Miłość - Szysza
Proza » Długie Opowiadania » Miłość
A A A
Od autora: Chciałabym wrzucić taki mój eksperymentalny tekst napisany nieco (inaczej epokowo). Reszta mojej prozy i poezji jest dość współczesna. Zastanawiałam się długo czy to w ogóle pokazać ale...co tam. Czekam na lanie, cierpliwie :-)
Klasyfikacja wiekowa: +18

Miłość

 

 

                                               Ukochana moja.

 

Pamiętasz ostatnie, wspólne dni sierpniowe, w których milczałem znaczniej częściej, a rozmowy tak ożywione zawsze, były jakby kłamliwym, niejasnym brzmieniem słów, byle zapełnić cisze? Czułem, że patrzysz na mnie badawczo, że czekasz, aż otworzę duszę i wyrzucę ten zbędny balast zalegający w kościach, stawach, gotujący krew i hamujący oddech. Widziałem, jak nieśmiało podajesz na tacy śliwki i jabłka z naszego sadu, jakby dla zachęty, dla rozpoczęcia czegoś, co nieuniknione. Jeden kęs, jedna prawda, jeden kęs, jedno wyznanie. Pięknie wyglądałaś w długiej, beżowej sukience, w starych znoszonych i wciąż pachnących świeżą skórą sandałach, we włosach upiętych w koczek i z tą charakterystyczną bladością, która nie znika z twojej twarzy nawet w trakcie upałów i burz.

Nasz dom, w którym zaznałem tyle miłości, że mógłbym obdzielić ten i tamten świat, był mi w tamten dzień dziwnie obcy. Fotel ojca, w którym spędził ostatnie miesiące swojego skromnego życia, a w którym ja z lubością siadam teraz, by choć na moment poczuć i wyłowić jego zapach, przyjął moje ciało twardo, swoim startym, wysłużonym obiciem. Rozglądałem się nerwowo po salonie, szukając przedmiotów, drobnych detali, w cichej nadziei, że zostały przestawione z kąta w kąt. Wiedziałem w głębi duszy, że w takt ważnej dla zdrowia harmonii niczego nie ruszasz, że pozwalasz rzeczom przyzwyczajać się i zapuszczać korzenie w jednym miejscu. Szukałem wzrokiem książek ojca, poukładanych alfabetycznie w rozpaczy, iż znajdę Prousta przed Faulknerem, lub że dojrzę nagle okładkę angielskiego przekładu Hamsuna, tak niemiłosiernie zmiętą, iż wyrwę się z tej paszczy i zacznę głaskać najpierw wolno, potem coraz mocniej każdy kant, każde zgłębienie, aż będzie idealnie prosta, godna zakrywać ten literacki skarb. W strasznym popłochu niespokojnego serca, goniłem po szafie skrywającej palto i kapelusze ojca, po biurku idealnie uporządkowanym, po otomanie przykrytej jasną, pachnącą, elegancką, ręcznie robioną narzutą, najpiękniejszym prezentem od babci, po wiekowym żyrandolu, na którym wiele lat temu huśtały się anioły, opiekunowie naszego szczęśliwego dzieciństwa.

Wreszcie moje zmęczone oczy spoczęły na tobie, mamo. Czekałaś, w ten łagodny, mądry sposób człowieka doświadczonego i znającego sekrety serc swoich bliskich. Chociaż byłem pełen wiary i pewności, że nic złego się nie zdarzy, nie potrafiłem wyznać Ci ukochana, największej tajemnicy mojego zmęczonego serca. Czynię to teraz, w tym liście, z dala od Ciebie. Czynię to z lękiem, że zburzę wszystko, czego nauczyliście mnie z ojcem w moim tak młodym życiu. Czynię to, by móc spojrzeć Ci w oczy, jak dawniej mamo. Wolny od tajemnicy.

Zakochałem się zeszłej wiosny. Był późny wieczór kwietniowy, deszcz padał niemiłosiernie, biegłem prosto z ostatnich wykładów, by móc wreszcie zrzucić teczkę, przemoczona koszulę i spodnie, wywalić w kąt ciężkie, mokre buty i zmyć z siebie brud. Potem zanurzyć się w ciepłej pościeli, bo czułem, że od kilku dni trawi mnie gorączka. Miałem nadzieję, że minie jak zły sen, że uwolni wreszcie samoistnie moje ciało i da mi odpocząć. Końcowe egzaminy z całą mocą zaznaczały swoją nieuchronność a mnie przebiegał dreszcz i ból zbliżającej się choroby. Wpadłem do ciemnego już korytarza internatu, kilku kolegów z ostatnich wykładów przemykało tuż obok mnie, zmęczeni, wściekli na pogodę i ten nieznośny ziąb naszych wielkich pokoi.

