Grunt to bunt
Autor
Grunt to bunt
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 06-01-2010 17:15
Zapewne słyszeliście nie raz i nie dwa takie określenie. Młodzi ludzie zawsze się przeciwko czemuś buntowali. Jedni otwarcie, inni woleli dusić to w sobie. Zawsze jednak ten bunt skierowany był przeciwko jasno określonej idei, grupie ludzi, itp. Jak myślicie czy w naszych czasach pojęcie buntu ma jeszcze rację bytu? Czy Wy też przechodziliście przez "okres młodzieńczego buntu"? A jeśli tak, to w jaki sposób się to objawiało?
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Grunt to bunt
Polter13 Użytkownik
  • Postów: 123
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2010 17:37
Na pewno ma jeszcze rację bytu. Może jest inaczej niż w czasach komunizmu, kiedy władze narzucały wszystkim tą ideę. Może ludzie już nie objawiają tego tak bardziej. Są tacy, którzy buntują się otwarcie, a także tacy, którzy właśnie to duszą.
Światu, naszemu państwu nie brak niedoskonałości. Sądzę, że młodzież buntuje się przeciwko wielu rzeczom naraz. Dzisiejsza edukacja nie podoba mi się, ale nie mam możliwości ingerencji. Właściwie mało, kto ma. Demokracja, powiadacie? Jasne, jasne, ale co jak nie ma ludzi, na których można by z czystym sumieniem głosować?
Bunt istnieje, jak najbardziej. Czy jest dobry czy zły, nie stwierdzam.
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2010 19:02
Widzę że ten sam artykuł na onecie czytaliśmy?
http://zdrowie.onet.pl/1592442,2040,0,1,,bunt_zdechl,styl_zycia.html
Cóż... jak śpiewa Martin Lechowicz "bo nie ma więcej wilków, zostały tylko psy".
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 06-01-2010 19:42
Sissi napisała:

Cytat:
Młodzi ludzie zawsze się przeciwko czemuś buntowali.


Nie tylko młodzi... Ludzie zawsze się buntowali i zawsze będą. I dobrze.
Inaczej nie byłoby postępu, zmian na lepsze (czasem na gorsze, niestety)...
Brak jakiegokolwiek buntu oznaczałby, że wszyscy są zadowoleni albo stłumieni całkowicie... ;)
A tak nie jest i nigdy nie będzie...
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Grunt to bunt
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2010 19:58
Cytat:
Sissi napisał/a:
Młodzi ludzie zawsze się przeciwko czemuś buntowali.


Młodzi ludzie, czyli?
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
Matuszewski Użytkownik
  • Postów: 172
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2010 20:25
Co zabawne, "bunt" kojarzy się z jakiegoś rodzaju aktywnością, z ludźmi wychodzącymi na ulicę i krzyczącymi "mam was w dupie!". Socjologicznie rzecz ujmując, bunt to po prostu odrzucenie celów (oraz środków ich osiągania) przyjętych przez społeczeństwo i zastąpienie ich własnymi. W takim wypadku nekrofil jest buntownikiem, złodziej, morderca, a nawet babcia z chorą nogą, która już klękać nie może;)
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2010 20:37
Zawsze jakiś procent się buntował i będzie, tyle że też ten procent się waha.
Ale zauważyłem też, że dawno, dawno nie było tak konformistycznego pokolenia jak to urodzone w latach 80-tych ub. wieku.
Może ten Tomek i Natalka z przytaczanego wyżej artykułu to jakaś groteskowa przesada (skąd oni ich wytrzasnęli?), ale pewne symptomy zmiałczenia ludzi są wyraźnie dostrzegalne.
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 06-01-2010 20:39
Stanisław Grochowiak

Do S...

Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia;
Jest teraz w locie: dojrzałym, dokolnym,
Jakim kołują doświadczone orły.

Bunt się uskrzydla tak - jak udorzecznia.

Bo wpierw to było jakby piaskiem w oczy,
Turniejem chłopców na słonecznej plaży;
A teraz ciężki; teraz więcej waży.

