Z czym macie problemy podczas pisania?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Z czym macie problemy podczas pisania?
hippiegirl Użytkownik
  • Postów: 27
  • Skąd:
Dodane dnia 30-03-2010 17:03
Założyłam ten wątek, bo chciałabym się dowiedzieć, co przynosi Wam największe problemy podczas pisania. Chodzi mi o stworzenie takiej "mapy" tego, co wiąże się z większymi czy mniejszymi trudnościami. Zapraszam do literackich zwierzeń :)
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 30-03-2010 20:06
Ja z reguły zanim zacznę piać, mam jakoś tam w głowie nakreśloną akcję i najtrudniej mi ją osadzić w scenerii. Bo przecież bohaterowie żyją gdzieś, jest jakaś pogoda, spacerują, coś oglądają. No i problemem jest wypełnienie luk między jednym a drugiem punktem kulminacyjnym. Wiem, do czego ma akcja dojść, ale wiem też, że za szybko nie można.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
ox Użytkownik
  • Postów: 56
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 30-03-2010 20:12
Ja największe problemy mam podczas pisania ze znalezieniem otwieracza do piwa.

A tak na poważnie to przede wszystkim zakończenia. Zawsze staram się podsumować tekst w taki sposób, aby ukazać chociaż jakąś "płytką głębię" i rzadko wpadam na błyskotliwy pomysł.

No i druga rzecz. Może to nie problem, ale przypadłość, bo za cholerę nie potrafię napisać nic co jest dłuższe niż trzy strony A4.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 30-03-2010 20:22
Może znalezienie rytmu do wiersza. Piszę wiersze wolne, ale one mają jakąś wewnętrzną harmonię. Trudno dobierać odpowiednie słowa, czasem nad ośmioma wersami siedzę dwie godziny.
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 30-03-2010 20:31
Największy problem mam z zaczęciem pisania i odnalezieniem weny. Jak już zacznę, jakoś idzie.

Pomysłów mi nie brakuje.

Uprawiam prozę.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 30-03-2010 20:31
TEMAT!!! Chocia tematy są wokoło, a jednak ich nie ma. Course, I'm talking 'bout poems.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 30-03-2010 21:25
Ja, podobnie jak Sirmicho. Największy kłopot mam z rozpoczęciem. Ale jak już zacznę to trudno mnie powstrzymać. Chociaż trzeba przyznać, że zbyt często zatrzymuję się nad jakimś fragmentem i zbyt długo zastanawiam się nad tym jak go napisać. Nie dość, że zabiera mi to zbyt dużo czasu, to jeszcze ostudza zapał, a i tak później nie jestem zadowolony z rezultatu tych dywagacji.

Jeszcze jednym wielkim nieszczęściem, z którym nie może się równać nawet trzęsienie ziemi, jest to, gdy ktoś ci podczas pisania nagle włazi do pokoju. Takie rzeczy mogą kompletnie wybić z rytmu.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 30-03-2010 21:29
Cytat:
AmIam napisał/a:
Chociaż trzeba przyznać, że zbyt często zatrzymuję się nad jakimś fragmentem i zbyt długo zastanawiam się nad tym jak go napisać. Nie dość, że zabiera mi to zbyt dużo czasu, to jeszcze ostudza zapał, a i tak później nie jestem zadowolony z rezultatu tych dywagacji.

Też mam takie momenty. Radzę sobie z tym tak, że trudny fragment jedynie zaznaczam, pisząc go byle jak. Wracam do niego później ze świeżym pomysłem i zazwyczaj sobie radzę.

Cytat:
AmIam napisał/a:Jeszcze jednym wielkim nieszczęściem, z którym nie może się równać nawet trzęsienie ziemi, jest to, gdy ktoś ci podczas pisania nagle włazi do pokoju. Takie rzeczy mogą kompletnie wybić z rytmu.

To zazwyczaj kończy moje pisanie danego dnia.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 30-03-2010 21:50
Nie potrafię utrzymać w ryzach moich bohaterów. Zawsze zanim zacznę pisać robię sobie plan, którego poszczególne punkty mają prowadzić do wymyślonego przeze mnie zakończenia. Niestety, zazwyczaj mniej więcej w połowie wszystko mi się rozsypuje, wątki mi się mieszają i nie mam problemy, aby znów wyjść na prostą.

Poza tym nigdy nie jestem zadowolona z tego co napisałam, za każdym razem kiedy czytam to co już stworzyłam, mam ochotę coś zmienić. Dosłownie błędne koło.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
hippiegirl Użytkownik
  • Postów: 27
  • Skąd:
Dodane dnia 30-03-2010 22:03
A jak sobie radzicie z tymi problemami? Z brakiem pomysłu na pierwsze "mocne zdanie", z utrzymaniem bohatera w ryzach i z medytacjami nad nie-używaniem kolokwializmów? Przyznam, że nurtuje mnie to :)
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 30-03-2010 22:06
Cytat:
sirmicho napisał/a:
Cytat:
AmIam napisał/a:
Chociaż trzeba przyznać, że zbyt często zatrzymuję się nad jakimś fragmentem i zbyt długo zastanawiam się nad tym jak go napisać. Nie dość, że zabiera mi to zbyt dużo czasu, to jeszcze ostudza zapał, a i tak później nie jestem zadowolony z rezultatu tych dywagacji.

