Profesjonalizm ocen
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 08:35
Po długiej przerwie wpadłem na PP, by zobaczyć i poczytać, co się dzieje w wielkim świecie grafomańskiej literatury. Ku memu zaskoczeniu zaobserwowałem bardzo negatywne zjawisko, które zdominowało zachowania forumowiczów / autorów / użytkowników. Lansowanie utworów, o których można powiedzieć jednym słowem: słabe. Dominujący styl przerostu formy nad treścią, niemający nic wspólnego z dobrą literaturą, o warsztacie nie wspominając. Zastawiam się, skąd taki trend? Początek sekciarstwa? Czyli wzajemne adorowanie się, by leczyć swoje kompleksy? Czy też narzucana percepcja niektórych osób, które zdominowały wątki komentatorskie?
Jeśli ta patologia będzie się nasilać to PP utraci swoją wiarygodność jako źródło potencjalnej wiedzy dla początkujących pisarzy i stanie się oazą, enklawą zakompleksionych, wpatrzonych w siebie tfurców.

Myślę, że nie wolno dopuścić do takiej sytuacji i zaprzepaścić czteroletniej pracy wielu osób, które tworzyły tę społeczność od podstaw, budując wspaniałe miejsce dla wymiany doświadczeń.

Takie zachowania powodują więcej szkody niż pożytku, utwierdzają autorów o ich boskości, zamiast pomagać im w rozwijaniu swoich umiejętności.

Nie bójcie się pisać krytycznie. Nie przejmujcie się "krwawymi odwetami". Jeśli tekst jest nieatrakcyjny piszcie o tym, wytykajcie błędy, nie tylko interpunkcyjne, ale dotyczące samego utworu, jego konstrukcji czy klimatu.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Euridice Użytkownik
  • Postów: 485
  • Skąd: Rzeszów
Dodane dnia 03-04-2010 08:53
Cóż... Czasami ludzie boją się oceniać krytycznie, kiedy inni mają pod wierszem wypisywane same superlatywy utowru, ponieważ może myślą, że coś źle zrozumieli i może ten nawet stek bzdurnych słów coś jednak znaczy. W mojej ocenie jeżeli chodzi o mnie to staram się oceniać sprawiedliwie. Zwykłam nie dawać złych ocen dla kogoś, kto początkuje i szuka swoich dróg w pisaniu. Ale to co mówisz rzeczywiście może i jest i to trzeba by zlikwidować. Hmm... Pytanie tylko jak to uczynić? Wydaję mi się, że nie wyeliminujesz problem do końca.
Bycie Poetą jest jak bycie szewcem, codziennie szyjemy własne myśli ze słowami, w których następnie uczymy się chodzić. - Ja.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 09:18
owszem, być krytycznym wobec siebie i innych. Otwartość czasem jest bolesna, ale zapewniam, że warto, inaczej będziemy dreptać w miejscu, udając, że zwiedzamy świat
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
ox Użytkownik
  • Postów: 56
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 03-04-2010 09:21
Myślę, że jak to ująłeś "Lansowanie utworów, o których można powiedzieć jednym słowem: słabe." wcale nie jest tak częstym zjawiskiem (po mnie np. wszyscy jadą niemal bezustannie, za co wielkie niech będą dzięki). Jednak wydaje mi się, że taka sytuacja występuje przede wszystkim, kiedy komentator również jest słaby w pisaniu, co często łączy się z małymi wymaganiami w roli czytelnika. Ma wtedy niższy próg zadowolenia. Też często w komentarzach górę bierze po prostu sympatia.

