Filmy jedyne w swoim rodzaju
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
czikszo Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: Middle of Nowhere
Dodane dnia 09-07-2009 17:01
Cytat:
valdens napisał/a:
Zwłaszcza ze tę scenę, gdzie koleś zjada żywą ośmiorniczkę, a ona wywija ramionami jak... jak zjadana. :O


Podobno kałamarnica (a nawet cztery) zostały zjedzone rzeczywiście. Podczas odbierania nagrody aktor podziękował biednym stworzonkom za poświęcenie. ;)

Dla nich to pewnie jak dla nas zjedzenie kurczaka żywcem... minus pióra. Obrzydliwość. ;)
"Indistinct coexistence
Almost a pig"
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 09-07-2009 17:43
"Siedmiu Samurajów" - Kurosawy to jest coś.

A na "Gwiezdnych Wojnach" się wychowałam :D różnorodność postaci, wątki polityczne, cały kosmos! Genialnie dopracowane pod tym względem!
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 09-07-2009 17:57
To ja też tu wrzucę kilka tytułów:

Sonia wspomniała o Kurosawie... Tak więc podam jego Tron we krwi, który jest doskonałą adaptacją Makbeta (w realiach samurajów).

Trochę amerykańskiego kina:
Tramwaj zwany pożądaniem (tylko proszę się nie urażać, że Marlon Brando gra prymitywnego Polaka... nawet dobrze mu przecież wyszło :P )

A teraz polskie:
Pokój Saren Majewskiego, zwany również "operą autobiograficzną". Takiego filmu jeszcze nie widziałem. Aktorzy (niemi) ruszają się na planie, jakby byli ruchomymi obrazami, a w tle lecą ich dialogi... w formie operowego libretto! Film doskonały...

Ręce do góry Skolimowskiego, podobnie jak i jego Rysopis, czy też (nowy film) Cztery noce z Anną w połączeniu jeszcze z resztą Jego twórczości stanowią niemal trzon polskiego kina. Polecam także krótki metraż tego reżysera.

krótkometrażówki Romana Polańskiego (a w szczególności Dwaj ludzie z Szafą) - klasyka!

Dybuk - Jedyny zachowany (czyli taki, który przetrwał lata wojen) film polski w języku Jidysz. Trzeba zobaczyć!

Hydrozagadka - Lata siedemdziesiąte, ostra cenzura, a takie teksty w filmie lecą, że ho ho! Na dodatek najlepszy polski superbohater okazuje się być pierwszym polskim parkurowcem! Coś trzeba dodawać?

Także kino Hasa, a więc tak wybitne filmy, jak Rękopis znaleziony w Saragossie, Sanatorium pod klepsydrą, Lalka, czy Niezwykła Podróż Baltazara Kobery.

Do tego Golem (nie pamiętam reżysera, lecz film genialny... gra świateł - miód), oraz Przekładaniec (reżyserii Wajdy na podstawie Lema) stanowią bardzo dobrze o polskiej fantastyce! Normalnie sajyns fykszyn w pełnym, światowym wydaniu (szczególnie Golem, bo rzekładaniec jest w miarę krótkim metrażem)!
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 14-07-2009 02:36
Cytat:
Volver napisał/a:
Pulp Fiction - "Did I break your concentration?!" : D

Dobre to było w oryginale, ale raczej (to chyba wyjątek) kiepsko przetłumaczone, o ile dobrze pamiętam.

Cytat:
Pulp Fiction - Ezechiel 25;17
Pulp Fiction - "Jeśli uciekł do Indochin, niech nasz czarnuch zasadzi się w jego miseczce z ryżem i pośle mu kulkę w dupę"

:yes::lol:

Mnie już za pierwszym razem rozwaliła scena z "Gińcie, zasrańcy!" :lol:
No i oczywiście Willis, odkładający piłę motorową... :smilewinkgrin:
I kilka innych jeszcze :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Kuma Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 20-07-2009 22:11
Na pewno:
Forest Hump
Wróg u bram
Pretty Woman
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
Duma i uprzedzenie (1995)
Wichrowe Wzgórza (z Ralphem Fiennesem)
Titanic
Póki co, tyle... xD
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 20-07-2009 22:21
Prawie we wszystkim zgadzam się z Kumą, zwłaszcza z Titaniciem, co uważam za arcydzieło ;)

