Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
John Rastheque Użytkownik
  • Postów: 117
  • Skąd: Podhale
Dodane dnia 22-03-2011 22:59
Nie jestem patriotom, bo prawdziwych patriotów jest już nie wielu, a może wcale. Byli ludzie, często młodzi, którzy oddali życie za Polskę, oni mieli patriotyzm w sercu.. Kocham ten kraj, ale nie kocham, wręcz nienawidzę jego rządu, obłudy i pewnych ludzi...

Raz... http://www.youtube.com/watch?v=01IaKb6DmTw
Dwa... http://www.youtube.com/watch?v=auqVcKcU3Kw
„Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.” S.King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 23-03-2011 07:48
Chyba mylisz, pewne kwestie. Patriotą nie jest tylko ten, co sie wykrwawi za biało czerwoną. W czasach pokoju przejawem patriotyzmu jest też na przykład uczciwa praca, uczenie się i innych, działanie na rozwój swój, kraju, społeczności. Patriotyzmem może być dbałość o język, promowanie szeroko pojętej polskości (ot, na przykład, jeśli będziesz koledze z zagranicy zachwalał uroki turystyczne naszego kraju, to też w mojej opini podchodzi pod patriotyzm). Jeśli zaprotestujesz, gdy ktoś będzie Polskę oczerniał (zaznaczam, że nie chodzi mi o ślepy fanatyzm), to też jest zachowanie patriotyczne. Za to, czy lubisz jednego, czy drugiego baranka, to już Twoja sprawa prywatna (choć już urząd należałoby szanować).
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
John Rastheque Użytkownik
  • Postów: 117
  • Skąd: Podhale
Dodane dnia 23-03-2011 11:46
Jeżeli myślimy obecnie w takich kategoriach to zgadzam się "bury wilku". Jak najbardziej takie zachowania świadczą o szanowaniu swojej ojczyzny. Co do fanatyzmu, często zahacza chociażby o rasizm w stylu "Polska dla polaków", "Białą siła" czy coś w ten deseń, a ja takich poglądów nie toleruje. Wszyscy jesteśmy tacy sami, kolor skóry, wyznania czy kultura to już rzeczy indywidualne, które nadają smaku ludzkości.

Często spotykam się z stwierdzeniami rodaków: Polska jest hu..wa. Mam zawsze własną odpowiedź - Polska jest piękna, jak i zarówno cały świat, ale niektórzy ludzie są czasem hu...wi.

Także szanuje swój kraj jak najbardziej, ale i tak nadal ze stwierdzeniem, że jestem patrtiotom uważał bym, bo mam jednak inne spojrzenie na ten temat ;) szanujmy naszą historię...

Obecnie sam przebywam w Niemczech. Tęsknie za Podhalem, bo tam jest moje miejsce i w najbliższym czasie mam plany powrotu do kraju na stałe... Tu mi się nie podoba, mimo, że warunki życia w pewnych kategoriach są lepsze, czemu nie mogę zaprzeczyć w żaden sposób.

Urząd, rząd, polityka, wojsko, policja, to dla mnie system i jak windows, często się sypie, wywalając błędy. Ale to moja osobista opinia, do której mam prawo ;)
„Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.” S.King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-04-2011 14:10
Mi się patriotyzm kojarzy coraz gorzej, kiedy patrzę na tych ludzi z flagami na Krakowskim Przedmieściu. Na te ich miny, hasła, okrzyki... Nawet jeśli jest się patriotą, to wstyd się dziś do tego przyznać, bo zaraz skojarzą cię z nimi.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 10-04-2011 14:17
Mi się z tym nie kojarzy patriotyzm - kojarzy mi się np z panem Gustawem Holoubekiem, z Wajdą i z babciami, z którymi robiliśmy III Publiczne Czytania. Kojarzy mi się z Wajdą i Małyszem, i z ludźmi, którzy mimo, że wyemigrowali za chlebem chcą tu wrócić, wracają kiedy mogą i nie wstydzą się polskich barw. A to, że ktoś gdzieś biega z flagą, jego prawo, mamy wolność zgromadzeń. To, że wielu ludzi kojarzy ateistów z komunistami w ZSRR, to powód aby się nie przyznawać? Żart.
Ja staram się być patriotą, nikt nie musi.