Wtedy go zobaczyłem. Stał oparty o ścianę, w jakiejś niedbałej pozie, ręce schowane w kieszeniach, długi szary sweter niemal zlewał się z otoczeniem, zmierzwione włosy opadały na ramiona w strasznym nieładzie. Patrzył mi prosto w oczy, bezczelnie, przenikliwie, nie odwrócił wzroku, gdy przechodziłem obok, był niewiele wyższy ode mnie, lekko zgarbiony, intrygujący. Poczułem się pod tym spojrzeniem jak nigdy przedtem, coś jakby uderzono mnie niewidzialną ręką i ściskano za serce, aż pęknie. Nie widziałem go nigdy wcześniej, to pewne, dopiero po kilku dniach dowiedziałem się, że jest synem naszego profesora literatury i przyjechał do kraju z kilkuletniej tułaczki po świecie. Snuł się po gmachu uczelni jak duch, zaglądał do sal wykładowych, kładł się na trawie parkowej z książką, wieczorami stał na skwerze paląc papierosa, spoglądał z naturalną obojętnością na wszystko wokół, a ja śledziłem go urzeczony i przerażony samym sobą. Pamiętam, jak ojciec powtarzał wielokrotnie, że największe przemiany w naszym życiu dokonują się dzięki nam samym, a nie dzięki innym ludziom. Uważał, że to wygodny mit, który tłumaczy błędne wybory, szaleństwa, całe popełniane zło. Odkładamy wszystko, co najgorsze na barki innych, by zwolnić własne ciało od tego nieznośnego ciężaru. Czułem, że to, co rodzi się we mnie jest złe, zatrute, i że tylko ja ponoszę za to winę.

Nasza pierwsza rozmowa miała miejsce w bibliotece, usiadłem cichutko w kącie przy oknie z podręcznikiem otwartym byle gdzie, łowiłem wzrokiem jego postać, od dziurawych butów po włosy spięte w kucyk. Stał właśnie oparty o półkę z powieścią Josepha Conrada w dłoniach, nagle zamaszyście rzucił książkę na stół i podszedł do mnie szybkim krokiem. Nie zdążyłem zareagować, stał nade mną pochylony i bezczelny. Zerwałem się z miejsca i uciekłem na skwer, ale dogonił mnie. Złapał mocno za rękaw, próbowałem się wyrwać, nic z tego. Przyciągnął mnie do siebie i wyszeptał do ucha mocnym, twardym głosem nie przywykłym do sprzeciwu: -Czego chcesz?

Jedyne, co byłem w stanie wybąkać jak gówniarz, to marne: -Niczego, daj mi spokój.

Nie spełnił tej prośby, ale lekko zwolnił uścisk. Uśmiechnął się przy tym zagadkowo i zaproponował spacer po parku. Popatrzyłem na mój rozciągnięty rękaw z miną zbolałego psa, wtedy mnie puścił. Szliśmy obok siebie milcząc, dopiero, gdy gmach budynku oddalał się za naszymi plecami Ron zaczął mówić.

Tak mamo ma na imię Ron. Nasz szacowny profesor literatury, postrach wśród pedagogów i uczniów, a jego ojciec, był rozczarowany synem do granic. Chciał, by został lekarzem, czynił starania w kręgach swoich znakomitych przyjaciół, wysyłał listy polecające do najlepszych akademii medycznych w kraju, nie zważając zupełnie, że syn ma zgoła inne plany na przyszłość. Ron nie znosił nauki, uważał, że to zamykanie się w murach z ogromem wiedzy płynącej z ust nauczycieli i podręczników, nie jest w stanie przeniknąć do umysłu młodego człowieka. Te ściany, ławki, mundurki czyniące z nas marionetki, zabierają wolną wolę i świadome wybory. Po płaczu i naleganiach matki, którą bardzo kochał i szanował, ukończył gimnazjum i dostał się na uczelnię medyczną. Wytrwał kilka miesięcy, gdy pewnego słonecznego dnia, zostawił za sobą pusty pokój i zaciągnął się na statek do odległej Ameryki Południowej. Na stoliku pozostawił list pożegnalny zbolałym, rodzicom. Słuchałem go zupełnie pokonany mamo, nie miałem niczego, co mogłoby zachwycić i zadziwić tego obieżyświata, żadnej niebanalnej opowieści, żadnej przygody pełnej napięć, mimo to, nasze spacery zaczęły być regularne.

