, straszniejsza niż wszelkie upiory i inne potwory, nie tylko z moich opowieści. Będę musiała przyjrzeć się dokładniej zasadom przecinkowania, bo dotychczas działałam zupełnie na wyczucie. Jak widać, nie był to dobry pomysł.

Dziękuję za korektę i propozycje zmian.

Trzymaj się ciepło i niech Ci się żaden upiór ani taki tam po drodze nie napatoczy! Oprócz tych moich, ewentualnie, w drodze wyjątku ;)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Alen Dagam
23/02/2018 02:09
Cześć, Esy :) Widzę, że przeprowadziłaś tutaj ekshumację… »
Maly
23/02/2018 01:03
To bardzo proste, zabijasz wszystkich tych bohaterów,… »
Maly
23/02/2018 00:44
Zapowiada się na jakąś jatkę rodem z Tarantino ;) Dobrze… »
Maly
23/02/2018 00:24
Wprowadzić, nawet nie pytaj :) »
Gatsby
22/02/2018 23:44
Przeczytałem jednym tchem! Jeszcze inna fantastyka niż… »
Gatsby
22/02/2018 23:31
Dziękuję bardzo za czytanie i za komentarz! :) Myślę,… »
introwerka
22/02/2018 23:25
Kamyczku, Zolu, Lilu, dziękuję Wam bardzo serdecznie za… »
Maly
22/02/2018 23:02
Podoba się. Zaskakujesz na sam koniec, jak ci scenarzysci,… »
ClakierCat
22/02/2018 22:53
Czytelnik nie zawsze wie co w trawie piszczy, a ja tak… »
albertyna
22/02/2018 22:42
ClakierCat, niezmiernie dziękuję za komentarz, który… »
Lilah
22/02/2018 22:20
Zainteresował mnie tytuł (raczej nietypowy dla Ciebie,… »
Niczyja
22/02/2018 21:50
Podoba mi się zajawka Twojej powieści, autorze o dziwnym… »
mike17
22/02/2018 21:37
Chorwacki nazizm był okrutniejszy od hitlerowskiego.… »
Darcon
22/02/2018 21:25
Nie podeszło mi, Zulo. Z dwóch powodów. Po pierwsze zadajesz… »
Ania_Basnik
22/02/2018 21:18
Jasenovac - aż musiałam się dokształcić w tej dziedzinie.… »
ShoutBox
 • Alen Dagam
 • 23/02/2018 02:16
 • Czytajcie i komentujcie wirtajki, kochani! Mamy sporo debiutów :) Pokażcie, że to nasz wspólny projekt, napiszcie choć parę słow! [link]
 • dodatek111
 • 22/02/2018 12:46
 • Dzięki Silvus, czekam cierpliwie aż wróci:)
 • Silvus
 • 22/02/2018 12:12
 • Z tego, co ja wiem, @Dod, to zdjęcia dodaje Wiktor, a widać, go nie ma.
 • dodatek111
 • 22/02/2018 12:04
 • Co się dzieje ze zdjęciami? Dodałem ponad tydzień temu, jako ilustracje do wierszy. Wiersze się zestarzały, a zdjęć nie ma:)
 • kamyczek
 • 21/02/2018 16:20
 • Panel użytkownika - utwór, który chcesz przenieść klikasz edytuj. Edycja artykułu, kategoria np. masz kategoria: wiersze - zmieniasz na kategorię Wirtajki.pl. Na koniec klikasz na pasek: Zapisz zmiany
 • Hubert Z
 • 21/02/2018 16:06
 • Jak zgłosić opublikowany już wiersz do Wirtajek?
 • mike17
 • 17/02/2018 19:07
 • Jeden z najbardziej kultowych duetów wszech czasów. Pamiętam go z wczesnego dzieciństwa, to dopiero był hicior : [link] Oni do dziś go wykonują, co jest zacne :)
 • Darcon
 • 17/02/2018 13:04
 • Zgodnie z regulaminem, nie może poczekać. Każdy użytkownik patrzy ze swojego punktu widzenia. A gdyby każdy z użytkowników wrzucał teksty tak, jak chciał, to co byśmy mieli w poczekalni, Dodatku?
 • dodatek111
 • 16/02/2018 22:09
 • Dlaczego drugi tekst, dodany w tym samym dniu, nie może czekać w poczekalni, tylko zostaje odrzucony. Salon odrzuconych.
Ostatnio widziani
Gości online:12
Najnowszy:dertysawero
Wspierają nas