Oczy spięte szpilkami - Canulas
Proza » Historie z dreszczykiem » Oczy spięte szpilkami
A A A
Od autora: Oczy spięte szpilkami*
* bardzo luźna inspiracja wierszem Charlesa Simica, pod tym samym tytułem.
Klasyfikacja wiekowa: +18I – Oczy spięte szpilkami.
Tej nocy gwiazdy nie żyły. Pozostał po nich niesmak ołowianej pustki. Przestrach przed niczym. Alabastrowe kompozycje niczego.
Silny wiatr nie przepędził chmur. Przeciwnie. Na modłę podniebnego Zderzacza Hadronów, ciskał je w stosy o siebie. Kaligrafia czarnych ptaków cięła po skosie nieboskłon. Osiadły w powietrzu ołów zwiastował najprawdziwszą kanonadę.
Mieszczanie lepszego sortu wystawali na rogach ruchliwych ulic, próbując łapać taksówki. Każdy i każda, gotowi uszczuplić portfel, byle tylko móc obtoczyć się ułudą bezpieczeństwa bliźniaczo stawianych wieżowców. Biedniejsi jedynie przyspieszali kroku, chcąc cało dotrzeć do  inkubatorów swych komunalnych ścian, tkanych z poczerwia cegieł i radioaktywnych surowców.
Wszyscy pierzchali przed zbliżającym się deszczem.
Pomniki stały jak zwykle.

— Kupiłem swojej królowej korale koloru koralowego. Kupiłem swojej królowej korale koloru koralowego. Kupiłem...
Przerywam. Upijam wody. Powinna być gazowana lub niegazowana. Do wyboru. Jest tylko gazowana. Odstawiam naczynie na stolik, patrząc spod przymrużonych oczu jak dwutlenek węgla, którym jest nasycona, tańczy bąbelkami w szklance.
— Kupiłem swojej królowej korale koloru koralowego — spoglądam na terapeutkę przez pajęczynę zmęczenia i zniechęcenia. Jest cierpliwa. Ja jestem bardziej cierpliwy. — Kupiłem swojej królowej...
— Monsieur, Balzac.
(Jednak nie. Nie jest, aż tak cierpliwa).
... — korale koloru koralowego. Kup...
— Adalbert, czy mógłbyś przestać?
Nie ja wlewałem wodę do tego morza. Nie ja budowałem łódkę. Ja tylko płynę. Trudno.
— Kupiłem swojej królowej...
— Moustique, wystarczy!
(Wystarczy. Słowo klucz. Szkoda, że ofiara Monsieur Chanteur d'opèra* go nie znała. Swoją drogą, zawsze przed otwarciem mieszkania, kręciłem kluczami na palcu. Teraz już nie mam kluczy. Teraz już nigdzie nie mieszkam).
Spoglądam na Mme psychologue, dame Blanche.
Kredowa spódnica powleka seksapil skromnością. Żakiet nieco zbyt duży. Tak, żeby, broń boże, nie trzeszczał w szwach, kiedy w odwiecznej pozie zasłuchania będzie zaplatać ręce. Ciemne rajstopy ukrywają żylaki, które w jej wieku bardzo często są normą. Bordowe półbuty Lennona, z wielką kokardą na środku, kontrastują z bielą wykładziny wyłożoną w całym pomieszczeniu. Całość pokazująca dobitnie, że nawet dobrze skomponowany popiół może wciąż być jedwabny.
Chwilę walczymy, wzajemnie się oceniając. Rodopsyna, czyli czerwień wzrokowa, wlewa się i wylewa. Jedna z czterech rozpostartych nad nami jarzeniówek skwierczy w równych odstępach, co jest rysą na miejscu mającym imitować bezpieczeństwo.
— Przepraszam cię, Adalbert. Nie powinnam.
Wzdycham. Dopijam wodę. Podobno gazowana lepiej tłumi pragnienie. Tyle że ja od dawna porzuciłem swoją wiarę w "podobno". Podobno jest śliskie, nietrwałe.  
— Nie mów mi, Adalbert.
— Balzac?
Rozglądam się z uwagą po pomieszczeniu. Wystrój zaprojektowano tak, żeby przytłoczyć. Osaczyć. Poukładane na regałowych półkach książki, stoją na tyle blisko, by sczytując tytuły, móc się poczuć nieważnym. Niewartościowym. Kotara Malachitowego koloru nie wpuszcza zbyt wiele światła, choć może być to zasługa grubej warstwy zaokiennej szarości. Kanapa jest zbyt wygodna, by jej uwierzyć na słowo.
