Ulubieni pisarze
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-08-2010 10:08
Henryk Sienkiewicz,prof.Józef Szaniawski :)
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 11-08-2010 11:10
Charlotte Bronte, Emily Bronte, Charles Dickens, Stanisława Fleszarowa-Muskat, Krystyna Siesicka,
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Immortal Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd:
Dodane dnia 11-08-2010 13:04
Stephen King, Andrzej Pilipiuk,
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 25-08-2010 19:56
Mała aktualizacja :) Dostojewski, Marquez, Cortazar, Nabokov
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Krzysztof Suchomski Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Murowana Goślina
Dodane dnia 25-08-2010 20:50
Heller na pewno, bezwzględnie. A dalej? Tyle tu pysznych nazwisk, znamienitych życiorysów, wyjątkowych osobowości. Jak tu w ogóle wybierać? Toć strach. Wpiszesz Kafkę, co powie Gombrowicz? Podasz Pratchetta, Sapkowski się na ulicy nie odkłoni. Zgodzisz się na Bułhakowa, Dostojewski cię w nocy nawiedzi.
Losować jakoś?
Zainteresowanych kolarstwem, historią wielkich wyścigów i wielkich kolarzy, zapraszam na mojego bloga.
http://reflektorbossa.pl/
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 25-08-2010 21:18
Najgorsze (a może najlepsze?) jest właśnie to, że każdy z pisarzy ma coś ciekawego do zaoferowania - gdybym miał wskazać takiego naprawdę jedynego ulubionego to nawet bym nie umiał.
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 25-08-2010 22:01
Ja chciałbym dodać nowego mojego, mogę powiedzieć, jednego z ulubionych pisarzy. Co ciekawe mam na myśli polskiego autora Jacka Komudę. Pierwsza szabla III RP :) Kocham jego opowieści o Polakach i Kozakach. Jakoś Trylogia Sienkiewicza mnie nie ruszyła, a przecież lubię jego styl, Quo Vadis czytałem ze trzy razy, Szkice węglem :D czy W pustyni i w puszczy podobały mi się bardzo. Jednak kresy w wykonaniu Komudy są sto razy lepsze :D. Mroczne, brutalne, klimatyczne, aż człowiek ma ochotę wypić dzban miodu i chwycić za szablę :D on musiał wtedy żyć :D
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-08-2010 08:26
Mało czytałem Komudy, jedynie Wilczy szaniec i Banitę (Samozwańca mam, czeka na swoją kolej), ale też bardzo mi podszedł. Zwłaszcza banita sprawił mi wiele przyjemności. Super sposób pisania, krwiste postacie, oryginalność, a przy tym wierność epoce i bardzo ciekawe przypisy. Sama historia dość prosta, ale to nie ujmuje jej uroku. Tak, zdecydowanie Komuda jest niezły i jeszcze nie raz po jego dzieła sięgnę.
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Natasza_Dz Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 01-09-2010 19:23
U mnie na pierwszym miejscu bezapelacyjnie znajduje się Wiktor Pielewin. Uwielbiam jego twórczość, zakochana jestem po uszy. Dalej jest Olga Tokarczuk, moja mistrzyni. A ostatnio odkryłam Herte Muller i czuję, że może znaleźć się na trzecim miejscu, tuż przed Michaelem Houellebecqiem :)
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-10-2010 20:43
Tak zwani ruscy humaniści: Dostojewski, Sołżenicyn i pewnie wszyscy następni, których zacznę czytać.

Tak zwani ruchacze języka i styliści: Witkacy, Lem, Gombrowicz, Nietzsche (tak!)

Tak zwane pięknoduchy nie zbędne: Pessoa, Wilde, Mann ( za "Doktor Faustus" )

Sztuka Szeroka (opozycja do Wysokiej): Joyce
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Aleksander Sarota Użytkownik
  • Postów: 88
  • Skąd:
Dodane dnia 12-10-2010 14:14
Moi ulubieni autorzy to: Edgar Allan Poe, Stephen King, H.P. Lovecraft, George R.R. Martin, James Hadley Chase oraz Mario Puzo.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-10-2010 22:34
postudiowałem sobie Wasze wpisy.

Żałosne... :|

Czysta sztampa. Oczytanie na poziomie co najwyżej miernym (dopusczającym? - tak się to teraz nazywa?) Czytacie głównie to co popularne.

Nawet nie wiecie jakie skarby naszej literatury pleśnieją w bibliotekach... :|
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Nathii Użytkownik
  • Postów: 38
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 12-10-2010 22:51
Dużo rzeczy chętnie przeczytam, mniej lub bardziej ambitnych, ale dobrego wojaka Szwejka (i inne opowiadania Haszka) to ja kocham.

Z mniej znanych rzeczy, zdychałam ze śmiechu przy "Świat za pięć lat" Marcina Brixena.
www.nathii.pl
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-10-2010 18:52
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:

Czysta sztampa. Oczytanie na poziomie co najwyżej miernym (dopusczającym? - tak się to teraz nazywa?) Czytacie głównie to co popularne.

Nawet nie wiecie jakie skarby naszej literatury pleśnieją w bibliotekach... :|



Poproszę o polecenie dobrej literatury współczesnej, bo osobiście boję się poświęcać czas na coś, co nie jest klasyką. Słabo znoszę rozczarowania :) Niech to będą tylko ciężkie i gęste rzeczy.

Dziękuję.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Robert Użytkownik
  • Postów: 528
  • Skąd:
Dodane dnia 19-10-2010 19:10
Quo Vadis może? :)
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-10-2010 19:12
"Quo Vadis" była pierwszą książką jakiej nie przeczytałem.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Robert Użytkownik
  • Postów: 528
  • Skąd:
Dodane dnia 19-10-2010 19:14
Pora!
Może ''Wampir'' Reymonta? Klasyczny polski horror.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-10-2010 22:39
Pan Cwaniak pewnie nic mi nie poleci, po co ma się ośmieszać. Zresztą ma kompetencje do puszczania w eter sądów z d..y bez poparcia.
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-10-2010 10:32
Wiktor pielewin
Milan Kundera
Deen Koontz
Emil Zola
Do góry
Autor
RE: Ulubieni pisarze
Mistrz Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 31-10-2010 23:44
To ja też polecę "sztampą", a co!

Bułhakow - za "Mistrza i Małgorzatę". To wystarczająco dużo, by trafić do mojej osobistej, ścisłej czołówki. Trudno, żeby w zestawieniu zabrakło autora ulubionej powieści.
Topor - za mistrzowskie opanowanie groteski i czarnego humoru. Sam chętnie "robię w grotesce", więc uważam Topora za niedościgniony wzór.
Iwaszkiewicz - bo mało kto potrafi odmalować słowami tak wspaniały, namacalny wręcz, klimat. I za "Panny z Wilka", których atmosfera za każdym razem mnie zniewala. Z pewnych przyczyn jest to dla mnie bardzo ważny utwór.
Hasek - oczywiście za poczciwego wojaka. Rubaszny, czeski humor i zdystansowane podejście do poważnych zagadnień.
Sienkiewicz - a tak, zgadza się, Sienkiewicz! Może i bywa w swych historycznych powieściach nieco szablonowy, ale czyta się znakomicie. Zresztą, do "Trylogii" i "Quo vadis" mam szczególny sentyment.
King - też kawał dobrego opowiadacza. Potrafi pobudzić wyobraźnie, co w opowieściach "z dreszczykiem" jest rzeczą cholernie ważną. Dodatkowe ukłony za "Mroczną Wieżę".
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.