Obowiązki podatkowe pisarza. Jak rozliczyć PIT?

Napisałeś powieść, cykl opowiadań, wiersze i chcesz, żeby trafiły do czytelników, znalazły się w sprzedaży w tradycyjnych księgarniach i były dostępne w księgarniach internetowych? Musisz wydać książkę! Możesz to zrobić w dwojaki sposób: związać się z wydawnictwem podpisując stosowną umowę o dzieło, która jasno określa zasady współpracy i wysokość wynagrodzenia autora książki albo zrobić to samemu w ramach self-publishingu. Jedna i druga forma ma, jak to zwykle bywa, ma swoje wady i zalety.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś sprawę dokładnie przemyśleć i porozmawiać, najlepiej z doradcą podatkowym i prawnikiem. Bez względu na to, którą formę wybierzesz, nie możesz zapomnieć o dopełnieniu obowiązku podatkowego, jakim jest rozliczenie PIT 2017 i dostarczenie do właściwego urzędu skarbowego rocznej deklaracji podatkowej w odpowiednim terminie.

Jak rozliczyć PIT po wydaniu książki?

Najłatwiejszą formą, pod względem podatkowym, jest współpraca z wydawcą. Autor powieści, opowiadań, wierszy wiąże się z wydawca ksiązki umową cywilnoprawną, jasno określającą warunki współpracy. Umowa o dzieło jest bardzo często zawierana przez przedsiębiorstwa (a takim jest również wydawnictwo) z pisarzami, dziennikarzami, blogerami, oraz innymi osobami reprezentującymi wolne zawody.

Dla artysty to ważne – wszelkie kwestie związane z podatkami spadają na zamawiającego, który jest płatnikiem zobowiązanym przez obowiązujące prawo podatkowe do odprowadzenia zaliczki na podatek od wynagrodzenia, jakie zostało zapisane w zawartej z artystą umowie o dzieło. Wysokość za­licz­ki na podatek dochodowy wylicza się odejmując­ od wy­na­gro­dze­nia, stosowane w branży kreatywnej, 50% kosz­ty uzy­ska­nia przy­cho­du i mno­żąc otrzy­ma­ną kwo­tę przez 18%. Do koń­ca lu­te­go pisarz, wykonawca umowy,po­wi­nien otrzy­mać od za­ma­wia­ją­ce­go dzie­ło przed­się­bior­cy imien­ną in­for­ma­cję podatkową PIT-11, któ­ra umożliwia autorowi dzieła rozliczenie roczne PIT za 2017 rok na formularzu PIT 37.

Co jest potrzebne do wypełnienia PIT za 2017 rok ?

PIT 37 pisarz wypełnia na podstawie danych zawartych w otrzymanym najpóźniej do końca lutego formularzu PIT-11. Są to: przychód osiągnięty w roku podatkowym, którego dotyczy PIT 37, koszty uzyskania tego przychodu, wartość pobranych zaliczek na podatek dochodowy oraz wartość składek na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne. Maksymalne koszty uzyskania przychodu związane z prawami autorskimi wynoszą 50%. Jeżeli w danym roku podatkowym, pisarz zawarł umowę o dzieło z więcej niż jednym zleceniodawcą, każdy z nich powinien niezależnie od siebie przesłać do końca PIT-11 na adres autora wydanej książki.

Jak rozliczyć PIT 37?

Rozliczając PIT za 2017 rok z tytułu umowy o dzieło powinniśmy wypełnić formularz PIT 37. Możemy to zrobić w tradycyjnej formie, przy użyciu papierowej deklaracji podatkowej lub skorzystać z bardzo dogodnego rozwiązania, jakim jest rozliczenie przez Internet. Przy wypełnianiu PIT online pomocny będzie dobry program do rozliczania PIT 2017. Jednym z nich jest często polecany przez zadowolonych użytkowników PITax.pl Łatwe podatki, który zapewnia dostęp do bazy aktualnej wiedzy podatkowej i aktualnie obowiązujących e-deklaracji podatkowych, na których można rozliczyć różne PITy 2017. Decydując się na rozliczenie PIT przez Internet oszczędzamy czas poświęcany normalnie na drukowanie formularzy, wizyty w urzędzie skarbowym i na poczcie. Potrzebujemy jedynie sprawnego komputera, tabletu lub smartfona z dostępem do Internetu, żeby samodzielnie, w ciągu zaledwie kilku minut wypełnić i przesłać elektroniczną deklarację podatkową do urzędu skarbowego. Możemy to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, w dzień powszedni i świąteczny.

Do rocznego rozliczenia PIT online nie potrzebujemy już podpisu elektronicznego. Do wysłania wymagany jest jedynie zestaw danych osobowych i wysokość przychodów z poprzedniego PIT. Podatek oblicza się (lub oblicza za nas program) sumując wszystkie dochody osiągnięte w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Wartość dochodu możemy pomniejszyć o ulgi i odliczenia, które nam przysługują. Od wyliczonej kwoty naliczany jest należny podatek. Od niego również można odjąć przysługujące ulgi Po dokonaniu obliczeń będzie wiadomo czy i w jakiej wysokości dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku, czy też będziemy musieli przekazać fiskusowi należną mu kwotę. Zaletą rozliczenia rocznego PIT za 2017 rok online jest to, że dobry program podpowie, jak rozliczyć PIT najkorzystniej dla podatnika. Ma on możliwość skorzystania z szeregu ulg (jeśli spełnia ustawowe warunki) , które odlicza się od podatku:

oraz te odliczane od dochodu:

Co roku, ostatnim dniem na dostarczenie PIT 37, ale także PIT-36, PIT-38 i PIT-39 do wybranego urzędu skarbowego jest ostatni dzień kwietnia, tak też będzie w roku 2018. Jest to ostateczny termin zarówno dla deklaracji w formie papierowej jak i wersji elektronicznych.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

Artykuł sponsorowany.

Wiktor Orzel, dodano 14.12.2017 19:23
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.