Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
bookznami Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 28-03-2010 22:03
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w konkursie, którego nagrodą jest pełny udział w Warsztatach Literackich o wartości 520 zł. Cykl 10 spotkań zakończy się prezentacją prac podczas jednej z imprez kulturalnych w Warszawie i wydaniem wspólnej książki, która trafi później do bibliotek w całym kraju.

Więcej informacji pod adresem:
http://www.bookznami.pl/?p=2049
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-04-2010 22:23
520 zł za 10 spotkań. Cena ok. szkoda tylko że o pisaniu książek będzie nauczał człowiek który w życiu napisał ...jeden tom opowiadań (18 lat temu) i dwa tomy wierszy.

ŻE - NA - DA
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Klatek Kluczowy Użytkownik
  • Postów: 374
  • Skąd: Tomaszów
Dodane dnia 02-04-2010 23:09
Może napisał więcej, a wydał tylko tyle :)
Nie na ilość, a na jakość :D
Mnie za to cena przeraża, ale końkurs już rozwiązany więc swojego talentu prezentować nie będę :D
Będę za to udawać, że to inni mogą żałować, ze mnie am nie ma, a nie ja :) przyjemna praktyka.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 07:47
Cytat:
Klatek Kluczowy napisał/a:

Mnie za to cena przeraża, .


kurs to kurs. Cena powinna być adekwatna do wartości zdobytych umiejętności. to 10 spotkań (po eee... ile czasu?). Przyjmijmy że 30-40 godzin szkoleń z udziałem czwórki specjalistów. (o kadrze - niżej).

te 540 zł to równowartość jednego sprzedanego opowiadania.

Jeśli zajęcia pozwolą przeskoczyć z etapu "piszę gnioty używając języka polskawego" do "piszę przyzwoite opowiadania jezykiem na tyle poprawnym by dało się je wydrukować" to warto dać i 5 tyś. I warto wziąść kredyt by zapłacić 10 tyś.

Bo to się po prostu wcześniej czy później zakumuluje, zwróci, a potem zaczniemy dzięki zdobytej wiedzy zarabiać.

W tym przypadku zwyczajnie i po ludzku mam wątpliwości czy bierze się za to odpowiedni zespół.

Kto powinien nauczać o pisaniu? Przede wszystkim praktcy. Pisarz który wydał 10 różnych książek, (choć raczej nie ghost writer piszący wspomnienia politykom). Redaktor który 30 maszynopisów doszlifował i skierował do druku. Najlepiej gdyby nauczało trio: pisarz praktyk, redaktor praktyk i do tego jeszcze ktoś z wykształceniem polonistycznym jak wsparcie - teoretyk.

A kogo spotkamy na "warsztatach nocnych marków"?

Agnieszka Nadstawna

Ekspert kreacji eventowej, organizatorka i konsultant wydarzeń biznesowych oraz imprez kulturalnych. Pasjonatka i praktyk idei świadomego łączenia eventu z edukacją i przekazem społecznym. Prowadzi zajęcia dla grup zawodowych z rozwoju osobistego w zakresie kształtowania postaw twórczych - pracuje w oparciu o techniki i metodologię arteterapii, treningu twórczości i psychologię zabawy,


cool. Kwalifikacje niezłe. Może byc nparawdę świetna prowadząc treningi dla zagubionych w życiu japiszonów. A doświadczenie literackie?

/.../autorka scenariuszy i gier, biblioterapeuta (zakres: biblioterapia wychowawcza, rozwojowa)Od lat pisze artykuły i regularnie udziela wypowiedzi dla wydawnictw branżowych i nie tylko. Ma za sobą także skromny debiut literacki. Członek Stowarzyszenia Artystów i Poetów Fabryka Sztuki.

