Harry Potter - skąd się wziął jego fenomen? Jak to wyjaśnić?

O “Harrym Potterze” słyszał chyba każdy. To prawdziwie kultowe dzieło naszych czasów i docenią to nawet osoby, które nigdy nie czytały ani jednej książki z tej serii, ani nie widziały filmu na tej podstawie. Może i to zbyt masowe, ale jednak z czegoś wynika ten fenomen. No właśnie - jak to możliwe, że przygody Harry’ego i jego przyjaciół osiągnęły tak ogromny sukces? Czy to tylko wpływ marketingowej promocji, czy jednak coś więcej?

Czy sukces “Harry’ego Pottera” to tylko zasługa reklamy?

Wiadomo, pieniądz rządzi światem i nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości. Możemy więc niejako tym tłumaczyć ogromny komercyjny sukces serii o “Harrym Potterze”. Tam bowiem, gdzie duża szansa na zarobki, tam jeszcze więcej reklam i innych promocyjnych komunikatów. Sprowadzanie jednak tylko tego do działania wielkiej hollywoodzkiej machiny byłoby ogromnym nadużyciem i brakiem szacunku dla kunsztu pisarskiego J.K.Rowling - twórczyni “Harry’ego Pottera”. Jakimś sposobem trafiła do serc i umysłów czytelników na całym świecie, a twórcy filmu potrafili oddać klimat powieści na dużym ekranie. Zastanówmy się jak to możliwe?

“Harry Potter” - uniwersalna opowieść o walce dobra ze złem

Niezależnie, czy mówimy o naszym kontynencie - Europie, czy o innych odległych jak Azja, Afryka czy obie Ameryki - wszędzie “Harry Potter” jest niezwykle popularny. Głównie przez to, że mamy do czynienia z uniwersalną opowieścią, którą zrozumieją zarówno dzieci, jak i dorośli. Chociaż pierwsze tomy zostały stworzone dla najmłodszych, to wraz z kolejnymi częściami - i razem z dorastaniem tych pierwszych czytelników - problemy głównych bohaterów były inne, a akcja zagęszczała się coraz bardziej.

Łatwo się utożsamiać z perypetiami Harry’ego w każdym wieku, bo widzimy walkę dobra ze złem i kibicujemy, żeby ta jasna strona pokonała ciemną. Poznajemy całą gamę wartości jak przyjaźń, miłość, sprawiedliwość i oddanie. Przeciwstawione są tym złym siłom, których lepiej się wystrzegać. Uniwersalność to jednak nie wszystko, przecież - jak łatwo zauważyć - jest ona obecna w wielu książkach. Mamy więc tu inne wartości, które docenili czytelnicy starsi i młodsi. Poznajmy je!

Dlaczego “Harry’ego Pottera” pokochał cały świat?

O wyjątkowości “Harry’ego Pottera” decyduje wiele czynników. Oto one!

Doskonale skonstruowane uniwersum, czyli z jednej strony sprawne zgranie ze sobą wszystkich elementów, z drugiej - coś o wiele więcej. Tak naprawdę bowiem znakomita większość pisarzy potrafi poskładać wszystkie elementy w jeden całościowy i sensowny obraz, niewielu jednak umie tak przedstawić wizję tworzonego przez siebie świata, aby czytelnicy go zaakceptowali. J.K.Rowling zrobiła to po mistrzowsku, sprawiając, że odbiorcy uwierzyli, że wykreowane przez nią realia mogłyby istnieć w naszym lub równoległym świecie. I co równie ważne - chcieliby się znaleźć w takiej krainie!

Magia, która przenosi nas do świata niczym z najwspanialszej bajki. Czasem jednak można z nią przesadzić, przez co czytelnicy zdają się zdezorientowani. W “Harrym Potterze” nie ma tego problemu, bo magia została podana w przystępny, przyswajalny dla większości sposób. Dzięki temu nawet osoby nieinteresujące się specjalnie fantastyką zakochały się w stworzonym przez J.K.Rowling świecie!

Istnienie silnego przeciwnika - Voldemort często przegrywa, ale znów i znów się odradza, pragnąc osiągnąć swój cel. To nie pozwala nam tak po prostu przestać czytać i pozostać w niepewności.

Będzie dobrze! Jednak mimo tego czarnego charakteru wszystko dobrze się kończy. I czuć, że tak będzie podczas wszelkich perypetii, jakie mają miejsce w “Harrym Potterze”. Mamy pewność, że wszystko jakoś się ułoży, bo nawet najbardziej kryzysowa sytuacja będzie miała kres i wszystko wróci do normy.

Może warto nadrobić zaległości i poczytać “Harry’ego Pottera” lub chociażby pooglądać film na tej podstawie? A może wrócić do tego, co już znamy, by jeszcze raz zagłębić się w ten magiczny świat? Niezależnie, co planujemy, możemy być pewni, że wszystko, co związane z “Harrym Potterem” znajdziemy pod adresem https://allegro.pl.

artykuł sponsorowany

Wiktor Orzel, dodano 25.07.2019 10:49
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.