Krakowski Festiwal Filmowy 2012
W trakcie Krakowskiego Festiwalu Filmowego widzowie TVP Kultura będą mogli obejrzeć filmy wybrane spośród prezentowanych w czasie konkursu. Warto z tej wyjątkowej okazji skorzystać.

W najbliższym tygodniu polecamy:

28.05, godz. 18:50 „Harlejem do nieba”, reż. Sabrina Varani (2011). Film ten walczy o nagrodę w konkursie filmów średniometrażowych. To film dokumentalny o nawróconych członkach gangów motocyklowych, którzy w USA założyli własny kościół i pomagają uzależnionym i bezdomnym wrócić do społeczeństwa.

29.05, godz. 18:55 „Przeżyć Afganistan”, reż. Małgorzata Imielska (2010) prezentowany w Konkursie Polskim dla filmów dokumentalnych. Film przedstawia przebieg szkolenia wojskowego i osobiste przygotowania pięciorga zawodowych żołnierzy do wyjazdu na misję do Afganistanu. Ukazano ich pobyt w prowincji Ghazni, codzienne patrole, pierwsze miesiące po powrocie do kraju i ich starania o powrót do normalnego życia.

30.05, godz. 18:55 „Tato poszedł na ryby”, reż. Grzegorz Pacek, (2010). Film powstał w koprodukcji z TVP Kultura. Startuje w kategorii filmów średniometrażowych w Konkursie Głównym oraz w Konkursie Polskim filmów dokumentalnych. Kim właściwie jest Juan van Tonder Afrykaner, który prowadzi sierociniec dla dzieci w małym południowoafrykańskim miasteczku? Pedofilem? Życiowym rozbitkiem? Uciekinierem? A może Świętym?

31.05, godz. 18:55 „Wiera Gran”, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz (2012). Film startuje w kategorii pełny metraż w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych oraz w Konkursie Polskim dla filmów dokumentalnych. Czy znana śpiewaczka kabaretowa z warszawskiego getta splamiła się kolaboracją z Gestapo? To pytanie schodzi w filmie na dalszy plan. Reżyserka, podążając za Agatą Tuszyńską autorką książki „Oskarżona: Wiera Gran”, przekracza granice filmu biograficznego na rzecz dokumentu śledczego.

01.06, godz. 18:55 „Tam, gdzie rosną porzeczki”, reż. Leo Kantor (2012). Film prezentowany będzie w Konkursie Polskim dla filmów dokumentalnych. Niełatwe są powroty do miejsc utraconych. Przekonuje się o tym Leo Kantor, emigrant Marca 68, reżyser i bohater filmu w jednej osobie.

Podczas 7. festiwalowych dni uczestnicy Krakowskiego Festiwalu Filmowego mogą obejrzeć blisko 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych, takich jak retrospektywy twórców, pokazy tematyczne, projekcje archiwalne. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Krakowski Festiwal Filmowy co roku odwiedza ponad 500 gości z kraju i zagranicy: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna, nie tylko krakowska, publiczność.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkiej fabule. Historia festiwalu sięga roku 1961, kiedy to pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii. Na przestrzeni lat zmieniał się nie tylko program imprezy, ale również jej prestiż .

Obecnie rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych m.in. przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Dzięki temu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów (w kategoriach filmów krótkometrażowych).

Źródło: tvp.pl
Wiktor Orzel, dodano 25.05.2012 21:43
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.