Byłem dobrym słuchaczem a z czasem moja odwaga rosła i mogłem już opiniować, wyrażać sądy, które wiele razy przyjmował pokornie w wielkim zamyśleniu. Kochał ojca, ale nienawidził jego surowości, powagi, ograniczenia wynikającego z zawodu i braku talentu do spoglądania na świat szerszym horyzontem. Jakże był zdumiony, gdy wyjawiłem mu pewnego popołudnia, że to właśnie literatura jako przedmiot jest dla mnie najważniejsza, bo pragnę zostać pisarzem. Patrzył długo, przenikliwie, aż zrobiło mi się gorąco i niedobrze. Nie skomentował, nie powiedział ani słowa, po prostu szliśmy dalej w milczeniu. Przyjechał po sześciu latach tułaczki, wezwany przez ojca. Matka jego dostała pewnej niedzieli potwornych boleści i po kilku tygodniach w szpitalu orzeczono, że niewiele życia jej zostało. Pamiętasz mamo zeszłe wakacje, gdy przyjechałem do domu nieco później niż zwykle? Zostałem przy Ronie po pogrzebie profesorowej, czułem, że potrzebuje mnie bardziej niż kogokolwiek. Byli sobie z ojcem dziwnie obcy, przepaść zbyt szeroka dla najdłuższego mostu, choć matka błagała przed śmiercią, by wybaczyli sobie i żyli własnym życiem, byle dawało szczęście. Stary profesor miał niewielkie mieszkanie w miasteczku i dusili się w nim obaj, skacząc sobie do oczu raz po raz. Przebywając prawie rok w Meksyku, Ron nauczył się hodować bydło i dbać o rozległe farmy, dlatego tuż po śmierci matki najął się do wielkiego folwarku zamożnego kupca za miastem. Nie wyjechał, nie zostawił kontynentu dla kolejnych podbojów. Został, dla mnie. Spotykaliśmy się w przerwach moich zajęć i jego pracy. W nieliczne wolne dni braliśmy starą łódź przycumowaną do brzegu niewielkiego jeziorka za folwarkiem i płynęliśmy przed siebie.

To stało się na jednym z brzegów, gdy wiatr zaczął nieznośnie dąć i przewracać łódź. Ostatkiem sił przywiązaliśmy ją do wielkiego konara, a sami pędząc w głąb lądu schowaliśmy się pod jednym z drzew. Ulewa przyszła nagle, późna jesień ścinała mrozem wszystko wokół nas, gałęzie, mech, kawałki ziemi. Piach wpadał do oczu i gryzł niemiłosiernie. Przytuliłem się do Rona i skuliłem jak pies. Głaskał moje włosy, przytulał mocno i pewnie. Serce chciało mi wyskoczyć z piersi, z tego nieznośnego ciężaru uczucia, którego nie mogłem już powstrzymać. Mamo, to była czysta miłość. Mamo to jest czysta miłość. Żyjemy jak duchy, jak zjawy chowające się w zakamarkach, przed spojrzeniami bliskich i obcych. Czasem czujemy czyjąś pogardę lub złośliwe uśmieszki, ale wystarczy jedno spojrzenie Rona, jeden krok w kierunku osobnika i wszystko milknie. Czujemy się grzeszni i szczęśliwi jednocześnie.

Martwiłaś się ukochana w ostatnie Boże Narodzenie, że jestem jakiś chory, zmarkotniały, że to może wpływ za ciężkiej nauki i trudu egzaminów półrocznych. Siostra również spoglądała zdziwiona, żartowała żem oczarował wreszcie jakąś piękną studentkę, że może trzeba dać na zapowiedzi, że jej piękny, młodszy braciszek chodzi taki zadumany. Jakże chciałem wyrwać okrzyk z piersi, rzucić się wam w ramiona i płakać bez ustanku, póki nie oczyszczę serca. Nie mogłem.