Bunt się uskrzydla tak - jak w kamień toczy.

I pomyśl: czułość, ta świetlista kula,
Teraz dopiero w mym pobliżu płonie,
Luzując szczęki, łagodząc me dłonie.

Bunt się uskrzydla tak - jak się uczula.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Grunt to bunt
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2010 19:59
Mi się bunt młodzieży kojarzy się źle. Kojarzy mi się, z ludźmi którzy protestowali przeciw wojnie w Wietnamie, a później wysłali wojska do Kosowa. Kojarzy mi się ze studentami, którzy walczyli z globalizacją, by po mgrce brać udział w korporacyjnym wyścigu szczurów. I z EMO mi się kojarzy. Nie mówię, że jest zły, wg mnie jest po prostu dziecinny.

Bunt dorosły dojrzały, jeśli jest buntem konstruktywnym, buntem który ma prowadzić do czegoś, a nie tylko do zaprzeczenia i niszczenia, jest dobry. Samoobrona się buntowała źle, gdyż nic w zamian nie potrafili zaproponować.
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 07-01-2010 20:21
_W_ faktycznie właśnie ten artykuł skłonił mnie do założenia tego tematu. Pisząc o buntujących się młodych ludziach miałam na myśli to, że zazwyczaj za wiek, w którym człowiek sprzeciwia się światu uznaje się okres od 13 do bodajże 18 roku życia. Pewności co do dokładnych liczb nie mam, musiałabym sprawdzić.
A wracając do pytania w temacie. Czy mając te naście lat było coś, co wyywoływało w Was bunt? I czy z biegiem lat te przekonania pozostały, czy wręcz przeciwnie. Pytam, bo nie raz widzę ludzi, którzy jeszc do niedawna wierzyli w jakieś tam zasady, normy, a teraz uważają, że to było głupie i robią dokładnie tak, jak Ci, którzy wtedy ich denerwowali.
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Grunt to bunt
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2010 20:33
Artykuł na onecie był, co powoli staje się już tradycją tego portalu, skrajnie głupi. Sprowadza on bunt do noszenia kolczyków na języku i w tyłku, walenia w żyłę i uciekania z domu - najlepiej na dworzez ZOO, gdzie oddaje się za pieniądze niemieckim pedofilom. To są buntownicy - reszta to konformiści. Tymczasem istotą buntu jest chęć zmiany zastanego porządku, czy to społecznego, czy kulturowego. I w takim znaczeniu młodzież się buntuje i będzie się buntować po wsze czasy, bo jej poglądy wynikają z odmiennych doświadczeń życiowych niż ludzi dorosłych.
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2010 20:46
Cytat:
Pytam, bo nie raz widzę ludzi, którzy jeszc do niedawna wierzyli w jakieś tam zasady, normy, a teraz uważają, że to było głupie i robią dokładnie tak, jak Ci, którzy wtedy ich denerwowali.

Ja tak samo. Kumple którzy w liceum nosili na plecakach pacyfki czy odwrócone krzyże dziś są szanowanymi pracownikami wielkich korporacji lub np. znaleźli sobie posadki w urzędzie.
Zresztą po co o tym pisać, skoro inni potrafili to wyrazić lepiej?
Niezapomniany szlagier Republiki się przypomina:
http://www.youtube.com/watch?v=lr65kQzRl1M
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2010 20:47
Cytat:
Młodzi ludzie zawsze się przeciwko czemuś buntowali

Czy ja wiem, jakoś sobie takowego buntu w moim otoczeniu nie przypominam. Może poza buntem przeciwko owsiance w przedszkolu :p

Z tym tematem to kojarzy mi się aforyzm Kofty:
Cytat:
Czy świat się wiele zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy wkurwieni?

