Film polski
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 18:58
Czyli wszystko o filmach z ukochanej ojczyzny.

Cytat:
Ja nie potrafię już chyba oglądać polskich filmów... na OFFCamerze, jak byłem na Wojnie polsko-ruskiej, złapałem się na tym, że zamiast słuchać (w końcu film był po polsku) ja czytałem angielskie napisy ;/


Ludzie często mają bardzo negatywne pojęcie na temat polskiej kinematografii z tej prostej przyczyny, że nie mają porównania. Tak jak większość z polskich gniotów jest oglądana wyłącznie przez Polaków, tak i większość niemieckich gniotów jest oglądana wyłącznie przez niemców.

Słyszałem kiedyś opinię blondyneczki jakoby "Job" było najlepszą komedią w historii. Gdy ją wyśmiałem krzywo patrzyła na mnie cała reszta grupy. Różne gusta? Śmieszne jest to że "Job" został podany w ramach obrony jako przykład DOBREGO filmu z Rzeczypospolitej. -_-'
Nie wiem, może się mylę, ale wydaje mi się że ci najbardziej marudzący na nasze kino nigdy nie widzieli najlepszych tytułów.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-11-2009 19:01
to podaj te tytuły. Już chyba o tym gdzieś mówiłeś. Podaj ze trzy, tylko nie Rewers, bo oglądałem wczoraj i nadal jestem zachwycony.



oczywiscie mam na myśli nowe filmy. Powiedzmy nakręcone po 2006, masz całe trzy lata.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 19:27
Możliwe że już o tym gdzieś pisałem....

Ogród Luizy, Jasminium, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Katyń, Zero (nawet, nawet pewnością miał potencjał) Pora Umierać (666 miejsce w rankingu filmweb'u ;) ) - "Dom Zły" z pewnością będzie dobry, a i Rewers bardzo mi się podobał.

Wszystkie te filmy wymieniłem z pamięci bez dłuższego zastanawiania - sprawdzałem na filmwebie datę ich wydania.

Zapomniałem o fenomenalnym "Króliku po Berlińsku" i dobrym "Jeszcze nie wieczór"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-11-2009 19:38
Ogród Luizy, bym stąd wyrzucił, bo to jest średni film. W sumie nawet kiepski, to zakończenie heheeehhhh
Katyń? To, to co Polacy ciągle robią, dla mnie to nie jest mądry kierunek.

Wszyscy jesteśmy Chrystusami, nie widziałem jeszcze, ale nie wątpię, że dobry.

Jasminum --- o! I to jest kino. To jest to na co nas stać. I co powinniśmy wg mnie robić. Dobry polski film, i ogólnie świetny film, nie tylko dla Polaków. Kino na świat.

Dom Zły ;) wybiorę się chyba na to do kina. Jeśli będzie podobny do Wesela, znaczy w tym klimacie, to będzie rewelacja.

Tylko ja się zastanawiam, czy to są wyjątki w bagnie sensacji alaUSA, czy dennych komedii romantycznych, czy też coś się dzieje, coś powstaje. Jest Czeskie kino, będzie polskie kino? Znów, będzie?


Do góry
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 19:47
Podejrzewałem że będziesz miał jakieś zarzuty dlatego wymieniłem więcej filmów.

Wydaje mi się, że przede wszystkim póki co brakuje forsy* i ludzi chętnych do oglądania porządnych filmów. O ile się nie mylę ostatnimi czasy najwięcej ludu poszło do kina na "Testosteron" film... hm... z najlepszy z głupich komedii, lecz wciąż nie rewelacyjny.

* W dodatku nasze prawo nie jest przychylne reżyserom.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-11-2009 19:54
Forsy, nie brakuje. Brakuje forsy na dobre filmy. Przecież na 100% takie Lejdis Kochaj i pierdź, Tylko mnie kochaj, czy tam Kochaj tylko mnie, albo inne jakieś tam filmy z Agnieszką Rylik i Królikowskim, wszystkie te Damięckie, i Adamczyki przyłapane na komedi romantycznej, nie są tańsze od np Wesela, czy Jasminum. To jest krótkowzroczność polskich producentów. No i chyba, ludzie prości też wolą na g... chodzić do kina. Rany jaki ja byłem wczoraj szczęśliwy, śmiejąc się z publicznością na Rewersie, pełne kino. I widziałem, że ludziom się podoba i to było dobre!

