W krainie czarów

Bohaterowie najnowszej książki Sylwii Chutnik to zwyczajni ludzie, którzy muszą sobie radzić w niezwyczajnych sytuacjach. Ich życie jest pełne kontrastów i nieoczywistości, a wybory nigdy nie są łatwe. We wspaniałym literackim stylu, pisarka odkrywa przed czytelnikiem pulsujący obraz codzienności, który ani przez chwilę nie jest zwyczajny i nie przestaje zaskakiwać.

Śmierć, strata, ból. Kiedy ostatecznie wychodzimy z bezpiecznego ogrodu dzieciństwa? Stajemy się dorośli, odpowiedzialni, dojrzali? Kiedy i od kogo uczymy się jak radzić sobie z trudnymi emocjami, ze sobą?

Sylwia Chutnik pisze o swoich bohaterach z czułością i empatią tak, jakby właśnie wysłuchała ich historii w jednej z tych warszawskich kawiarni, do której nie zaglądają modni ludzie, a herbatę pije się w szklankach. Te opowieści są jak alternatywna mapa miasta, które poznaje się z zaciekawieniem, choć często nie bez bólu. Chutnik już wie, że nie wszystkim da się pomóc, ale każdego można spróbować zrozumieć.

- Joanna Bator

Sylwia Chutnik (ur. 1979r.) – jedna z najbardziej uznanych polskich pisarek. Autorka między innymi: Kieszonkowego atlasu kobiet, Dzidzi, Cwaniar. Laureatka „Paszportu Polityki”, dwukrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike. Prezeska fundacji Mama walczącej o prawa kobiet, w szczególności matek. Działaczka społeczna – laureatka społecznego Nobla ASHOKI. Pracuje nad nową powieścią, która ukaże się w 2015 roku nakładem ZNAK Literanova.

Dobry debiut w rodzimej literaturze nie zdarza się często. A jeśli już pojawi się książka, która potrząśnie rynkiem wydawniczym, rozpali czytelnicze umysły, krytycy z niepokojem czekają na kolejną rzecz tego autora. Nie wiadomo czy to talent z krótkim terminem przydatności, czy też wschodząca gwiazda, która z drugą, trzecią książką rozbłyśnie na dobre. Bo jeśli pojawia się potencjał literacki, za wszelką cenę trzeba to wykorzystać, szlifować diament. Już dziś, po przeczytaniu drugiej książki Sylwii Chutnik, mogę odetchnąć z ulgą.

- Onet.pl, Dział Kultury

W ogóle można odnieść wrażenie, że jako pisarka Chutnik wyspecjalizowała się w wyrażaniu historycznej i kulturowej traumy. (…)Oczywiste jest, że twórczość oparta na takich założeniach wzbudza intensywne kontrowersje, czego świadectwem są sprzeczne recenzje.

- Paweł Kozioł, Culture.pl

Wiktor Orzel, dodano 30.04.2014 08:21
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.