Wróciłem na uczelnię i wróciłem do niego z wyrzutem sumienia większym, niż mój własny cień. Miałem wrażenie, że profesor bacznie mi się przygląda, wiedział o naszej przyjaźni, nie raz schodząc z ambony po wykładach, przywoływał mnie pytając o postępy w pisaniu, o inne przedmioty, podsuwał potrzebna literaturę, a ja miałem wrażenie, że tak naprawdę chce zapytać o syna, że próbuje w ten nieudolny sposób okazać zainteresowanie i miłość. Gdy odpowiadałem, zawsze szybko i nijak, szarzał na twarzy, robił się zamyślony i wiedziałem już, że mnie nie słucha. Widywał Rona rzadko, czasem spotykali się na krótko przy grobie matki lub w nieliczne popołudnia, kiedy Ron przychodził z wizyta do ojca na uczelnię. Praca na folwarku zajmowała zbyt wiele czasu i pochłaniał dużo energii i sił a wszystko, co miał w sobie najlepszego w chwilach odpoczynku, oddawał mnie. Tej wiosny, minął cały rok naszego wspólnego, ukrytego życia. Pojechaliśmy na wieś do zaprzyjaźnionej rodziny, by przez dwa dni oddać się tylko sobie i niczym nie skrępowanej miłości.

Rozmawialiśmy o moich pomysłach twórczych, snuliśmy plany, które im odważniejsze tym mniej realne się wydawały. Opowiadałem mu o tobie mamo, o ojcu, o naszym domu i wszystkim tym, co tak kocham i czego utracić się boję. Miłość do innego mężczyzny przeraża i niszczy matko. Sam zawsze brzydziłem się i nie mogłem pojąć, jak można doświadczyć uczucia tak wielkiego, bez skazania się na wewnętrzną nienawiść i potępienie względem samego siebie. Teraz rozumiem, że ja pokochałem Rona. Nadano mu imię, które wymawiam z czułością, przez które czasem cierpię, ale i uśmiecham się do siebie w bezgranicznym szczęściu. On nie wytrzyma długo przykuty do jednego miejsca jak pies, wiem o tym dobrze. Zbyt wiele mórz i lądów za nim, lecz jeszcze więcej przed nim.

Ostatni rok studiów chcę wykorzystać jak najlepiej. Chcę, byś była dumna ze mnie i mogła kiedyś przeczytać utwory pisane moja ręką, o tym marzę i do tego dążę. Musisz jednak wiedzieć jedno ukochana moja. Jeśli naszego uczucia nie zniszczy tchórzostwo i zwykłe ludzkie podłości, jeśli będziemy na tyle silni, by móc kroczyć razem we wzajemnym szacunku do siebie, jeśli nie zniszczy nas jego głód wolności i moja pokora przynależności do czegoś, wtedy tuż po ukończeniu uczelni wsiądę na statek razem z Ronem, mamo. Chcę opisywać to, co widzę, przy jego boku. Będę spisywał świat bliski i daleki z pokładu statku, parowca, z nieznanych brzegów miast i wsi, z zakątków zapomnianych przez czas, będę opisywał ludzi widzianych oczami dwóch nieszczęśliwych rozbitków i ofiar swojej trudnej miłości. Będę pisarzem włóczęgą, który jeśli pozwolisz, odwiedzi w przerwie podróży, swój ukochany dom rodzinny.

Gdy do Ciebie piszę ukochana moja, mija już czwarta godzina chłodnej noc. Cały internat śpi głęboko. Jestem taki zmęczony, powieki ciężko opadają, próbuję jeszcze chłodzić czoło zimną wodą. Jeszcze tyle zdań, tyle słów. Jak mam wysłać Ci ten list, jak to zrobić mamo? Oczami wyobraźni widzę, jak odbierasz od posłańca białą kopertę, jak wchodzisz do sieni swoim lekkim, miarowym krokiem, zdejmujesz kapelusz i kładziesz obok lustra. Wchodzisz do salonu, bierzesz mały, ostry nożyk ojca, leżący zawsze obok pióra. Przecinasz papier. Czytasz pierwsze zdania i powoli kierujesz się w stronę fotela. Opadasz łagodnie, przechylasz głowę ku oparciu i czytasz, czytasz. Jeśli jeszcze tam jesteś, najdroższa, to ja też tam jestem. W oczekiwaniu na wyrok, siadam przy tobie na chłodnej podłodze i kładę ciężką, wyczerpaną głowę na twoich kolanach.