A dodam:
Notting Hill, Mamuśka, Mamma Mia, Piraci z Karaibów i wiele wiele innych ;]
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 25-07-2009 20:50
Z żywego miękkiego dysku mojego mózgu wygrzebałem jeszcze np.:
- Dobry, zły i brzydki - jedno z najlepszych triów w najlepszej (wg mnie) westernowej trylogii: Sergio Leone, Clint Eastwood, Ennio Morricone

- 1900: człowiek legenda Giuseppe Tornatore'a - o urodzonym na okręcie pianiście (gra go świetny Tim Roth), który nigdy nie zszedł na ląd (podobno oparte na faktach). Również z muzą Morricone.

Jakby ktoś pilnie potrzebował zobaczyć, dlaczego warto je zobaczyć (lub po prostu posłuchać Morricone'a), wrzucam parę linków do "pojedynków":

http://tiny.pl/hhcc1 - to właściwie "podwoinek" :p
http://tiny.pl/hhccp i http://tiny.pl/hhcc4 - tutaj trzeba trochę cierpliwości, bo obie części tej sceny dość długie, ale naprawdę warto :yes:
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Cute Użytkownik
  • Postów: 121
  • Skąd: Zielona Góra
Dodane dnia 25-07-2009 21:12
Dla mnie filmem jedynym w swoim rodzaju na pewno jest każda część Efektu motyla. Bardzo mnie zaintrygowały. Zresztą, ten, co je oglądał, na pewno się ze mną zgodzi. ;)
Najchętniej zamieniłabym się w grubego czarnego kota,
lecz zamiast na płocie, życie
przespałabym na Twoich kolanach...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-07-2009 00:41
Wszystko o mojej matce Almodovar`a :bigeek:
Rejs
W niebo wzięci
Czas apokalipsy
Milczenie owiec
The Doors - Raiders of the storm
Sprawa Kramerów
Złoto McKenny
Wonderful 7
Dobry, zły i brzydki
Odmienne stany świadomości
Kanał
Krótki film o zabijaniu:O
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-07-2009 13:44
Krótki film o zabijaniu - ano robi wrażenie :) polecam!
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 14-08-2009 21:13
Właśnie trafiłem na youtubowy kanał, gdzie jest masa krótkometrażowych filmideł, takich "na przerwę", z których jednak kilka robi wrażenie:

http://www.youtube.com/user/futureshorts

Z tego, co widziałem do tej pory (a oglądam ok. pół godziny) mogę polecić np.:
- dla chcących się wzruszyć: http://tiny.pl/hhkx1 - "Living in the dark" o chłopaku, który zaczyna ślepnąć
- dla chcących się pośmiać (a może też i pośmiać), przy okazji dostając traktat o pracy kamery gratis (z aluzją do znanego thrillera): http://tiny.pl/hhkx2 - "Surprise", ze względu na tytuł nie piszę nic o akcji :)
- dla chcących się trochę wzruszyć, trochę pośmiać (bardziej chyba to drugie): http://tiny.pl/hhkxv - "She loves me, She loves me not" o niejednoznacznych sytuacjach w związku ze związkami;) i ze świetną muzą.

Miłego oglądania! :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2009 21:35
Oglądałem na jednym z przeglądów w Wawie (za darmo) film dokumentalny pt. "Idi Amin - autoportret". Naprawdę świetny dokument o chyba najbardziej znanym dykatorze z Afryki - a świetny dlatego, że reżyserowi udało się dostać bezpośrednio do Amina i stworzyć film, w którym dyktator rzeczywiście będzie grał główną rolę. Opowiada o "potędze" swojego kraju, spisku żydowskim, dlaczego Adolf Hitler był dla niego wielkim człowiekiem oraz o swojej przyjaźni z Narodem Szkockim, którego mianował się ostatnim królem. Śmieszno-przerażający obraz. Niestety, zobaczyć ów dokument jest dość ciężko, na filmwebie ma zaledwie... 5 ocen.
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
halbe Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Kozienice
Dodane dnia 15-08-2009 11:44
1. Władca Pierścieni - trylogia
2. Piraci z Karaibów - wszystkie trzy części
3. Titanic
4. Gladiator
5. Plan doskonały
Ciemność jest światłością mroku...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 15-08-2009 14:03
Cytat:
Cute napisał/a:
Zresztą, ten, co je oglądał, na pewno się ze mną zgodzi. ;)

