Z kraju dziwnego głodu - Ten_Smiertelny
Proza » Groteska » Z kraju dziwnego głodu
A A A

TEN ŚMIERTELNY

 

Z kraju dziwnego głodu

 

Pokonując kilometry za kilometrem, z prędkością kuli wystrzelonej z rewolweru, właśnie zmierzałem by odwiedzić kraj pożywienia, w którym to ludzie ciągle umierają z głodu. Miałem tam siostrzeńca, którego pod przysięgą, złożoną zmarłej mej obecnie, siostrze, w godzinę jej zapaści, zobowiązałem się przywrócić ojczyźnie i uchronić od śmierci głodowej. Było to zadanie trudne i wtedy nawet trochę żałowałem, tak łatwo raz danego przyrzeczenia, jakiego nie wolno mi było przecież teraz złamać.

 

Kraj pożywienia, rozciągał się szeroko hen, aż pod równinę Saską, mijał łukiem Siedmiogród i kończył się z jednej strony górą Przeznaczenia i wytryskującym z niej potokiem Powinności, z drugiej zaś Wielkim Morzem Bezkresu, nad którego plaże powszechnie i chętnie zmierzali turyści, wszelkich stron ojczyzny żywności.

 

W tej kupie ludzkiego bezmiaru, oceanie osobliwości, ciężko byłoby znaleźć mego krewnego; syna siostry jednej matki. Posiadałem jednak pewne namiary, przezornie też nim przyjechałem wynająłem detektywa; nie szczędząc środków, ani czasu, na dopełnienie powierzonej mi misji.

 

Gdy wysiadłem z samolotu i wreszcie przeszedłem odprawę celną, mogłem z bliska przyjrzeć się miastu. Myśli moje były pogodne, bowiem jeszcze dnia poprzedniego wynajęty przeze mnie szpicel, donosił skwapliwie o odnalezieniu celu i przesyłał namiary: „Miasto: Hamburger. Ulica: Smaczna trzydzieści.”.

 

Metropolia trzecia pod względem wielkości, położona w rejonie suchym i ciepłym. Nowoczesna zadbana i modna. Ruszyłem kształtnym chodnikiem i rozkoszowałem się nowymi widokami. Każdy dom miał taras marmurowy i w każdym ogrodzie była fontanna strzelająca w górę; pod słońce tęczą się mieniąca.

 

Widziałem też rośliny nietypowe. Cukierkowy krzak rodzący słodycze. Drzewo parówkowe do naszego kiełbasowego analogiczne, tyle, że miast owoców udających kiełbasę, płodzi coś na kształt parówek, lecz również niesmaczne i niepożyteczne. Nadto wiele brzozo-grusz wspaniałych, mających jednak jeszcze niedojrzałe owoce – a już w większości zerwane i ponadgryzane.

 

Piękny byłby to kraj, gdyby nie jego obyczaje. Ludzie toczyli się wolno, wszyscy – istne szkielety. Każdy coś żuł, wszyscy cierpieli głód okropny. Idąc rwali liście i trawę i szybko wpychali do ust, z których od razu znaczna cześć wypadała. Nie zważając na to, przeżuwali dalej i rozglądali się za czymś kolejnym.

 

Z niepokojem patrzyłem jak łapczywie pożerają niedojrzałe plony, połykają co tylko w rękę wpadło i wciąż szukają więcej. Wielu też wymiotowało; jedni na ulicę, inni trawę, drzewa, gdzie zaraz zostawali oskarżeni o niszczenie żywności i spotykały ich obfite rózgi, od współziomków tragedii.

 

Nie minąłem jeszcze dwóch przecznic, a już napotkałem na dwa trupy. Wychudzone ich ciała, zapadłe policzki, kości pokryte skórą, napełniały mnie obrzydzeniem i przerażeniem, oraz niepokojem o cel mej wędrówki.

 

Stary – czy młody, siwy – czy w kwiecie wieku, los wszystkich czekał jeden. A ja miałem wyrwać kogoś z tej młockarni. Splunąłem i przyspieszyłem kroku.

 

Nie obyło się bez trzech przesiadek. Przebyłem szmat drogi. Znalazłem wreszcie i budynek. Zadzwoniłem do drzwi.

 

– Kto tam?

 

– Wujek Ambroży.

 

– Kto?

 

– Brat twojej matki, z rodziny matki. Otwórz i zobacz.

 

Zza lekko odchylonych drzwi, zabezpieczonych łańcuchem, ukazała się twarz młodzieńca żującego w ustach kępki trawy. „Wychudły i wyczerpany łaknieniem. Ale – dzięki Bogu! – żyje.” – pomyślałem.

 

– No już… Otwórz drzwi, przywiozłem dla ciebie coś smacznego! – źle zacząłem. Młodzi skłonni sądzić, że pożywienie starych straciło termin ważności i nie nadaje się do niczego.

 

Młodzieniec wykrzywił twarz w zniechęceniu. Ciekawość jednak i głód zachęciła go do otwarcia. Czyż w końcu nie dostaje się czasem, dobrych prezentów od zamożnych wujków? No i przecież nie byłem jeszcze na tyle stary…

 

– Co?… Co mi przyniosłeś? – zapytał po zdjęciu łańcucha. Teraz też przyjrzałem mu się w całej okazałości – skóra i kości – jak wszyscy w mieście…

 

– Niespodzianka. Zamknij oczy, a się dowiesz – zachęciłem.

 

– Ech…

 

– No już! Bo nie pokażę!

 

Zrezygnowane dziecko zamknęło wreszcie powieki. Wtedy ja zrobiłem duży zamach i… przywaliłem mu w głowę. Padł jak martwy.

 

Był to środek niezbędny, choć problematyczny. Długo zastanawiałem się jaka siła wystarczy, by ogłuszyć go na dobre, a jednocześnie nie zabije jego osłabionego ciała. Koniec końców przyfasoliłem dosyć mocno. Cóż… przynajmniej skutecznie.

 

Rozejrzałem się czy nikt tego nie widział. Na szczęście zdawałem się mieć szczęście; żył – podwójne. Zaciągnąłem go do środka i związałem. Przezorny zawsze ubezpieczony.

 

Po dwóch godzinach obudził się jęcząc. – Co jest? – majaczył lekko, lecz zaraz spostrzegł przypiętą do jego dłoni kroplówkę i własne pęta. – Co jest do cholery!? – widać rozbudził się na dobre.

 

– Och, to tylko kroplówka – odpowiedziałem uśmiechnięty, z fartuchem założonym na garnitur. – Jednak ona sama nie wystarczy, będziesz musiał jeść – orzekłem.

 

– Jeść!? Przecież ja nic innego nie robię tylko wciąż jem!

 

– Nie sądzę – pokręciłem głową. – Gdybyś jadł nie byłbyś taki chudy i wyczerpany…

 

– Zamknij się! Coś ty mi zrobił!? Rozwiąż mnie natychmiast!

 

– O nie…

 

– Natychmiast!!! – krzyknął, lecz zaraz przestał. – Boże, jaki ja jestem głodny!

 

– Zupa już się grzeje – zapewniłem skwapliwie.

 

Siostrzeniec chciał już użyć swych rąk i wepchać sobie byle co do gęby, jednak powstrzymał go sznur. – Uch! – stęknął. – Rozwiąż! Rozwiąż mnie szybko! umieram z głodu!

