Iść. Ciągle iść w stronę... serca - akacjowa agnes
Publicystyka » Felietony » Iść. Ciągle iść w stronę... serca
A A A
Od autora: Kolejne moje przemyślenia. Znów pełne kontrowersji... ;)

Na każdym kroku spotykam porady na najróżniejsze tematy. Jak zdobyć lepiej płatną pracę? Jak sprawdzić, czy mąż zdradza? Co robić, by mężczyzna zrobił dla ciebie wszystko? Jak osiągnąć sukces? Itp. Itd.

Czytam, co powinnam, czego nie. Co muszę, czego się nie zaleca. Co jeść, jak spać, w co się ubrać, jak mówić, kiedy chorować i w jakiej formie żyć. Ilu doradców, tyle rad. Na każdy temat i o każdej porze.

Gdy wybierałam szkołę, kierowałam się podpowiedziami rodziców, nauczycieli i koleżanek. Gdybym postępowała bez jakichkolwiek sugestii, zdecydowałabym się na zupełnie coś innego. Wiem, że gadanie „co by było gdyby” jest bezsensowne, więc już nie ciągnę tego.

Obserwując znajomych, najczęściej dostrzegam zmęczenie, niepokój i niezadowolenie z pracy, płacy, samochodu, czy wakacji. Zazwyczaj wiąże się to z narzekaniem na los, pracodawcę, współmałżonka, biuro podróży…

Interesowałam się nieco ludźmi, którzy osiągnęli sukces. Nie mam na myśli tylko bogaczy, ale raczej ludzi z pasją, którzy zarabiają na swoich zainteresowaniach. Są to ludzie uśmiechnięci, z błyskiem w oku i lekkim krokiem. A ilu moich znajomych ma hobby? Takie prawdziwe, dla którego potrafią wstać w niedzielę rano. Przemoczyć się, zmarznąć, czy ubrudzić. Niewielu. A jeśli już mają jakiegoś konika, to jest to mały wypełniacz czasu pomiędzy „musieć” a „powinno się”. U mnie jest tak samo.

Jakże być szczęśliwym, robiąc coś, co ktoś nam każe? Zajmując się czymś, co ktoś podpowiedział, że jest modne, czy chodliwe? Poświęcając się dla czegoś, czego nie kochamy, nie lubimy, a nawet nie cierpimy? Przelewając pot i krew w paskudnej robocie, bo nie wierzymy, że możemy robić coś innego. Cóż, nie ma najmniejszych szans na szczęście.

Czytałam lub słyszałam gdzieś, że jeśli mamy z czymś trudność i wciąż pod górkę, to znak, że nie jest to nasza droga. Że nasze prawdziwe JA tego nie chce, nie czuje, nie potrzebuje. Jeśli idziemy we właściwą stronę, wszystko układa się gładko. Nie ma kłód, pułapek. Spotykamy tylko ułatwienia i pomocne dłonie. Nawet, gdy chwilowo coś nie gra, to nagle pojawia się super rozwiązanie, na które byśmy jeszcze wczoraj nie wpadli. Ważne jest zaufanie sobie i wiara w siebie. Oddanie się sprawie myślami, ciałem i sercem. A czasem nawet na moment warto odpuścić, by nie wywierać za dużej presji. Napięcie i ciśnienie to nie najlepsze towarzystwo przy spełnianiu marzeń. Tak właśnie czuję.

Często postępujemy, by się komuś przypodobać. Jak nas nauczono. Wpojono, że trzeba. Pragnąc kariery prawnika, spełniamy marzenia ojca. Chodząc z niechęcią na lekcje pianina, realizujemy zaległe mamine fantazje. Żyjemy wg przykazań, które daje nam otoczenie. Nie słuchamy siebie. Za duże ryzyko. Bo jak się nie powiedzie to, co nam się roi, na kogo zwalimy wtedy winę? A tak, to zawsze jesteśmy czyści. Przecież tak nam właśnie podpowiadano. Tak nam kazano. To ich wina.

A gdyby zacząć żyć dla siebie i zgodnie z własnymi głębokimi zakusami. Może zająć się tym, co daje nam satysfakcję i radochę. Iść za głosem serca. Prostą ścieżką ku duszy. Wstać rano i zrobić to, o czym boimy się nawet pomyśleć, a łza kręci się w oku, gdy widzimy, jak inni się realizują: malując, śpiewając, podróżując, fotografując, czy obserwując życie mrówek. Usiąść. Wsłuchać się w siebie i ruszyć tam, gdzie poczujemy, że żyjemy.

A gdyby tak zaryzykować z bardziej ziemską wersją dekalogu...