Chyba sobie zrobię postanowienie, takie jak mam, że kupuję tylko książki Polaków, amerykanów biorę z biblioteki, albo pożyczam, że będę chodził na dobre polskie filmy do kina. Trzeba jakoś wspierać, to co dobre się rodzi, żeby te chwasty nie zarosły pożywnego ziarna.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-11-2009 20:06
Przyznam się, że chętniej chodzę do kina na polskie produkcje, niż zagraniczne. Co prawda ostatnio rzadko mam takową możliwość, ale jednak.

"Katyń" jest chyba najlepszym filmem, który w ostatnich latach oglądałam. Dlaczego wielu nawet nie chce słyszeć o obejrzeniu? Bo jest trudny, bo tematyka zbyt poważna, bo brak efektów specjalnych... ostatecznie bo Wajda. A Wajda jest tak naprawdę jednym z najlepszych polskich reżyserów, tym ambitnym, który nie boi się wyzwań i trudnej tematyki.
A z komedii... Tak, widziałam "Tylko mnie kochaj" i podobało mi się, bo lekkie, bo można odsapnąć, bo nieprzegięte, bo normalne i z przesłaniem.

Może właśnie dlatego wolę polskie filmy, bo są wyprodukowane małym nakładem, bez bumów technologicznych.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 20:54
Katyń nie jest według mnie jakiś bardo dobry i z pewnością nie nazwałbym jego tematyki trudną.

Cytat:

Chyba sobie zrobię postanowienie, takie jak mam, że kupuję tylko książki Polaków, amerykanów biorę z biblioteki, albo pożyczam, że będę chodził na dobre polskie filmy do kina. Trzeba jakoś wspierać, to co dobre się rodzi, żeby te chwasty nie zarosły pożywnego ziarna.

Funkcjonuje coś takiego w moim wykonaniu, aczkolwiek nie stawiam sobie pod tym względem jakiś konkretnych granic. Np. kupiłem Normana Davies'a "Europa Walczy". Staram się kupować Polskie produkty, aczkolwiek nie wyłącznie Polskie.

Przede wszystkim niemal całkowicie udało mi się wyeliminować piractwo z mojego komputera z czego jestem dumny że... że heja.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 21:11
Cytat:
Jasminum --- o! I to jest kino. To jest to na co nas stać. I co powinniśmy wg mnie robić. Dobry polski film, i ogólnie świetny film, nie tylko dla Polaków. Kino na świat.


Nie zgadzam się. Film przyjemny, ale nie ma w nim nic z arcydzieła, ot taka sobie historyjka. Niespecjalnie zresztą oryginalna.

Cytat:
Katyń


Średni, nawet w dolnych granicach średniości.

Cytat:
Zapomniałem o fenomenalnym "Króliku po Berlińsku"


Fenomenalnym bym tego nie nazwał. Równie skomplikowaną, metaforyczną historyjkę o totalitaryzmie napisałem w gimnazjum ;) nie wiem co w tym genialnego szczerze mówiąc.

Dobre filmy polskie ostatnich lat:
- Dług,
- Symetria

... i więcej mi tytułów do głowy nie przychodzi. Może "Dzień świra".
Do góry
Autor
RE: Film polski
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-11-2009 21:11
Viktor, jak ludzie oglądają Kiepskich, to Katyń jest z górnej półki ;)
Nie twierdzę, że świetny, twierdzę, że najlepszy, który ostatnio widziałam z polskich produkcji (fakt, mam zaległości, ale z przyczyn ode mnie niezależnych).

Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 21:19
Jeśli chodzi o polskie komedie "nowożytne" to 'Kilera' chyba nic nie przebije. Świetny scenariusz, Cezary Pazura i piosenki Elektrycznych gitar.

Ostatnio byłem w Lunie na "Rewersie" i film naprawdę nieprzechwalony, czarna komedia, mądrze i rozrywkowo opowiedziana. W kinie kilka razy nie mogłem skończyć się śmiać. Wreszcie coś polskiego na międzynarodowym poziomie.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 21:20
Cytat:
Fenomenalnym bym tego nie nazwał. Równie skomplikowaną, metaforyczną historyjkę o totalitaryzmie napisałem w gimnazjum smiley nie wiem co w tym genialnego szczerze mówiąc.

Genialne było uczucie które towarzyszyło mi wraz z oglądaniem tego filmu.
Strona artystyczna, głos pani Czubównej i rozleniwione króliki.
Do dziś śni mi się po nocach.