Urząd szanować w rozumieniu, szanuję urząd prezydenta, urząd premiera, a nie koniecznie konkretne jednostki, które ten urząd sprawują. To takie przedwojenne. Wtedy ludzi byli lepsi.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
C4rmac Użytkownik
  • Postów: 16
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 10-04-2011 22:38
Patriotyzm - dla każdego znaczy to coś innego. Być patriotą to znaczy nie wstydzić się tego, że jest się Polakiem. Pamiętać o naszej historii o wzlotach i upadkach. Szanować nasze barwy, symbole narodowe. To próbować być lepszym człowiekiem, próbować ulepszyć ten najbliższy nam świat, okolice (chociaż w małym stopniu).
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Lluna brillant Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd: Kielce
Dodane dnia 05-05-2011 15:38
Patriotyzm jest szacunkiem do kraju, a jako taki raczej nas obowiązuje. Fakt faktem, Polska jest jaka jest i wie o tym właściwie każdy, kto orientuje się mniej lub bardziej, co się tu wyprawia (wysokie bezrobocie, wydzieranie sobie pieniędzy z rak do rak i tak dalej). Mimo to krwawa historia naszego kraju nie powinna być od nas tak odległa; gdyby się tak zastanowić ile ludzi zginęło, żebym teraz mogła to w spokoju pisać, nie martwiąc się, że mój dom za chwilę będzie zbombardowany.
Wydaje mi się, że trzeba tu zachować umiar po prostu i znaleźć "złoty środek" - to chyba najbardziej uniwersalne rozwiązanie w tej kwestii.
'Róża to kwiat
albo imię umarłej dziewczyny'
(T. Różewicz)
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2011 22:02
W dyskusji o patriotyżmie zabieram głos, nie mając nadziei, że ktoś mój wpis przeczyta. W związku z tym przytoczę tylko wiersz Zbigniewa Jerzyny:

Kiedy nagle las zaszumi
Mówią sosny
To jest Polska
Gdy zobaczysz gdzieś topole
królujące ponad polem
To jest Polska
Gdy zobaczysz płowe wrzosy
rozbłyskane w kroplach rosy
To jest Polska

Kiedy drogim jest ci w życiu
Żyto srebrne przy księżycu
To jest Polska
Ujrzysz biało krzyż wycięty
hełm i pod nim piasek święty
To jest Polska
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2011 23:49
TOMASZ OBŁUDA.
Jak wytłumaczysz to,ze nie ma już prawie piosenek w języku polskim. Na nazwach polskich zespołów można połamać sobie język.Czy to jest objaw patriotyzmu ,że wstydzicie się własnego języka.Byłam w Anglii,nie słyszałam tam piosenek śpiewanych po polsku.
Nasza młodzież,która musi wyjeżdżać za granicę nie przyznaje się do swojego pochodzenia.Ciekawe dlaczego? Dlaczego ta młodzież musi szukać pracy za granicą.Z tego co wiem oni tam nie są szczęśliwi.Nie wiedzą gdzie ich ojczyzna i lepiej ich nie pytać o patriotyzm.
Tak że ten patriotyzm różnie wygląda. Nie będę się zbytnio rozwodzić,bo zostanę zakrzyczana przez wielkich patriotów.
Jeszcze jedno Tomaszu nie obwiniaj mnie o to ,że w Polsce jest tak jak jest,bo ja uważam że to ludzie w Twoim wieku powinni sprawować rządy w tym kraju,a nie farbowane lisy.Ale wy potraficie tylko narzekać.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 26-06-2011 09:41
Cytat:
Czy to jest objaw patriotyzmu ,że wstydzicie się własnego języka.
Co to znaczy WY? Tak komuniści mówili. Nie wiem może jesteśmy w wojsku? Zdaje mi się, że nie. Więc nie ma wy. Chyba, że mówisz wy Polacy, a jesteś Niemką, Chinką, czy Rosjanką. Ja się nie wstydzę. My Polacy się nie wstydzimy. Być może w Twoim otoczeniu ludzie się wstydzą. Bardzo mi przykro.