Khm... Z pisania artykułów żyłem na studiach. pisałem 7-8 miesięcznie i upychałem absolutnie wszędzie gdzie się dało... Dla wydawnictw branżowych i nie tylko też.

czego będzie dokładnie uczyć przeczytacie sobie tu:

http://warsztatyliterackie.fcg.info.pl/index.php/warsztaty

czyli słusznie zakładam że ta Pani opowie jak kreować swoj wizerunek jako pisarza i jak szukać pokładów mocy twórczych. To może się przydać - ale sorry to kompletny margines umiejętonści potrzebnych by pisać książki.

Rafał T. Czachorowski

Praktykujący poeta, prozaik i wydawca. Autor dwóch książek poetyckich i zbioru opowiadań. Od 1995 roku członek Związku Literatów Polskich. Właściciel wydawnictwa RTC Agencja Wydawnicza zajmującego się wydawaniem gazet firmowych i książek.


może mieć doświadczenie w redagowaniu tekstów literackich - ale się tym nie chwali.

Pracował w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej jako nauczyciel od poezji organizując i prowadząc zajęcia literackie w SCEK'u i warszawskich liceach.

czyli uczył pisania - ale nie wiemy z jakim skutkiem np. ilu spośród Jego uczniów debiutowało ilu zostało pisarzami, ilu wydało własne książki. etc.


W latach 90. czynnie brał udział w młodzieżowych organizacjach kulturalnych Warszawy.


zdanie potworek. Co ono u licha znaczy? "czynnie brał udział" - jeździł z harcerzami na biwaki?

Związany był m. in. z Konfederacją Poetów Niezdecydowanych, Stodołą, pismem "Enigma" i "Magazynem Literackim".

kolejne zdanie które niewiele znaczy - ale zapewne wpadał do redakcji nie tylko na kawę.

Obecnie udziela się w internetowych forach literackich,

ja też i...?

również jako wydawca almanachów i tomików poetyckich.

ok. jest wydawcą więc albo zna się na redagowaniu książek albo ma do tego ludzi... Ups. czy poezję się w ogóle redaguje? A przepraszam - redaguje się - są temu poświecone przedostatnie zajęcia.

Niemniej jeśli uczestnicy popiszą fajne teksty to On złoży je w książkę i wydrukuje.

Piotr T. Ruta

Trener, doradca i konsultant w zakresie komunikacji, umiejętności interpersonalnych, aktywnego tworzenia wizerunku firm i osób. Specjalista z zakresu wystąpień publicznych, etykiety biznesowej oraz autoprezentacji. Szkoli i doradza osobom publicznym w zakresie zarządzania własnym wizerunkiem
.

Ten Pan wyjaśni Wam że pisarz powinien chodzić w wyprasowanej koszuli i pod krawatem, żeby w czasie nagrania nie patrzeć w kamerę, jak poradzić sobie z jąkaniem się i nadmierną gestykulacją.

To wbrew pozorom ważne - bo pisarz wykonuje zawód szczególnego zaufania społecznego i musi wygladać po ludzku - aczkolwiek znowu - to margines tego co trzeba wiedzieć.

Maciej Biernacki

Podróżnik i fotograf, pracował dla National Geographic oraz wielu innych redakcji prasowych i agencji reklamowych. Specjalizuje się w fotografii portretowej i fotoreportażu
.

paradoksalnie to może byc najcenniejsze - ale obawiam się że to spec od pisania reportaży w podróży a niekoniecznie tekstów literackich. Ale tu zagonili Go do tego by opowiadał jak się robi zdjęcia. Wiedza niewątpliwie bardzo cenna, zwłaszcza że to fotograf z najwyższej półki - tylko że sorry winetou - to zajecia literackie a nie fotograficzne - tu jego rady się znarnują bo uczestnicy przychodzą po co innego...

Mamy zatem zespół naprawdę dobrych dobrych fachowców - tylko jakby nie zupełnie od tego co potrzeba.

*

ostatnia kwestia. Zajęcia trwają do 23-ciej na Saskiej Kępie. Praga Południe nocą to niezłe Zoo a dla niezmotoryzowanych dojazd do innych dzielnić stolycy może być kłopotliwy.
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 07:56
hyhy, ales dowalił, niestety słusznie. Takie warsztaty kojarzą się z parapsychologicznymi zajęciami. Kto nie chciałby zostać bioenergobohaterem :lol::lol::lol:
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 08:00
ps. co do ceny etc. To zajęcia dla grup 8-12 osobowych. Czyli zarobek Organizatorów to jakieś 6 tyś zł - koszta & podatki a to wszystko do podziału na czworo.

