Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 07-06-2010 07:15
:)Witaj Byczu, no czego tu się bać?:)człowieka - przecież Ty tez jesteś człowiekiem:)jego odczuć, przecież Ty tez masz do tego prawo:yes:Serdeczności z mojej kieszonki na twórcza pracę:):):)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
koriat Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 07-06-2010 16:22
Cytat:
Byczu napisał/a:
ale okazuje się że są tu bardzo mili ludzie.:)

No pewnie, nigdy nie zabijają, co najwyżej robią wiwisekcję :lol:
Sólo una cosa no hay. Es el olvido.
Dios, que salva el metal, salva la escoria
y cifra en Su profética memoria
las lunas que serán y las que han sido.

Borges
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
jarzebina Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 11-06-2010 18:08
Witam i ja jako debiutantka chciałabym coś powiedzieć,pozwólcie,onegdaj szukając w wielu mądrych książkach,słownikach definicji słowa -wiersz-poezja- odnalazłam ciekawe i jak dla mnie mądre słowa .Pozwolę sobie na ich częściowe przytoczenie i własną ich interpretację.
"W poezji musi być prostota, wrażliwość i pasja." To Milton tak powiedział. Cóż zaś jest prostszego od właściwej definicji? Cóż działa na wrażliwość naszą bardziej niż świat, lecz świat oglądany tak, jakbyśmy go widzieli po raz pierwszy, tak, jakbyśmy go widzieli na skroś, dzięki rentgenowskim promieniom właściwej definicji? I w czym więcej namiętności i gorączki niż w tej pasji widzenia jak prawda zrzuca z siebie płaszcz tradycyjnych wiar, legend, powiedzeń, obyczajów i przyzwyczajeń!"

I dalej, gdy odżegnuje się od definiowania w trybie naukowej spekulacji:

My poezję naszą traktować musimy poważniej. Oprzeć ją musimy nie na": `p`=`p1`+`p2`+`p3` - tak jak je pan znajdziesz w słownikach — lecz na: `p` jest prawdziwe, jeżeli p jest takie, jakim je znajdujemy w życiu". Bo jest już tak, że jeśli sobie pofolgujesz, pozwolisz sobie na to, żeby zapomnieć o empiryzmie, i zaczniesz szukać po klasycystycznych słownikach, twoje uciekanie się o pomoc do definicji zrobi z tobą to samo, co pierwsza lepsza metafizyka: zwiedzie cię na manowce i wplącze w jedną z tych sztucznych, scholastycznych łamigłówek.

Definicja nie opisuje tego, co subiektywnie postrzegane. Budowana jest w oparciu o wiedzę empiryczną. Na czas weryfikacji funkcjonujących praktyk poznawczych zawiesza wszelkie teorie o świecie. Definicja pozbawiona przesądów i jakichkolwiek przesłanek kieruje uwagę ku temu, co stanowi o istocie rzeczywistości. Charakterystyka świata, której służy definicja w rozumieniu Stefana Themersona szuka oparcia wyłącznie w wartościach „trwałych i niewzruszalnych".
Tak ,więc kochani na koniec dodam,że tylko dzięki waszym uwagom i sugestiom mogę się rozwijać ,doszukując się w waszych słowach mojej zdolności nie tylko pojmowania,ale i współodczuwania.Ot zwykła ludzka empatia może zdziałać cuda Dziękuję za tolerancyjne przyjęcie ,mojego,jak na razie pierwszego,wiersza.Pozdrawiam :)
Poezja dla mnie to melodia płynąca z serca i umysłu.
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2010 22:54
A propos punktu: "zanim napiszesz kolejny wiersz pomyśl czy ktoś to zechce przeczytać" autorki tematu.