Cytat:
Jak wytłumaczysz to,ze nie ma już prawie piosenek w języku polskim.
Jest bardzo dużo piosenek w języku polskim. Za PRL, też się śpiewało po rosyjsku. Jak wytłumaczę, dlaczego jest dużo piosenek po angielsku? Otóż, język angielski, raz dobrze brzmi, dwa jest zrozumiały dla całego świata, jeśli, ktoś chce marzy sobie, aby sprzedać płytę za granią, wskazane, aby po angielsku śpiewał. Robią tak Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze, Brazylijczycy, wszyscy. To jakby dziwić się, że w średniowieczu pisano po łacinie. Są oczywiście, zespoły, które nie mają nic do powiedzenia, więc liczą, że po angielsku nawet słaby tekst przejdzie. Ale zasadniczo, polski język w muzyce ma się bardzo dobrze.

Cytat:
Byłam w Anglii,nie słyszałam tam piosenek śpiewanych po polsku.
To żart? A myślisz, że w Chinach, albo Portoryko, ktoś śpiewa po polsku? Po angielsku śpiewają.

Cytat:
Nasza młodzież,która musi wyjeżdżać za granicę nie przyznaje się do swojego pochodzenia.Ciekawe dlaczego?
Nie wiem, byłaś w Anglii trzeba było zapytać. Zapewne, mieli złych rodziców i dziadków, i ich tak wychowano, albo mieli złe geny, nie wiem, od czego to żależy. Ja się jakoś nie wstydzę, mnie wychowano tak aby być dumnym z mojego kraju, moich znajomych też. I ani w USA, ani w Niemczech nie wstydzili się polskości. Jeszcze raz współczuję, otoczenia.

Cytat:
Dlaczego ta młodzież musi szukać pracy za granicą.
Nie, wiem, taką mamy władzę. Zdaje mi się, że polityków, trudno nazwać młodzieżą, więc to chyba wina kogoś innego. Poza tym, tak ich wychowano, że kasa jest najważniejsza.

Cytat:
Jeszcze jedno Tomaszu nie obwiniaj mnie o to ,że w Polsce jest tak jak jest,bo ja uważam że to ludzie w Twoim wieku powinni sprawować rządy w tym kraju,a nie farbowane lisy.Ale wy potraficie tylko narzekać.
Tak? Ja byłem przez pięć lat w PO, znam ludzi z PiSu i wiem,jak to wygląda, więc nie rozśmieszaj mnie. Nikt, kto nie ma pleców i nie jest taki, jak starzy, nie wejdzie wyżej, w polityce jest dość rozbudowana hierarchia. Są młodzi w polityce, ale jacy to młodzi.

Cytat:
Ale wy potraficie tylko narzekać.
Znów WY. Poczytaj, co ja piszę, przeczytaj jeszcze raz co piszesz ty. I powiedz mi kto narzeka. Bo to już nawet nie jest śmieszne. To jakaś manipulacja.

Cytat:
Jeszcze jedno Tomaszu nie obwiniaj mnie o to ,że w Polsce jest tak jak jest
Nie obwiniam poszczególnych ludzi. Obwiniam system, który jest wytworem społeczeństwa. Ja też jestem winny. Ale chorym absurdem jest twierdzenie, że winni są tylko ludzie urodzeni po 80 roku. Raz jak powtarzam, ktoś ich spłodził, urodził i wychował. Dwa, zastaliśmy jakiś konkretny stan. Młodzi Polacy oczywiście też są winni, bo mają mózgi. Ale jako społeczeństwo, jako naród, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, za to co jest. Nie ma co chować głowy wpiasek i obwiniać wszystkich (typowo polskie), ale brać się do roboty. I jak pokazał światowy kryzys, Polacy potrafią dać sobie radę, nawet wbrew szkodzeniu przez rządy, które oczywiście sami wybireamy.

Więc proszę, weź pod uwagę własne, słowa - Ale wy potraficie tylko narzekać.