 

– Tak, tak, zupa już prawie gotowa.

 

– Jaka tam zupa! Daj mi tu trawy, a zaraz muszę spieszyć na dziedziniec republiki, na darmową wyżerkę. Prędko! Umieram z głodu!

 

Postanowiłem puścić jego narzekania mimo uszu. Zupa była już gotowa, a właściwie to, co optymistycznie zupą nazwałem. Nie był bowiem jeszcze gotowy spożywać prawdziwego posiłku. Był to jakiś tam lekkostrawny syrop, mojego pomysłu.

 

– No już. Powiedz „a”.

 

– Aaaa! Gul! gul! gul!– krzyknął, gdy za pomocą lejka wlałem mu zawartość garnuszka do buzi.

 

– Tfu! Co to było!? Zupełnie bezsmakowe!

 

– Nie bardziej, niż trawa – zripostowałem.

 

– Słuchaj moja buzia jest otwarta na wszystkie składniki świata, lecz chyba mam prawo wybrać co mi bardziej odpowiada i smakuje… – zaczął pretensjonalnie.

 

– Nie, nie, nie – odparłem. – Nie sądzę byś miał jakiekolwiek prawa, po tym jak już przekroczyłem progi tego domu.

 

– Co!? Do diabła z tym! Rozwiąż mnie teraz!

 

– Nie.

 

– Rozwiąż.

 

– Może po tygodniu.

 

– To napad! Uprowadzenie! Ograniczenie mojej wolności, porwanie!!!

 

– Hmm… Myślałem, że było to dla ciebie jasne, gdy tylko zobaczyłeś, że jesteś związany…

 

– Co!?

 

– To jasne, że cię porwałem! – odrzekłem poważnie z naciskiem. – Zamknij mordę i bądź cicho, bo inaczej skręcę ci kark!

 

– Nie ujdzie ci to na sucho! Nie w państwie prawa! Złapią cię i postawią przed sądem! Odpowiesz za to, co mi zrobiłeś! Słuchaj no ty!… – przerwał gdyż przystawiłem mu ostrze katany do szyi.

 

– Jak widzisz, jestem uzbrojony. Zabiję każdego kto wejdzie mi w drogę – to chyba dosyć logiczne myślenie, czyż nie? Twoje państwo prawa, zamieszkują takie mizeroty, że z moją siłą wytnę całą armię nim ktoś mnie pojmie. Więc zamknij się i bądź cicho.

 

Umilkł. Nie sposób było sprostać takiej logice.

 

– Słuchaj… – zaczął po jakimś czasie pokorniej. – Pieniędzy nie trzymam w domu, jeśli chcesz podam ci kod, a kartę mam w portfelu… Nie sądzę też, by ktoś był wstanie zapłacić za mnie okup…

 

– Och… Szczegóły zostaw mi… Wiem co robię.

 

Spojrzał na mnie z nienawiścią, chciał coś powiedzieć, jednak zaraz opuścił głowę. – W każdym razie proszę, daj mi szybko coś do jedzenia… Burczy mi w brzuchu i siły mi odchodzą…

 

– Póki co wystarczy, że przetrawisz zupkę…

 

– Nie rozumiesz! Jeśli zaraz czegoś nie zjem, umrę! Nie chcesz chyba zostać mordercą.

 

– To ty niczego nie rozumiesz, nawet jeśli dałbym ci więcej zaraz wszystko byś zwymiotował.

 

– Nie… – zaczął, lecz zaraz treść żołądkowa podeszła mu do gardła. – Umm… – Zamknął usta by nie zwrócić w pokoju.

 

Zaniosłem więc to piórko do łazienki i ze spokojem wpatrywałem się jak wymiotuje obficie do wanny. Czego tam nie było! Metalowe śrubki, kłaki, kawałki cegły, jakiś granulat, kości… – Chyba powinienem zrobić mu wpierw porządne pukanie żołądka… – pomyślałem, lecz było już na to za późno.

 

Gdy skończył, wlałem mu do buzi jeszcze trochę wody i zmusiłem by to powtórzył. Roztrzęsionego położyłem na łóżku. Czas było przygotować więcej syropu.

 

Nie miał siły się opierać. Po chwili, znów z pomocą lejka wlałem mu do środka, solidną porcję mego specyfiku.

 

Gdy po jakimś czasie znów doszedł do siebie, zaczął znów majaczyć o głodzie i błagać o coś do przegryzienia. Człowiek potrafi zaskakująco dużo znieść i ma nad wyraz mocne ciało… 

 

– Prawem każdego obywatela państwa pożywienia, jest ciągły dostęp do wszystkich środków żywności – dowodził. – Nawet więźniowie w swych celach i najwięksi przestępcy, mają zapewnione warunki godziwego bytu. Odmawianie mi udzielenia pokarmu, jest znęcaniem się i podłą zbrodnią. Nie wytrzymam więcej, bez jedzenia… umfum… mum… – zakleiłem mu usta taśmą klejącą.

 

– Wiesz naprawdę jestem bratem twojej matki. Mam nadzieję, że będziemy dobrze się dogadywać…

 

– Umum… – daremnie próbował coś odpowiedzieć. Uśmiechnąłem się szeroko. Zawsze sądziłem, że lepiej się z kimś rozmawia, gdy zaknebluje mu się usta.

 

– Nie wiem czy wiesz o tym, lecz twoja matka zmarła niedawno. Przyjechałem tutaj z jej polecenia, by przywrócić ci rozum.

 

– Umum…

 

– Kraj pożywienia to z pewnością cudne miejsce. Niestety wszyscy jego mieszkańcy oszaleli.

 

– Umum…

 

– Zdaje im się, że ubóstwiają jedzenie i niemal ciągle jedzą, w rzeczywistości zaś nic nie spożywają.

 

– Umum…

 

– Jeść, spożywać, żywić się – to znaczy trawić i wchłaniać w siebie wartości odżywcze. Odżywiać siebie. Budować swoje ciało, mięśnie, kości i organy wewnętrzne, z materii, którą się spożyło…

 

– Umum…

 

– By jeść, nie wystarczy żuć. Nie wystarczy nawet przełykać. Trzeba trawić… Trawić, przetrawiać i wydalać to, co zbędne…

 

– Umum…

 

– Właściwie rzecz biorąc proces wydalania, rozpoczyna się jeszcze wcześniej. Ono powinno być nawet początkiem. Wydalić znaczy bowiem wyrzucić – pozbyć się zbędnego balastu. Tak też i człowiek zanim włoży cokolwiek do ust, powinien zastanowić się czy czasem to nie jest balast zbędny, którego należy się pozbyć…

 

– Umum… Umum…

 

– A nawet jeśli już włoży do ust, czy czasem nie powinien wypluć…

 

– Umum… Umum…

 

– Tak, tak, masz rację drogi przyjacielu. To bardzo istotna kwestia!

 

– Umum… Umum… Umum…

 

– Powiedziałeś przecież, że usta twoje otwarte są na wszystkie składniki… Niedobrze! Niedobrze! Twe usta powinny być bowiem zamknięte na kauczuk, plastik, korę drzewną, trawę, metal… To wszystko są rzeczy niejadalne, a czasem nawet i szkodliwe…

 

– Umum… Umum…

 

– Nawet jednak rzeczy jadalne, nawet najwspanialsze i najzdrowsze składniki, na nic się nie zdadzą, jeśli nie zostaną należycie przetrawione.

