Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Autor
Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 08-04-2007 21:42
Kiedy mówię, że nie kocham Polski i gdy przyznaję się do moich niepatriotycznych poglądów często spotykam się z pogardą i kwaśną miną. Nie wiem dlaczego. Czy patriotyzm jest obowiązkiem? Czy muszę szanować swój kraj, który jest mi tyle winien?

Pozwalam sobie zapytać Was - jakie są Wasze poglądy na temat patriotyzmu i jak się on w Was przejawia (lub chcecie aby się przejawiał).

Zapraszam do dyskusji :D
whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-04-2007 21:48
Najprościej wszystko olać i przyjąć postawę człowieka, który ma w dupie kraj w którym się urodził, dorastał, o którym zdobywał wiedzę i w którym się kształcił. Mówiąc "jest mi tyle winien", pomyślałeś co ty wniosłeś aby było lepiej? Dzięki temu, że nasi przodkowie nie mieli w dupie swojej ojczyzny żyjesz w wolej Polsce. Wtedy był komunizm...jeśli teraz Ci się nie chcę będąc wolnym człowiekiem, to co dopiero gdyby było na odwrót?

Według mnie niezależnie od panującej polityki, stanu, itp itd, szacunek ojczyźnie się należy.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-04-2007 21:54
No bo... myślę, że coś mylisz... Polska, która jak by nie było jest Twoją ojczyzną, Twoim domem, a polski rząd, który raz po raz okrada nas w najlepsze, ma wszystko poza własnymi portfelami głęboko w du... to drugie. Ja chyba jestem patriotą... Ale takim właśnie dla Polski, nie dla rządu. Szczerze nie znoszę już tych samych politycznych gęb, tego wzajemnego obrzucania się błotem, wyciąganiem teczek, a z drugiej strony kocham kraj. Ale właśnie - KRAJ. Łąki, pola, drogi, strumyczki i drzewa. Kocham kraj, bo to kraj jest moją ojczyzną i on jako taki nie jest mi nic winien. Winni są debile, którzy sprawiają, że kraj, który kocham, wygląda tak, a nie inaczej. Dla mnie właśnie patriotyzm to takie uczucie mówiące że na polskiej łące zawsze będzie mi lepiej, choć nie koniecznie w kraju... Czy jestem zdrajcą...? Nie wiem... Wiem tylko, że coraz częściej wstydzę się tego, że jestem Polakiem i że prezydent Kaczyński jest prezydentem mojej ojczyzny.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 08-04-2007 21:58
oj z tą oświatą coraz gorzej skoro już na maturach się oszczędza, np rezygnuje się z poziomu podstawowego gdy pisze się rozszerzony bo tak taniej i jeszcze do tego się otwarcie przyznawać i sie tym chlubić. Na oświacie się nie oszczędza. Obniżyło to ilość abiturientów zdających poziom rozszerzony, co za sobą niesie obniżenie poziomu w ogóle.


Po drugie nigdy w życiu nie wyobrażam sobie by iść i strzelać z karabinu do jakiegokolwiek najeźdźcy.
Moim zdaniem nie zabija się ludzi dla systemu.

Co ten kraj jet mi winien?

Zaufanie społeczne, którego brak.

whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-04-2007 22:01
To nie kraj Ci jest tego winien. To politycy, którzy dorwali się do władzy przez głupotę innych. Obawiam się, że po prostu należałoby rozróżnić patriotyzm wobec kraju, tęsknotę za domem, rodziną i drzewem, z którego spadliśmy będąc dzieckiem od życia w kraju, w którym nie da się żyć normalnie.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 08-04-2007 22:17
odnośnie poprzedniego postu MArcinaD - tak jak najbardziej, ale wtedy to już nie patriotyzm. Jeśli to drzewo czy rodzina była, np w Nauru czy w Wagadugu to nie miałbym nic przeciwko. Skoro patriotyzm sięga Ojczyzny to musi sięgać jej historii. Kiedy kochasz Kobietę kochasz ją za całokształt. Kiedy kochasz Rodzinę kochasz ją za całokształt twórczości.

to drzewko jest piękne, ale pomyślmy chwile. Wyobraźmy sobie, że to samo
drzewo jest na tym samym terytorium, ale w kraju o nazwie Niemcy lub Izrael kochamy tak samo ten skrawek ziemi, ale nie kochamy kraju. nie jesteśmy wiec patriotami.

to drzewko pomaga nam dojść do wniosku, że jesteśmy kosmopolitami i wali nas to gdzie to drzewko jest byle by było.

Ojczyzna czy kraj to m.in. polityka.

odnośnie postu Sagita - dlaczego ojczyźnie się należy ten szacunek? właśnie o to pytam w temacie.

whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2007 22:20
Nie wyobrażasz sobie strzelania do najeźdźcy? Najeźdźca strzeli do Ciebie. Gdyby taka postawa panowała dawniej to pewnie byłbyś np. Niemcem. Wtedy łatwiej przyszłaby patriotyczna postawa? Niemiecka polityka i oświata bardziej Ci odpowiada? Pamiętaj, że to dzięki patriotom żyjesz w NIEPODLEGŁYM kraju.
Nie zabija się dla systemu? A za wolność?
Byli tacy, co zabijali dla przyjemności, pieniędzy lub w samoobronie (bez politycznych podtekstów:p )
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-04-2007 22:23
Dlaczego? To tak jakbyś pytał dlaczego białe jest białe :] Uczucie to leży głęboko w każdym człowieku, nawet jeśli jest zatwardziałym kosmopolitą :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-04-2007 22:25
Tutaj racja... Trudno mi sobie wyobrazić, co zrobiłbym, gdyby kazano mi walczyć za mój kraj, strzelać do innych... Na pewno, o ile udałoby mi się przeżyć odpowiednią ilość czasu, pojawiła by się myśl w stylu "jeśli nie ja jego, on mnie" i do głosu doszedłby instynkt samozachowawczy. Poza tym łatwiej na pewno byłoby mi walczyć, walcząc o własną rodzinę, dom... No i gdyby najeźdźca "na dzień dobry" wysadziłby w powietrze czy też zanihilował w dowolny inny sposób 90% polskiego rządu, też dodało by mi to sił i chęci, w nadziei na skuteczną obronę i szansę nowych rządów, które mogłyby okazać się lepsze...
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 08-04-2007 22:29
i wcale nie szkodziłoby mi to, że byłbym Niemcem. Ani trochę. Mógłbym być Żydem, Rosjaninem, Irlandczykiem etc. Chcę tylko godnie żyć. Jeśli do mnie ktoś strzeli to trudno - nie było mi pisane żyć. Zabije mnie to umrę najbardziej godny sposób - bez zabijania i nienawiści. Dlaczego mam odpowiadać komuś taką samą nienawiścią jaką ten ktoś (najeźdźca) mnie częstuje? a jakby mi Matka ograniczyła wolność nie pozwalając mi wyjść do kino mimo, że mam 20 lat to też mam ją siekierą zabić?
whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2007 22:29
Widzę, że jest poruszany temat wyłącznie w odniesieniu do polityki:sourgrapes: Jak rząd jest do kitu to kraj też? Chińczycy mają gorzej ale są wśród nich patrioci.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2007 22:31
Niemiec zabijał twoich rodaków, ale nie przeszkadzałoby ci to? Zabiłby rodzinę to tak samo? W takim razie ten temat można chyba uważać za zamknięty.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-04-2007 22:34
Umiłowanie ojczyzny to jedno a politykiery, rząd itp to drugie. Może nie szkodziło by ci to, że byłbyś Niemcem, ale przypadkiem nie czułbyś się źle gdyby z Polski zrobiły się Niemcy ? Najłatwiej pokonać kraj, którego mieszkańcy nie czują żadnego przywiązania do swojego miejsca zamieszkania. Nie wojsko czyni silnym, lecz umysły ludzkie. Pamiętajmy, że każda - mniejsza czy większa cywilizacja psuje się od środka.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2007 22:36
Rząd tworzą ludzie podobni do ciebie. Dbają tylko o siebie i nie obchodzi ich co z krajem.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 08-04-2007 22:36
trudno stało się zabił mi rodaków, część mojej rodziny też..., ale teraz żyję w XXI wieku i nie zanosi się by ktoś mi miał rodzinę zabić przez najazd na kraj, na który nikt nie chce najeżdżać. Dlatego pytam dlaczego dziś mam szanować czy nawet kochać Polskę? I jak ma się mój patriotyzm przejawiać skoro jest obowiązkowy.
whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-04-2007 22:36
Cytat:
Jagiello napisał/a:
Dlaczego mam odpowiadać komuś taką samą nienawiścią jaką ten ktoś (najeźdźca) mnie częstuje? a jakby mi Matka ograniczyła wolność nie pozwalając mi wyjść do kino mimo, że mam 20 lat to też mam ją siekierą zabić?


Łoł, aleś napisał... Ty się zastanów... Najeźdźca atakuje Twój kraj a Ty w imię braku nienawiści wyjdziesz do niego z otwartymi rękami i hasłem - "wal, bracie, kocham cię zamiast nienawidzić" ? Ten zaraz potem strzeli Ci w głowę i zgwałci córkę / siostrę / matkę czy względnie zje Twoje rybki z akwarium i upiecze chomika w dodatku w Twojej kuchni. Czy jak ktoś chce bronić swojej ojczyzny strzelając do najeźdźców, to automatycznie musi go nienawidzić...? Kurde, nie wydaje mi się, no...

PS. No tak, no tak naprawdę teraz to może zdążyłbyś zauważyć / usłyszeć rakietę... Ale chodzi przecież o postawy...
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2007 22:40
Jak nie szanujesz to nara. Ktoś cię tu trzyma? Gdzie indziej może będzie lepiej. Twoi przodkowie ginęli za ten kraj. Inne kraje nie mają takiej historii jak Polska.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-04-2007 22:41
Cytat:
Jagiello napisał/a:
trudno stało się zabił mi rodaków, część mojej rodziny też..., ale teraz żyję w XXI wieku i nie zanosi się by ktoś mi miał rodzinę zabić przez najazd na kraj, na który nikt nie chce najeżdżać. Dlatego pytam dlaczego dziś mam szanować czy nawet kochać Polskę? I jak ma się mój patriotyzm przejawiać skoro jest obowiązkowy.


Człowiek XXX wieku odniesie się, że "kurcze nie żyję w XX wieku" - a mimo wszystko niezależnie od wieku, zagrożenie istnieje. Jeśli nie wróg to sami pogrzebiemy swój kraj uznając kulturę, sztukę czy wszelakie ślady Polskości za niepotrzebne bo niby po co. Patriotyzm można okazywać na wiele sposobów. Nie chodzi tu a robienie czegoś na pokaz, bo tak Roman kazał :p
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-04-2007 22:43
No... W kwestii historii krajów najbardziej śmieszą mnie Stany Zjednoczone. Mają żenująco krótką historię, a uważają się za panów świata... Ale oczywiście racja - jak nie szanujesz, to Irlandia Cię przyjmie... Inna sprawa, że... gdybym miał dobrą okazję i szansę na pracę za granicą, chyba bym wyjechał... Chyba piszę, ale... jak w tym kraju żyć normalnie...??
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2007 22:45
Też bym wyjechał, ale to nie czyni mnie zdrajcą Ojczyzny. I nie wstydziłbym się swojego pochodzenia.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.