Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-04-2007 23:07
Jagiello - chociażby tym, że jak jedziesz za granicę to nie wstydzisz się swojej narodowości..np gdy w pubie ktoś zawoła że Polacy to skur**ele i złodzieje, ty jeszcze dodasz, że mają prezydenta Kaczkę :smilewinkgrin: (taki obrazowy nieco luźny przykład ale chyba wiadomo o co chodzi ;)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-04-2007 23:08
Tak po prawdzie, Polska to nasz kraj i mamy obowiązek być patriotami... To tak trochę jak z rodzicami - kochasz ich niezależnie od tego, jacy są bo są Twoi i innych prawdziwych nigdy nie będzie.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 08-04-2007 23:10
ale dlaczego źle? moje wartości: Bóg, Rodzina, Pokój, Empatia. Cenię sztukę i muzykę. To moje wartości. Czy są złe dlatego, że mam gdzieś Polskę i szanuję patriotów?
whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-04-2007 23:11
No tak... Według mnie tak... Po prostu, w obecnych czasach ciężko być patriotą... Ale mimo wszystko powinno się nimi być...
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-04-2007 23:13
Sam pomyśl. Pojedziesz przykładowo za granicę, a tam zostaniesz miło przywitany - Witaj Polaku, który nie umiesz szanować historii własnego kraju, do tego dojdzie jeszcze kilka stereotypów i na pewno poczujesz się jak w niebie.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-04-2007 23:14
No... Było nie było, wielu, wielu ludzi oddało wszystko, co było dla nich najdroższe właśnie po to, bym mógł pisać tego posta w języku polskim... To zasługuje na szacunek.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-04-2007 23:17
(do Jegielly)A ty jednym gestem wypinasz się na nich ( przodków - patriotów) olewając ich starania o wolność i niezależność. Wypinają się też politycy, którzy robią z kraju pastwisko ale to już inna sprawa, Ty postępujesz analogicznie do nich.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 08-04-2007 23:17
o czym Ty mówisz? przykładowego Hiszpana nie obchodzi czy szanuję własny kraj tak mnie nie obchodzi czy przykładowy Hiszpan kocha bardziej Hiszpanię czy Iran. a co do stereotypów to Ty napisałeś teraz tak stereotypowo z całym szacunkiem...
whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 08-04-2007 23:20
bardziej od moich przodków biegających z karabinem (również moja rodzina - ta starsza część) szanuję pacyfistów amerykańskich czy Johna Lenonna.
whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-04-2007 23:20
Zwróć uwagę na mój poprzedni post. Patriotyzm to przede wszystkim szacunek, którego brak jest zwiastunem a czasami nieodłącznym elementem naszych czasów.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 08-04-2007 23:22
Cytat:
Jagiello napisał:
przykładowego Hiszpana nie obchodzi czy szanuję własny kraj tak mnie nie obchodzi czy przykładowy Hiszpan kocha bardziej Hiszpanię czy Iran.