Aha i przepraszam, jeśli byłem agresywny. Ale poczułem się dotknięty. Nie twierdzę, że jestem patriotą, bo posiadam pokorę, nie miałem okazji i mam nadzieję, że nie będę miał, aby się sprawdzić. Natomiast staram się być patriotą, bo zbyt dużo ludzi, także moich przodków, przelewało krew, za tą ziemię i ten naród, którego jestem częścią. I wydaje mi się, że kłócić się można, ale należy przede wszystkim działać między podziałami. W 1939 nie pytano nikogo czy jest katolikiem, czy ateistą, czy jest hetero, czy gejem, dostał karabin i szedł walczyć, za naszym zachodnim sąsiadem. I mam nadzieję, że teraz też by było podobnie.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 26-06-2011 11:13
Wtrącam swoje trzy grosze na temat patriotyzmu, ciesząc się, że temat jest nadal aktualny.
Małe uzupełnienie do wpisu Tomasza.
Mój brat ukradł karabin zachodniemu sąsiadowi i poszedł walczyć z oboma sąsiadami o kawałek terenu dla takich jak on i jego rodzina, w niej ja, czyli poszedł walczyć o Polskę.
We wstępnych wpisach dot. patriotyzmu przeczytałam czyjąś "genialną" myśl, że ten ktoś bez problemu wyjechałby z Polski, bo gdzieś tam jest po prostu lepiej. Chciałabym wiedzieć, czy tak myślący biorą pod uwagę stanowisko obywateli kraju, do którego się wybierają. W tym miejscu radzę zastanowić się nad historią narodu żydowskiego. Pociągnęli do Egiptu, bo tam było lepiej, ale do czasu. Później było tylko gorzej, aż po dzisejszy dzień.
Przez ścianę z moim mieszkaniem żyje mocno starszy pan, który jeszcze przed wojną był wysłannikiem nacjonalistów ukraińskich, którzy chcieli zbudować Urainę w aliansie z Niemcami. Przyjechał na Śląsk, ożenił się z mieszkającą tu od dłuższego czasu Niemką. Po wojnie niespodziewanie i chyba z tylko im znanych racji, stali się Polakami. Mieli dwóch synów. Starszy, rosnący w aurze rodzinnych opowieści, po przemianach natychmiast wyjechał do Niemiec. Tam poczuł się na swoim miejscu, ale dla Niemców miał rangę niewolnika. Gdy się postawił i upomniał o pozycję, do której pretendował, zawleczono go na budowę i zrzucono z czwartego piętra. Jego brat już o zachodzie nie myślał, o wschodzie też nie, bo tu jest lepiej, ale ciekawe jak długo. W Polsce nikt go w ciemną uliczkę nie zawlókł, ale patrzą się bardzo krzywo i rodzinnie nie traktują.
Może ta przypowiastka rozjaśni trochę temat i pozwoli zrozumieć, do czego potrzebna jest ojczyzna i dlaczego należy jej pilnować, a więc być patriotą.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-06-2011 12:03
Moj patriotyzm objawia sie brakiem manifestowania cech polskich. Nie podobaja mi sie poprostu, a rowniez i mnie ceChuja. Chcialbym sie zdeChujowac.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
victorys Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 26-06-2011 12:56
Eksztyn Dupacycki, doskonale cię rozumiem. Warto zawalczyć o lepszą przyszłość dla siebie i potomnych, obniżyć poziom przywar i wad narodowych. Nie trzeba być patriotą. Ale chyba warto.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 26-06-2011 14:03
Cytat:
Moj patriotyzm objawia sie brakiem manifestowania cech polskich. Nie podobaja mi sie poprostu, a rowniez i mnie ceChuja. Chcialbym sie zdeChujowac.
I co na razie, nie wychodzi. Może warto zmienić taktykę.

Cytat:
Ale jeśli mieszka się w kraju długodystansowo i własne życie można określić jako pełne cnót, interesuje się również dobrem innych ludzi i chce się by w kraju żyło się lepiej, to wtedy patriotą się jest.
No nie koniecznie. Patriotyzm to określenie ideologiczne. Można być dobrym obywatelem, dbać o dobro innych, z czysto racjonalnych pobudek. Niechęć do przemieszczania się, migracji nie jest zawsze spowodowana miłością do ojczyzny, a częściej praktyczny podejściem. Łatwiej na własnym terenie. Dlatego jeśli ktoś zostaje, to będzie najzwyczajniej niemądry, nie dbając o własne miejsce zamieszkania.

