Natchnienie
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Natchnienie
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 17-05-2008 15:48
Napisać coś - nie jest dla mnie problemem. Jak usiądę, to piszę. Gdzieś tak w tempie jednej strony na godzinę. "Zabawa" z opowiadaniem i grzebanie zaczyna się dopiero potem. Niektóre opowiadania poprawiam cały rok. Zawsze coś się znajdzie.
Innym problemem, i tutaj już prawdziwym, to jakaś dziwna niechęć do pisania kolejnych rozdziałów. Chociaż mam pomysły i cała fabuła wygląda obiecująco, to zatrzymuję się po kilku rozdziałach ("Spirala Czasów" ), czasem po pierwszym ("Homo Delphindea", "Tabula Rasa"... to samo pewnie spotka "Franka" ) i rozpoczynam nowe projekty.
Gdzieś już chyba nawet pisałem na forum, że moim problemem jest nadmiar pomysłów. Tak mam.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Natchnienie
Fri Użytkownik
  • Postów: 46
  • Skąd: okolica stolica
Dodane dnia 17-05-2008 19:17
ja piszę pod wpływem impulsu głównie :) siadam i napisuję a zdarza mi się też tak, że czas się dłuży z jakiej przyczyny nieokreślonej to bez impulsu specjalnego siadam nad zeszytem/komputerem/kawałkiem kartki i coś kreślę, a później udaje się lub się nie udaje z tych wykreśleń złożyć jakiś wiersz lub opowiadanie. Pora dnia czy nocy nie ma znaczenia zwykle
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Natchnienie
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 17-05-2008 20:41
Ja piszę zazwyczaj wieczorem, ponieważ jest to najspokojniejsza pora dnia. A w spokoju jak wiadomo łatwiej się skupic. Poza tym wieczór ma w sobie coś co nastraja do przemyśleń, podsumowania tego co stało się w ciągu dnia, zebrania w jędną kupę wszystkich nagromadzonych myśli. Włączam wtedy odpowiednią muzykę i po prostu spisuję to co przyjdzie mi do głowy :)
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Natchnienie
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 17-05-2008 23:47
eż wieczorem pisze mi się lepiej niz za dnia
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Natchnienie
Andar Użytkownik
  • Postów: 95
  • Skąd: Nottingham
Dodane dnia 18-05-2008 01:07
A ja w ogóle jestem nocne zwierze;),wieczorem faktycznie jakby lepiej słychać siebie samego...Wszystko sie uspokaja,wycisza...można pisać...
"Ludzie chcą kłamstw,które pomagają im żyć"
Terry Pratchett.
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
bosski_diabel Użytkownik
  • Postów: 370
  • Skąd: od morza do Tatr
Dodane dnia 19-05-2008 10:15
Nie ma dla mnie spejalnego znaczenia pora dnia czy nocy,to dzieje się emocjonalnie,nawet słuchając newsa wpada mi coś do głowy.
A jeśli chodzi o uczucia to najbardziej tęsknota.:)
...jeśli chodzi o miłość jestem dachowcem
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
ANETA Użytkownik
  • Postów: 218
  • Skąd: Sochaczew
Dodane dnia 09-07-2008 18:02
Hmm... Ja najczęściej piszę późną nocą albo wieczorami...
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
Draculina Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Jasło
Dodane dnia 09-07-2008 18:51
kiedy wszyscy już śpią, biorę komputer (dawnymi czasy zeszyt w grube linie) i czytam jeszcze raz wszytko, co napisałam. Potem wpatruję się w ekran... i tak jakoś samo przychodzi ;) albo budzę się rano i leżąc w łóżku obmyślam dalszy ciąg zdarzeń. Jest też opcja optymalna- zakładam słuchawki i słucham muzyki (najlepiej pasuje soundtrack do władcy pierścieni, albo coś ostrego, typ soad) i obrazy same układają mi się w głowie...wystarczy to tylko przelać na papier, lub wystukać na pececie;)

