Albinizm
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Albinizm
Jahpa Użytkownik
  • Postów: 30
  • Skąd:
Dodane dnia 15-01-2010 17:28
Niedawno przeczytałam w Focusie wstrząsającą relację o morderstwach, popełnianych na albinoskich mieszkańcach Tanzanii. Z części ich ciała i kości szamani robią różne amulety. Uważają albinosów za duchy o cechach wampirycznych. To zainteresowało mnie albinizmem jako takim.

Czy ktoś z Was ma znajomych, którzy borykają się z tą chorobą?
Do góry
Autor
RE: Albinizm
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-01-2010 17:54
Ciekawe, nawet można wykorzystać w jakimś opowiadaniu :rol:
Do góry
Autor
RE: Albinizm
Jahpa Użytkownik
  • Postów: 30
  • Skąd:
Dodane dnia 16-01-2010 11:30
Mnie też się tak skojarzyło...
Do góry
Autor
RE: Albinizm
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-01-2010 14:37
Cytat:
Niedawno przeczytałam w Focusie wstrząsającą relację o morderstwach, popełnianych na albinoskich mieszkańcach Tanzanii. Z części ich ciała i kości szamani robią różne amulety. Uważają albinosów za duchy o cechach wampirycznych. To zainteresowało mnie albinizmem jako takim.


To zjawisko jest związane z kulturą od jej zarania. Albinosi, podobnie jak karły i wszyscy, którzy odróżniali się czymś od reszty społeczności (kalectwo, brzydota), byli uważani za "wybranych" przez bogów, "świętych", często pełnili rolę szamanów itp. Oczywiste, że przypisywano im różne magiczne właściwości.
To właściwie ewenement, że te wierzenia wciąż pozostają żywotne w naszych czasach.

Samo zjawisko zaś łączy się z prymitywnym ludzkim "pobożnym lękiem" wobec inności.
Do góry
Autor
RE: Albinizm
Jahpa Użytkownik
  • Postów: 30
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2010 16:56
A nie sądzicie, że może być w tych wierzeniach źdźbło prawdy? Nauki magiczne mówią, że człowiek jest w stanie rozpoznawać potrzebne mu do różnych rytuałów rzeczy/jednostki w świecie materialnym... Oczywiście nie znaczy to, że chciałabym rozpocząć europejskie polowania na albinosów...
Do góry
Autor
RE: Albinizm
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 18-01-2010 21:10
Cytat:
Jahpa napisał/a:
A nie sądzicie, że może być w tych wierzeniach źdźbło prawdy?


Nie, nie ma w tym żadnej prawdy. To, ze komuś brakuje pigmentu to sprawa genetyki a nie jakieś czary-mary.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Albinizm
Jahpa Użytkownik
  • Postów: 30
  • Skąd:
Dodane dnia 19-01-2010 15:34
A nie sądzisz, że za sprawy genetyczne mogłyby odpowiadać jakieś duchowe kanały...? Tak sobie luźno myślę, jeżeli mówi się, że duch i materia to tzw. naczynia połączone, to niezależnie od agresywności rezultatów, w tym wypadku ataków na albinosów, rzeczywiście może być w tym jakaś zasada... Ja oczywiście wiem, że to brak pigmentu, to sprawa dot. tolerancji i życia jako takiego, ale to jednocześnie sprawa szamanów, którzy również posiadają określoną wiedzę...
Do góry
Autor
RE: Albinizm
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 19-01-2010 16:01
Cytat:
A nie sądzisz, że za sprawy genetyczne mogłyby odpowiadać jakieś duchowe kanały...?


Nie, nie sądzę. Co prawda umysł człowieka to sprawa jeszcze nieodgadniona i teoretycznie można sobie wyobrazić, że jakiś pan czy pani tysiące lat temu samą siła woli pozbył się pigmentu by straszyć współplemieców, ale jak na razie to moja wyobraźnia.

Cytat:
ale to jednocześnie sprawa szamanów, którzy również posiadają określoną wiedzę...


Zgadzam się - zazwyczaj jest to wiedza z psychologii, socjologii i manipulacji tłumem.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Albinizm
Jahpa Użytkownik
  • Postów: 30
  • Skąd:
Dodane dnia 19-01-2010 17:24
A jeśli to było założenie świata duchów, a nie jakiegoś pana/pani? I skąd masz pewność, że szamani chcą manipulować tłumem (wyjąwszy oszustów)?
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]