 

– Umum…

 

Do licha! Znudziła mi się taka rozmowa! Zerwałem zatem taśmę…

 

– Ty szalony fanatyku! W dupie mam twoją ideologię! Daj mi… – zakleiłem z powrotem; z dwojga złego, tak jest jednak lepiej…

 

– Idę pooddychać świeżym powietrzem – powiedziałem jak palacze, gdy idą zapalić i pomyśleć. Z tym drobnym jedynie szczegółem, że ja rzuciłem już dawno temu…

 

Wyszedłem na balkon. Ręką wykonałem taki ruch, jakbym wyciągał paczkę, brał jednego i zapalał zapalniczką. Złapawszy w dwa palce wyimaginowanego papierosa, zaciągnąłem się powietrzem.

 

Jak mówią: „wszystko to psychologia”. Powoli i z pietyzmem wypuściłem z płuc powietrze, wzbogacone dwutlenkiem węgla. – Czy w ten sposób naprawdę nie jest łatwiej myśleć? – pomyślałem i zaciągnąłem się znowu.

 

Paląc tak tlen, powoli rozglądałem się wokoło; dumałem.

 

Mieszkańcy kraju pożywienia nie mogą oderwać się od jedzenia. Ciągle cierpią głód okrutny, ciągle muszą coś żuć, coś połykać i gryźć. I to nazywają konsumpcją… Jednak nic… Kompletnie, nic nie rozumieją…

 

Zdaje im się, że jeśli na chwilę przestali by spożywać zaraz umarliby z głodu, jednak właśnie dlatego, że ciągle coś spożywają – bez myślenia, bez rozważania i rozdzielania; bez klasyfikacji: „jadalne – niejadalne” – właśnie dlatego umierają z głodu…

 

Zaciągnąłem się mocno i powoli wypuściłem powietrze, wyobrażając sobie, że dym unosi się do góry.

 

Ich ciała schną, skóra przylega do kości, oczy gniją w oczodołach… Bo wcale nie trawią. Porządny posiłek, pokarm, który wchodzi do środka i odżywia nasze ciało, sprawia, że człowiek jest najedzony przez dłuższy czas. Już samo to ciągłe odczuwanie przez nich głodu, świadczy o tym, że naprawdę nigdy porządnie się nie najadają…

 

– Ciekawe czy młody kiedyś to zrozumie i podziękuje mi za to, co muszę zrobić… – pomyślałem i wróciłem do mieszkania.

 

Widać było, że próbował się wydostać. Jeszcze się nie poddał? – To mój siostrzeniec! – pomyślałem z dumą. Daremne jednak były to próby.

 

– Słuchaj! – nakazałem mu. – Idę zaraz kupić coś do jedzenia. Zerwę ci teraz taśmę z ust i będziesz miał chwilę by polecić mi parę miejscówek. Pamiętaj, że jestem tutaj nowy, więc nie orientuję się w terenie, a ty będziesz musiał jeść wszystko, co ci ugotuję.

 

Posłuchał. Gdy pozwoliłem mu mówić, szybko na wydechu przedstawił mi całą listę zakupów i miejsc. Zanotowałem wszystko skrupulatnie w głowie. Gdy skończył, taśma wróciła na swoje miejsce.

 

– Dzięki! – Rzuciłem na koniec. – Teraz wiem, od czego trzymać się z daleka. Nie sądziłeś chyba, że sięgnę po coś, co doprowadziło cię do tego stanu.

 

– Umum!… Umum!… Umum!…  – jego rozpaczliwe próby, odprowadziły mnie do drzwi. Uśmiechnąłem się.

 

Prawdą było, że muszę zakupić jakieś żarcie. Prawo zabraniało mi przywieść do kraju pożywienia, wystarczającej ilości składników. Postanowiłem, że będę żywił się na miejscu, a skromne zapasy przeznaczę na podbudowanie mego wychowanka.

 

Poza tym rozsądne było, żeby rozejrzeć się po mieście. W końcu będę musiał go potem nauczyć, jak samemu sobie radzić.

 

Ruszyłem więc chodnikiem i zacząłem poszukiwania. Nie brakowało sklepów sprzedających niejadalne gówno, które i tak znajdowało nabywców, wpychających je sobie zaraz do buzi.

 

Sam ten widok wzbudzał we mnie obrzydzenie i skłaniał do nudności. Nic jednak nie mówiłem, tylko kręcąc głową szedłem dalej. Po jakiś dwóch godzinach kluczenia, znalazłem w końcu jakąś wyglądającą na przyzwoitą, knajpę.

 

Wszedłem do środka. Pachniało przyjemnie. Siadłem i wybrałem z menu specjalność dnia.

 

Zupę przygotowano bardzo szybko. Podejrzliwie przyjrzałem się jej dobrze. Pachniała znośnie, mieszając łyżką nie dostrzegłem niczego paskudnego. – Czyżbym miał wyjątkowe szczęście? – pomyślałem i spróbowałem ociupinkę.

 

Zwykła pomidorowa – a przynajmniej na to wyglądało. – Chyba nie jest tak źle jak myślałem… Jest jeszcze nadzieja dla kraju pożywienia – skonstatowałem.

 

Nim jednak zjadłem choć połowę, pojawił się mistrz kuchni i zanim spostrzegłem się co zamierza, dorzucił mi do talerza żywego karalucha! – Plusk! – Prusak trząsł się jak w febrze, rozpryskując lekko zupę poza porcelanę.

 

– Co pan u licha zrobił!!?

 

– Specjalność zakładu, dodatkowy bonus.

 

– Co pan myśli, że będę wpieprzał żywego karalucha!? – wściekłem się. – Przez pana zupa nadaje się teraz tylko do tego, by wylać ją do kibla!

 

– Jeśli żywy panu nie odpowiada może pan zabić go łyżką.

 

– W ogóle nie gustuję w karaluchach. Co to w ogóle za pomysł? Trzeba było się najpierw spytać, a nie tak z miejsca, dorzucać mi coś do talerza… W opisie menu, nic nie wspominano, że ma być to zupa z karaluchem.

 

– To właśnie taki bonus niespodzianka.

 

– Nie lubię niespodzianek. Wiele jeszcze ich planujecie? Co dalej? wymiociny, jako popitka? Mało pawia nie puściłem. Trzeba było mnie chociaż ostrzec; spytać czy mam na to ochotę… A tak, teraz, więcej nie będę jadł i żądam zwrotu pieniędzy.

 

Szef kuchni obruszył się. – Zawsze może pan przecież zjeść zupę, a karalucha zostawić…

 

– Żartuje pan sobie!? Tak jak powiedziałem, teraz to nadaje się jedynie do tego, by wylać to do klozetu!

 

Obsługa była oburzona. – Co za brak profesjonalizmu konsumpcyjnego! Osądzać negatywnie posiłek, przez jednego małego karalucha! Na podstawie jednego małego fragmentu, zrugać całe danie!

 

– Co wy!? Nigdy nie słyszeliście, że mała mucha może zepsuć drogocenny olejek? – zirytowałem się. – To oczywiste, że mała rzecz może zepsuć wszystko! Smakowało mi, lecz teraz straciłem cały apetyt i żądam zwrotu pieniędzy!

