Z czym macie problemy podczas pisania?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2011 08:35
Cytat:
"przeczytaj zdanie na głos i tam, gdzie bierzesz oddech - wstaw przecinek"

Mam wrażenie, że jednak ta nie-reguła czasem bardziej mąci, niż pomaga... Chyba dlatego właśnie tyle błędów interpunkcyjnych, bo wspomaganych przez złudność przestanków rytmiczno-oddechowych...
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 13-07-2011 09:30
Cytat:
Interpunkcja bowiem jest nieodłącznie powiązana ze składnią, czyli budową zdania.

Z tym się zgadzam i nawet na tym oprałam swój poradnik.
Cytat:
A jak ktoś nie może znaleźć lub opanować reguł, niech posłucha rady Andrzeja Pilipiuka. Cytuję z głowy, czyli z niczego: "przeczytaj zdanie na głos i tam, gdzie bierzesz oddech - wstaw przecinek". Nie jest to reguła ani definicja, ale sprawdza się w trzech czwartych przypadków

A to jest kompletna bzdura. Interpunkcja to wiedza, a nie oddechy. Bo co, jeśli komuś zechce się oddychać częściej albo na jednym wdechu przeczyta? A Plilpiuk żadnym autorytetem w dziedzinie interpunkcji nie jest. Proponuję nie ośmieszać nauczycieli języka polskiego takimi sugestiami.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
maciejslu Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 13-07-2011 14:29
Cytat:
Elwira napisał/a:
Cytat:
A jak ktoś nie może znaleźć lub opanować reguł, niech posłucha rady Andrzeja Pilipiuka. Cytuję z głowy, czyli z niczego: "przeczytaj zdanie na głos i tam, gdzie bierzesz oddech - wstaw przecinek". Nie jest to reguła ani definicja, ale sprawdza się w trzech czwartych przypadków

A to jest kompletna bzdura. Interpunkcja to wiedza, a nie oddechy. Bo co, jeśli komuś zechce się oddychać częściej albo na jednym wdechu przeczyta? A Plilpiuk żadnym autorytetem w dziedzinie interpunkcji nie jest. Proponuję nie ośmieszać nauczycieli języka polskiego takimi sugestiami.


Wiesz, rada jak każda inna, a jeśli ktoś nie jest w stanie opanować kilku prostych reguł, to niech chociaż taką "zasadę" stosuje :smilewinkgrin:



Cytat:
Esy Floresy napisał/a:
Szkoda, że nie widziałeś wypowiedzi wspomnianego pana na naszym forum. Nie dość, że interpunkcja hasała, gdzie chciała, to jeszcze byk na byku - istne rodeo. :)


Skądinąd wiem, że reguły pisowni czasami ciężko zastosować, gdy się jest dyslektykiem lub pisze się, korzystając z klawiatury telefonu :yes:

Cytat:
Esy Floresy napisał/a:Myślę, że Twoja polonistyczna wiedza przyda się przy tworzeniu poradnika dla użytkowników, zapraszam. :)