Kupa poświęconego czasu za niewielkie pieniądze - zwłaszcza że to ludzie którzy w swoich zawodach zapewne trzepią duuużą kasę.

Nie można więc powiedzieć ze to hieny i wydrwigrosze, że się chcą na Waszej krwawicy dorabiać etc.

Widzę to tak: Oni szczerze sądzą ze Wam w ten sposób pomogą.
Tylko ja, wieczny malkontent, tak się zastanawiam czy skierowali swoją pomoc do właściwiej grupy odbiorców i czy zdobędziecie umiejętności faktycznie wam przydatne przy pisaniu.



Cytat:
moffiss napisał/a:
hyhy, ales dowalił, niestety słusznie.


nie miałem intencji dowalenia - tylko analizowałem. :rol:
trochę ta analiza na niekorzyść zajęć wypadła :rol:
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-04-2010 09:06
:) Panie Andrzeju, chyba rzeczywiście z Pana Malkontent! Warsztaty są "literackie", nie są "nauką jazdy" na pisarstwo! Wygląda na to, że organizatorzy "czuję bluesa", coś, co myśląc jedynie o pieniądzach, umyka. To inne wartości, których się nie dostrzega myśląc o karierze i zysku. Dobrze chyba, że ludziska mają pomysły, radość życia i coś im się chce, poza takim paplaniem na forum, jak my tutaj. Wierzę w człowieka, a jeśli ktoś pisze, jest tym człowiekiem dwukrotnie. Czy 520 zł to dużo? To dwie zwykłe plombki u dentysty, a tyle spotkań z ludźmi, którzy mają w sobie aż tyle radości życia, entuzjazmu, jednak jakieś doświadczenie;) Piszę nie bez kozery, byłam na spotkaniu z p. Agnieszką z biblioterapii! Fantastyczne i nie żałuję kasy! Wszystkich namawiam bardzo, bardzo! Życzę pogody ducha na Święta, ech ten nasz narodowy brak zaufania do innych, sceptycyzm. Są większe wartości od kasy, tak, tak! To ŻYCIE i SENS! Przez innych poznajemy samych siebie, warto, przecież pisząc dajemy siebie innym, dlaczego mielibyśmy oferować jakiś drugorzędny towar! Wiem, że dziś każdy wie wszystko i najlepiej, ale może jednak jakiś drobiazg umknąć. Piękny jest zachwyt na drugim człowiekiem, bo nie jest się pępkiem świata ;) Pozdrawiam Malkontentów serdecznie!:)
P.S. To moje szczere babskie zdanie! Jakby nie patrzył, ta dyskusja jednak też jest tu potrzebna. Całkiem twórcza :D
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 03-04-2010 10:42
Jedno jest pewne - do zadnego malkontenta nie poszedłbym na warsztaty nawet, gdyby był Superautorem 60 książek, Superspecem i udzielał ich za darmo. :p
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 11:03
Cytat:
zapomin napisał/a:
Jedno jest pewne - do zadnego malkontenta nie poszedłbym na warsztaty nawet, gdyby był Superautorem 60 książek, Superspecem i udzielał ich za darmo. :p


słusznie, po co ci wiedza jak pisać, wystarczy że nauczysz się jak sprzedawać:lol::lol::lol:
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 03-04-2010 11:43
Czyli jednak dobrze robię, nawet kontynuując Twój tok myślenia: skoro wiedzę mają wyłącznie malkontenci, nie chcę jej, żeby samemu nie stać się malkontentem. :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 14:09
Cytat:
julanda napisał/a:
:) Panie Andrzeju, chyba rzeczywiście z Pana Malkontent! Warsztaty są "literackie", nie są "nauką jazdy" na pisarstwo!


why?

ujmę to tak - warsztaty w których brałem udział przed bodaj 13 laty wygladały tak że przychodził poczatkujący szczórek ze swoim tekstem, zawodowcy tekst kolejno patroszyli a inne szczórki słuchały i uczyły się...

