Sentymenty
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Sentymenty
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-04-2007 12:38
Przy okazji przypadkowego natrafienia na bajkę Anastazja (do której notabene też mam sentyment) nasunął mi się właśnie taki temat. Lubicie być sentymentalni? Powspominać jak to było kiedyś? Macie jakieś przedmioty, które wiążą się bezpośrednio z przeszłością?

Ja lubię sentymenty, lubię swoją przeszłość, a czasami miło powspominać swoje poczynania z perspektywy czasu. Niestety teraz tempo ludzkiego życia całkowicie eliminuje pojęcie sentymentu. Ludziom brakuje czasu na to, żeby wyjść na spacer a co dopiero przypomnieć sobie lata swojej młodości, pierwszych podbojów miłosnych etc..

Dla mnie największym skarbem z przeszłości jest pamiętnik. Czasami siadam sobie pod wieczór i wertuje stare kartki. O zgrozo mam całkiem sporo stron z podstawówki :smilewinkgrin:

Pozdrawiam ;)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
Jagiello Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 22-04-2007 14:21
oj ja jestem strasznie sentymentalny. Wciąż powracam myślami do przeszłości. Uczucia, które mi wtedy towarzyszyły często dają się przypomnieć dzięki tym starym tekstom "do szuflady" ehh były czasy...

jest co wspominać :D

jaki człowiek był głupi ;)
whatever works
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sentymenty
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 23-04-2007 14:45
Jestem sentymentalna, ale tego nie lubie. Bo sentymenty automatycznie oznaczaja wspominanie, bladzenie w przeszlosci, a to jest jak zaraza.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sentymenty
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-04-2007 12:43
Obawiam się, że jestem sentymentalna. Mam skłonność do gromadzenia różnego rodzaju drobiazgów "na wieczną" pamiątkę po chwilach, które tak naprawdę przeminęły bezpowrotnie jak np. dzieciństwo. Ale mimo wszystko miło jest czasem przysiąść, wyciągnąć stare pamiętniki, listy i liściki pisane w tajemincy przed nauczycielem i poczytać jakim się samemu kiedyś było. Przypomnieć sobie swoje marzenia, ktore już dawno przestały mieć rację bytu, ale to przecież te rzeczy w pewien sposób świadczą o tym kim byliśmy i kim się stajemy...
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 24-04-2007 15:21
Nie jestem pewna, czy jestem sentymentalna. Często gromadzę zeszyty przypominające o mojej głupocie:) Jednak czasem boli to co przeminęło i zrobiłabym niemal wszystko, by cofnąć czas do lat pisania owego pamiętnika. Efekt taki, że później w złości palę wszystko z przeszłości.
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sentymenty
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-04-2007 18:05
ja nieraz miałem zamiar spalenia pamiętnika ale jakoś tak żal :bigrazz:
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
Dzon Użytkownik
  • Postów: 224
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 24-04-2007 18:34
Ja kilka razy do roku robię gruntowny porządek w biurku. Jednak są przedmiot których nie da się wyrzucić. Trzymam schowane w kopertach stare listy, od osób z którymi od dłuższego czasu nie miałem, nawet okazji zamienić słowa. Stare kartki, nie z pamiętnika, ale takie luźne myśli, stare książki, zapomniane, zapomniane wspomnienia. Te z chwil gdy człowiek myślał że to już cały świat spada mu na plecy, że to koniec, a teraz ma z nich niezły ubaw, ale i te z chwil gdy, latało się kilka centymetrów nad ziemią. Piękna sprawa.;-) Żal, racja Sagitarius, żal spalić, żal wyrzucić, Ja nie potrafię, no żal.
Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2007 22:40
a do czego macie największy sentyment? do wspomnień? do przedmiotów? przechowujecie jakieś skarby z przeszłości? :)
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 16-12-2007 22:51
ciężko mieć do jakiegoś przedmiotu sentyment, bo sentyment to chyba jakiś rodzaj tęsknoty za czymś co było, ewentualnie przedmiot może o tym przypominać :) mam skarby, niedawno wpadłem na swoje wypracowania z gimnazjum, wpisy w zeszytach. Swoją drogą do dzisiaj przetrzymuje taki dyplomik z przedszkola, że uczyłem się religii od Pani, która była kilka lat później moją wychowawczynią :) pewne płyty darzę sentymentem, bo wiele się działo kiedy one mi się podobały, nawet do teoretycznie złych czasów mam sentyment... ciekawe jest to, że jak szedłem do LO to myślałem, że szkoda gimnazjum, teraz mi szkoda, że już nie chodzę do LO... i tak pewnie będzie do śmierci :)
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sentymenty
keefree Użytkownik
  • Postów: 106
  • Skąd: posen
Dodane dnia 17-12-2007 16:17
oj, jestem tak sentymentalny że chyba powinienem zgłosić się do jakiejś poradni:p
w tej chwili myślę z sentymentem o czasach dzieciństwa gdy zapach pamarańczy zapowiadał zbliżające się święta. Te dziś zawsze i praktycznie wszędzie dostępne cytrusy, pojawiały się w domu tylko w czasie świąt. Ich aromat wypełniał cały dom,wywoływał niepokój- właściwie chciało się śmiac i płakac jednoczesnie. Najbardziej wspominam mikołajowe poranki gdy z Bratem poszukiwaliśmy pomarańczowych kul sprytnie ukrytych przez Mamę. smak pierwszych zjadanych cząstek jest nie do opisania..
z innej beczki klimat nieodżałowanych poznanskich kin które nie przetrwały konkurencji multipleksów:/ W których nie było zapachu popcarnu, siorbania coli i hałasujących telefenów komórkowych..
A propos, z kolegami z podstawówki rozegrałem niezliczoną ilośc meczy 'w nogę' czy 'siatkę' i nie trzeba było smsów, gg, i innych środków komunikacji by wszyscy zainteresowani się stawili punkutalnie na miejscu..na zwykłe "słowo"
i mógłbym tak jeszcze długo..
Kto z Was pamięta saturatory?:D
In the middle of the night
I go walking in my sleep
Through the jungle of doubt
To the river so deep
I know I'm searching for something
Something so undefined
That it can only be seen
By the eyes of the blind
In the middle of the night
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
isa Użytkownik
  • Postów: 518
  • Skąd: Legnica
Dodane dnia 17-12-2007 17:46
Sentyment? Tym razem mogę zacytować jeden ze swoich tekstów:
"(...) Przywiązuję się bardzo do rzeczy. Prawie tak samo mocno jak do ludzi. Każda z rzeczy ma swoją historię. Każda przypomina mi o czymś. (...)".