Może nie... Ale patriotą należy być... Czy ja sam szanuję historię swojego kraju...? Chyba tak... Jedynie żal, że
Cytat:
Wypinają się też politycy, którzy robią z kraju pastwisko
. Bo to oni powinni być "wzorowymi" patriotami. No ale... Dobro pieniądza kosztem że tak napiszę "ludu" bo lud już uciekł. A prezydent Kaczyński za swoją "pomyłkę" w Anglii w odniesieniu do Polaków, jacy tam wyjechali, zasłużył na... albo raczej - powinien powiedzieć wielkie, wielkie "przepraszam za to, że nie jestem w stanie zapewnić Wam godnej pracy w Polsce".
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 08-04-2007 23:36
pisałeś wcześniej, że mam szanować ten kraj za to, że piszesz mi posty po polsku hmmmmmm pisz mi je nawet w języku hindi bylebyśmy wszyscy żyli na godnym poziomie. Bo narazie to muszę na bilet do kina oszczędzać.
whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 09-04-2007 12:31
:) piękna dyskusja Panowie, gratulacje
ja tylko chciałbym zauważyć, że Wasze psioczenie na polityków jest najlepszym dowodem na Wasz patriotyzm ;) No bo przecież w takim razie chcecie jednak, żeby było lepiej.
co do bicia się z najeźdźcą - istnieje coś takiego jak sprawiedliwa wojna i dotyczy ona właśnie walki z najeźdźcą... i w tym miejscu chciałbym tylko zauważyć, że gdybyśmy takiej walki w XX wieku nie podjęli dwa razy byłoby teraz z nami krucho - raz z bolszewikami (chociaż w wypadku przegranej wycięto by w pień zapewne jedynie polską arystokracje itp.) a później z ekipą Adolfa. Mimo że z Adolfem nie my wygraliśmy sami to pamiętajcie, że Polak witający go z otwartymi ramionami w imię pokoju musiałby być idiotą - bo w świecie Hitlera chory Polak idzie do gazu a zdrowy jest śmierdzącym psem od zapierdalania w obozach ku chwale III Rzeszy. Teraz póki co nie ma się czego obawiać - zgoda, ale w historii nie ma nic na stałe, jakiś konflikt jest jedynie kwestią czasu.
Patriotyzm dziś - nie ma go jak zaprezentować w sposób jaskrawy i jest niemodny, nie jest jazzy i cool, no ale lewicowe myślenie robi swoje. Jak się ten patriotyzm dzisiejszy ma przejawiać? 11 listopada pół litra na stół i pośpiewać piosenki legionowe, 1 sierpnia puścić sobie Lao Che chociażby, jak ktoś jest z Warszawy to uderzyć na powązki i uciszyć się na chwilę o 17:00, nie pluć na godło bo to robili ludzie, którzy tutaj chcieli zrobić zbiorowe mogiły, i to na przestrzeni stuleci (więc jeśli ktoś nie chce się upodabniać do najeźdźców nienawiścią to niech się chociaż tym nie upodabnia).
I ja tylko pragnę pogratulować wszystkim za to odpowiedzialnym, że na patriotyzm zaczęto patrzeć przez pryzmat oszołomów z Radia Maryja i skrajnej polskiej prawicy spod znaku Romana i jego "wychowania patriotycznego", spychając go na margines wad obok dewocji i traktując jako skrajny idiotyzm i zachowanie, które nie ma sensu.
Jestem Polakiem, jestem dumny z tego powodu, że mogę chodzić po ziemi, za którą tęsknili kiedyś ludzie, że mam to co kiedyś było treścią największego marzenia nie do zrealizowania kilku pokoleń i ja chce to doceniać póki to mam! Bo zawsze jest tak, że jeśli coś straciliśmy to dopiero zaczynamy doceniać, że to mieliśmy.
Chyba koniec :|
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2007 12:53
Dobrze powiedziane, ale niektórzy i tak nie będą tego rozumieć.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 09-04-2007 19:52
Cytat:
Tyler Durden napisał:
...ale niektórzy i tak nie będą tego rozumieć.


Mam ochotę pokazać palcem ale tego nie zrobię bo tak naprawdę nie jestem wcale lepszy...

pw, piękne, popłakałem się ze wzruszenia. A serio - tak, cholernie dobrze trafione.
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 10-04-2007 10:22
tak po części nie rozumiem - co to jest "SPRAWIEDLIWA WOJNA"? TO jakiś chory oksymoron, którego nigdy nie zrozumiem. SPRAWIEDLIWOŚĆ sama z siebie jest dobra i jak twierdzą niektórzy jest przymiotem Boskim, zaś Wojna to istne zło, w którym nie potrafię znaleźć nic dobrego. To tak samo jakbyś napisał BÓG OKRUTNY ZABÓJCA.


Co do wyglądu patriotyzmu pisałeś, żeby sobie pośpiewać przy 0,5 l piosenki legionowe. OK do 0,5 l nic nie mam, ale do tych niektórych piosnek patriotycznych to mam pewne wątpliwości, weźmy znaną wszystkim "Rotę" druga zwrotka zaczyna się "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz/ ni dzieci nam germanił" - tak się rodzi nacjonalizm i Młodzież Wszechpolska.

Lao Che sam słucham - genialni są i sam śpiewam poezję Baczyńskiego.

Dla wyjaśnienia - mój niepatriotyzm nie był kształtowany przez ANTYRADIOMARYJNOŚĆ.

Ciągle poza tym wytyka się obecnemu Rządowi, że zbyt często rozpamiętują historię i nie patrzą przed siebie. Z całym szacunkiem, ale my sami wciąż przy okazji tego tematu parokrotnie wytykaliśmy Niemcom
czy Rosjanom ich niechlubne dzieła sprzed 65 lat.