Patriotyzm nie zawsze jest racjonalny to mieszanina wpojonych wartości i moim zdaniem genów. Bo bardzo naturalne dla naszego gatunku jest silne poczucie przynależności. Podobnie jak wilki, czy szympansy, ludzie potrafią ginąć w obronie przedstawicieli swojej zbiorowości. My jednak to wszystko rozbudowaliśmy, stowrzyliśmy wiele symboli.

Ale kim byśmy byli bez tej całej nadbudowy. Czymś w rodzaju piewców rewolucji kulturalnej w Chinach, ale nawet oni, chcąc nie chcąc musieli stworzyć jakieś symbole. To wszystko dość skomplikowane. Najlepiej czuć, a nie myśleć - przynajmniej w tym wypadku.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-06-2011 14:58
Tomasz Obłuda.

Tak,wyrażenie Wy to przyzwyczajenie wyniesione z ustroju socjalistycznego.Komuny jeszcze nie było.
Nasza młodzież wyjeżdża za granicę, bo lubi zwiedzać bary od zaplecza. Nie każdy ma bogatych rodziców,którzy go urządzą.
Najlepiej nie widzieć tego,czego widzieć się nie chce i silić się na wielkie słowa.
Ciekawe czy gdybyś się rozchorował, dostał 500zł renty i musiał za to żyć, czy dalej byłbyś takim wielkim patriotą.
Kiedy słyszę ze ktoś jest wielkim patriotą lub przykładnym katolikiem,zaczynam się go obawiać.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 26-06-2011 15:45
Cytat:
Ciekawe czy gdybyś się rozchorował, dostał 500zł renty i musiał za to żyć, czy dalej byłbyś takim wielkim patriotą.
Manipulacja. Nigdzie nie stwierdziłem, że jestem patriotą. Mówię, że chciałbym być.

Cytat:
Nasza młodzież wyjeżdża za granicę, bo lubi zwiedzać bary od zaplecza. Nie każdy ma bogatych rodziców,którzy go urządzą.
Ja też nie mam. I nie tylko młodzież obecna wyjeżdza zwiedzać bary. Ktoś wypełnił Chicago Polakami, ktoś w Nowym Jorku zbudował Jackowo, i to jeszcze przed upadkiem PRLu.
Tak ludzie wyjeżdzają za pracą, kiedy im starczy odwagi i kiedy mają szansę. Chociaż teraz się to nieco zmienia. Ciężko wyjechać na zmywak, nie opłaca się. Chyba, że ktoś planuje zostać na stałe. Ale to robią ryzykanci. Tu się zgadzamy i tu nigdy nie twierdziłem nic innego.

Cytat:
Ciekawe czy gdybyś się rozchorował, dostał 500zł renty i musiał za to żyć,
Znam sporo ludzi, zwłaszcza starszych, którzy muszą, żyć z podobnych pieniędzy, a czasem jeszcze utrzymują pijących synków i wnuków. To straszne. I czyja to wina?!!! Raczej nie młodzieży.
Co do wyobraźni. Mhm nie wiem, co ma patriotyzm do bycia biednym? Dla ciebie widać ma?Współczuję, chociaż może, nie. Zazdroszczę takiego podejścia.
Bywałem bez kasy i z powodu głupiej dumy, nie jadłem zbyt bogato. Na szczęście jestem zdrowy, i młody, znalezienie pracy więc nie było trudne.

Nie wiem, czy chcę abyś mi tłumaczyła, co mają pieniądze do patriotyzmu. Bo kiedyś ludzie gineli za ten kraj, i głodni gineli, a mimo to byli patriotami. Może dla ciebie to głupie, śmieszne? Cóż masz prawo.

Cytat:
Kiedy słyszę ze ktoś jest wielkim patriotą lub przykładnym katolikiem,zaczynam się go obawiać.
Ja raczej się śmieję. Bo to jak mówić, że się jest wielkim artystą, mężem stanu, albo wspaniałą matką. Pycha, brak pokory, zawsze mnie śmieszy. Niech świadczą o nas czyny nie słowa.