Cytat:
Dobre filmy polskie ostatnich lat:
- Dług,
- Symetria

... i więcej mi tytułów do głowy nie przychodzi. Może "Dzień świra".

Jak ustawimy poprzeczkę odpowiednio wysoko to okaże się, że i w Hollywood robią zaledwie kilka/kilkanaście dobrych filmów rocznie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 22:19
Nie licząc "Wojny polsko-ruskiej" to bardzo dawno nie widziałem dobrego filmu robionego w Polsce. Ale że "Polak potrafi" to pokazują nasi twórcy na zachodzie. Nie ludzi brakuje, tylko warunków.
No i może "Katyń", "Tatarak", "Cztery noce z Anną" - może i są to niezłe produkcje. No ale ile jeszcze mają polską kinematografię ciągnąć, przy całym szacunku dla nich, takie dinozaury?



Cytat:
Wszyscy jesteśmy Chrystusami, nie widziałem jeszcze, ale nie wątpię, że dobry.

Moim zdaniem jeden z najgorszych filmów świata.
Do góry
Autor
RE: Film polski
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 15:24
Ostatnie lata nie były najlepszymi dla naszego kina, ale ostatnio widzę, że zaczyna się kręcić coraz więcej dobrych filmów, więc może będzie coraz lepiej.

Ale do czasów, gdy kręcono takie filmy jak "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Popiół i diament", czy "Nóż w wodzie" to jeszcze daleko. Wtedy to dopiero kręciliśmy filmy na poziomie światowym, które były doceniane i poza naszymi granicami. Wtedy reżyserzy potrafili uchwycić w kinie to co najważniejsze i wiedzieli czym jest ta dziedzina sztuki.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 15:44
Ależ to są filmy złe! Komunistyczne!

Jeśli mówimy o starych arcydziełach PRL'u to nie sposób nie wspomnieć o chyba pierwszej parodii superbohaterów, w dodatku najlepszej jaką widziałem - Hydrozagadka.
"Tfu! Alkohol! Największa trucizna!"

http://hydrozagadka.filmweb.pl/
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 16:48
Zaraz, zaraz, to znaczy, ze jeżeli film kręcony był za komuny to jest zły? Przecież w tych filmach twórcy przemycali wiele wartości, które władzom były absolutnie nie na rękę i w wielu przypadkach były spore trudności z ich oglądaniem, a nawet produkcją. Wiele z tych filmów w większym lub mniejszym stopniu krytykowała aktualną współczesność.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 16:53
Napisałem tak, ponieważ kilka osób zarzucało mi bycie komunistą, a że w dodatku na avku mam teraz postać ubraną na czerwono...

(sarkazm znaczy się)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 17:33
Filmy za komuny były stosunkowo dobre, bo nie miały tego "parcia na zachód". Po prostu polskie kino miało wtedy swój własny, rozpoznawalny język.
Trzeba wreszcie zrozumieć, że od Polski nikt nie wymaga amerykańskich filmów, bo tych powstaje i tak za dużo już w samych Stanach.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 18:54
Cytat:
Victor napisał/a:
Ależ to są filmy złe! Komunistyczne!


Nikt nigdy nie mówił, że film jest komunistyczny, tylko dlatego, że był kręcony w PRL-u.

Cytat:
Strona artystyczna, głos pani Czubównej i rozleniwione króliki.


A ja w tym nic rewelacyjnego nie widziałem. Niezłe, ale bez przesady.

Cytat:
Jak ustawimy poprzeczkę odpowiednio wysoko to okaże się, że i w Hollywood robią zaledwie kilka/kilkanaście dobrych filmów rocznie.


Hollywood nie jest żadnym wyznacznikiem :)

Cytat:
Ale do czasów, gdy kręcono takie filmy jak "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Popiół i diament", czy "Nóż w wodzie" to jeszcze daleko.


Ja w ogóle mam wrażenie, że kiedyś robiono lepsze filmy, niż dziś. Filmy Bergmana z lat 50-tych, albo ogólnie kino lat 70-tych... To było coś innego, teraz w większości filmy są szmirowate, nawet te uznawane za kino niezależne.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 19:05
Dzisiaj to wystarczy zwykły film nakręcić z ręki, albo na czarno-biało i już będzie uznany za niezależny. :)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.