;)
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 07-01-2010 20:58
Znam to :D z tym, że w trochę innej wersji.
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Grunt to bunt
marcowy zajac Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2010 15:55
Czy bunt w naszych czasach ma rację bytu? Oczywiście, że tak! Owszem, nie panuje już u nas komuna, ale ciągle jest wiele rzeczy, które trzeba naprawić, a do tego potrzeba ludzi, którzy myślą krytycznie. Którzy buntują się przeciw narzuconym normom. A poza tym bunt jest kluczowy, kiedy jest się nastolatkiem;P Trzeba się zbuntować, żeby naprawdę dojrzeć
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-01-2010 22:44
I kluczowy, kiedy jest się twórcą.
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 27-01-2010 08:33
Bunt niestety, albo stety jest czymś naturalnym. Zawsze jest coś, co możnaby zmienić, a jeśli próbujemy, to już to mozna pod bunt podciągnąć :) A co do "młodych ludzi" Cóż, konwenanse, świat dorosłych, czy może społeczeństwo, cywilizacja (niepotrezbne skreślić) w pewnym momęcie łamie kręgosłup świata dziecka. Trudno się dziwić, że to wywołuje bunt. A co z tego wynika, lub raczej co z tego nie wynika, to inna historia :/
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Grunt to bunt
Gandzia Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 31-01-2010 16:50
Z racji mojej grupy wiekowej wypowiem się na temat buntu młodzieży. Wydaje mi się, że sporo młodych ludzi buntuje się przeciwko ograniczaniu ich wolności osobistej. Nie zawsze są to jakieś górnolotne idee, często chodzi po prostu o to, że trudno doszukać się jakiegoś rzeczywistego wyższego dobra w zakazie farbowania włosów np na fioletowo (powszechne w szkołach). Raczej można tu dostrzec tendencje do tłumienia uzewnętrzniania własnego "ja". Często to co młodzież uznaje za bunt w rzeczywistości jest jedynie próbą zwrócenia na siebie uwagi i przywileju identyfikowania się z jakąś grupą. Generalnie wydaje mi się, że w świadomości ludzkiej istnieje coś takiego jak potrzeba buntu choć patrząc na społeczeństwo odnoszę wrażenie, że z wiekiem wykazuje ona tendencje spadkowe. Albo po prostu jest tak, że ludzie depczą swoje ideały w zamian za dobrobyt i spokoje życie. Temat buntu jest bardzo ciekawy, ale jakoś trudno jest mi wyrobić sobie jednoznaczny pogląd na niego:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Grunt to bunt
Matuszewski Użytkownik
  • Postów: 172
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2010 18:26
Odkrywanie "ja" poprzez farbowanie włosów. No nie wiem, o czym farbowanie włosów ma niby świadczyć? Jakież to ważne cechy człowiek uzewnętrznia w ten sposób?
Jeśli identyfikujesz się z jakąś grupą, to wtedy to nie jest bunt. Dzieciak się nie uczy nie z powodu buntu, a z lenistwa. Chociaż bunt brzmi faktycznie bardziej spektakularnie.
I czy Galileusz publikując swoje teorie na temat ciał niebieskich miał ochotę zabłysnąć w społeczeństwie, czy może chodziło mu o coś zupełnie innego? Może gdyby pofarbował włosy ówczesne ciała naukowe potraktowałyby jego teorie poważniej:p
Do góry
Autor
RE: Grunt to bunt
marcowy zajac Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2010 20:37
To nie do końca jest tak... Młodzieńczy bunt bardzo często polega na identyfikowaniu się z jakąś grupą i nawet jesli w stosunku do rówieśników jest to jakiś przykład konformizmu, to ciągle pozostaje odcięciem się od sposobu życia rodziców, czy innych wcześniejszych wzorców. Tym wlaśnie był dla mnie zawsze młodzieńczy bunt i na tym też chyba polega dorastanie - próbując dopasować się do jakiejś subkultury (farbując włosy, słuchając konkretnej muzyki) nastolatek poznaje inne sposoby na życie i z biegiem czasu sam ocenia, co jest w nich dobrego, a co nie. Zbierając to wszystko i porządkując, tworzy własną drogę;P
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.