Oczywiście zakładam, że znów włożysz w moje usta coś czego nie mówiłem. Rozumiem, i się nie gniewam.
Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Abi-syn Użytkownik
  • Postów: 1458
  • Skąd: Mazowsze
Dodane dnia 26-06-2011 20:29
Wy`baczcie, nie wiem, nie przeczytałem wszystkich postów, Tomasz nieco ułatwił, tylko nieco;

niekiedy kupuję to , co wymyśliła zagranica, kupuję w ciemno, od Niemców, rozdzielenie pojęcia

HEIMAT od vaterland ( celowo małą literą ) - zdaje się wkraczam na bardzo wąską ścieżkę.

Gdy piszę te słowa, przez okno widzę sikorkę, którą znam, ma się dobrze, teraz nie boi się mnie, latem lata i żre liszki, zimą dokarmiam:

kto następny?


Wadą ideału jest to, że jest ideałem, cóż, ja nim nie jestem, więc ..., jestem bez wad
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 26-06-2011 20:36
Nie znam niemieckiego. A słownik mi mówi, że to jedno i to samo :(



Aha heimat dotyczy patriotyzmu lokalnego, a vaterland takiego ogólnego, państwowego?
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Abi-syn Użytkownik
  • Postów: 1458
  • Skąd: Mazowsze
Dodane dnia 26-06-2011 20:59
Tomku, sikorka, którą widzę jak dziobie słoninkę zimą, tudzież droga, czy inszy wodociąg, robiony przez "dziwną opcję polityczną", dajmy na to o nazwie "Towarzystwo na rzecz wspierania pożeraczy liszek" które toto wspieram - zimą karmiąc swoją opcję - znajomą sikorkę - by latem zyskać pachnący na działce groszek, a także i świergot sikor, jest czymś gorszym ( gwoli zacietrzewienia ) czymś lepszym, od inszego kwakania, gęgania, ćwierkania?

- matko, znów wąsko i poli`tycvznie:

tak naprawdę jestem właśnie za "Małą Ojczyzną"
Wadą ideału jest to, że jest ideałem, cóż, ja nim nie jestem, więc ..., jestem bez wad
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 26-06-2011 21:25
Widzisz :D jesteś kotem, a ja psem ;) przywiązujesz się do miejsca, a ja do sfory. Dla mnie Polska, to Polska. W jakiś sposób bliższy jest mi Szczecin, niż np Wrocław. Ale urodziłem się w Koszalinie, tam spędziłem dzieciństwo. Więc, Koszalin też powinien być moją małą ojczyzną.

Ja natomiast przede wszystkim czuję, się zwiażany z ludźmi, symbolami itd. Jasne, ziemia, miejsca, te są dla mnie ważne, ale przecież też jako symbole. Same w sobie nic nie znaczą. Czym różni się sosna w Polsce, od sosny w Niemczech? No niby niczym.
Ale to kurde, nasza sosna :lol: lepsza ;) Dlatego też górale wysyłali Karolowi Wojtyle choinki z Polski, a bliżej nie miał?

Co do sikorek, bardzo je lubię. Jak mam okazję jeść, w miejscu, gdzie te ptaszki przebwają, to wole je oglądać niż telewizor.



Ale poza tym jakie ciekawe zagadnienie. Niemcy mają dwa pojęcia, na nazwanie ojczyzny :). Dlaczego? Nie wiem, czy dobrze kombinuję, ale Niemcy od zjednoczenia w XIX wieku, były raczej federacją, dalej są. U nas jesteś Polakiem, ewentualnie ślązakiem, góralem, czy kaszubem, ale takich mało. A tam jesteś na przykład Bawarczykiem. Sądzę, że Land to coś więcej niż u nas region, a co dopiero porównywać go z administracyjnie ustalonym województwem.

A amerykanie mają respect, a u nas jest respekt i szacunek.



No i jeszcze przesiedlenia w Polsce, pewnie też miały spory wpływ. Bo ślązacy, czy górale żyją u siebie od pokoleń. A u nas, albo w Wawie, jest sam element napływowy. Trudno być patriotą lokalnym, skoro, każdy z dziadków był z innej parafii. No i współczesne czasy, gdzie trzeba być mobilnym. Jeździć za studiami, pracą , po całym kraju. A różnice? Czym się różni mazowszanin, od wielkopolanina? Nie, no jak pogadam z Natalią, albo Jakubem to wiem. mhm :rol: Może, to tylko u nas na zachodzie tak myślimy?
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]