Gdzie drukować?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Gdzie drukować?
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 14-07-2011 12:24
Przejrzałam ten wątek i dodam tylko, że
My Book jest firmą solidną, wydają w 3 miesiące, i jeśli nie robią szczegółowej korekty wydanie wychodzi taniej niż gdzie indziej. Wydają książki papierowe i e-booki. Sęk w tym, że za mało promują swych autorów. Ale ostatnio coś ruszyło: portal literacki: Publixo.pl oraz Internetowy Magazyn Literacki ATRAMENT. Warto tam zajrzeć, publikować i brać udział w konkursach.
Co do zarabiania na książkach, to podobno są tacy autorzy którzy robią na tym majątek, jeśli wydawnictwo ich wypromuje, węsząc, ze samo skorzysta. Słyszałam w radio, że wypromowanie pewnej autorki (nazwisko pominę) kosztowało 70% budżetu wydawnictwa. Ale efekt był, choć wcześniej przez 20 lat nic nie mogła wydrukować.
"Otwarte" ogłaszało się, że wydaje debiutantów za darmo, ale zastrzegają sobie, że nie odpowiadają na zalewające ich oferty. Czy więc czytają? A w końcu wydali książkę kucharską , napisaną przez "zagraniczne"osoby występujące w "Europa da się lubić". I kto tu kogo promuje?
A co do promocji często wydawnictwa oczekują, by autor sam się promował. Trzeba uważać, ile obietnic wstępnych sprawdza się w praktyce.
Przestrzegam przed mało znanymi firmami.Tzw "garażowymi", ale te zdaje się w zaniku. Gdy renomowane krakowskie wydawn. dając mi pozytywną recenzję, kazało poszukać sobie sponsora, dałam tekst do innego, mało znanego, ale wyglądającego lepiej niż "garażowe", i tam przez 5 lat słyszałam: "już na pewno w przyszłym miesiącu wydamy". W końcu splajtowali, a ja po korekcie szczotkowej zostałam z wydrukiem próbnym, bo już zatwierdzona okładka została u nich. Czemu czekałam tak długo? Bo wcześniej pierwszą moją książkę (zbiór opowiadań) wydawano lat sześć!
Teraz inne czasy, dużo wydawnictw, które same się proszą, ale... Ja do tego nie mam głowy. Najlepiej założyć własne wydawnictwo i jak pewien autor z Bieszczad (właściwie to Beskid Mały) chodzić na co dzień z klapkach, brać udział w życiu prowincji i wydawać wszystkie swoje książki oraz znajomych i nawzajem się promować.
Tu jeden pan zachęcał do wydawnictwa internetowego, ale o ile zrozumiałam, to publikują tam gotową książkę (przygotowaną do druku) i to za darmo (autor nie płaci,ale i jemu - nic), a użytkownicy płacą po 10 zł. Jeśli źle to zrozumiałam to znaczy, iż reklama firmy jest źle przedstawiona.
A najlepiej w ogóle nie pisać!!!
Sok
Do góry
Autor
RE: Gdzie drukować?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 14-07-2011 12:36
Cytat:
Czy masz podpisaną umowę?
Jak duże wydawnictwo?

Może warto zadzwonić? Być może osoba, która się Tobą zajmowała już tam nie pracuje i tekst gdzieś "utknął".
Albo, zwyczajnie, czeka w kolejce, bo w druku są twórcy bardziej pewni co do sprzedaży


Tak, mam umowę. Wydawnictwo duże nie jest, ale nie sądzę, żeby chcieli odkładać, bo umowa jest na pięć lat, a zainwestowali już w korektę i okładkę. O zwolnieniu osoby też raczej nie ma mowy, bo kontaktował się ze mną właściciel wydawnictwa... Zawsze drogą elektroniczną, więc nie mam telefonu. Chyba że na pieczątce znajdę.



Cytat:
"Otwarte" ogłaszało się, że wydaje debiutantów za darmo, ale zastrzegają sobie, że nie odpowiadają na zalewające ich oferty. Czy więc czytają?