Dobranoc mamo.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
Szysza · dnia 27.02.2018 22:25 · Czytań: 180 · Średnia ocena: 4 · Komentarzy: 10
Inne artykuły tego autora:
Komentarze
Darcon dnia 27.02.2018 22:29
Szkoda, że podałaś "suchy" list, aż prosi się, aby zbudować klimat, dać wstęp, opis pokoju, czy internatu, chłopaka, atmosfery, a później przerywać "pisanie" listu od czasu do czasu na proste czynności, które jednocześnie utrzymałyby klimat. Bowiem list jest bardzo dobry, tylko utwór nie wykończony. Szkoda.
Co nie zmienia faktu, że list mi się podobał.
Pozdrawiam.
Niczyja dnia 27.02.2018 23:11 Ocena: Bardzo dobre
Pięknie napisany list i opowieść w nim zawarta. Bardzo mi się podobało.
Wszystko:)
Szysza dnia 28.02.2018 04:12
Niczyja dziękuję za komentarz :-) Darcon, tworząc tło do "listu", powstał by zupełnie nowy utwór a ja właśnie chcę aby była tylko kartka zapisanego papieru.Czuję jakbyś mi narzucał troszkę swój własny koncept zamiast poprawiać stary, niemniej bardzo dziękuję za przeczytanie i komentarz.
Darcon dnia 28.02.2018 07:47
Absolutnie nic nie narzucam. :) Zauważ, że napisałem "szkoda", a nie "powinnaś". ;) Ale tak, utwór brzmiałby wtedy inaczej. Pozdrawiam.
skroplami dnia 28.02.2018 13:03
Komentarz usunięty, jako sprzeczny z regulaminem portalu.

Ogólnie

2. Zapoznaj się z Regulaminem Portalu Pisarskiego, pomoże Ci to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji typu upomnienia lub ostrzeżenia, (...)

3. Staraj się pisać zawsze na temat. (...)
Szysza dnia 28.02.2018 13:32
Skroplami dziękuję, doceniam.
purpur dnia 28.02.2018 14:25
Nie powiem intrygujący w prostocie tytuł :)

Tym razem zadziałał i na mnie.

Dziwne jest to, że pomimo skorzystania z bardzo przystępnego, miłego dla "oka"/"ucha" języka tekst ten nie wywołał u mnie żadnych emocji. Szczerze powiedziawszy to odrobinę się wynudziłem, bo nasz bohater "gada" jak najęty :) Jasne, on przeżywa, być może stawiając słowa, rozmawia sam ze sobą. Tym niemniej nie czuję w ogóle zwracania się do matki... Nie czuję tu niczego z jego strony - obawy o jej reakcję, potrzeby zrozumienia... itp Być może wynika to właśnie z tego potoku słów, i tłumaczenia każdego jednego odczucia po kolei... Zadając pytania, sam na nie odpowiada, a przez to ja, czytelnik, dostaję rozwiązanie sekundę po...

Może być również tak, że ten rodzaj człowieczych cierpień nie interesuje mnie i dlatego taka obojętność...

Wiesz... nie do końca jestem fanem słuchania czyiś myśli, takiego potoku, który czytelnik ma jedynie przyswoić lub nie... I to, moim skromnym, niewiele znaczącym zdaniem, jest clu "problemu" tego tekstu.

Bardzo zgrabnie napisane, to na pewno, ładne słowa, ładnie płynie, do formy wiele zastrzeżeń nie mam, mimo iż nie czuję, że to jest list... Być może, tak naprawdę, wcale miał nim nie być...