 

Nic jednak nie udało mi się wskórać. Trzech osiłków, o ile wypada nazywać takich cherlaków osiłkami, wyrzuciło mnie z baru. Dobrze, że nie wziąłem ze sobą katany, inaczej pochlastałbym ich na plasterki. Trochę się zapomniałem, byłem przecież w ojczyźnie pożywienia…

 

A jak mówią – co kraj to obyczaj. Podejrzewam, że i tak właściciele tej miejscówki należeli do tych uczciwszych. – Mogłem nie robić takiego cyrku… – uznałem poniewczasie, podnosząc się z ulicy.

 

Rozejrzałem się wokoło – nikt nie zwrócił na mnie uwagi. – Pewnie, że nie! – pomyślałem. – Jak mieli się mną zainteresować, kiedy wciąż myślą jedynie o swoim żołądku?

 

Czułem się niedobrze; pomyślałem, że tutejszy klimat mi szkodzi. Czas było wrócić do domu i zajrzeć do młodego. – Jeszcze sobie coś zrobi z samotności… – zaśmiałem się sam do siebie.

 

Nagle jednak poczułem silne skurcze, złapałem się za brzuch i zgiąłem w pół; dostałem silnych torsji. A jednak, było gorzej niż myślałem; niepozorna zupka, musiała zawierać w sobie więcej bonusowych niespodzianek… A ja nie miałem żołądka tak wyćwiczonego jak tutejsi; nie żeby im to rzeczywiście jakoś, na dłuższą metę, pomagało…

 

To miał być ciężki miesiąc – o ile miesiąc wystarczy… Dysząc i zipiąc, szukałem oczami, przedstawicieli prawa. Pusto. Szczęście w nieszczęściu.

 

Kraj pożywienia przeznaczał ogromne środki finansowe, na walkę z epidemią nudności. Podjęte działania zaczynały się od finansowania darmowych szkoleń, radzenia sobie z rzygowinami, a kończyły na budowie więzień dla „nudystów recydywistów” – gdyż tak właśnie, bezsensownie, oficjalnie nazywano tych, którzy zbyt często ulegali naturalnym impulsom, każącym im zaraz zwrócić cały posiłek na podłogę.

 

Jak na ironię, mimo olbrzymich środków, przeznaczonych na walkę z epidemią, nigdzie nie szerzyła się ona tak mocno, jak tutaj. Nikomu zaś nie przychodziło do głowy, że może w jedzeniu jest jakiś feler i to ono jest właśnie powodem całego nieszczęścia.

 

Ciągle narzekano jak to „nudyści” przeszkadzają im i psują radość z życia, jakby sami byli w czymś od nich lepsi. Być może najgorszą głupotą było postępowanie wyszkolonych, tamujących co naturalne; skracających swoje życie nieczystościami.

 

Nie twierdzę, że powstrzymywać się jest źle. Daleki jestem od takich fałszywych nauk. Nie brakuje bowiem takich, którzy radzą, by zwracać jak najczęściej i gdy tylko najdzie nas, choć najmniejsza na to ochota. 

 

Nietrudno wyobrazić sobie, do czego to prowadzi – zwłaszcza w kraju pożywienia, gdzie na każdym kroku można dostrzec jakieś obrzydliwości. Gdy człowiek zacznie tak żyć, wymiotuje bez opamiętania, aż w końcu uzależnia się od tego – i w efekcie umiera z głodu i wyczerpania.

 

Trzeba podchodzić do tego logicznie. Torsje to naturalna, obronna, reakcja organizmu, który nie chce spożywać czegoś, co mu szkodzi. Nie ma sensu się przed nią bronić, gdy pokarm jest do niczego.

 

Co innego, gdy po zjedzeniu zdrowego, obfitego posiłku, napotkamy na jakąś obrzydliwość, która wywoła w nas nudności. Wtedy lepiej się jednak powstrzymać. Jedzenie jest w porządku, nie ma sensu byśmy nie strawili tego, co dobre.

 

Oto cała filozofia! Nic prostszego, szkoda jednak, że tak niewielu chce tego słuchać. Wszystko zaś sprowadza się do tego by z tym uważać. Jeśli po zjedzeniu czegoś, dowiemy się, że zawierało w sobie truciznę, nieraz trzeba wywołać u siebie wymioty – choćby się nawet nie chciało.

 

– Kanapki z arszenikiem! – krzyczał obwoźny kupiec. – Kanapki z arszenikiem, w atrakcyjnej cenie!

 

Ktoś widocznie skuszony wołaniem, postanowił spróbować. Już po pierwszym gryzie, padł martwy na ziemię. Ciarki przeszły mi po plecach. Byłem poruszony. Nie zdawałem sobie dotąd rzeczywiście sprawy, w jak niebezpiecznym miejscu się znajduję.

 

– Co pan zrobił!? – poderwałem się wstrząśnięty. – Jak śmie pan, sprzedawać jedzenie zatrute arszenikiem!!?

 

Sprzedawca wydawał się obruszony. – Jak ci się nie podoba, to nie kupuj! – skwitował, z oburzeniem.

 

Ręce momentalnie mi opadły.

 

– Niech pan posłucha! – zażądałem i podniosłem martwego, pokazując go biznesmenowi. – To jest efekt pańskiego działania! Ten człowiek umarł z powodu pana nieodpowiedzialności!

 

– Jak nie chcesz niczego kupić, to spadaj stąd!

 

– Proszę zobaczyć, to właśnie efekt pana działań! – nie ustępowałem, podsuwając nieboszczka pod sam nos, właściciela kramu.

 

– Zabierz stąd tego trupa! Ja się nie nabiorę na te wasze sztuczki! Nie wmówicie mi, że ja za to wszystko odpowiadam! Ja tylko sprzedaję swój towar, nic mi do tego jak później zachowują się jego odbiorcy. Mało to świrów na świecie? Co mi do tego, że ten chciał zaraz po spożyciu mojej kanapki, paść martwym?

 

– On umarł z powodu pana działań. 

 

– Gówno prawda! Umarł, bo chciał sobie umrzeć. Sam odpowiada za swoje zachowanie. Kanapki nie mają tu nic do tego!

 

– A jednak zginął, bo zjadł zatrute jedzenie.

 

– Bzdura! Statystyczna korelacja, to jeszcze nie wynikowość. Nie da się naukowo udowodnić, że spożywanie kanapek z arszenikiem, prowadzi do śmierci. Możliwe przecież, że ci którzy zamierzają umrzeć, kupują kanapki, jako swój ostatni posiłek. To więc nie one są złe, lecz sami ludzie są źli, że chcą sobie na środku ulicy, tak nieodpowiedzialnie, paść martwi!

 

– Tak, ludzie wprawdzie umierają z powodu własnej głupoty, to jednak od was będzie się żądać odpowiedzialności za ich śmierć! – powiedziałem na koniec z naciskiem i rzuciłem na niego ciało, po czym odszedłem stamtąd.

 

Nie mogłem zmienić całego świata. Liczyłem jednak, że uda mi się zmienić mojego siostrzeńca.