Bardzo chętnie pomogę. Jest na to specjalny dział?
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Jeszoswiesz Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd:
Dodane dnia 17-07-2011 23:51
Cóż, moim największym problemem i to bardzo uciążliwym jest brak wiary. Cokolwiek co napiszę, wiersz czy prozę, wydają mi się beznadziejne, nudne, nieskładne w słowach, opisach lub metaforach niewyszukane. Czuję czasem, że mam w tej swojej wyobraźni jakieś ciekawe pomysły, ale boję się, że kompletnie nie potrafię przelać ich na papier. Od zawsze marzyłem by zostać pisarzem, ale nie wydaje mi się, że mam do tego faktyczne predyspozycje.
Walczę z tym oczywiście. inaczej mnie by tu nie było, problem jednak leży głęboko we mnie i nie wiem jak się od niego uwolnić.
Jeszoswiesz - piszasz i poeta łomator amator
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Edward Wolf Użytkownik
  • Postów: 24
  • Skąd:
Dodane dnia 18-07-2011 00:22
Moim najwiékszym problemem jest brak czasu.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
MadeInChinaTown Użytkownik
  • Postów: 88
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 21-07-2011 16:27
Najbardziej denerwuje mnie brak weny. Kiedy już coś napiszę, to mam problem z tytułem. Nie chcę, żeby był oklepany.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-07-2011 18:28
Świadomość, że jest to praca syzyfowa. Jesteśmy na wymarciu (archeolodzy chyba nigdy nie stracą pracy). Misję oświeceniową w teraźniejszych czasach pełni telewizja, radio, internet, gry komputerowe, muzyka i ploteczki.:yes:
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Adela Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: To tu, to tam
Dodane dnia 21-07-2011 19:45
Aktualnie z czasem:) no, ale problemów jest więcej, wiadomo nie łatwa to sztuka i ciężka robota.
Adela
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
weronikulus Użytkownik
  • Postów: 177
  • Skąd:
Dodane dnia 21-07-2011 20:01
Problemo wielki to sam przekład barw, kształtów, zapachów myśli by tak czytelnik co doświadczeniem człowiekowskim nie pogardza, mógł w pełni moje oczy przyoblec na chwilę. Oczywiście nie zapominając o wzroku swoim- bo bez niego nie da się ubierać innych. Bez wzroku swojego nie da się czytać (uproszczenie; rozumieć?).Problem to taki, że niezrozumiałe bywają me słowa- a we mnie aż czasem są zbanalniałe.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Loony Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2011 01:54
Ja mam ze wszystkim problem.
Przede wszystkim z tym, żeby zasiąść do komputera, otworzyć notatnik i zacząć pisać.
Potem mam taki problem, że jak już zacznę pisać, to często "tego nie czuję", więc się wkurzam i zamykam plik. Albo otwieram nową zakładkę i tam piszę co innego. Bardziej zgrabnego i tematycznie dobranego do mojego gustu pisarskiego.

Ale właśnie - wcale nie pisarskiego, bo pisarzem to ja nie jestem bo dopiero uczę się pisać.
Czuję się jednak w pewnym sensie artystą. Tylko, że właśnie czym innym jest artyzm, wyobraźnia, a czym innym umiejętność pisania w sposób profesjonalny do tego stopnia, żeby to wyglądało jak prawdziwe opowiadanie czy książka.

Ponadto jak już zaczynam pisać i mi zaczyna to wychodzić, to mam wrażenie, że i tak nie ma tam większej fabuły. Bohaterowie wchodzą i wychodzą, gdzieś idą, coś mówią, potem wracają.
Mają też różne refleksje.
Może więc powinienem pisać powieści egzystecjalne.
Egzystencjalizm to był taki nurt w filozofii i literaturze, gdzie właśnie też ludzie mieli różne refleksje i mogło o nic nie chodzić w książce, tylko o to, że np. Francuzi przegrali wojnę i głównemu bohaterowi jest smutno z tego powodu. Takie emo trochę. Ale to Sartre.
> Fantastyka, gotyk, horror

> Moja twórczość - ostatnio nie wiem czemu, ale poruszam tematy społeczne, psychologiczne, a także codzienność róznych ludzi. Jezeli to was zachęci do czytania ;)
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
artpla Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: wrocław
Dodane dnia 29-08-2011 08:52
mój problem polega na tym , że wiele lat temu pisałem szybko , często i raczej kiepsko ( tak to widzę z obecnej perspektywy ) ...
czy teraz piszę lepiej? nie wiem ale na pewno rzadziej , wolniej i tylko w specjalnych okolicznościach, mianowicie:
- gdy mam czas na swobodne myślenie ( trudna sprawa );
- gdy jest we mnie to coś, jak nie zapisze od razu, potem ,za przeproszeniem, dupa
i tu się kłania posiadanie wolnego pisaka i kawałka dowolnej kartki pod ręką; bierze się to z powodu braków warsztatowych i pisania bardziej intuicyjnego niż konkretnego;
- najbardziej banalne , zestarzałem się trochę i problemy dające mi dużego kopa stały się na dziś łatwiejsze w obejściu;