— Kupiłem swojej królowej korale koloru koralowego — intonuję, patrząc, jak w pierwszych oznakach irytacji zakłada nogę na nogę. Oglądałem kiedyś nagi instynkt. Nie ma związku. — Kupiłem swojej królowej korale koloru koralowego.
— Dlaczego to robisz, Moustique?
Z plastikowej półlitrówki dolewam jeszcze pół szklanki. Następnie zgniatam butelkę w dłoni. Zawsze, jeśli jestem od czegoś silniejszy, to to niszczę.
— Przed chwilą użyłaś na mnie atrybucji. Opisałaś mnie naiwną teorią przyczynowości. To powierzchowne. Zostało nam dwadzieścia parę minut. Poćwiczę więc coś, co mi nigdy za specjalnie nie wychodziło.
Na twarzy mej rozmówczyni wciąż dominuje tępa ospałość, obleczona w przymus pracy ze mną. Wypijam resztę, by nawilżyć gardziel przed ćwiczeniem.
— To była zwyczajna indagacja... Moustique. Wypytywanie.
Łącząca nas więź jest niczym chimera. Skrzydlacie nierzeczywista.
— Popraw więc wyraz zasłuchania na twarzy, bo kiedy nie umiesz nawet pytać, to...
— Co ci się śni? Co ci się śniło ostatnio?
— Śnią mi się pociągi i paniusie z targu.
Tym razem ona wzdycha. Trochę przy tym wygląda, jakby od mózgu w dół zaczynała konać. Nieme pytanie: "co my właściwie robimy?", obtańcowuje pokój.
— Mam dość. Po prostu opowiedz sam.

II – Znajoma mi noc. I ja jej znajomym.
— Tej jebanej nocy nawet deszcz na mnie spluwał. Okapy ulewy siekały miarowo, ukosem. Głos mówił; Będziesz musiał to znieść. To nie był jednak mój głos. Swojego bym nie posłuchał.
Przedzierałem się przez ściany paprocianych lasów. Było późno, nie ciemno. Chociaż ciemno też, ale późno dla niej.
Jesień ma to do siebie, pani doktor, że robaki wychodzą na żer. Dziury w liściach są wszędzie. Sama chałupa była bardzo uboga. Taka przybudówka na polu. Bardziej karczoch niż dom.
(Pyta; i co? Mówię jej; i co)
— Śmierć musiała przyjść do niej, gdzieś w trakcie kolacji. Brudne ślady walki były wszędzie. Ten większy, opasły, siedział przy stole.
Pił.
Widocznie napchał się kęsami jej cierpienia i po prostu pił, dając upust litości nad sobą. Widać było, że nie przyszedł z daleka. Że był znajomym. Coś jak... miejski autobus, jeżdżący ciągle po tej samej trasie.
— Kto dał ci pewność ich zła?
— Drugi, mniejszy, stał nad zwłokami i trzaskał w ekscytacji kapucyna. Widziałem dobrze. Wątpię, żebym zapomniał.
— Słucham?
— Walił konia do zwłok. Postanowiłem zabić go pierwszego.
Chwila ciszy. Wymownej. Ciężkiej. Takiej, jaka może być w kosmosie.
— Postanowiłeś go pierwszego "wyeliminować", prawda?
— Postanowiłem go zabić. Skrzywdzić. Zadać ból.
Odchyla głowę, machinalnym ruchem ściągając gumkę z włosów. Bezwiedny trzepot wielu par skrzydeł naraz. Farbowane włosy obrastające farbowaną osobowość.
— Wiesz, Moustique, że ja to wszystko spisuję? Zdajesz sobie z tego sprawę, prawda? Że tak to działa?
— Pani doktor, nie udawajmy dalej. Tylko kolory tęczy są naiwne.
Zwracam uwagę na jej szczupłą, anorektyczną wręcz szyję. Kult szpetoty obwarowany maleńkim błyskiem szafirowego kolczyka. Tłusty deszcz uderza z furią o szyby. Ci, co nie zdążyli, już zapewne nie zdążą. Kiedy ponownie przemawia, głos ma naprawdę szczery. Moje małe zwycięstwo. Moje la petite victoire.
— Jednym obrona konieczna, innym morderstwo, Moustique. Trzymam pióro, ale jeszcze nie piszę. Przyniosę ci więcej wody, jeśli chcesz.