 

***

 

Mijały dni. Wszystko układało się dobrze. Pod moją czujną opieką, młody zaczął przybierać na ciele. Ja zaś niestety odrobinę schudłem…

 

Nauczyłem się już, jak mniej więcej, odnajdywać się w skomplikowanym systemie ojczyzny żywności i zdobywać to, czego potrzebuję. Nieraz jednak zdarzała mi się pomyłka, którą przypłacałem bolesnym skurczem żołądka i obfitymi wymiotami.

 

Siostrzeniec okazał się wdzięczny za moją pomoc i mogłem teraz uwolnić go, by razem z nim ramię, w ramię, szukać tego, co dobre i pożyteczne. Prawdziwe polowanie.

 

Słyszałem, że kiedyś ktoś porównał życie do pojemnika, którego połowę zajmował najsmaczniejszy jogurt, a drugą zwykłe gówno. „Naszym zadaniem jest utrzymać łyżeczkę w jogurcie” – wyjaśnił mędrzec.

 

Nigdy nie podobało mi się takie postawienie sprawy. Jakby celem życia człowieka, było pozostać w korzystnej sytuacji! Czy właśnie nie jest tak, że wiele morderstw, zbrodni i świństw, uczyniono właśnie po to, by nie spaść z piedestału, nie znaleźć się blisko nizin; stracić wygodne i przyjemne życie?

 

W ojczyźnie pożywienia, byłem jednak gotów zgodzić się z tym humorystą – choć w nieco innym znaczeniu. Właściwie rzecz biorąc nie sposób było tam znaleźć produktu, który w całości nadawałby się do spożycia. Wszystko zawierało, mniejsze lub większe, jady.

 

Wiedzieć co odrzucić – to wiedzieć jak przetrwać. Najzwyczajniejszy z pozoru baton, mógł być w połowie rzeczywiście pysznym batonem, w drugiej zaś obrzydliwym szaleństwem. Umieć odciąć to, co niewłaściwe i żywić się tym, co pożyteczne, było właśnie prawdziwą sztuką.

 

Złota zasada pozostawała jednak zawsze niezmienna.

 

– Błeee… – zwracał właśnie siostrzeniec. – Błeee….

 

– Niech to będzie dla ciebie nauczką – przypomniałem – nigdy za dużo naraz.

 

– Ale… – spojrzał na mnie, lecz zaraz opuścił głowę. – Błeee… Ale, to było takie dobre!

 

– Co z tego, skoro nie potrafiłeś tego strawić? Synu, pamiętaj: „Korzeniem wszelkiego zła jest chciwość”. Nigdy za wiele naraz. Bowiem tylko to, co strawne i strawione, syci.

 

Chwila, w której zapragnąłeś więcej, niż byłeś wstanie połknąć, była chwilą twej porażki. Jeśli rzeczywiście nie chcesz chodzić głodny, musisz nauczyć się powstrzymywać. Pamiętaj o moich słowach, nawet wtedy, gdy mnie już przy tobie nie będzie.

 

***

 

Nadszedł w końcu czas rozstania.

 

– Może zostaniesz jeszcze, chociaż jeden dzień.

 

– Nie, pora już na mnie – odpowiedziałem. – Niczego nie można przedłużać w nieskończoność. Spełniłem swoją misję, dotrzymałem przyrzeczenia, mogę odejść w spokoju…

 

– Poczekaj! – zawołał na koniec za mną. – Powiedz mi proszę, jeszcze jedną rzecz: jaki jest tego wszystkiego sens?

 

Zawahałem się. – Nie sądzę bym był upoważniony do odpowiedzi na takie pytanie…

 

– Bądź, co bądź, jedno jest pewne, nie można żyć dla ciągłego jedzenia, prawda? To nigdy nam nie wystarczy…

 

– Nie, nie można – odpowiedziałem.

 

– Więc, jaki tego sens? Powiedzmy mi, jak ty to widzisz. Dlaczego żyjesz? Jaki jest twój cel?

 

Zmieszałem się trochę. Ten mały szkrab, przekroczył moje najśmielsze oczekiwania. Trafił w samo sedno.

 

– Wiesz… – zacząłem niepewnie. – Wiesz, co to jest marzenie?

 

Kiwnął nieznacznie głową. Uśmiechałem się, a w mych oczach pojawił się długo skrywany żar. Nie potrafiłem mówić o tym, bez zapału i zupełnie dziecięcej radości. Wszyscy musimy mieć coś, co porusza nas do życia, jakiś mały punkt, absolutną i niepodważalną świętość, która stanowi o naszym życiu. Moim było marzenie.

 

– Więc powiadają, że gdzieś daleko, a jednak blisko. Gdzieś między niebem a ziemią, jest COŚ. Za górami, za lasami, między strumieniami i rzekami, pośród gór i na dnie oceanów, gdzieś na pewno JEST.

 

– Co jest? – zapytał.

 

– Składnik cudowny, ponad wszystko inne. Pokarm, który raz spożyty, sprawia, że człowiek nigdy więcej nie odczuwa głodu – moje oczy zrobiły się rozmarzone. – Coś, co prawdziwie syci na wieki.

 

Moim marzeniem jest go odnaleźć.

 

– Czekaj! – zawołał jeszcze za mną, gdy już odchodziłem. – Jak się nazywa ten pokarm?

 

 

– Nazywają go Bogiem! – krzyknąłem z daleka, rozpływając się we mgle. Rozpierało mnie szczęście. Wyruszałem w podróż, by spełnić swoje marzenie.

 

[KONIEC]

 

 

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
Ten_Smiertelny · dnia 07.02.2018 19:46 · Czytań: 200 · Średnia ocena: 0 · Komentarzy: 4
Komentarze
purpur dnia 08.02.2018 11:33
Ta-dam!

Nareszcie, nareszcie udało mi się przetrwać całe Twoje opowiadanie i muszę z pokorą dodać, ze nie była to taka trudna sztuka :)

Ale po kolei...

Szybciutko drobiazgi, a potem ...

Cytat:
W tej kupie ludzkiego bezmiaru,
- dziwne. Wprawdzie idą dalej z tekstem trochę się przyzwyczaiłem do Twoich sposób łączenia wyrazów, ale to jednak jakoś tak zostało w głwoie. Fakt, że mogło to mieć cel... teraz, gdy już znam całość.

Cytat:
syna siostry jednej matki, lecz innego mającej ojca.
- coś strasznego... No tak namąciłęś, że ostro w głowę się drapałem, co ty właściwie chcesz powiedzieć. Czasami warto odpuścić rytm zdan, aby napisać coś "po prostu". No ale to moja opinia...

Cytat:
Rozejrzałem się czy nikt tego nie widział. Na szczęście zdawałem się mieć szczęście; żył – podwójne.
- tu też mi się wydaje, że da się to lepiej napisać...

Cytat:
Zawsze sądziłem, że lepiej się z kimś rozmawia, gdy zaknebluje mu się usta.
- :) Było kilka naprawdę fajnych zdań, powyższe to tylko przykład :)

Cytat:
wpychających je sobie zaraz do buzi.
- ta Twoja "buzia" pojawia się wielokrotnie, a moim zdaniem, zważywszy na całą otoczkę ( rzyganie, torsje, mordestwa, porwania ) pasuje, jak pięść do nosa...

Bardzo podobała mi się stylistyka opowiadania, nareszcie wydaje mi się to nie-przegadane. Było lekko, miejscami z przekąsem, wszystko zaś, nawet zważywszy tematykę, pasowało do siebie. Całość była spójna!

