Z czym macie problemy podczas pisania?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-04-2010 16:56
Co do tego pytania o charakterystykę, to trudno odpowiedzieć nic nie wiedząc o opowiadaniu, ale co do chronologii, to wydaje mi się, że powinno pomóc zwykłe napisanie planu przed zabraniem się do pisania właściwego.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 27-04-2010 17:10
Jedyna rzecz, z którą nie mam problemów, pisząc prozę, to dialogi. Za to zawsze zapominam o opisach. Mogłabym pisać opowiadania składające się z rozmów, monologów i przemyśleń. Ale jak już mam opisać jakąś postać, to zawsze tkwię w jednym punkcie, nie mówiąc już o opisach przyrody, czy całokształtu atmosfery.

Jeśli chodzi o poezję - to tytuły. Może dlatego, że zazwyczaj bardziej bawię się słowami, niż zastanawiam nad przesłaniem.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 27-04-2010 17:46
:)Czytam, co napisała Soczewica i myślę, ech, to mam akuracik odwrotnie. Tak mi się przynajmniej wydaje, że opisy mi jakoś idą ;), bo z dialogami, to mam i w realu problem, szczególnie, jak spadam z chmur, a temacik wiedzie kanałami i to sporawo pod gruntem:( Ale jakbym tak nie miała, to nic bym nie pisywała, ze zrównoważonej kalkulacji.;)
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 27-04-2010 17:58
Heh, to może dlatego, że ja w realu też nie mam problemów z dialogami...
:)
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 27-04-2010 18:43
Z opisami. Czasem widzę coś bardzo wyraźnie, ale gdy to opisze, blaknie... Nie jest już tak fajne, jak wydawało się być, gdy siedziało w mojej głowie :)
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 27-04-2010 18:44
O, to to właśnie! Albo mi się okazuje, że brzmi głupio!
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Klatek Kluczowy Użytkownik
  • Postów: 374
  • Skąd: Tomaszów
Dodane dnia 27-04-2010 22:10
Głównie z tym, że czasami nie można nic napisać... i wydaje się, że nie ma problemów z niczym, bo nic nie powstaje, ale jest to troszkę frustrujące.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 29-04-2010 15:53
Cytat:
Victor napisał/a:
A największym moim problemem jest fakt, że zanim coś napiszę to najpierw dokładnie to sobie w głowię wyobrażę i rozpiszę. I gdy już zasiadam do klawiatury to czuję się jakbym pisał drugi raz to samo - już mi się nie chce.


jk napisze wyraźny scenariusz "co się dzieje", "kto z kim' itp
to z reguły już tego z chęcią nie rozwijam
mój umysł uważa, ze to "już się wydarzyło"...
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Tirieel Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd:
Dodane dnia 29-04-2010 19:46
Ja mam problemy z dokończeniem tego, co zaczęłam. Wygląda to tak: pomysł świetny, obmyślam, siadam do biurka, zapisuję pierwsze parę stron i z reguły coś mi przerywa - albo kolacja, obiad, trzeba wyłączać kompa, coś przynieśc czy iść spać. Więc kończę. I następnego dnia siadam znów i jakoś się nie klei. Muszę zrobić sobie przerwę - ale kiedy znów zabieram się za pisanie, setka innych pomysłów już pcha się do głowy. Więc wybieram jeden, zaczynam... i koło się zamyka ;)
"Ludzkość nie może znieść zbyt dużej dawki rzeczywistości" - Thomas Stearns Eliot
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Sonica Użytkownik
  • Postów: 14
  • Skąd:
Dodane dnia 01-05-2010 18:27
Mi największy problem sprawiają dialogi, trudno jest wy myśleć ciekawy.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
incio16 Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 07-05-2010 14:08
Ja należę właśnie do grona artystów a nie rzemieślników i to mi często bardzo przeszkadza. Ponieważ; piszę już od dłuższego czasu powieść. Pomysł, przesłanie jakie nosi ze sobą mój tekst, osadzenie bohaterów,sceneria, nawet zakończenie tekstu przez wielu wykształconych ludzi, było bardzo dobrze ocenione, tekst jest bardzo mądry jednak język w jaki to przedstawiam, pozostawia wiele do życzenia. Już mam to w głowie tę myśl w ręcz doskonałą a nie potrafię te myśli pięknie obrać w słowa. Pomocy na pewno nie tylko ja spotykam się z takim problemem. Może coś poradzicie???
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-05-2010 16:40
Cytat:
Ja należę właśnie do grona artystów
Mhm mhm. To chyba nie ty o tym decydujesz. Prawda?
Cytat:
Pomocy na pewno nie tylko ja spotykam się z takim problemem. Może coś poradzicie???
Oczywiście. Dziewne, że ci mądrzy ludzie nie pomogli. Każdy pisarz miał z tym problem. Miał jakieś myśli, a nie potrafił ich ubrać w słowa. Rozwiązanie jest proste - trzeba się nauczyć dobrze pisać. A to akurat ciężka praca, oczywiście zależy od wrodzonego talentu, ale każdy musi trochę popracować. Pisz najpierw krótkie formy, które ktoś będzie chciał czytać i radzić ci co poprawić. A jak dojdziesz do perfekcji, nie będziesz chciał czytać tego co masz teraz :D i napiszesz jeszcze raz.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 07-05-2010 21:41
Cytat:
Sonica napisał/a:
Mi największy problem sprawiają dialogi, trudno jest wy myśleć ciekawy.

