Drukowanie książek na własną rękę, czyli jak zabrać się za self-publishing

Nie brakuje utalentowanych pisarzy, którzy w domowym zaciszu tworzą dzieła warte opublikowania. Niestety tylko nieliczni mają szansę, aby nawiązać współpracę z wydawnictwem. Dlatego też wzorem zachodnich autorów, coraz więcej pisarzy decyduje się na druk książek na własną rękę. Samodzielnie zajmują się oni również przeprowadzeniem pozostałych etapów wydawania książek. Metoda ta nazywa się sefl-publishing. Czy warto próbować wydać książkę w ten sposób? Kto wykonuje drukowanie książek dla klientów indywidualnych?

Przygotowanie treści

Zanim tekst trafi do drukarni, trzeba odpowiednio przygotować treść. W napisanym tekście przeważnie są jakieś błędy, choćby w postaci literówek, których zwyczajnie nie da się uniknąć, tworząc długie treści. Dlatego też trzeba przeczytać tekst i poprawić go, gdyż książka wydrukowana z błędami z pewnością nie osiągnie sukcesu. Jeżeli wydaniem książki zajmuje się wydawnictwo, to na jego barkach spoczywa korekta tekstu, jeśli jednak autor robi to samodzielnie, musi polegać na sobie. Oczywiście mona zlecić wykonanie korekty niezależnemu specjaliście z tej dziedziny, jednak znacząco podwyższa to koszt wydrukowania książki.

Trzeba również pamiętać, że korekta to nie wszystko. Przygotowanie treści polega również na jego redakcji. Możemy zakładać, że jeśli autor decyduje się napisać książkę, dobrze zna zasady ortografii i gramatyki, przez co korekta tekstu nie jest dla niego trudnym zadaniem, co najwyżej jest dość czasochłonna. Jednak kwestia zredagowania tekstu to już trudniejsza sprawa. Redakcja polega zasadniczo na przygotowaniu treści do druku. Rzecz w tym, aby tekst dobrze wyglądał po wydrukowaniu. Między innymi trzeba zgrać ze sobą tekst i grafiki, powinno się zadbać o to, aby tekst na jednej stronie nagle się nie urywał, ponadto musi on być podzielony na odpowiednie akapity i większe bloki. Odpowiednia redakcja tekstu wymaga wiedzy i doświadczenia.

Drukowanie książek – najważniejszy etap self-publishing

Korekta i redakcja są istotne, jednak na nic się nie zdadzą, jeśli książka nie zostanie wydrukowana. Jednak jak wydrukować książkę na własną rękę? Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest znalezienie drukarni, która podejmuje się tego typu zadań. Może to być drukarnia internetowa lub stacjonarna, jednak polecamy raczej usługi tej pierwszej ze względu na niższy koszt wydrukowania książki. Oczywiście nie zawsze w drukarniach internetowych stawki są niższe, jednak często można liczyć na zniżki ze względu na niższe koszty ponoszone przez drukarnię, która nie musi wynajmować pomieszczenia ani zatrudnia pracowników, którzy przyjmowaliby petentów. Obsługa internetowa klientów jest zdecydowanie mniej pracochłonna, a tym samym również tańsza.
Niektóre etapy wydawania książek mogą zostać zrealizowane samodzielnie przez autora, jednak nie jest on w stanie na własną rękę wykonać druku książki. Ażeby wydruk był profesjonalny, książka wyglądała schludnie i zachęcała do jej kupienia, zadanie to trzeba zlecić profesjonalistom. Tym samym na tym etapie konieczne jest poniesienie pewnych kosztów.

Kwestia tego, jaki jest ostateczny koszt wydrukowania książki, zależy od wielu czynników. Jak już wcześniej wspomniano, stawka zależy od konkretnej drukarni, ponadto istotna jest ilość grafik w książce, a także rodzaj okładki, wybrana metoda druku itd. Ponadto, decydując się na druk niskonakładowy, w sumie za całą usługę płaci się zwykle mniej, jednak przy druku na większą skalę można liczyć na zniżkę, stąd też koszt wydrukowania pojedynczego egzemplarza książki okazuje się niższy.

Jak znaleźć drukarnię internetową?

Dla wielu autorów wydanie książki to największe życiowe przedsięwzięcie. Dlatego też nie chcą oni powierzać tego zadania byle komu. Wybierając drukarnię internetową, warto zatem dokładnie sprawdzić, jakie ma ona opinie i czy rzeczywiście cechuje ją fachowość. Polecaną drukarnią internetową jest np. CudDruk. Firma ta specjalizuje się w drukowaniu książek, jednak oferta obejmuje również m.in. wydruk materiałów reklamowych czy biurowych.

artykuł sponsorowany

Wiktor Orzel, dodano 15.10.2019 14:25
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.