Podobał mi się pomysł z krajem pożywienia, jego specyfiką, nie przesadzenie w tej dziwnej rzeczywistości!

Do tego zainteresowało mnie, potrafiłeś przykuć uwagę czytelnika!

Generalnie opowiadanie przypadło mi do gustu i powyższe drobiazgi, to były faktycznie drobnostki i wcale nie przeszkadzały w czytaniu.

Mnie osobiście przeszkadzała tylko jedna rzecz - od samego początku czułem się, jakbym czytał jakąś biblijną przypowieść. Oczywiście całkiem sprytnie było to zakamuflowane, a czułem w nim jakaś "naukę". Wprawdzie nie przeszkadzało mi to podczas czytania, bo przecież mogłem się mylić, a tekst balansował na krawędzi, ale jej nie przekraczał.

No i tu dochodzimy do końcówki. Moim zdaniem zawaliła cały tekst. Skończyłeś z subtelnością, z uniwersalizmem opowieści, tylko niczym ciupagą wpakowałeś czytelnika w swoje wyznanie.

Pominąwszy końcówkę, można przejść przez tekst i wybrać sobie to, co w nim dobre. Można przymknąć oko na "nauki", można je podciągnąć pod specyficzny styl tego opowiadania, jego inny klimat. Ja bym pozbył się ostatniego "nauczania" - każdy ma jakieś marzenie, albo raczej może mieć. A to, co ty zaprezentowałeś - rozczarowało.

Oczywiście, chociaż właściwie nie muszę tego pisać, to tylko moja opinia, jednego czytacza. To Twoje dzieło i możesz z nim zrobić co tylko chcesz.

Pozdrawiam,
Pur
Ten_Smiertelny dnia 23.03.2018 11:26
Purpur, dziękuję za komentarz. :)

purpur napisał:
dziwne. Wprawdzie idą dalej z tekstem trochę się przyzwyczaiłem do Twoich sposób łączenia wyrazów, ale to jednak jakoś tak zostało w głowie.


Ty masz swoje: „znużone windy”, „dłonie schyliły się” itd. a ja mam swoje „dziwactwa”. Przyznam, że bardzo lubię tak łączyć wyrazy, dla mnie to jest poetycko… I jak widać coś w głowie zostaje. Więc jest plus podwójny. ;)
Postaram się jednak może jakoś te dziwactwa w przyszłości ograniczyć. :)

purpur napisał:

Cytat:
W tej kupie ludzkiego bezmiaru, oceanie osobliwości, ciężko byłoby znaleźć mego krewnego; syna siostry jednej matki, lecz innego mającej ojca.


- coś strasznego… No tak namąciłęś, że ostro w głowę się drapałem, co ty właściwie chcesz powiedzieć. Czasami warto odpuścić rytm zdan, aby napisać coś "po prostu". No ale to moja opinia...


Wiem, wiem… Szalone to zdanie strasznie. Chciałem je zmienić, tak mnie jednak ciągnął ten rytm zdania, że nie potrafiłem się powstrzymać! :)

Stwierdziłem więc: „Kij z tym, że nikt tego zdania zrazu nie zrozumie! Wszak to brzmi!”
I myślałem, że mi się upiecze… :)

Ale fakt: poprawię to jakoś jednak – choć z bólem serca…
Dziękuję za uwagę. :)

purpur napisał:
tu też mi się wydaje, że da się to lepiej napisać...


Szczerze powiedziawszy, myślałem, że tu jest dobrze, bo bardzo lubię myślniki i średniki. Nie wiem, jak miałbym to poprawić.
Jeśli masz jakieś propozycje, z chęcią ich wysłucham i pewnie skorzystam. :)

purpur napisał:
Było kilka naprawdę fajnych zdań, powyższe to tylko przykład

Miło mi to słyszeć. :)

purpur napisał:
ta Twoja "buzia" pojawia się wielokrotnie, a moim zdaniem, zważywszy na całą otoczkę ( rzyganie, torsje, mordestwa, porwania ) pasuje, jak pięść do nosa...

Hmm, może i masz rację. Tylko jak to zmienić??

purpur napisał:
Bardzo podobała mi się stylistyka opowiadania, nareszcie wydaje mi się to nie-przegadane. Było lekko, miejscami z przekąsem, wszystko zaś, nawet zważywszy tematykę, pasowało do siebie. Całość była spójna!

Podobał mi się pomysł z krajem pożywienia, jego specyfiką, nie przesadzenie w tej dziwnej rzeczywistości!

Do tego zainteresowało mnie, potrafiłeś przykuć uwagę czytelnika!


Staram się widzisz jak mogę. :)

purpur napisał:
Mnie osobiście przeszkadzała tylko jedna rzecz - od samego początku czułem się, jakbym czytał jakąś biblijną przypowieść. Oczywiście całkiem sprytnie było to zakamuflowane, a czułem w nim jakaś "naukę".


Ciężko mi na ten zarzut odpowiadać. Bardzo cenię Biblijne przypowieści i nie bardzo rozumiem dlaczego podobieństwo do nich, miałoby komuś przeszkadzać… :)

Wiesz ja postanowiłem, że właśnie tak będę pisał. Moje opowiadania zawsze będą zawierały jakąś "naukę" – coś co chcę czytelnikowi przekazać. Często będą też taką przypowieścią, mającą jakiś „głębszy” sens.

To opowiadanie też z samego założenia miało być taką alegorią. Ciężko trochę zarzucać przypowieści, że jest przypowieścią, bo przecież taka miała właśnie być. To trochę tak jakby zarzucać kryminałowi, że są w nim morderstwa i nie jest powieścią podróżniczą… :)

purpur napisał:
No i tu dochodzimy do końcówki. Moim zdaniem zawaliła cały tekst. Skończyłeś z subtelnością, z uniwersalizmem opowieści, tylko niczym ciupagą wpakowałeś czytelnika w swoje wyznanie.

Szczerze mówiąc, to nie miała być jakaś „uniwersalna” opowieść o niczym. Tekst dotyczył konkretnej rzeczy i zawierał konkretny przekaz.

Nie wiem czy „wpakowałem kogoś w swoje wyznanie”, wiem, że końcówkę zapożyczyłem trochę ze sławnej japońskiej mangi „Toriko”.

Bardzo polecam! Można czytać i pobierać, legalnie i za darmo:
Link:

To właśnie w tym komiksie, bohaterem jest ktoś kto ma za swój główny cel, znaleźć pokarm zwany „Bogiem”. Pomyślałem, że skoro w japońskim komiksie, główny bohater może mieć takie marzenie, to i mój może marzyć podobnie. Z „Toriko” zapożyczyłem zresztą trochę więcej, niż samo marzenie głównego bohatera.

purpur napisał:
Można przymknąć oko na "nauki"


Nie powiem, żeby „przymykanie oka na nauki zawarte w tekście” mi się podobało. Zrozum mnie; jak byś się czuł gdybym w komentarzu pod twoją humoreską napisał, że można przymknąć oko na to, że jest zabawna? Przecież po to właśnie została napisana. :)

Owszem można przymrużyć oczy by nie widzieć, jednak przypowieści powstały właśnie po to by coś nimi powiedzieć.