 1. Bądź dla siebie ważny i zawsze o sobie pamiętaj.
 2. Ogranicz wszelkie opowieści.
 3. Liczy się dzisiaj i teraz.
 4. Traktuj innych z poważaniem.
 5. Szanuj swoją i cudzą własność, w tym także czas.
 6. Zajmuj się tylko swoim życiem.
 7. Praktykuj życie i respektuj wszystkie decyzje.
 8. Skupiaj mowę na sobie. Oszczędź nieobecnych.
 9. Ceń to, co masz i nie zazdrość.
 10. Pamiętaj, że cudze życie i opinie nie są twoje.

Wierzę, że postępując zgodnie z wewnętrznym głosem, dojdziemy bez większych przeszkód tam, gdzie będziemy spełnieni i odetchniemy z ulgą po zdjęciu pętli z szyi, kul pętających się u nóg i ostróg skierowanych do środka.  

Tak. Tego właśnie chcę.

 

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
akacjowa agnes · dnia 21.09.2018 02:22 · Czytań: 185 · Średnia ocena: 5 · Komentarzy: 8
Komentarze
Marek Adam Grabowski dnia 21.09.2018 14:26
Cześć, jestem już chyba twoim stałym komentatorem. Nie wiem gdzie tu widzisz kontrowersje. To dość prosty temat. Jednak ciekawy, i dobrze by było go rozwinąć. Tam gdzie postawiłaś koniec ja widzę początek.
akacjowa agnes dnia 21.09.2018 20:22
Cieszę się, Marku, za Twój komentarz. Niezmiernie cieszy mnie, że nie wirxisz tu kontrowersji i uważasz, iż temat wart rozwinięcia. Spotkałam się jednak z ludźmi, którzy mają sporo do zarzucenia mojemu sposobowi myślenia. Nie przeszkadza mi to wcale
retro dnia 21.09.2018 21:17 Ocena: Świetne!
Agnes, uwielbiam Twój sposób rozumowania.

Pozdrawiam i drukuję Twoją dyszkę. ;) :)
akacjowa agnes dnia 22.09.2018 15:20
Ja też uwielbiam swój tok rozumowania ;) Bardzo się cieszę, że nie kestem jedyna.
Masz rację z tym drukowaniem. Też wstawię to w ramkę, bo nadal zdarza mi się zapominać o niektórych punktach.

Pozdrawiam serdecznie
Vanillivi dnia 23.09.2018 13:11
Ostrzegasz, że Twoje przemyślenia zawierają mnóstwo kontrowersji, tymczasem tutaj ciężko znaleźć coś ponad ogólnikowe porady w stylu "bądź sobą", jakich pełno płynie nawet z czasopism dla nastolatek i hollywoodzkich filmów. Nie każdy felieton musi być oczywiście bardzo kontrowersyjny, tutaj jednak mam wrażenie, że wyważasz dawno otwarte drzwi.

Ok, rozumiem, że możesz pisać o rzeczach, z którymi być może zmagasz się na poziomie osobistym, tylko że jako felieton to wcale nie jest odkrywcze.Być może warto skupić się na konkretach? (Np. coś w stylu: dlaczego wybór prawa za radą ojca i rezygnacja z filozofii były złym pomysłem - niech czytelnik sam wyciągnie wniosek, że warto iść za głosem serca). Warto również spróbować pobawić się tekstem, nadać mu jakąś ciekawszą formę, zamiast wykładać wszystko wprost.

Cytat:
Ogra­nicz wszel­kie opo­wie­ści.


A to dlaczego? Ja lubię słuchać opowieści, pod warunkiem, że rozmówca ma takt i wyczucie ;)

Pozdrawiam!
akacjowa agnes dnia 23.09.2018 19:54
Dziękuję, Vanillivi, za komentarz. Masz rację, że są to tylko moje wewnętrzne rozterki. Zapewne nie nadają się na felieton. Powtarzam frazesy i slogany. Cóż... Widocznie to, co we mnie się kłębi, wszyscy inni już mają przepracowane. Wciąż jestem na etapie poszukiwań mojego JA. Żywię nadzieję, że wreszcie kiedyś je znajdę...

Pozdrawiam serdecznie
retro dnia 23.09.2018 22:13 Ocena: Świetne!
Przepraszam, że w piątek rzuciłam tylko kilka słów, ale byłam u znajomej (korzystałam z jej komputera, który mi na chwilę udostępniła) i starałam się oddać sens swego zadowolenia z lektury za pomocą tychże kilku słów.