no, chyba na pewno to nie, bo ja tylko jedną oglądałam i zrobiło na mnie mniejsze wrażenie, niż nawet "oszukać przeznaczenie"...
ale to moje prywatne zdanie i może ja za dużo myślę...



Cytat:
czikszo napisał/a:
To może ja wrzucę kilka propozycji:

- Powrót do Garden State (Garden State) - bardzo miły, sympatyczny film. Jest właściwie "o niczym", urzeka swoją prostotą. Genialna rola Zacha Braff'a i jak zwykle niesamowita Natalie Portman.

i muzyka! i muzyka w moim typie... film był rzeczywiście sympatyczny - brakuje mi czegoś takiego w filmach...

i dodam od siebie:
"labirynt"http://www.filmweb.pl/f7120/Labirynt,1986
oglądałam to w roku 1990 i wydawało mi się takie strasznie straszne. obejrzałam kilka dni temu i stwierdziłam, że jest klimatyczne i niepowtarzalne. i sympatyczne. taką fantastykę lubię...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Deidre Użytkownik
  • Postów: 316
  • Skąd: Kalety
Dodane dnia 15-08-2009 15:23
The Doors było niezłe. Trochę długie, mój brat odpadł po pierwszej godzinie, ale dobre. :smilewinkgrin: No a ja jeszcze lubię Doorsów więc dla mnie to była prawdziwa gratka. :D
Go back to the caves with your Bible.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-08-2009 11:47
Pan Val Kilmer to chyba jedyny człowiek na świecie, który mógł dobrze zagrać Jima, nawet jeśli trochę przerysowanego. To, obok muzyki, główna zaleta tego filmu, choć też warto zapamiętać kilka tzw. "tekstów".
Ale ten film warto skonfrontować z lekturą, np. z "Riders on the storm" p.Jana Densmore'a.
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2009 14:08
Jeśli chodzi o japońskie kino:
"Rashomon"; "Siedmiu samurajów"; "Ran"; "Tron we krwi"; "Straż przyboczna"; "Rudobrody" reż. Akira Kurosawa
"Seppuku" reż. Masaki Kobayashi
"Kikujiro"; "Lalki"; "Hana-bi" reż. Takeshi Kitano"
"Ichi the killer" reż. Takeshi Miike
"Battle Royal" reż. Kinji Fukasaku
"Godzilla" reż. Ishiro Honda - Pierwszy film z Godzillą z 1954 roku. Potem było jeszcze wiele filmów z godzillą i jest jeszcze wiele filmó o potworach, ale żaden nie jest podobny do pierwszej Godzilli.

Nie chcę tu powtarzać, więc podam jeszcze tylko dwa przykłady, których tu jeszcze nie zauważyłem:
"Faust" reż. Jan Svankmajer
"Klucznik" reż. Wojciech Marczewski
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
klaus_bawoek Użytkownik
  • Postów: 115
  • Skąd: Wilkanowo
Dodane dnia 21-01-2010 11:42
"Lista Schindlera"
"Życie jest piękne"
"Piękny umysł"
"Requiem dla snu"
"Nie można tkwić uparcie w swoim kącie Lasu, czekając, aż inni do nas przyjdą. Czasem trzeba pójść do nich".

Kubuś Puchatek
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 21-01-2010 11:59
"Pociąg życia" między innymi, bo to komedia przy której zakończeniu łzy stają w oczach (nie ze śmiechu). Podobne zakończenie ma też "Forest Gump".
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 21-01-2010 12:09
1.Chłopiec w pasiastej piżamie
2.Obywatel Milk

świetne postaci i mile wspominana treść
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.