a najlepiej, to mi wychodziło pisanie na po czasie. miałam napisać wiersz związany z śmiercią JPII na powiatowy konkurs, a jeszcze kiedyś wiersz o Łukasiewiczu na międzywojewódzki. Powiedziałam, że mam gotowy, a oczywiście nie miałam ;) i w dodatku pen-drive mi siadł i musiałam wymyślać na poczekaniu... efekt? II i III miejsce heheB)
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 09-07-2008 22:17
no to gratulacje Draculina, :)
ja piszę wieczorami. na komórce. :p
ją mam zawsze bliko siebie. [jestem uzależniona. i co? :p] układam zdania. tak. potem je rwę lub zostawiam w całości. wychodzi wiersz albo inne. :p
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
Draculina Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Jasło
Dodane dnia 10-07-2008 15:04
ale zdarzyło się, że świetny konkurs przemknął mi obok nosa, bo .... spóźniłam się i komisja już zaczęła obrady:( a na nim zależało mi najbardziej...:no:
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
Rusma Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd:
Dodane dnia 11-07-2008 23:51
Mówiąc o natchnieniu to pisać nie piszę zbyt często czasami uda mi się coś skrobnąć, ale często dość rysuję i to najlepiej wychodzi mi późnymi godzinami nocnymi gdy już tlen uderza mi do głowy. cisza, spokój, rapidograf, kartka.
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2008 09:58
Istotnie, dla mnie wieczór również jest najlepszą porą. Może dlatego ostatnio mi nie idzie, bo mam zajęte wieczory.. Hm.. czego bardzo żałuję.
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
niebieska biedronka Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 15-07-2008 08:05
Ja najczęściej piszę rano, bo zdarza mi się obudzić z gotowym pomysłem. Wieczorami raczej zmuszam się do tego, żeby coś skrobnąć... Ale kiedy już wena mnie najdzie, nic nie jest w stanie mi w pisaniu przeszkodzić. Problem mam tylko z dłuższymi formami, ciężko mi jest cokolwiek skończyć. Mam wiele zeszytów z niedokończonymi pomysłami. A tworzyć lubię najbardziej w zeszycie formatu B5 na spirali, koniecznie w kratkę, i najzwyklejszym czarnym długopisem Corvina.;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Natchnienie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-07-2008 12:47
Cóz, dla mnie na dzień dzisiejszy natchnienie nie istnieje, i myślę, że pozostanie tak jeszcze przez długi czas:|
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
Caroline Użytkownik
  • Postów: 487
  • Skąd: Dęblin
Dodane dnia 16-07-2008 13:14
Muzyka muzyka muzyka, dzięki niej przychodzi mi natchnienie i pomysły :)

"Bądź sobą, życie jest za krótkie żeby być kimś innym"
''Życie jest za krótkie żeby przeżywać ten sam dzień dwa razy''
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Natchnienie
Siri Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd:
Dodane dnia 16-07-2008 21:46
Dla mnie natchnieniem, inspiracją może być wszystko. Wystarczy moment, jedna myśl, a potem opowieść gotowa. Niestety jedynie w głowie. Z zamianą na słowa, czy tekst bywa już gorzej.
Pomysły najczęściej pojawiają się przed snem, lub tuż przed tym, nim się obudzę. Lub w różnych innych porach dnia, np. w drodze do pracy, czy z pracy.
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-07-2008 11:10
Ten temat jest bardzo rozległy, można wymienić tu każdy czynnik;) kilka dni temu napisalam, że nie czuję natchnienia - w tym momencie, mimo, że nie zmienilo się w moim życiu nic - mam go w nadmiarze:D
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 18-07-2008 10:00
Cytat:
Caroline napisał/a:
Muzyka muzyka muzyka, dzięki niej przychodzi mi natchnienie i pomysły :)

To prawda, muzyka nastraja najbardziej. Gorzej, że często słucham jej po drodze do pracy, a potem.. frrr.. cały zamysł ulatuje.. Poza tym przeszkadzają mi odgłosy życia codziennego. Przejedzie samochód i razem z nim połowa moich myśli, sąsiad zastuka, a ja już wiem, że wybił z rytmu połowę utworu..
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Natchnienie
wwwolekpl Użytkownik
  • Postów: 28
  • Skąd: Rzeszów
Dodane dnia 18-07-2008 19:38
Dla mnie pora dnia nie ma większego znaczenia. Zawsze piszę pod wpływem chwili. Dużą inspiracje czerpię z muzyki. Niestety nie zawsze mam możliwość utrwalenia myśli i dlatego wiele materiału ucieka.
Świat jest tylko polem bitwy która nie ma dna.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Natchnienie
Malwis892 Użytkownik
  • Postów: 98
  • Skąd:
Dodane dnia 23-07-2008 19:51
ja ostatnio pisałam w nocy...naszła mnie wena:p nie mogłam spac bo w głowie miałam tysiące myśli...i zdań które układały mi się w całość...i postanowiłam napisać wiersz..:yes:
"[...] Jedna kropla miłości jest więcej warta, niż ocean dobrych chęci i rozumu [...]"
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]