W ciągu roku (6-7 spotkań) zdobyłem dzieki temu wiedzę wiekszą niż przez dekadę samodzielnego dłubania.

Tak rozumiem pojęcie "warsztaty literackie".

sądziłem że w tym przypadku oferują coś podobnego - analiza tekstu do tego fachowy wykład o konstrukcji fabuły, najczęstrzych błędach etc.

ale wygląda że jestenak nie.

nie jestem zatem malkontentem tylko używam innego zestwu pojęć na opis rzeczywistości. :lol:

Cytat:

Wygląda na to, że organizatorzy "czuję bluesa", coś, co myśląc jedynie o pieniądzach, umyka.


no jasne - zapomniałem że jestem tym wrednym pazrnym kapitalistą który wierzy w istnienie honorariów ;)

Cytat:

To inne wartości, których się nie dostrzega myśląc o karierze i zysku.


jak się nie myśli o karierze, to po co zajęcia z kreowania wizerunku? :lol:

Cytat:


Dobrze chyba, że ludziska mają pomysły, radość życia i coś im się chce, poza takim paplaniem na forum, jak my tutaj.


no pewnie że dobrze - wszak nie twierdziłem nigdy inaczej

Cytat:

Wierzę w człowieka, a jeśli ktoś pisze, jest tym człowiekiem dwukrotnie. Czy 520 zł to dużo? To dwie zwykłe plombki u dentysty,


może inaczej: to niewiele jeśli dostaniemy za te pieniądze to czego oczekujemy. gorzej gdy ktoś przyjdzie oczekując że się nauczy konkretnych umiejętonści nie kreacyjnych a warsztatowych.

Z drugiej strony skoro można znaleźć ich program zajęć pozostaje mi wierzyć że wszyscy uczestnicy dostaną mniej więcej to czego oczekują.

Cytat:

a tyle spotkań z ludźmi, którzy mają w sobie aż tyle radości życia, entuzjazmu, jednak jakieś doświadczenie;)


to się robi tak: zbiera się grupę entuzjastów, znajduje kogoś kto udostępni piwnicę, garaż strych etc. robi się tam klub, wstawia kominek lub samowar, stoły, rozwiesza zasłony i zaprasza pisarzy na wieczorki autorskie. Na jadło i alkohole robi się zrzutkę.

Masz obcowanie z ludzmi pełnymi radości życia.
I taniej pewnie wyjdzie. I wspomina się takie wieczory latami.

Cytat:

Piszę nie bez kozery, byłam na spotkaniu z p. Agnieszką z biblioterapii! Fantastyczne i nie żałuję kasy!


zatem cieszmy się Twoją radością. ;)

Cytat:
Święta, ech ten nasz narodowy brak zaufania do innych, sceptycyzm.


po prostu bez przerwy trafiam w sieci na informacje o warsztatach robionych przez ludzi którzy ewidentnie nie mają pojęcia o pisaniu.

Cytat:

Są większe wartości od kasy, tak, tak! To ŻYCIE i SENS!


z drugiej strony bieda błyskawicznie degeneruje. I trzeba ogromnej siły wewnętrzej by się z tego otrząsnąć.

nie pochwalam zdobywania kasy dla samego zdobycia kasy.
liczy się to co się potem z nią robi. dla mnie kasa to narzędzie.

Cytat:

Przez innych poznajemy samych siebie, warto, przecież pisząc dajemy siebie innym, dlaczego mielibyśmy oferować jakiś drugorzędny towar!


ok. ale czy aby poznać samą siebie potrzebujesz do tego pomocy?