Oczywiście wszystko powyższe ma zastosowanie tylko dla mnie - to jest pojedyncze spojrzenie jednego czytacza, więc nie za bardzo trzeba się tym przejmować :)

Mam nadzieję, że nie wynudziłem :) No i Pozdrawiam!
Szysza dnia 28.02.2018 16:21
Purpur, cenny komentarz i uśmiechnęłam się do siebie, bo rzeczywiście niepospolity gaduła z mojego bohatera :-). Monolog wewnetrzny podszyty strachem w formie listu do ukochanej matki, tak być miało. Wciąż się uczę i poprawiam i poszukuję, daleka jeszcze ta moja droga :-).
Miazga dnia 28.02.2018 18:03
Taki list podszyty niepewnością... brakiem wiary w siebie i słuszność własnych wyborów, strachem, że nie będzie akceptacji i zrozumienia ze strony najbliższych osób. Bądź co bądź to na ich zdaniu najbardziej nam zazwyczaj zależy...
Piękny język, płynnie i gładko prowadzisz tę historię, choć mogę nie być obiektywna, bo sama ostatnio spreparowałam taki przegadany kawałek...
POzdrawiam
m.
Szysza dnia 28.02.2018 21:08
Miazga, dziękuję za pozytywną opinię :-)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
kamyczek
20/03/2018 00:08
Witaj, gago, moje czytanie pobiegło w troszeczkę inną… »
jskslg
19/03/2018 23:44
ukłon w stronę wege »
margaretka
19/03/2018 23:26
nie pytaj dokąd wiatr pofrunie to jego tajemnica z błękitu… »
Zingara
19/03/2018 23:10
dziękuję :) »
Zola111
19/03/2018 23:03
Interpunkcja jest tu do korekty. Jeśli Autor pozwoli:… »
Zola111
19/03/2018 22:53
Gago, ładnie nawiązujesz do trzciny Pascala. Człowiek to… »
Hubert Z
19/03/2018 22:34
Dziękuję Adamie. Pozdrowienia i miłego. ;) »
adam poeta
19/03/2018 22:31
ta klamra to jakby refren, koda. »
adam poeta
19/03/2018 22:30
duzo sie dzieje »
Miladora
19/03/2018 22:28
Nie irytuj się, Wiktorze. :) Myślisz, że można natychmiast… »
adam poeta
19/03/2018 22:27
ni to proza, ni wiersz. »
adam poeta
19/03/2018 22:26
na mnie zrobił wrazenie ... wiersz. »
adam poeta
19/03/2018 22:23
Ładne obrazy, Hubercie »
Hubert Z
19/03/2018 22:16
Michale bardzo mi miło, że ten wiersz przypadł Ci do gustu.… »
Miladora
19/03/2018 22:11
Przyszłam z ciekawości, jak wyglądają Twoje inne wiersze. :)»
ShoutBox
 • mike17
 • 18/03/2018 18:08
 • Pięć lat pisania to dużo i mało. Wszystko zweryfikuje życie. Wyślij do wydawnictw swoją propozycję wydawniczą i czekaj, nie ma innej opcji. Druga to wyłożenie kasy i "mówisz-masz".
 • Rydyger
 • 18/03/2018 18:02
 • Historia powstawała pięć lat (serio) i nastał czas, by zweryfikować, czy w ogóle jest coś warta, czy nie.
 • Rydyger
 • 18/03/2018 17:59
 • Trudny i zbyt długi temat, by przegadać na ShoutBox'ie. Ograniczę się więc do stwierdzenia, że darmowa publikacja to ostateczność, na którą się nie zamykam.
 • mike17
 • 18/03/2018 17:26
 • By uderzać do wydawnictw musiałbyś mieć już solidny warsztat i wypracowany dobry styl, czego Ci serdecznie życzę. Ale od czegoś trza zacząć, więc zacznij od publikowania w necie to dobry pomysł :)
 • Ania_Basnik
 • 18/03/2018 15:29
 • Rydyger wyślij do "Fabryki Słów". Próbuj wydać. A na PP zawsze możesz nam coś podrzucić. Chętnie coś doradzimy
 • Krzysztof Konrad
 • 18/03/2018 13:09
 • Raczej na 99% nic z tego nie będzie, skoro to Twojego pierwsze opowiadanie, więc wal śmiał na portalu
 • Rydyger
 • 18/03/2018 10:59
 • Chejka wszystkim. Niedawno skończyłem swoje pierwsze opowiadanie Si-Fi i mam zagwozdkę. Lepiej publikować gdzie się da za free w necie, czy lepiej od razu spróbować swoich sił u jakiegoś wydawcy?
Ostatnio widziani
Gości online:15
Najnowszy:saebjgayb2
Wspierają nas