Rzeczy to namacalne wspomnienia.
Może lepiej dać marzeniom żyć
zamiast zabijać je ich realizowaniem?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Sentymenty
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-12-2007 13:18
ja zawsze czuję sentyment wobec przeróżnych staroci takich jak stare rodzinne fotografie sprzed pół wieku i do wszystkiego, co już nadgryzł ząb czasu, pożółkłe czy wypłowiałe, a co opowiada jakąś historię, wiąże się z pewnymi osobami, miejscami :)
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
isa Użytkownik
  • Postów: 518
  • Skąd: Legnica
Dodane dnia 20-12-2007 17:43
no ale nie zapomnijmy o zdjęciach :D oprócz rożnych przedmiotów one też są "cenne" :)
Może lepiej dać marzeniom żyć
zamiast zabijać je ich realizowaniem?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Sentymenty
keefree Użytkownik
  • Postów: 106
  • Skąd: posen
Dodane dnia 21-12-2007 22:34
a za zdjęciami nie przepadam wyjąwszy te które mam zakodowane pod powiekami i których nigdy nie pstryknięto:D
In the middle of the night
I go walking in my sleep
Through the jungle of doubt
To the river so deep
I know I'm searching for something
Something so undefined
That it can only be seen
By the eyes of the blind
In the middle of the night
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
isa Użytkownik
  • Postów: 518
  • Skąd: Legnica
Dodane dnia 24-12-2007 14:05
a ja uwielbiam i im starcze tym lepsze :)
Może lepiej dać marzeniom żyć
zamiast zabijać je ich realizowaniem?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Sentymenty
Natalia Julia Nowak Użytkownik
  • Postów: 70
  • Skąd: Starachowice
Dodane dnia 28-12-2007 12:53
Ja mam sentyment do moich pierwszych, nieudolnych opowiadań, które układałam jako mała dziewczynka. No i jeszcze do idoli z dzieciństwa (Słoń Beniamin, Czarodziejka z Księżyca, Super Świnka, Inspektor Gadżet, Power Rangers)...
No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu.
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-12-2007 14:36
Mam sentyment do zabawek z dzieciństwa, do tych, które nadal posiadam bo przetrwały i do tych, które tylko pamiętam. Mam sentyment do książek i ilustracji, które zapadły mi w pamięć np. "Baśni" Andersena ilustrowanych przez J.M. Szancera, do serii "Ani z Zielonego Wzgórza", do "Puca, Bursztyna i gości", które zawsze czytała mi babcia ilekroć byłam chora i musiałam leżeć w łóżku.
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
isa Użytkownik
  • Postów: 518
  • Skąd: Legnica
Dodane dnia 01-01-2008 16:58
A co z sentymentem do muzyki czy ściślej do konkretnych piosenek? ;)
Może lepiej dać marzeniom żyć
zamiast zabijać je ich realizowaniem?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Sentymenty
Artur Wrzos Użytkownik
  • Postów: 58
  • Skąd:
Dodane dnia 30-01-2008 18:10
co do pamietników, kiedyś zniszczyłem kilka w ten sposób zapisanych lat, ale znów uległem tej pasji czy obsesji, i piszę od 2005 roku dzień po dniu.
Świat jest piekłem, a ludzie są w nim z jednej strony umęczonymi duszami, a z drugiej diabłami.
A. Schopenhauer
Do góry
Autor
RE: Sentymenty
Natalia Julia Nowak Użytkownik
  • Postów: 70
  • Skąd: Starachowice
Dodane dnia 31-01-2008 12:10
Mam sentyment do miejsc, które odwiedzałam w dzieciństwie (np. Rabka Zdrój).
No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]