Proszę o to. Kobieta znika, by po chwili wrócić ze szklaną butelką Perriera. Zielone szkło uspokaja prawie tak samo, jak noc. Porywisty wiatr jest idealnym partnerem dla moich wyznań. Tym razem piję z butelki, by zaakcentować jasność odstawianych właśnie na bok konwenansów.
Wznawiam.
— Ja już nie wrócę, proszę pani doktor. Tamtej nocy oparłem podbródek o krawędź. Od tego czasu mam pełną skrzynkę roboczo pisanych listów. Rozumie pani? Nie mam komu ich wysłać, ale ciągle muszę je zapisywać. Coś mi każe sprawdzać na każdym kroku czy istniejemy.
Kobieta kreśli w notesie. Pewnie to robi skrótami, żeby nie wybić mnie z transu, gdyż przerwa jest niemalże sekundowa. Cenię ją za ten detal.
— Mów, mów — rzuca znad okularów. — Mów, Moustique.
Kontynuuję.

III – Przyjmę cios od wody, której drżą krawędzie.
— Miała najbardziej martwy uśmiech, po jakim płakałem. Obramowany ciemnym listowiem już krzepnącej krwi. Wyglądała jak odlew, w którym zgasło życie.
Poczerniałe żyły na przegubach. Popękane oczy niczym słoje bagiennego dębu. Rozerżnięte gardło ze stwardniałym od pośmiertnego chłodu wylotem pozwalało bez większego trudu wejrzeć do środka. Z wychudłej, potrzaskanej klatki, gałęzie żeber straszyły kościaną bielą. Ramię poszarpane jak od zębów. Kurwa mać. Taniec miłości, kiedy tylko jedno z partnerów ma w dowodzie wypisane; wilkołak.
(kobieta przełyka ślinę. Zapisuje. Nieprzyjemny skrzyp pióra ułatwia mi powrót do wspomnień. Tych... o paznokciach).
— Przesiąkły żółcią bandaż w taniej imitacji przepaski na oczy, wczepiony w kok włosów. Zrogowaciałe paznokcie tak ściśle łączące piękno z bestialstwem. Nie ma piękniejszych paznokci, pani doktor, niż te obczernione gnilną ziemią. Połamane walką zęby. Jakby wyniszczone jadłospisem z cegieł.
Miałem dość tych widoków. Wszedłem.
Madame Blanche unosi wzrok.
— Nie bałeś się? Tak zwyczajnie? Po ludzku?
— Jedynie tego, że będę zbyt ciężki w nogach. Że idąc przez podtopione pola, zbytnio oblazło mnie błoto. I tak było. Tylko że nie miało to większego znaczenia.
Kobieta przeciera okulary. Cichym, rzeczowym głosem, prosi o dalszy ciąg. Słowo; "kontynuuj" jest niczym katana. Krótsze niżby się mogło zdawać, zważywszy na liczbę liter. Drapieżnie oznajmiające jej gotowość.
Nim zbieram dostatecznie dużo tlenu, wyprzedza mnie głośny grzmot. Wraz z nim wzmaga się deszcz, torpedujący parapet. Unoszę wzrok w tamtą stronę. Ona odwraca głowę. Szaleństwo matki natury gra naszym tonem. Wedle zegara wiszącego na ścianie już powinniśmy się żegnać. Wystudiowany uśmiech, rybia dłoń, niewprawne ruchy palców mocujących się z guzikami w palcie.
Tymczasem ciągle dla siebie istniejemy. Odległość jakieś dwa metry. Twarzą w twarz.
— Oszacowałem, że większy, ledwie się trzyma na nogach. Wszedłem zatem od sieni, minąłem go i zabiłem mniejszego.
— Tak po prostu?
— Tak po prostu. To my nadajemy mityczną rangę śmierci, ale tak naprawdę uzyskać ją nie jest trudno. Powiedziałbym, że często jej paliwem jest koktajl ze wzburzenia, ale ja byłem bardzo spokojny. Wiem, że to wyznanie jest dla mnie niekorzystne, pani doktor, ale w ciemności nocy trzeba ufać temu, co czuje się, biorąc w dłonie.
(oczy przeczą, ale usta proszą mnie o więcej)
— Chciałem wiedzieć, zrozumieć. Przywitałem się z większym. Tym opasłym. Był niegroźny. Ledwie się trzymał. Miał niezgrabny uścisk, ale ból musiał zadawać zgrabnie. Skóra plamiasta. Pocętkowana brudem. Dwa pierdolone nosy.
— Jak to, dwa nosy?