Dialogi to akurat rzecz, której się nie wymyśla. Tak samo - nie wiem, może tylko ja tak mam, że bohaterów też nie wymyślam. Oni się sami skądś biorą, żyją własnym życiem, mogę wręcz powiedzieć, gadają, co chcą, nawet bywają bardziej dowcipni i elokwentni ode mnie, mówią rzeczy, które nigdy nie przyszłyby mi do tej logicznej części głowy. Słowa mówione w opowiadaniach to taka żywa część, najbardziej naturalna i nałatwiejsza, moim zdaniem. Każdy z bohaterów ma w sobie na tyle cech charakterystycznych, że mówi w odpowiedni sposób.

:)
Jak ktoś chce, to ja dialogi mogę pisać :p.

A co do tego, że ktoś jest artystą... Cóż, znam jedną osobę, która na pewno nią jest. Ma charakter artysty, sposób pisania, lecz jednocześnie jest leniem, cholerny, śmierdzącym leniem i dlatego nigdy się nie wybije.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 07-05-2010 23:06
Cytat:
incio16 napisał/a:
Ja należę właśnie do grona artystów

Cytat:
Pomysł, przesłanie jakie nosi ze sobą mój tekst, osadzenie bohaterów,sceneria, nawet zakończenie tekstu przez wielu wykształconych ludzi, było bardzo dobrze ocenione

Cytat:
tekst jest bardzo mądry

Cytat:
Pomocy


Zgadzam się z Tomaszem. Nie ma co się porywać na od razu na wielkie rzeczy, najpierw trzeba dopracować te malutkie, jak genialnym by się nie było.
Myślę również, że trochę skromności też nie zaszkodzi ;)
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-05-2010 10:03
Sprawą, która mnie stwarza problem, to przedze wszystkim wypalenie pomysłu. Coś wydaje mi sie super, zaczynam w to brnąć, a potem okazuje się, że już mi się nie podoba, już mi się nie chce. W ten sposób umiera cała masa moich tekstów. Przekłada się to również na to, co piszę od dłuższego czasu, czyli powieść. Zdarza mi się, że wejdę w jakiś fragment, który w trakcie pisania wyda mi się nudny i jest kłopot, bo nijak nie mogę tego skończyć i przejść dalej. Było to powodem bardzo długich przerw w pisaniu tegoż arcydzieła, ale na szczęście, jak do tej pory udaje mi się w końcu przełamać i iść dalej.
Z tym długim czasem pisania łączy się jeszcze jeden problem, mianowicie pamięć. Powieść jest wielowątkowa, wielobohaterowa, często się zdarza, że nie pamiętam scen, które były na przykład 400 stron wcześniej, przez co sporo czasu zajmuje mi przegladanie tego, co już mam w poszukiwaniu interesujących mnie na daną chwilę scen/wątków/bohaterów/miejsc etc...
No i jeszcze jest problem powiedzmy techniczny, bo zdecydowanie lepiej pisze mi się piórem na papierze, niż na kompie, a przepisywanie potem staje się mordengą (choć ma też swoje plusy, na przykład pozwala zrobić pierwszą korektę).
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 05-02-2011 12:17
Słuchajcie. 2 strony TnR, czcionka 12, 1,5 odstępu w ciągu 1,5 godziny to dobry wynik? Czy słaby? W sensie, nie wstukania liter, tylko napisania tekstu, który będzie można później poprawiać i pracować nad nim, aczkolwiek moim zdaniem jest przyzwoity w miarę.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 05-02-2011 14:28
Wiesz, to chyba zależy jak się pisze.
Ja zawsze robię tak, że jak najdzie mnie "wena" to siadam i pisze wszystko co mi się w głowie stworzy. Tempo mam wtedy naprawdę niezłe :)

Potem zamykam laptop i zazwyczaj dopiero na następny dzień wracam do tekstu i zaczynam nad nim pracować.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
ArienneMD Użytkownik
  • Postów: 89
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Dodane dnia 13-03-2011 11:36
U mnie to też jest różnie. Raz usiądę i nie mam z niczym problemów, a za drugim razem - nic mi nie idzie, pomimo natłoku pomysłów...
"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu."
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-03-2011 12:23
Podczas pisania mam problemy z jedzeniem, leci mi.

A z innych, to brak cnoty umiaru. Za duża ilość środków pcha się, aby wyrazić coś, czego wyrażać nie potrzeba. Swoją ułomnością zmuszany jestem do redukcji. Okaleczam wtedy tekst, golę go z sierści i patroszę, pozostawiając szkielet i odór.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 13-03-2011 17:38
Podczas pisania mam największe problemy z trzeźwością.
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]