Pochlebiając sobie, powiem, że alegoria zawierała przesłanie które może byłoby zbawieniem świata, gdyby świat go posłuchał.

Mi w każdym razie pomogło. :)

To proste; miałem z czymś problem, znalazłem rozwiązanie i mi ulżyło. Ten tekst napisałem po to by przekonać ludzi tak do istnienia tego problemu, jak i do przyjęcia rozwiązania. Miałem nadzieję, że jak mi pomogło, tak też i innym, pomoże.

Rozwiązanie które proponowałem, nie było aż tak bardzo religijne. Dopiero na końcu zaznaczyłem dodatkowo, że żyć można przede wszystkim dla marzeń, a to co naprawdę zupełnie by nas nasyciło, zasługiwałoby na miano „Boga”. Jakiego zaś Boga? Dla mnie Bóg jest tylko jeden, nie narzucałem jednak swej wiary innym, a przynajmniej nie w tym opowiadaniu. :p

Ciężko mi zrozumieć dlaczego denerwuje cię, zawarcie w tekście jakiś nauk. Możesz się nie zgadzać z przekazem, nie wiem jednak dlaczego samo istnienie przekazu cię irytuje. :rip:

purpur napisał:
Ja bym pozbył się ostatniego "nauczania" - każdy ma jakieś marzenie, albo raczej może mieć.


Marzenia wspaniała rzecz, ale w ogóle cię nie rozumiem. :) Czy to, że ludzie mogą mieć marzenia stoi w jakiejś sprzeczności, by bohater mojego opowiadania miał właśnie takie marzenie?

To nie było opowiadanie o Purpurze, to było opowiadanie o jakimś gościu i JEGO marzeniu. Ty możesz mieć sobie swoje własne, inne. Niczego ci nie zabraniam, przeciwnie – pochwalam marzycielstwo. :)

Czy gdybym bohaterem uczynił człowieka którego fantazją jest wejść na Mount Everest, też mówiłbyś, że zabraniam ludziom mieć swoich marzeń i wciskam wszystkim alpinizm?

To było opowiadanie o jakimś człowieku… a że miał akurat takie marzenie… Cóż, dlaczego cię to tak boli? Może chyba marzyć sobie o czym chce, prawda? :)

purpur napisał:
Oczywiście, chociaż właściwie nie muszę tego pisać, to tylko moja opinia, jednego czytacza. To Twoje dzieło i możesz z nim zrobić co tylko chcesz.


Doceniam to, że starałeś się, by ten komentarz zbytnio mnie nie uraził, co i rusz powtarzając, że to tylko twoje zdanie.

Oczywiście w twoim komentarzu zawarłeś kilka – jak to piszesz – "nauk" i część z nich okazała się dla mnie pomocna, tak też i w moich opowiadaniach zawsze zawarte będą jakieś – jak to piszesz – "nauki", które będzie można przyjąć lub też nie.

Jeszcze raz bardzo dziękuję ci za komentarz. :)

Pozdrawiam serdecznie,
Ten Śmiertelny

PS

Ale, faktem jest, że chciałem, by to opowiadanie było na chwałę Bożą, gdyż wierzę, że wszystko takoż powinniśmy czynić. Co by nie mówić, Bóg jest początkiem wszystkiego i kresem wszystkiego; oraz ziszczeniem wszystkich ludzkich marzeń i planów. Teocentryzm jest jedyną prawdą.

Pierwszy List Apostoła Piotra 4, 11. Kto przemawia, niech wygłasza słowa Boże, kto posługuje, niech czyni to z przekonania, którego udziela Bóg, aby we wszystkim Bóg był uwielbiony przez Jezusa Chrystusa, któremu chwała i panowanie na wieki wieków. Amen.

Psalm 33 (wersja LXX)

2. Będę wysławiał Pana o każdej porze,
w moich ustach Jego chwała będzie brzmiała zawsze.
3. Moja dusza Panem będzie się chlubić;
niech usłyszą to cisi i niech się rozweselą.
4. Uwielbiajcie Pana razem ze mną,
wysławiajmy wspólnie wielkość Jego imienia.
5. Szukałem Pana i wysłuchał mnie;
wyprowadził mnie na wolność z wszystkich obcych mi miejsc.
6. Przybliżcie się do Niego, a oświeceni zostaniecie
i oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
7. Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał,
z wszystkich jego udręk go wyzwolił.
8. Wysłannik Pana otoczy szańcem bogobojnych i ocali ich.
9. Skosztujcie i zobaczcie, że Pan jest dobry;
szczęśliwy człowiek który na Nim opiera swe nadzieje.

Amen. Dzięki ci Panie! :)
purpur dnia 23.03.2018 12:30
No dobra, lecimy, oczywiście będzie długo, ale jakoś podejżewam, że akurat Tobie to nie przeszkadza :p

Cytat:
Ty masz swoje: „znużone windy”, „dłonie schyliły się” itd.

Oczywiście masz absolutną rację! Dwie ręce moje klaszczą, nogi przytupują z zachwytem. Róznorodność, wprawne tworzenie nowych zwrotów to jest coś, co uwielbiam i bardzo doceniam... ale...
Osobiście, i być może chwilowo, bardzo przemyślałem tę kwestię i zamierzam przyhamować w "znużonych" windach. Widzę, a może dojrzałem do tego, że takie wybryki powinny być mikroskopijnej ilości w tekście. Chyba jest to trochę ...
To jest obecna wersja mojego sposobu pisania, i proszę mi tego nie wyciągać, jeśli za miesiąc bedize inaczej :)
Ale... każdy powinien robić jak czuje i uważa!!! Ty również!

Ten_Smiertelny napisał:
I myślałem, że mi się upiecze…
- znam to z autopsji... i widzisz, kurcze pieczone na wolnym ogniu, jakoś te wredne czytelniki zawsze dostrzegą taką "sztuczkę" i jęczą potem niemiłosiernie :)
Poza tym - czuję się dumny, że to dostrzegłem - ha!
:)

Ten_Smiertelny napisał:
Tylko jak to zmienić??
- i oto jest pytanie! Myślę, że jeśli też czujesz, że jest-coś-nie-tak to wystarczy. To uczucie zostanie przy przyszłym tekście i w nim będzie już lepiej. Oczywiście dla zabawy/rozciągnięcia szarych komórek możesz się pobawić w zmianę. Ja rzadko poprawiam swoje teksty jeśli ktoś zauważy tego rodzaju błąd - po prostu stosuję sugestię w przyszłym tekście.

Cytat:
zawierały jakąś "naukę"
- fajnie! Fajnie, że masz jakieś założenie do swoich tekstów! Szanuję to, bo ja jakieś również posiadam :) Dlaczego miałbym krytykować Twoje?
Nie chciałbym tego robić - ty powinieneś czynić JAK UWAŻASZ i niezależnie czy to się jakiejś jednostce podoba czy nie.
Bardzo często powtarzam, nawet jeśli tylko w myślach - nikt nie ma monopolu na prawdę!

To jest sugestia jednego z Twoich czytelników - czy on wie lepiej?
Nie!
Czy powinno się go zawsze słuchać?
A kysz!
Czy mam czynić jak mi karze ?:)
Miłoby by miło, ale wielkich nadzieji sobie w tym temacie nie robię :p

Natomiast...