Cytat:

Wiem, że dziś każdy wie wszystko i najlepiej, ale może jednak jakiś drobiazg umknąć. Piękny jest zachwyt na drugim człowiekiem, bo nie jest się pępkiem świata ;)


;) cytując komiks o Lobo: "lubię wszystko co śpiewają gołe babki"

ale ja się wolę zachwycać konkretnymi osiągnięciami.

Cytat:

P.S. To moje szczere babskie zdanie!


wolność slówa mamy ;)



Cytat:
zapomin napisał/a:
Jedno jest pewne - do zadnego malkontenta nie poszedłbym na warsztaty nawet, gdyby był Superautorem 60 książek, Superspecem i udzielał ich za darmo. :p


u mnie by Ci się raczej nie spodobało :lol:
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 14:33
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
Kto powinien nauczać o pisaniu? Przede wszystkim praktcy. Pisarz który wydał 10 różnych książek, (choć raczej nie ghost writer piszący wspomnienia politykom). Redaktor który 30 maszynopisów doszlifował i skierował do druku. Najlepiej gdyby nauczało trio: pisarz praktyk, redaktor praktyk i do tego jeszcze ktoś z wykształceniem polonistycznym jak wsparcie - teoretyk.


Ja odniosę to do innej dziedziny a mianowicie muzyki. Elżbieta Zapendowska sama nie śpiewa, a prowadzi warsztaty wokalne i to z niezłym skutkiem. ;) I myślę, że jednak by coś krytykować trzeba najpierw tego spróbować, inaczej to jest tak zwane bicie piany.
A teraz życzę wszystkim wiosennej i radosnej atmosfery w nadchodzącym czasie.:)
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-04-2010 15:17
Tak, to duży problem, jeśli nie pisze się dla przyjemności, tylko, po to, aby wyżyć. Może w takiej sytuacji zrobić sobie uprawnienia sterowania ruchem, czy jakieś inne, bardziej pewne i intratne, a mniej zależne od ludzkich gustów.
Kolega Andrzej z mojej wypowiedzi starannie futro zdarł. ;)
A takie spontaniczne warsztaty pamiętam z wczesnych lat osiemdziesiątych, może nawet bywały trochę nielegalne, a jeśli już oficjalne, to nie raz z tego powodu miało się trochę adrenaliny.
A z tą grupą entuzjastów i piwnicą, to ja bardzo chętnie - gdzie i kiedy?
Bo póki co, dziś nie ma innej możliwości poznania takich szaleńców słowa, niż właśnie przez szkolenia, warsztaty itp.
Mało tego, że ze mnie baba, to jeszcze zgredka, która wgapia się ze zdziwieniem we wpisy młodego ambitnego i pracowitego Twórcy, który skrupulatnie wkuwał tajniki sztuki na spotkaniach ze szczurkami.
To nic, nic to, tylko czasy takie dziwne, ale nie aż takie złe.

"Ale czy aby poznać samą siebie potrzebujesz do tego pomocy?"

Ludzie są niesamowici pozytywnie, mają w sobie ogromny potencjał twórczy, jeśli ich poznamy, poznamy na ich tle siebie. Można zauważyć, co w nas jest piękne, a co trudne. Mały Książę też coś zrozumiał doświadczając ogrodu.
Pozdrawiam!
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-04-2010 15:20
Cytat:
Elżbieta Zapendowska sama nie śpiewa, a prowadzi warsztaty wokalne i to z niezłym skutkiem
Cytat:
Redaktor który 30 maszynopisów doszlifował i skierował do druku.
I zgadzacie się, ze sobą w 100%. Wystarczy czytać ze zrozumieniem.
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 15:26
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Cytat:
Elżbieta Zapendowska sama nie śpiewa, a prowadzi warsztaty wokalne i to z niezłym skutkiem
Cytat:
Redaktor który 30 maszynopisów doszlifował i skierował do druku.
I zgadzacie się, ze sobą w 100%. Wystarczy czytać ze zrozumieniem.