Czytają. Mnie odpowiedzieli i to dość szybko, bo nie minął nawet miesiąc.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Gdzie drukować?
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 14-07-2011 12:43
Warto próbować w "Otwartym"?
Sok
Do góry
Autor
RE: Gdzie drukować?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 14-07-2011 12:47
Mnie ich propozycja się nie spodobała, ale może komuś akurat przypadnie do gustu. Zaznaczam tylko, że czytają i odpowiadają.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Gdzie drukować?
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 14-07-2011 12:51
Uzupełniam: Wydanictwo "Novae Res" wydaje mi się też solidne, rozprowadza książki poprzez (tu brakło mi słowa) i jakoś je promuje.
Ja znajduję w internecie recenzje mojej i jakoś się powoli sprzedaje. Nie zakładam, że na niej zarobię (bo: promocje, zniżki), ale cieszę się, że trochę osób moją książkę pozna.
Sok
Do góry
Autor
RE: Gdzie drukować?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 14-07-2011 12:55
Wysłałam niedawno do Nowae Res tekst. Zobaczymy czy odpowiedzą. Słyszałam, że niemal każdemu proponują współfinansowanie. Ale racja, promocja jest godna uwagi.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Gdzie drukować?
maciejslu Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 14-07-2011 14:39
Cytat:
Elwira napisał/a:
Ale 7 miesięcy to już chyba jednak przesada...
Pytam, bo moja książka miała być na przełomie marca i kwietnia, dostałam korektę, dostałam plik po składzie (dwa miesiące temu) i zapadła cisza. Wydawca nie odpowiada na maile i zaczynam panikować.


Być może powodem jest to (tu cytat z posta Andrzeja Pilipiuka):

„Mamy efekty wprowadzenia VAT (na książki – stawka 5%, przyp. M.Ś.) (zapewne skumulowane z rosnącym bezrobociem). Rynek książek od stycznia (2011 roku, przyp. M.Ś.) dupnął o 25-30%. Księgarnie radykalnie ograniczają zamówienia i zakupy. Wydawnictwa tną plany wydawnicze o 20-50%. Idą chudsze lata dla pisarzy i „zima” dla debiutantów. Polska – kraina racjonalnej świadomości. Lepsze jutro znowu było wczoraj... Kto się załapał będzie miał krutyj marszrut. Kto jeszcze nie wydał będzie miał bardzo pod górkę...”

P.S. Można Andrzeja nie lubić, ale trudno stwierdzić, że nie wie, o czym pisze; ten temat zna jak mało kto...
Do góry
Autor
RE: Gdzie drukować?
koralgol Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2016 10:06
Witam, to mój pierwszy post. Chciałem zapytać o jakiekolwiek opinie na temat Wydawcy Black Unicorn. Przyznam, że mam pewne problemy z tym wydawnictwem i chciałbym usłyszeć opinie innych, którzy ewentualnie z nim współpracowali pod jakimś względem.
Do góry
Autor
RE: Gdzie drukować?
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 22-10-2016 23:11
Co prawda nie mam doświadczeń związanych z publikowaniem drukiem swoich książek.
Lepiej jednak unikać wydawnictw typu vanity, tych wszystkich Psychoskoków, Poligrafów i MyBooków. Są jak gang pruszkowski- wyciągają haracze, a autor nic nie zyskuje. Ani pieniędzy, ani czytelników.
Najlepsze są cenione wydawnictwa. Przy czym najpierw trzeba wiedzieć, co wydaje dane wydawnictwo. Jak ambitna literatura, to Biuro Literackie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, Noir sur Blanc, Lampa i Iskra Boża(tam właśnie był spektakularny debiut Masłowskiej). Literatura popowa- z kryminałów W.A.B.(tam wydają Miłoszewski i Krajewski), krakowskie EMG, Muza, z fantastyki Fabryka Słów.
Wydawnictw na rynku są dziesiątki. Jak debiutujesz jako autor, najlepiej wysłać do kilkunastu wydawnictw. Poszukać ich numerów telefonów, adresów mailowych. Debiutując, zazwyczaj masz nieznane nazwisko, więc trzeba liczyć się z tym, że pierwsze, drugie, trzecie wydawnictwo odrzuci.
Do góry
Autor
RE: Gdzie drukować?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 23-10-2016 00:49
Koralgol - ja wprawdzie nie współpracowałam, ale opinie znam negatywne. To typowa firma vanity press, czyli płacisz za wydanie niewielkiej liczby egzemplarzy i nie możesz liczyć na zbyt wiele. Z tego co pamiętam swego czasu kusili niskimi cenami (to było związane z tym, że wydawali symboliczną liczbę egzemplarzy i nie wiele przy tym robili).
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Gdzie drukować?
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 23-10-2016 10:56
koralgol napisał:
Witam, to mój pierwszy post. Chciałem zapytać o jakiekolwiek opinie na temat Wydawcy Black Unicorn. Przyznam, że mam pewne problemy z tym wydawnictwem i chciałbym usłyszeć opinie innych, którzy ewentualnie z nim współpracowali pod jakimś względem.


To wydawnictwo jest elementem swoistej "selekcji naturalnej" autorów, tak jak każde inne vanity press. Jeśli autor uwierzy, że powinien zapłacić za wydanie to właśnie oblał egzamin.

Nie idź tą drogą.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]