generalnie więcej teraz czytam niż piszę, nie tylko samych tekstów ale i analiz, próbując wyciągać wnioski, zgodnie z zasadą, że nauki nigdy dosyć:)
czego wszystkim złym na świat życzę:)
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Sfora Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2011 11:28
Do tej pory hamowała mnie niewiara.
To kwestia obrania celów w życiu. Tak, hobby też wymaga wyborów. Nie da się robić 5 rzeczy na raz i wszystkich perfekt.
Teraz hamuje mnie moja własna nad produktywność i świadomość tego, że te "dobre" rzeczy wypełzają ze mnie w momentach zalewu umysłu jakimś amokiem twórczym. Co podpowiada mi, że bez tych amoków mogę nie być w stanie napisać ani literki. Pracuje nad tym by się od amoków uwolnić, i uczynić z nich zjawisko stałe i kontrolowane ;3.
Reszta to praca, praca, praca. Za błędy nikt mnie nie zabije, a da się nad tym pracować.
A jeśli przyjdą Ateiści... - powiedział Bóg. - Mnie nie ma.
Nieuczeski - targowisko myśli
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Loony Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2011 20:15
Cytat:
najbardziej banalne , zestarzałem się trochę i problemy dające mi dużego kopa stały się na dziś łatwiejsze w obejściu;

też mam coś takiego. Kiedyś np. pisałem dużo o młodzieżowych subkulturach i moi bohaterowie szukali sobie miejsca w nich. A teraz dorosłem i już mnie problem przynależności subkulturowej aż tak bardzo nie dotyka. Więc nie wiem o czym pisać. Więc zaczynam pisać o ich dorosłym życiu, tych moich bohaterów. Ale z drugiej strony - to jest bardziej nudne, bo przecież nie napiszę, że ktoś tam chodzi do pracy, tylko muszę to jakoś ubarwić.
> Fantastyka, gotyk, horror

> Moja twórczość - ostatnio nie wiem czemu, ale poruszam tematy społeczne, psychologiczne, a także codzienność róznych ludzi. Jezeli to was zachęci do czytania ;)
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Edward Wolf Użytkownik
  • Postów: 24
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2011 20:53
Najgorsze jest dla mnie kilka dni przerwy w pisaniu. Po niej czuje jak bym musiał się uczyć na nowo alfabetu. Nie cierpie też zmęczenia. Nigdy też nie pisze pod wpływem alkoholu. No to tak trcohę namarudziłem a teraz biore się za pisanie.:uhoh:
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Miranda Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd: każda
Dodane dnia 29-08-2011 22:01
Witam
Szwankuje mi interpunkcja, ale już coraz mniej i to dzięki Portalowi, a szczególnie Wasince - (ukłony:)).
Poza tym jestem zbyt niecierpliwa w pisaniu. Myśli szybciej biegną niż place na klawiaturze i to mnie zniechęca. Łatwiej by mi było mówić do mikrofonu i nagrywać, tylko kto to potem przepisze?
Wolę pisać krótsze teksty, a wychodzą mi tasiemce i w pewnej chwili mam dość pisania, zaczynam nowe opowiadanie. To jest moja pięta Achillesowa.
Marudzę, ale na temat. Pozdrawiam;)
Miranda
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2011 22:03
A ja ostatnio bardzo cenię przerwy w pisaniu, potrafię potem się lepiej skoncentrować, zgromadzić uczucia i słowa. Takie przerwy uczą cierpliwości.

Gdy produkowałem codziennie po kilka utworów, nic dobrego z tego nie wychodziło.


A tak nawiązując do tematu wątku: mam problem bardzo często by pisać o czymś istotnym, bo pisanie o byle czym (czytaj: o czymś, co tak naprawdę mnie nie dotyka) mija się z celem. Ale, tak jak zaznaczyłem wyżej - uczę się cierpliwości i gromadzenia w głowie (i nie tylko) "materiału".
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-08-2013 14:09
Mam problem natury technicznej. W związku z tym zapytuję.

Natknęło się któreś z Was na gadżet, typu poręczny notes elektroniczny? Takie coś, co pozwalałoby szybko, niespodzianie i wygodnie notować pomysły?

Może jakiś konkretny model starego telefonu z wygodną klawiaturą QWERTY i fajną aplikacją? Bo chodzi o niskobudżetowe wyjście.

Pytam, bo pisanie odręczne jednak odpada na dłuższą metę. Laptop/komputer też.
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 07-08-2013 19:21
A czemu nie dyktafon? Np. w telefonie...
Do góry
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 07-08-2013 20:40
Dyktafon nie jest zły, ale trzeba mieć nad nim kontrolę. Może byś jakaś wpadka, jak sie chce utrwalić jakiś moment...
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Z czym macie problemy podczas pisania?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-08-2013 21:13
Dyktafon odpada, bo chodzi o pisanie.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.