Wydaje mi się Tomku, że to Ty czegoś nie zrozumiałeś.;)
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-04-2010 15:37
O jeśli tak, nie pisz mi o tym, że nie zrozumiałem tylko wytłumacz. Dlaczego zaznaczyłaś tekst, w którym Pilipiuk Andrzej, pisze, że warsztaty prowadzone przez literackiego odpowiednika pani Zapendowskiej są wartościowe, i pod spodem napisałaś, że warsztaty prowadzone przez panią Zapędowską są skuteczne? Chyba, że chciałaś przyznać rację panu Andrzejowi?
Jeśli dalej nie rozumiem, proszę cię, oświeć mnie.
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 20:59
Cytat:
julanda napisał/a:
Tak, to duży problem, jeśli nie pisze się dla przyjemności, tylko, po to, aby wyżyć.


hmmm...

przyjmijmy że piszę coś co chowam i nikomu nie pokazuję, albo coś co chcę pokazać tylko wybranym, albo od razu wysłać do komitetu Nagrody Nobla.

Czy pisząc dla siebie można sobie odpuścić i stworzyć dzieło urągające np. zasadom gramatyki? tzn: czy przyjemnie bedzie się je nam samym czytało?

kurcze jest jeszcze jedna możliowść - pisze się i wyrzuca, by po latach opowiadać jakie skarby literatury walnęło się do zsypu. :lol:

powiedzmy tak: są ludzie którzy piszą na poziomie profesjonalnym, ale mają problem z pomysłami. Im zapewne przyda się trening budzenia mocy twórczych.

Ale 95% chetnych na warsztaty to licealiści i studenci - przemieleni przez nasze szkoły - dla których fakt istnienia aliteracji i informacja że należy ich unikać będzie objawieniem... :mad:

Cytat:

Kolega Andrzej z mojej wypowiedzi starannie futro zdarł. ;)


nie wiem wprawdzie co to znaczy,
ale brzmi nieźle :lol:

Cytat:


A takie spontaniczne warsztaty pamiętam z wczesnych lat osiemdziesiątych, może nawet bywały trochę nielegalne,


może proszę coś o tym napisać?
To ciekawe.

Cytat:

A z tą grupą entuzjastów i piwnicą, to ja bardzo chętnie - gdzie i kiedy?


nie dorobiłem się jeszcze własnej piwnicy - ale chętnie odwiedzę cudze ;)

Cytat:

Bo póki co, dziś nie ma innej możliwości poznania takich szaleńców słowa, niż właśnie przez szkolenia, warsztaty itp.


u nas "fantastów" jest inaczej. Lepiej. Po ludzku. Normalnie. naturalnie. Demokratycznie. Jedzie się na konwent, spotyka ulubionego pisarza, zadaje wszelkie możliwie pytania na spotkaniu autorskim, a pisarza a potem zabiera się na piwo. Pierwsze można mu postawić ale nie jest to warunek konieczny.

wielu pisarzy udziela się na forach dyskusyjnych. Tu nie ma bizantyjskich dworów ani szpaleru ochroniarzy. da się pogadać.

I nie trzeba w tym celu mieć dekoldu do pępka ani ściągać majtek przez głowę.
(vide film "rózyczka" o rozpracowywaniu P.Jasiennicy.).

Cytat:

To nic, nic to, tylko czasy takie dziwne, ale nie aż takie złe.


"Ale czy aby poznać samą siebie potrzebujesz do tego pomocy?"

Ludzie są niesamowici pozytywnie, mają w sobie ogromny potencjał twórczy, jeśli ich poznamy, poznamy na ich tle siebie. [/quote]

ne panymaty.

znaczy się poznajemy kogoś genialnego kto nam tłumaczy że też widiz w nas konkretne okruchy złota i wskazuje gdzie ich szukać?