Mam wątpliwości, a mianowicie czy literat ma pisać pod ludzi? Obserwator jakim jest (powinien być) pisarz/poeta, przede wszystkim chce wyrażać swoje spostrzeżenia. Nie mówię tu o braku komunikatywności, ale o np. nie miłej ludziom treści. Prostym przykładem jest temat prawdziwego Zła. Czy "Justyna" de Sade'a jest miła czytelnikowi? Czy słuchanie filozofii libertyńskiej jest miłe? Nie jest to przyjemne, ale świadomość istnienia takich przejawów zezwierzęcenia człowieka jest moim zdaniem bardzo ważna.
Przepraszam za trochę może zbyt twardy post, pięknoduchem nie jestem, ale libertynem też nie ;) Jednak moje propozycje nie będą ładne, bo uważam, że żyjemy w za ładnym świecie, tak ładnym, że już ta ładność codzienna wyminęła piękno prawdziwe zajmując jego miejsce...
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 06-10-2010 08:16
Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
Jednak moje propozycje nie będą ładne, bo uważam, że żyjemy w za ładnym świecie, tak ładnym, że już ta ładność codzienna wyminęła piękno prawdziwe zajmując jego miejsce...


Ciekawa motywacja. Bardzo bardzo ciekawa. Gdzie dostrzegasz ów za ładny świat? Albo w jakimż to za ładnym świecie żyjesz? Może mają tam jakieś wolne mieszkania, domy z ogródkiem? Jestem zainteresowany. Bo widzisz, obserwując mój świat, odnajduję w nim niewiele rzeczy ładnych. O jakiej ładności codziennej mówisz Ekszyn? Spoglądam dziś w gazetę: trupy (śliczne) katastrofa (ładne), afera (słodkie aż mdli). Słowem za ładnie, zbyt cukierkowato. Przeładnie. I trzeba dolać trochę twórczej brzydoty, by przeciw tej taniej ładności zaprotestować, się jej ostro przeciwstawić?
A może co innego masz na myśli? O jakiej zatem piękności powiadasz? Jakiej to ładności codziennej (wszechogarniającej nas jakoby) masz zamiar przeciwstawiać się w swojej nieładnej twórczości?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 06-10-2010 10:06
jeśli teraz ogarnia nas ładność, to nawet nie chcę myśleć, co by było gdyby wg ciebie ogarniała nas brzydota...
http://www.berbela.com/
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-10-2010 23:38
Mówię o światku kulturalnym, a nie o życiu codziennym i programach informacyjnych. Nie będę się tłumaczył na samym początku, wszystko wyjdzie w trakcie ;)
Letniość sztuki w mass mediach mnie chłoszcze. Na szczęście już od kilku lat telewizora nie mam, bo chyba bym znormalniał do reszty.



"Jesteśmy przytłoczeni słowami, obrazami, które nie miały prawa zaistnieć. Przychodzą z pustki i tam odchodzą. Od każdego kto szczyci się mianem artysty oczekujemy tylko jednego, umiejętności milczenia"

Pozwolę sobie zaproponować tą myśl. Jest to cytat z filmu Felliniego ( "8½" ).
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 07-10-2010 00:06
No właśnie - czyli zmyliła mnie "ładność codzienna". W mass mediach nie ma sztuki tylko "sztuczka", musi się sprzedać. Ale to jest oczywista oczywistość przecie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2010 00:17
Ta dyskusja, nie ma związku z wątkiem, proszę o jej przeniesienie na przykład tu: http://www.portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=30&thread_id=1442&rowstart=20
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Kamila Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2010 18:56
Cytat:
Byczu napisał/a:
Ja, także jestem początkujący, mój pierwszy wiersz jest poczekalni :). Na początku bałem się tego portalu, ale okazuje się że są tu bardzo mili ludzie.:)