Też mam takie momenty. Radzę sobie z tym tak, że trudny fragment jedynie zaznaczam, pisząc go byle jak. Wracam do niego później ze świeżym pomysłem i zazwyczaj sobie radzę.


Staram się tak robić i przychodzi mi to coraz łatwiej niż kiedyś, ale mimo wszystko nadal trafiają mi się takie sytuacje, gdy muszę napisać te parę linijek tu i teraz bez względu na wszystko, bo inaczej nie da mi to spokoju. Zdarza mi się też, że mam dwie wersje jednego zdania, obie wydają mi się równie dobre i nagle przychodzi mi do głowy wersja trzecia, czwarta, a w końcu przez to wszystko mam problemy z całym akapitem. Takie sytuacje są na szczęście rzadkie, ale strasznie męczące. Mogę się jedynie pocieszyć, że dzięki temu lepiej wiem dlaczego tak wielu pisarzy wpada w alkoholizm, inni jak Dick zaczynają wariować, a jeszcze inni jak Hemingway strzelają sobie w głowę.:rol:
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 30-03-2010 22:07
Cytat:
hippiegirl napisał/a:
A jak sobie radzicie z tymi problemami? Z brakiem pomysłu na pierwsze "mocne zdanie", z utrzymaniem bohatera w ryzach i z medytacjami nad nie-używaniem kolokwializmów? Przyznam, że nurtuje mnie to :)


Obawiam się, że ja sobie jeszcze nie radzę, dlatego co drugi mój tekst zostaje niedokończony.

Z resztę po prostu jakoś się udaje.;)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 30-03-2010 22:09
ja mam z tym problem:) ze kiedy pisze to nie moze byc zadnej osoby najlepiej w domu bo jak jest to mnie denerwuje naogol w domu zawsze mnie ktos wkurza:D
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
askurr Użytkownik
  • Postów: 114
  • Skąd: Gdynia / Reda Rekowo
Dodane dnia 31-03-2010 00:59
Problemy to ja mam głównie z pisaniem. Gramatyka te sprawy. Pomysłów jest sporo, a i tak na wszelki wypadek spisuję co bardziej dopracowane. Ale żeby je napisać to muszę długo czekać na ten moment gdy poczuję chęć do pisania. A nie zawsze takową posiadam.
http://www.lastfm.pl/user/skurra

Nazywam się Skurzyński. Adrian Skurzyński.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 31-03-2010 07:37
Cytat:
AmIam napisał/a:
Mogę się jedynie pocieszyć, że dzięki temu lepiej wiem dlaczego tak wielu pisarzy wpada w alkoholizm, inni jak Dick zaczynają wariować, a jeszcze inni jak Hemingway strzelają sobie w głowę.:rol:

No, to rzeczywiście bardzo pocieszające ;-)

Cytat:
evivvalarte napisał/a:
ja mam z tym problemsmiley ze kiedy pisze to nie moze byc zadnej osoby najlepiej w domu bo jak jest to mnie denerwuje naogol w domu zawsze mnie ktos wkurza

Dlatego piszę jak jestem sam, a jak już muszę pisać w czyimś towarzystwie to zakładam słuchawki na uszy i włączam głośno jakąś nastrojową muzykę. I niestety w akcie tworzenia jestem bardzo nieprzyjemny dla otoczenia. Niestety ludzie niepiszący, czy nawet osoby, które nie zajmują się twórczością jakąkolwiek, nie rozumieją tego, że najdrobniejsze odwrócenie uwagi kończy się katastrofą.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 31-03-2010 09:19
Ja mam głównie ten problem, że nie mam czasu, a jak juz mam czas, to znajduję sto wazniejszych zajęć niż pisanie, ale jak już wreszcie zacznę, to spisuję tylko to, co mi się w głowie ulęgło przez czas niepisania. No i jest ok.
Oczywiście, że czasem bohaterowie robią, co chcą zupełnie wbrew moim zamysłom, ale zazwyczaj są odemnie madrzejsi i wychodzi im to na zdrowie. B)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Amon Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 31-03-2010 11:10
Najgorsze jest niezadowolenie, z tego co się stworzy, napisze. Niby się wie, że to kwestia wprawy, ale... Zawsze jest multum rzeczy które chciało by się poprawić. Ale jak rozpoznać co? Czy bohater w tej sytuacji, mógłby zrobić coś innego?

To samo z opisami miejsc, sytuacji, niby wszystko jest w głowie. Wiadomo co musi być zawarte, żeby treść była sensowna i interesująca. Ale kiedy trzeba to napisać, brak słów...
Everybody Lies
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 31-03-2010 15:49
Ja ma problem ze skupieniem się. Piszę skokowo. Kilkanaście zdań, robię przerwę, później znów to samo. Dlatego dobrze mi się pisze w kafejkach np, gdzie zapłaciłem za 2h i będę przez te dwie godziny tylko przed kompem siedział. Wtedy piszę najproduktywniej.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-03-2010 18:11
Cytat:
A tak na poważnie to przede wszystkim zakończenia. Zawsze staram się podsumować tekst w taki sposób, aby ukazać chociaż jakąś "płytką głębię" i rzadko wpadam na błyskotliwy pomysł.


ja też
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-04-2010 22:27
Cytat:
ox napisał/a:
Ja największe problemy mam podczas pisania ze znalezieniem otwieracza do piwa.



lepiej nie szukaj go zbyt intensywnie bo skończysz jak autor pewnej "cienkiej żmiji".
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.