Wybacz, ale czytając "przypowieści", czy też opowiadanie tego typu czuję się jakbym czytał bajeczkę dla dzieci... Mimo, że przez 90% czasu była to normalna opowieść, to jednak końcówka zformatowała ten tekst do postaci bajki.

Ja po prostu nie chcę czytać bajek.

Oczywiście jest spore grono ludzi, którzy traktują to w inny sposób - nie chcę tutaj rozpoczynać dyskusji nad istnieniem boga itp, bo nie o to mi chodzi. Szanuję innych i nie uważam, że mam komukolwiek mówić w co ma wierzyć i jak ma postępować - to jest osobista sprawa każdej jednostki.

Dla mnie, powtarzam DLA MNIE, tego jednego czytacza, tego którego możesz swobodnie zignorować - opowieść powyższa nie za bardzo różni się od kopciuszka czy innej królewny śnieżki. No dobra, w wersji HARD :D

Tak już mam - widzę "nauczanie" - czytam aha, bajeczka...

Bardzo niewiele brakowało, aby tak się nie stało.
Ale!
Wtedy byłoby to nie zgodne z Twoim założeniem pisarskim! A przecież to nie jest opowiadania na zamówienia Purpur-a!

Cytat:
Doceniam to, że starałeś się, by ten komentarz zbytnio mnie nie uraził,

Dokładnie. Ja lubię dyskutować, ale dzieli nas setki kabli, bitów, ekranów i pewnie kilka kilometrów :) Czytamy "oschłe" słowo pisane, nie widać twarzy, emocji - a ja naprawdę nie chcę nikomu nic narzucać - co i jak ma robić. A na pewno nie chcę być złośliwy. Ludzie są różni - jedni lubią ciastka, a inni skakać z mostów - czy to oznacza, że nie możemy porozmawiać i wymienić się poglądami na temat wymaganej długości liny :)?
No ja tak nie uważam, co więcej lubię słuchać innych - inne spojrzenia na świat, nawet jeśli je odrzucę, nawet jeśli nie będą mi pasować, wzbogacają mnie. Jestem bogatszy o informację czego nie chcę :p

Cytat:
pod twoją humoreską napisał, że można przymknąć oko na to, że jest zabawna?
- no byłoby to bez sensu :) Jesli mamy ochotę na humoreskę, i wybieramy do cyztania humoreskę, no to chyba dobrze by było móc, czytać je oboma ( ależ dziwne słowo ) oczami.
Jeśli mam ochotę na przypowieść, to sytuacja jest analogiczna.

Cytat:
dlaczego cię to tak boli?
- bo jeśli chciałby wejść na mount Everest, to ja mógłbym takiego człowieka zrozumieć, jest mi bliższy. Mimo, że kompletnie nie interesuje mnie pakowanie się w błoto i skakanie po pionowych ścianach. Jeśli natomiast słyszę, że jedyną motywacją postępowania jest miłość do B., no to cóż... Tego zrozumieć nie potrafię... chociaż inaczej, potrafię, każdego potrafię zrozumieć, każdy ma wolną wolę i czyni jak chce. Po prostu taka osoba mnie nie interesuje... Ale... nie chcę o tym dalej dyskutować :) Są tematy pomiędzy ludźmi, które są na tyle zakorzenione, że inne spojrzenie potrafi wywołać nie pot na czole, bądź wypieki na twarzy, a wojnę...
Chyba rozumiesz...
Po prostu się różnimy?
Rozumiem Twoje potrzeby i chęci.
Ale... Ja nie chcę Tobie tłumaczyć, że się mylisz i pisać tobie piosenek pochwalnych na dowolny temat.
I jeśli chcesz ze mną podyskutować, to proszę zejdźmy na ziemię i nie narzucajmy swojej wersji świata drugiej stronie?
OK?

Cytat:
Dzięki ci Panie!
- to o mnie ? :p Chyba przesadzasz, a może... hmm... :p

Pozdrawiam,
Pur
Ten_Smiertelny dnia 08.06.2018 13:00
Cóż, dziękuję za obszerne wyjaśnienie i komentarze.
///
W ostatnim komentarzu zapomniałem podać link, jeśli ktoś chciałby zerknąć:
http://wanted-team.skanlacje.pl/WantedTeam_reader/.../toriko/

Pozdrawiam
Ten Śmiertelny
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
mike17
23/01/2019 18:29
Wiersz dość opresyjny. Skoro facet tak wnika w jaźń… »
mike17
23/01/2019 18:01
Bardzo destrukcyjny wiersz, nie warto niszczyć duszy, bo ona… »
naiwna w poezji
23/01/2019 17:05
oczywiście bardzo trudno jest iść pod prąd, jeszcze trudniej… »
aintone
23/01/2019 15:53
dlaczego trafilem na dolna polke »
mike17
23/01/2019 15:22
Podoba mi się przewrotność pod koniec wiersza, wszak łzy… »
Marek Adam Grabowski
23/01/2019 14:57
W sumie makabryczne. Pozdrawiam! »
AntoniGrycuk
23/01/2019 14:24
Nie wiem, czemu Ci przeszkadza sformułowanie "wtoczył… »
Skuul
23/01/2019 14:23
Fajne, ciekawy pomysł, dzięki za podzielenie się, po… »
AntoniGrycuk
23/01/2019 14:20
Tematyka nie zachwyca, to taka obyczajówka s/f. Także ten… »
Gaston Bachelard
23/01/2019 13:03
Wiem z autopsji, jak łatwo jest czasami pomylić drzwi… »
pociengiel
23/01/2019 11:34
Mnie nastawy tego separatora nie ruszają od dawna.… »
Kobra
23/01/2019 11:28
Teraz ok. Jakby bardziej łączyło się w całość. Nie odstają… »
puszczyk
23/01/2019 11:09
Nie uraziłaś. Napisałaś Swoją opinię, a ja się do niej… »
Blanche
23/01/2019 11:01
Przepraszam, jeśli uraziłem, bo ja nie znam się tak do… »
Blanche
23/01/2019 10:59
jedna sylaba za dużo Średniówka - jakby wiersz podzielić… »
ShoutBox
 • mike17
 • 23/01/2019 15:45
 • Nigdy nie jest tak dobrze, jak za pierwszym razem : [link]
 • mike17
 • 22/01/2019 20:39
 • Bo są miejsca, które się ceni :)
 • Hubert Z
 • 22/01/2019 20:32
 • I wzajemnie Kushi.
 • Kushi
 • 22/01/2019 20:25
 • Dobrze tu wrócić od czasu do czasu :), miłego wieczoru dla wszystkich :)
 • Esy Floresy
 • 22/01/2019 19:01
 • Jak tam Marcyjki? A Wirtajki? Pogoda sprzyja twórczo, więc korzystajcie, nim wiosna porwie Was w ramiona ;)
 • Kushi
 • 22/01/2019 17:17
 • Witaj mike :)
 • mike17
 • 22/01/2019 17:16
 • Hello, Kushi :)
 • czarnanna
 • 22/01/2019 07:29
 • Miłego przebudzenia. To się nazywa dobrze komuś życzyć : ) do zobaczenia pod tekstami!
 • mike17
 • 21/01/2019 22:34
 • Kolorowych snów i miłego przebudzenia :)
Ostatnio widziani
Gości online:21
Najnowszy:carliq655
Wspierają nas