Cytat:
Można zauważyć, co w nas jest piękne, a co trudne. Mały Książę też coś zrozumiał doświadczając ogrodu.


yyy... eee... hmm...

tzn. spotkawszy trzydziestu pisarzy zaczyna się doceniać tego którego ma się w domu?
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-04-2010 22:02
:) To trochę nie tak. Aby jeździć na konwenty, trzeba lubić takie imprezy, mieć zdrowie i kondycję, jednym słowem być trochę młodszym. ;) Jeśli się coś pisze, trzeba widzieć, że to innym coś da - poruszy. A jeśli nie będzie dla drugiego obojętne, to musi być dobre, nie tylko poprawnie napisane, ale nieść ze sobą wartości. Czytelnik wie, że coś się z nim dzieje pod wpływem lektury, ale nie zawsze jest w stanie odróżnić czy to jest dobre, czy przeciwnie. W tym przypadku pisarz zawodowy jest niemalże tak odpowiedzialny jak lekarz.

Starannie zdarte z wypowiedzi futro, to metaforka, fajnie, że się spodobała :D

Początek lat osiemdziesiątych i środowisko młodych poetów: o większości nie wiem dziś nic, niektóre nazwiska są Wikipedii, nie wiem czy zostali najlepsi, czy zdeterminowani na sukces;)

Piwnicy nie komentuję, bo fantazja wymaga cenzury, tak, tak, autocenzura nadal jest całkiem dobrą sprawą;)

Mały Książę docenił, ale czy nie zauważył piękna innych róż? Chyba wrócę do tej lektury, bo po latach zaczynam już temu bohaterowi przypisywać nowe doświadczenia, aż któregoś dnia się okaże, że moja pamięć zasugeruje, że ożenił się z żonkilem :lol:

Może spotkania z innymi, takie bardziej kameralne, ciepłe, służą empatii, tak to czuję. Chociaż jasne, że to nie jest dla każdego. Niewątpliwie młodszym pasują konwenty. Lubią energiczne i twórcze dyskusje, walczą jak lwy o swoje racje, z determinacją i wiarą. Pokolenie oczko wyżej, podchodzi do dyskusji łagodniej, bardzie intelektualnie, chociaż dziś młodzi są świetni, zaangażowani, otwarci i pracowici w zdobywaniu wiedzy, ba, jeszcze doskonale umieją ją wykorzystać! Z twego powodu zawsze sekundują studentom w ich pomysłach.

Wracając do spotkań, bo utknęłam w zachwytach nad młodymi, są po to, żeby nie wydawało się nam, że to, co w nas literacko buzuje jest szczególne, ponieważ trzeba zobaczyć, że inni też są pełni. Widać to na PP, wyjątkowe osobowości, różne, ale często i podobne do siebie, z nieprawdopodobnym potencjałem.

A warsztaty, bo przecież od nich się zaczęło, poprzez finanse, środki i słuszność metod. Jeśli autorzy pomysłu podają tematykę zajęć, a dziś każdy potrafi czytać i jeszcze ze zrozumieniem, to może też zdecydować, czy to jest tym, co interesuje. Wszystko zależy, jak wszędzie od potrzeb i celu. Można coś trenować, ale dobrze jest przekonać się, czy to rzeczywiście dla mnie. W każdym razie, obiekt dyskusji ma szansę sam się obronić, w końcu to nowy pomysł i "się zobaczy" ;)).
Radosnych Świąt i twórczych pozytywnie ;))
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2010 07:53
Cytat:
julanda napisał/a:
:) To trochę nie tak. Aby jeździć na konwenty, trzeba lubić takie imprezy, mieć zdrowie i kondycję,


można wpaść na parę godzin - są jednodniowe wejściówki.

Cytat:
jednym słowem być trochę młodszym. ;)


każda kobieta ma 17 lat (+ vat),

Cytat:
Jeśli się coś pisze, trzeba widzieć, że to innym coś da - poruszy. A jeśli nie będzie dla drugiego obojętne, to musi być dobre, nie tylko poprawnie napisane, ale nieść ze sobą wartości.


piszę o przyjaźni, honorze, dotrzymywaniu zobowiązań, miłości, czynnym przeciwstawianiu się złu etc.
a w "oku jelenia' dorzuciłem jeszcze wartości chrześcijańskich tyle że aż stosy płoną.

to dziś pojęcia niemodne, anachroniczne, "faszystowsko - mocherskie", kompletnie nieprzystające do kreowanej przez media rzeczywistości.

to pojęcia wrogie i wstrętne wielu użytkownikom tego forum.