— Dwa nosy. Jak strzelba, obrzyn. Jeden obok drugiego, tylko rozpołowione. W każdym po jednej dziurce więc teoretycznie to był jeden, ale za to ogromny. Jakby to ująć? Nie wiem. Może wypadek? Nie powinniśmy już kończyć? Jest po czasie.
— Widzisz, co się dzieje za oknami. Nikt nie przyjdzie. Mów!
— Nie ma już wiele do dodania, pani doktor. Chwilę go posłuchałem, potem wsadziłem nóż. Od dołu, prościutko pod szyję. Wszedł miękko. Wyniosłem z tego refleksję, że łatwiej się zarzyna ciała obtoczone tłuszczem. Kościste są jakby, bardziej spięte. Zawsze to jakaś wiedza.
Tylko po dźwięku butelki stukającej o szklankę, gdy kobieta nalewa sobie wody, można dojrzeć, jak bardzo jest poruszona. W środku musi, aż kipieć. Na zewnątrz – profesjonalnie. Zaczynam ją darzyć sympatią.
— Wpierw jęczał jedynie w przestrzeń. Bełkotał, że odbiera blask oczom, bo i tak upływ czasu niweczy wszelkie rzeczy świata. Że łamani będą w słońcu, aż Słońce się złamie. Potem zaczął paplać o dziewczynie. Łkał na tyle, ile miał pary w gardle. A miał tyle, że mógł zostać operowym śpiewakiem, pani doktor.
"Moja biedna, mała cudzołożnico. Tak prawie cię kocham" – krzyczał. Przyjrzałem się jego dłoniom, ale nie wyglądało, żeby był uwikłany w jakieś kościelne romanse. Wielkie ręce, ale żadnej obrączki. Nie ma w sumie, co dalej opowiadać. Wie pani, co było. Zabiłem go. Nim wsadziłem ostrze, powiedział jeszcze, że na tej smutnej ziemi wytłacza go zło.
Koniec.
— Dlaczego, Moustique? — pyta.
— Już pani powiedziałem dlaczego. Nie wiem, co mógłbym dodać.
Pani Blanche ogryzuje końcówkę od okularów. Twarz jej blednie.
— Nie, nie. Dlaczego mi to wszystko powiedziałeś, dopiero wtedy, kiedy zwróciłam się do ciebie, per Moustique.
Wyciągam z cholewki buta nóż, patrząc, jak pięknie drży.
— Jestem, Moustique, moja droga madame. Komar. Jako taki, by żyć, muszę upijać krew. Następne twoje pytanie powinno brzmieć; ile z tego wszystkiego było prawdą?
Kobieta wstaje. Deszcz wciąż uderza o szyby.
Tak piękne jest to, że wiemy.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
Canulas · dnia 01.03.2018 17:40 · Czytań: 261 · Średnia ocena: 5 · Komentarzy: 3
Komentarze
skroplami dnia 03.03.2018 12:00 Ocena: Świetne!
Niezwykłe :). Ciekawe oddanie wnętrza inteligentnego mordercy, wciąga jak wir.
Styl, "wzorowy" :), jeden z najlepszych ostatnio poznanych.
Zostawiasz czytelnika w dużej mierze z domysłami, ale to nie istotne. Nie każdy w swym własnym postępowaniu wie dlaczego coś zrobił. Zrozumie z czasem, przynajmniej niektórzy, a to już plus dla części z nas. Ogólniej, dla części ludzkości :).
Przedstawiasz nam kogoś, kto na koniec zachwyca się tym że morduje. Wcześniej jednak to samo zostawiło w nim ślad. I przyczyna pierwszego zabójstwa zgodna z nakazem Boga, jeśli zamordowali kogoś z rodziny. Przyjmując, że była to zemsta, to obudziła w nim wrota do piekła i stał się diabłem, chociaż nie kłamcą. Cóż autorze, to tzw. dywagacje ;). Bo każdy może po części inaczej odebrać otoczenie tego co przedstawiasz.
Całość pół genialna, może nawet więcej jak tylko pół.
Za powyższe ocena oczywiście świetne :).

Identycznie, ok, ciut więcej, zachwyca "Wilczy bilet", identyczna ocena, zwłaszcza że zakończenie tylko klaskać :). Zabijaka wdał się w towarzystwo... wilkołaczki :)? No można doczytać z fragmentów. Ok, tak przyjmuję wpatrując się w tytuł :). Ponieważ opowiadanie identycznie budzi wnętrze a nawet bardziej i głębiej wciąga, ocena tu ale odnosi się do tam: świetne :).