Chętnie podpiszę się pod tą opinią :)
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
szpilka Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd: POMORZE
Dodane dnia 04-12-2010 22:58
Cytat:
Daniel Madej napisał/a:
Ja bym dodał moją dość osobistą refleksję, że najpierw tak naprawdę uczymy się jak NIE pisać a dopiero potem próbujemy coś wartościowego stworzyć. Najważniejsze to nie zniechęcać się i słuchać każdej krytyki. Trzeba starać się zwracać uwagę na detale, bo to one często decydują o wartości wiersza. Nie jest dobrym pomysłem wzbogacanie poezji poprzez wielokropek, on sam przez się nie dodaje głębi. Chciałbym również zakomunikować, że jeśli ktoś daje niechlujny tekst, napisany na kolanie (co widać na pierwszy rzut oka) i w dodatku w komentarzu do redakcji pisze, że "tak sobie napisałem, w sumie mi się nie podoba, ale wrzucam", to nie jest droga do rozwoju a grafomania;)

Pozdrawiam i na koniec życzę odwagi


Witam.
Teraz wiem co oznacza rubryka "Od autora" - komentarz do redakcji?
Chyba dobrze rozumuję... No przykro mi, że pierwsze dwa wiersze wysyłałam nie wiedząc po co i na co to "Od autora".
Pozdrawiam.
Nie próbuj mnie zrozumieć, po prostu mnie kochaj!
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Spicy_Lilly Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2012 20:11
Uwagi autorki postu są bardzo przydatne. Sama od kilku lat piszę wiersze,ale nie sądziłam,że publikacja ich będzie tak bolesna.Nie mogę jednak mieć nikomu za złe tego,że ostro mnie krytykuje(zwłaszcza kiedy się zna na tym co robi),pretensje mogę mieć do siebie,że tak późno zaczęłam publikować i tak wiele błędów popełniłam. Sądzę jednak,że nie jest za późno aby wiersze,które (teraz,po przeczytaniu wskazówek) można uratować-zdołam poprawić aby były godne przeczytania. Trzeba cały czas iść do przodu,dlatego bardzo dziękuję!
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Cynizm Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2012 12:20
Często słyszę że ktoś piszę teksty do szuflady. Błąd! Wiem jaką frajdą jest napisać wiersz(z resztą wy pewnie też:D). Czujemy dumę i satysfakcje z własnej próby literackiej. Pewnego dnia nachodzi nas myśl by naszym szczęściem pochwalić się przed innymi. Wiem, rozczarowanie potrafi przyciąć skrzydła, ostatecznie doprowadzić do poddania się beznadziei. Ale skoro już jesteśmy na dnie możemy jedynie odbić się ku górze. Krytyka zawsze najgorsza jest na początku potem tylko nam pomaga:)
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
CaroLine23 Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 11-04-2012 15:03
Witajcie!
Prześledziłam ten temat i jestem wdzięczna za wszystkie rady tutaj udzielone. Na razie jestem nowa i nic nie dodałam, ale uczę się pisać i chciałabym z czasem usłyszeć Wasze opinie i przede wszystkim rady! Nie boję się krytyki bo na tym się człowiek uczy, ale nie lubię pustych i nic nie wnoszących komentarzy typu "niestety" "Przykro mi" itd itp z czym spotkałam się na inny portalu. Widzę jednak, że tutaj ludzie starają się też udzielać cennych rad co jest dla mnie bardzo ważne:) Pozdrawiam wszystkich!
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
historynKA Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 11-08-2012 19:51
No ja już jestem po debiucie, chociaż ciężko to poszło. Uf, kamień spadł mi serca, choć nie powiem, że mi dobrze poszło, bo, słusznie wiersz nie był dobry, wręcz no dobra.. skomentowała tylko jedna osoba. I może dobrze, bo trochę wstyd - mam lepsze rzeczy, a diabeł mnie pokusił dać akurat to. Jestem tu nowa i trochę się boję, że będziecie patrzeć na mnie krzywo i doszukiwać się błędów. Ja wiem, że jestem teraz trochę dziwna, ale - bądźmy szczerzy - nie boję się krytyki, ale życie nauczyło mnie, że jak się popełni jeden błąd, to później będzie ciężko. I tego się trochę boję. Że uznacie mnie za beztalencie. A ja, jak powiedziała mama, mam talent i trzymam się tego kurczowo. Boję się. Wysłałam lepszy moim zdaniem wiersz i jak się wam nie spodoba to wrzucę opowiadanko, a jak się znów okaże, że jest źle, choć nad tekstem siedzę już ósmy dzień, kapituluję i rejestruję się na jakimś forum dla geniuszów matematycznych. :| I tak ciotka ciągle się mnie czepia, bo ona sądzi, że na pisaniu nie zdobędę kasy, jaka płynie z zawodu lekarza. :(
Przepraszam za moje wynurzenia. Jestem dość nieśmiała i to pierwszy portal, na jakim cokolwiek umieszczam - to, co nie miałam odwagi pokazać kiedyś nauczycielce czy komuś innemu poza mamą, czyli 99, 5 % twórczości.
Pozdrawiam:D
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 12-08-2012 22:08
Z przyjemnością czytam, co piszesz Historynko :). Tak właśnie jest, naprawdę wszyscy tak mieliśmy lub nadal mamy. Pasje, przekształcenia, pytania, radości większe i mniejsze, poczucie, że coś się udało, to znów, że nie do końca. Po prostu życie, a o nim warto pisać! :)
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-01-2013 14:36
dobre rady przydadzą się, zwłaszcza mnie. dziękuję
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Nera Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 26-01-2013 20:08
Od niedawna zagościłam na portalu, bo jak to zwykle bywa teksty wędrowały do szuflady. Dobre rady mile widziane, w tym jak pisać by być zadowolonym ze swojej twórczości :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-02-2013 23:25
Do pisania wierszy podchodzę bardzo samokrytycznie. By zaakcentować swoje obawy, opiszę to swoim wierszem:

