Różewicz Open Festiwal

W dniach 9-14 października odbędzie się Różewicz Open Festiwal – największa artystyczna impreza poświęcona twórczości braci Różewiczów. Przypomina o ich bogatym i ponadczasowym artystycznym dorobku oraz uniwersalnym przesłaniu. Nie przypadkiem festiwal organizowany jest w Radomsku, gdyż to tu bracia spędzili młodość. To tu rodziły się ich twórcze inspiracje. ROF od lat łączy pokolenia. Na scenie obok siebie występują zarówno najlepsze zespoły teatralne z całej Polski, jak i młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają artystyczną drogę.

W tym roku rozszerzono formułę festiwalu. Osią tegorocznej edycji będzie konfrontacja tekstów głównego patrona festiwalu Tadeusza Różewicza ze spuścizną literacką Witolda Gombrowicza. Okazuje się bowiem, że coraz trudniej znaleźć w repertuarach liczących się scen teatralnych dramaty Różewicza, tymczasem swoisty renesans przeżywa twórczość Gombrowicza. Sposób obrazowania, argumentacji i definiowania otaczającej rzeczywistości był dla obu artystów wielokrotnie zbieżny. Co jest zatem miernikiem popularności i uznania? Swój udział w ROF potwierdzili już m.in. Teatr Dramatyczny z Warszawy i Teatr Polski z Warszawy.

Nie zabraknie kanonicznych tekstów Tadeusza Różewicza. W „Odejściu Głodomora” wystąpi znakomity Bogusław Kierc, a Lidia Danylczuk zaprezentuje monodram „Stara kobieta wysiaduje”. Z myślą o młodszej publiczności zorganizowany zostanie koncert muzyki filmowej w wykonaniu Steve’a Nasha – pianisty, producenta i DJ’a. W programie ROF znajdą się również spacer literacki, tematyczne wystawy, powstanie mural, odbędą się warsztaty teatralno-plastyczne zakończone wystawą oraz seminarium dla nauczycieli. Rozstrzygnięty zostanie XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza. Organizatorzy to Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz miasto Radomsko. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

materiały prasowe

Wiktor Orzel, dodano 03.07.2019 12:32
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.