"W balecie zimowych noży" zbyt dużo niezrozumiałości, jak dla mnie :(.
Ale pomimo, kolejny morderca patrzący pośrednio "bajkowo" na świat, mordujący na koniec własną miłość, i żal i nie żal bo ona też mordercą. Dla tych bohaterów, "W balecie...", szubienica lub krzesło elektryczne od razu. To nieludzie, zero sympatii u czytelnika w osobie piszącego nn.. Styl też odrobinę podobny ale odbiega :(. Ocena niższa, db +, wrażenie do całości - jakby działo się daleko, nie dotyka, takie jakieś "papierowe" :( gdy dwa powyższe żywe i kipiące :).

Sumując, tworzysz niezwykłą atmosferę pomimo rozlewu krwi, styl w całości
Canulas dnia 04.03.2018 18:59
Dziękuję CI bardzo za poświęcony czas.
Zgadzam się, że "Balet" jest tworem za bardzo ode mnie - dla mnie, a brak szerszego kontektu ma prawo spłycić odbiór.
Celna uwaga i cenna lekcja na przyszłość.
skroplami dnia 05.03.2018 23:08 Ocena: Świetne!
Uciekła mi końcówka :(, podobno każdemu się zdarza :).
Czyli: ... styl w całości... i teraz c.d. :)... jest świetny.
Delikatnie, niedostrzegalnie, zostawia "rany" wrażeniami.
Dostrzegamy dzień, dwa, po :). Ok, po czytaniu :), aby nie było że inne "po" :).
Do następnego czegoś Twojego, pozdrawiam, poczekam.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Marek Adam Grabowski
13/12/2018 20:26
Dziękuję. Co do ostatniego zdania chciałem zostawić pewną… »
msh
13/12/2018 20:11
Michał, dziękuję za przeczytanie i komentarz. Cieszę się, że… »
czarnanna
13/12/2018 18:43
Serdeczne dzięki za opinię Mike :) Ostatnio próbuję spisać… »
Vanillivi
13/12/2018 18:40
Zaletą tego wiersza jest prostota, subtelność i… »
Slavek
13/12/2018 18:22
Wielkie dzięki mike! »
mike17
13/12/2018 18:05
Fajnie napisane, podoba mi się :) Bezpretensjonalna nuta… »
mike17
13/12/2018 17:38
Wiersz kładą rymy gramatyczne i to nie zawsze nawet… »
Zola111
13/12/2018 17:23
Retro, bardzo piękna opowieść o siostrzanej miłości.… »
Marian
13/12/2018 16:56
Dziękuję Mike17 za odwiedziny i miły komentarz. Chata… »
viktoria12
13/12/2018 13:21
Tu je jesce, Mocium Panie, brak przecinka przed: ,,… »
czarnanna
13/12/2018 13:05
Przeczytałam z przyjemnością. Jestem pewna, że każdy… »
pociengiel
13/12/2018 11:34
Dawniej pisano romanse - teraz harleqiny, śpiewano po… »
MarcinD
13/12/2018 08:41
Dziękuję za szczególiki, które mi umknęły ;-). Rzeczywiście… »
allaska
13/12/2018 08:28
Gdyby teksty literackie miały świadomość swoich uczuć, ten… »
kmmgj
12/12/2018 22:29
Uwagi wydają mi się bardzo celne. Wezmę je pod rozwagę.… »
ShoutBox
 • DanielKurowski1
 • 13/12/2018 21:42
 • Jeśli ktoś byłby zainteresowany, dodałem opowiadanie (horror) ''Dzieło umysłu''. Liczę na szczere opinie ;)
 • liliium
 • 13/12/2018 21:06
 • A tak na serio - no już może jednak nie przesadzajmy. W dupach się poprzewracało :D
 • liliium
 • 13/12/2018 21:05
 • O. No to ja, tym bardziej po lekturze - WITAM maluczkich :)
 • dkajuk
 • 13/12/2018 19:49
 • Jestem tu nowy, zawsze chciałem aby ktoś wartościowy ocenił moje wiersze. Cieszę się że tu jestem.
 • dkajuk
 • 13/12/2018 19:48
 • Witam,
 • liliium
 • 13/12/2018 18:46
 • No właśnie wracam z wierszem nic :p
 • mike17
 • 13/12/2018 17:48
 • A dziś urodziny miałby Frank Sinatra : [link]
 • Zola111
 • 13/12/2018 17:11
 • Liliium! Jak długo Cię nie było!
Ostatnio widziani
Gości online:20
Najnowszy:3Joepant19g
Wspierają nas