Zrobiłam rekonesans i zdałam sobie sprawę, że część punktów mam już oswojoną:
Pierwszy – kupiłam sukienkę na urodziny (sobie). :)
Drugi - nie opowiadam historii swego życia, bo stwierdziłam, że jednak jest zbyt nudna i każdy chce opowiadać swoją (przecież), zatem uczę się umiejętnie słuchać. Może czasami podpowiem coś przydatnego?
Trzeci – teraz to piszę i chciałabym, aby pozostały te punkty ze mną na dłużej. Abym do niech wracała. Jutro. Pojutrze i po… pojutrze. I nie na kartce, ale w sercu.
Czwarty – to trudne… za kierownicą, gdy nagle z podporządkowanej wyjedzie pan w kapeluszu i na liczniku ma 20 km/h, tam gdzie można 70. Ale popracuję nad tym.
Piąty – wychowano mnie tak, że ten punkt zawsze był praktykowany.
Szósty – to trudne, bo lubię doradzać. Ale już coraz mniej. Chyba…
Siódmy – do zgłębienia. Nie da się wszystkiego przeżyć, a niektóre decyzje kolidują ze sobą.
Ósmy – czyli zero plotek; temat ogarnięty.
Dziewiąty – cenię, bardzo cenię. Ale zazdroszczę. Zazdroszczę możliwości rozwoju. Nauki. Czasu na to.
Dziesiąty – chyba już wdrożony.

Ciekawie byłoby za jakiś czas spotkać się znowu pod tym tekstem. Zweryfikować postępy lub przyznać się do błędów. Zastanowić gdzie i kiedy zaniedbało się któryś punkt i dlaczego?

Pozdrawiam, dziękując za możliwość przyjrzenia się sobie.
akacjowa agnes dnia 24.09.2018 07:08
Kochana Retro, jak ja Ci dziękuję za tą autoanalizę. To wspaniałe, że mój tekst ją wywołał. Czuję, że warto robić takie analizy częściej niż robiłam to do tej pory. Dziękuję za zmotywowanie.

Pozdrawiam serdecznie
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Vanillivi
26/05/2019 05:12
W zasadzie nie wiem, co napisać, mam wrażenie, że wszystko… »
Vanillivi
26/05/2019 04:35
Allasko, absolutnie się nie gniewam, wręcz przeciwnie -… »
Zola111
26/05/2019 02:06
Abi, serdecznie dziękuję. Przyznam, że najmocniej… »
Matwiej
25/05/2019 22:58
Dzięki za komentarz. Utwór w swoim zamierzeniu miał być… »
ajw
25/05/2019 22:12
Urocze opowiadanko z nutą czegoś niedotykalnego. Cieszę się,… »
al-szamanka
25/05/2019 20:52
Fajne, magiczne opowiadanko. Czytałam z przyjemnością,… »
Kazjuno
25/05/2019 19:48
Zacznę od końca. Dokonałem tak mało dżentelmeńskiego wyboru… »
AntoniGrycuk
25/05/2019 18:30
No tak. jak zwykle nazpisane świetnie. I tym razem prawie z… »
al-szamanka
25/05/2019 17:08
Gdybym wyczuła moim siódmym zmysłem, że napisałeś TAKI… »
d.urbanska
25/05/2019 17:05
Podam Ci dla przykładu cytat: "Komuniści mnie mierzili.… »
d.urbanska
25/05/2019 16:53
Kazjuno, dziękuję za miłe słowa, pozdrawiam :) »
d.urbanska
25/05/2019 13:41
maga26 Brak Ci odporności na krytykę. Dlatego weź swoje… »
skroplami
25/05/2019 12:11
Po raz pierwszy kształt obok jakby autobiografi, otwarte… »
Kazjuno
25/05/2019 12:09
Dzięki Darkon za wyjaśnienie. »
Darcon
25/05/2019 11:57
Pomocny komentarz zaczyna się od określonej minimalnej… »
ShoutBox
 • chawendyk
 • 25/05/2019 23:35
 • zwróciłem uwagę nastolatce że przeklina porównując jej język do dawnych pijaczkowych zawołań pod sklepem. Odpowiedź mnie rozbroiła. --uznałą że się czepiam. Ewolucja "nie masz prawa mnie oceniać.
 • Hubert Z
 • 25/05/2019 21:05
 • SMAR SW- “Punk’s not dead”
 • MitomanGej
 • 25/05/2019 18:18
 • [link] największy zespół w historii polskiej muzyki antykomercyjnej
 • mike17
 • 22/05/2019 15:36
 • Tych z Was, którzy jeszcze nie poznali wyników MUZO WEN 7, zapraszam tutaj : [link]
 • Kushi
 • 20/05/2019 23:14
 • Uwielbiam Zauche:):), Miłego wieczorku kochani:)
Ostatnio widziani
Gości online:21
Najnowszy:iuyiuy1
Wspierają nas