We wschodniej Europie, na pewnym portalu, piekła na rożnie swoje bzdety,
gromada durni, chcących zasłużyć na miano poety.
Ja też w swym ręku trzymam szpikulec i oczekując na jakiś cud,
obracam wiersze nad ogniskiem, lecz zamiast woni, czuję smród.
Choć dorzucałem do ogniska, ogień nie chce się palić.
Zamiast zapachu śmierdzi mi z pyska, więc nie mam się czym chwalić.


Ale jestem pełen nadziei na to , że tu oszlifują mój diament. :)
Do góry
Autor
RE: Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć zanim opublikujesz wiersz?
walentyna 684 Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 17-02-2013 09:24
Jestem osobą, która pisze od lat fraszki. Z zamiłowania , może nawet z powodu jakiegoś uzależnienia? Lubię przesyłać je znajomym, zwykle przynosi to reakcje w postaci uśmiechu a nawet prośby o jeszcze. Uważam, że oczekiwanie, że autor sam siebie oceni i skrytykuje jest tym samym , co liczenie na to, ze matka obiektywnie oceni swojego ukochanego syna. Pisze to jako nauczycielka. wzrusza mnie , że matka, o ile jest normalna, zawsze kocha i zawsze wierzy w to, że jej dziecko, zwłaszcza syn , jest o wiele wartościowszy , delikatniejszy i uczciwszy niż go ocenia otoczenie:-) Tak jest z utworem: wkładasz w niego swoje serce, doświadczenia życiowe i inne tego rodzaju wartości ...i wydaje ci się, że każdy czyta to, co miałeś na myśli . Niekoniecznie napisałeś. Właśnie dlatego jesteśmy sobie potrzebni? Pytanie od starszej pani: pomóżcie mi i napiszcie , gdzie i jak się pochwalic tymi fraszkami? bo nie umiem się jeszcze tu swobodnie poruszać. Dobrego humoru życzę i się zacytuję : Będę żyć wiecznie!Kto wie? podobno śmiech to zdrowie ..
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.