Cytat:
Czytelnik wie, że coś się z nim dzieje pod wpływem lektury, ale nie zawsze jest w stanie odróżnić czy to jest dobre, czy przeciwnie. W tym przypadku pisarz zawodowy jest niemalże tak odpowiedzialny jak lekarz.


lekka przesada - wrażliwość, wyobraźnię, postawę moralną (tzn. jej brak) kształtuje dziś telewizja.

Cytat:

dziś młodzi są świetni, zaangażowani, otwarci i pracowici w zdobywaniu wiedzy, ba, jeszcze doskonale umieją ją wykorzystać!


hmm... może ze 3% tak. z drugiej strony warto obracać się w kręgach elity.

Cytat:
Widać to na PP, wyjątkowe osobowości, różne, ale często i podobne do siebie, z nieprawdopodobnym potencjałem.


Szczerze powiedziwszy ja tu raczej widzę bandę porypanych wojujących lewaków o poziomie moralnym i intelektualnym świnki morskiej. Wypranych polityczną poprawnością do tego stopnia, że nie są w stanie myśleć samodzielnie a zarazem gotowych bezrefleksynie zagryźć każdego kto myśli odrobinę inaczej. Wyciąganie wniosków idzie im opornie. Faktycznie podobni są do siebie łudząco. Wszyscy jak sklonowani w podziemiach redakcji jedynie słusznej gazety...

Wśród nich przemykają się nieliczne jednostki które coś sobą reprezentują. Albo nie reprezentują, ale chociaż się starają.

wystarczy poczytać sobie forum światopoglądowe by złapać się ze głowę.

sorry - pisałem już o tym.

Cytat:
Jeśli autorzy pomysłu podają tematykę zajęć, a dziś każdy potrafi czytać i jeszcze ze zrozumieniem,


mało kto umie dziś czytać ze zrozumieniem. ta umiejętność całkowicie zanika.

Cytat:
obiekt dyskusji ma szansę sam się obronić, w końcu to nowy pomysł i "się zobaczy" ;)).


ok. - tylko nadal będę się czepiał nazwy.
de facto to nie sa warsztaty literackie.
nie wedle mojej definicji.

Cytat:
Radosnych Świąt i twórczych pozytywnie ;))


dziękuję i wzajemnie.
Do góry
Autor
RE: Wygraj udział w warsztatach literackich, wydaj wspólną książkę!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2010 08:37
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:

Szczerze powiedziwszy ja tu raczej widzę bandę porypanych wojujących lewaków o poziomie moralnym i intelektualnym świnki morskiej. Wypranych polityczną poprawnością do tego stopnia, że nie są w stanie myśleć samodzielnie a zarazem gotowych bezrefleksynie zagryźć każdego kto myśli odrobinę inaczej. Wyciąganie wniosków idzie im opornie. Faktycznie podobni są do siebie łudząco. Wszyscy jak sklonowani w podziemiach redakcji jedynie słusznej gazety...

Wśród nich przemykają się nieliczne jednostki które coś sobą reprezentują. Albo nie reprezentują, ale chociaż się starają.

wystarczy poczytać sobie forum światopoglądowe by złapać się ze głowę.


Nie masz szans w starciu z lokalnymi watażkami, którzy zdominowali forum. Oni sprzedają swoim fanom złudzenia, szepczą im do ucha słodkie bzdury aż co niektórzy mają dreszcze...

Ty zaś piszesz jak jest w rzeczywistości, pomimo materialnych, wymiernych sukcesów nie słuchają cię. Wiesz dlaczego? Bo obdzierasz ich z marzeń i iluzji.
Myślę, że dla nich nie jest ważne, że stracą pieniądze i niczego się nie nauczą. Ta magia jest jak zaraza, nie sposób z nią walczyć. Bo ona żywi się wyobraźnią, a że infantylną...
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]