Tak więc części nie zrozumiałem, ale część owszem i również część rozumiałem kiedyś gdyż sam nigdy patriotów nie potępiałem.
whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 10-04-2007 14:50
przede wszystkim Jagiello nie traktuj mojego wpisu poprzedniego jak i tego jako atak na Ciebie - bo widze, że Cię niepatriotyzm antyradiomaryjny trochę dotknął :)
Co do Roty natomiast i "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz" - wśród idiotów (no bo wielce polska i patriotyczna Młodzież W. tak wielbiąca dzieło Hitlera to już totalny paradoks) może i się nacjonalizm zrodzi, ale taki tekst powstaje wtedy gdy Twoim dzieciom każą się już nawet modlić po niemiecku (no bo przecież tekst Roty powstał w odpowiedzi na wydarzenia we Wrześni). Przecież każdy zdrowy na umyśle człowiek śpiewający obecnie Rotę będzie propolski (no bo zabory, walka o niepodległość i polskość, pamięć, historia itd.) a nie antyniemiecki (no bo "nie będzie Niemiec pluł na w twarz" i w ogóle jacy ci Niemcy źli są teraz). Rozróżniaj patriotyzm od nacjonalizmu :|
Sprawiedliwa wojna i Bóg okrutny zabójca - a jak Bóg zsyłał plagi na Egipt to co...? Zachęcam do rozważań.
Co do Lao Che, całego powstania warszawskiego, okupacji 1939-1945 - przecież w tamtych czasach śmiało można było sobie przystąpić do Gestapo - jeśli byłeś wyzuty z patriotyzmu to nie było przeszkód, zyskiwałeś przecież spokój (jako taki, no bo patrioci mogli zrobić na Ciebie zamach), skoro nie ma problemów ze zmianą języka to o co chodzi? elastyczny sie przystosuje do życia w największym gównie - bo sie w gówno zamieni.
Nie podejrzewam Jagiello że byś przystąpił go Gestapo, bo ten patriotyzm często wychodzi dopiero wtedy jak ktoś tutaj przychodzi nakopać Polakom do dupy.
Poza tym może dlatego mamy jak mamy - bo mało u nas patriotów, nie czujemy się współodpowiedzialni za siebie, kradniemy i nienawidzimy, Polskę mamy w dupie, więc jak my możemy coś wspólnie zrobić dobrego? A jak sami nie zrobimy to ani samo się nic nie zrobi, ani nikt nie zrobi tego za nas (bo inni mają swoje kraje).
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 11-04-2007 09:31
Cytat:
pw napisał:
Sprawiedliwa wojna i Bóg okrutny zabójca - a jak Bóg zsyłał plagi na Egipt to co...? Zachęcam do rozważań.


No właśnie. Albo Sodoma i Gomora i potop - Bóg zabił tysiące (w przypadku potopu) ludzi dlatego, że byli trochę inni, mieli inny pogląd na świat, chcieli żyć dla siebie. Czyli że co...? W pewnym sensie było to działanie nacjonalistyczne - "nie będzie innych ludzi niż tacy, którzy mnie słuchają". Ale przy takich rozważaniach zahaczamy już powoli o bluźnierstwo. Poza tym to rozmowa na inny temat.

Co do "Roty"... Uważam, że w ewentualnym referendum głosowałbym przeciwko umieszczeniu tej pieśni w miejscu narodowego hymnu, gdyż owe
Cytat:
"Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz/ ni dzieci nam germanił"
byłoby w moim znaczeniu obrażające dla narodu niemieckiego, który przecież nie może teraz za bardzo odpowiadać za błędy przeszłości w takim stopniu, jak kiedyś...
Do góry
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
paniscus Użytkownik
  • Postów: 151
  • Skąd: GOP
Dodane dnia 11-04-2007 15:58
"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy! Polski my naród, polski lud, Królewski szczep piastowy!"

Ja jestem patriotą. Kocham Polskę, Polski język, Polaków, nawet tych mały skurczybyków. Kocham swoją historię etc.

Jagiello nie jesteś patriotą? Lecz oczekujesz od Polski, że cię wykarmi, że da ci możliwość nauki, że będzie traktowała cię jako swoje dziecko, obywatela, lecz nie szanujesz jej. Nie widzisz powodu do wdzięczności do Polskiego Orła, że mieszkasz tam gdzie mieszkasz, że mówisz po Polsku i jesteś szanowany jako Polak. Obrażasz się z powodu stereotypów na temat Polski, a przecież nie jesteś Polakiem z serca, tylko z kartki papieru. Więc odetnij się od Polski, idź za Lennonem, zostań anarchistą, człowiekiem bez narodu, bez historii...
A propos tych Hiszpanów znam wielu. I wiesz co, nie spotkałem jeszcze żadnego, który by nie był dumny z tego, iż jest Hiszpanem. Jakoś tylko Polacy potrafią złorzeczyć (złorzeczyć nie krytykować) na swój kraj, to nie jest opinia tylko moja, ale i owych ludzi z zachodu.

Rozważania na temat Boga i Biblii to chyba nie ten temat. W ogóle kilka tysięcy lat temu była inna specyfika. Dziwi mnie, że dużo osób próbuję porównywać starożytność ze współczesnością, co tu porównywać. Inna mentalność i prawa.
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch


Zanim się wypowiesz przeczytaj:http://www.portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=13&thread_id=72
paniscus
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy muszę być patriotą? Jeżeli jestem to jak wygląda mój patriotyzm
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 11-04-2007 21:52
nie łącz niepatriotyzmu z anarchią, bo ja np jestem wielkim przeciwnikiem anarchii.
whatever works
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.