Z drugiej strony niezwykle irytują mnie jednostki, które mając zero pojęcia o czymkolwiek silą się na jakieś bzdurne uwagi. Wolę komentarz "na czuja", taki o wrażeniach w stylu "nie podobało mi się", niż techniczne wskazówki kogoś, kto robi gorsze błędy.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 09:22
w tym nie ma nic złego, że ktoś kto popełnia błędy daje porady, czasem bezsensowne. Problem tkwi w mitologizacji takich osób.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 10:05
Już dawno temu na innym portalu doszłyśmy z Esy Floresy do wniosku, że utwory powinny się pojawiać bez podawania autorów przez 24h i w tym czasie winny być oceniane. Można by wtedy uniknąć oceniania się z sympatii. Czasem nie mam problemu ze skomentowaniem kiepskiego wiersza i odnajduję niedociągnięcia z łatwością, w większości przypadków po prostu omijam wiersze które mi się nie podobaj :/ - choć wiem że tak nie powinnam. Jeśli piszę ze coś mi się podoba to mi się podoba i już. Nie ubarwiam bo nie chciałabym by ktoś oceniając moje "wypociny" nie był ze mną szczery. Niepochlebne komentarze - jeśli uzasadnione są dla mnie o niebo cenniejsze niż przysłowiowe "głaskanie". Każdy lubi być doceniony, ale tylko gdy jest to szczera opinia.
Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 10:11
Cytat:
Durna_Baba napisał/a:
Już dawno temu na innym portalu doszłyśmy z Esy Floresy do wniosku, że utwory powinny się pojawiać bez podawania autorów przez 24h i w tym czasie winny być oceniane. Można by wtedy uniknąć oceniania się z sympatii


czyli następne zjawisko, z którym trzeba walczyć - brak umiejętności oddzielenia osoby od utworu. Wydaje nam się, że ktoś kto jest życzliwy i cierpliwy wobec nas zasługuje na specjalny pozytywny komentarz. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo krzywdzimy taką osobę, bo zamiast prawdziwej, szczerej opinii pojawia się rosnący stos pochwał, które nadają się tylko na opał. Nie dość, że nic nie wnoszą, to jeszcze utwierdzają autora w jego boskości.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 10:21
Całkowicie się z Tobą zgadzam, czasem lepiej przytrzasnąć sobie palce szufladą niż wypisywać takie pochwały.
Dwa najcenniejsze komentarze jaki dostałam pod moimi wierszami były całkowicie niepochlebne i otworzyły mi oczy na wiele nowych pomijanych spraw (dzięki julia;) )
Sama muszę walczyć z nie konstruktywnością własnych komentarzy, ale nigdy nie jestem nie szczera.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 11:06
szczególnie, że amatorzy oceniają amatorów. :lol:
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 11:43
Moze i ja dodam swoje trzy grosze... Ktoś mi kiedyś na PW napisał ze jestem wredną ikona tego portalu... I swietnie mi z tym do twarzy i rudych włosów, he he... A poważnie - kiedys skrytykowałam wiersz niewiersz, pewnej osoby, znanej już tu i pewnie mającej jakąs marke czy opinię...no i sie mi dostało...pod komentarzami wyrażającymi same ochy i achy nagle mój, okropny, zimny wredny komentarz. Napisałam to co poczułam po przeczytaniu wiersza, szczerze.

Co do zawiązywania sie kółek towarzyskich, na PP zaobserwowałam to od dawna...



A i jeszcze jedno - ktoś mi kiedys napisał na Pw ze boi sie tak szczerze oceniac, bo wtedy zaczynają sie szykany... Więc naprawdę trzeba coś zrobic w tym kierunku, żeby ten portal był tym czym miał być - poetyckim a nie kółkiem towarzyskim...
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 03-04-2010 11:57
tzw. ludzkich małostek nie uniknie się. Mozna jedynie wspierać osoby "szykanowane" i wpadać w kółka wzajemnej adoracji jak piąte koło u wozu :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 12:03
A ja myślałem cały czas, że te oceny to tak dla ozdoby są. :)
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 12:35
Czyli z deszczu pod rynnę, tak? Ja tam się bedę trzymac swoich przekonań i pisać to co myślę... Wesołych Świat...
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Gandzia Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-04-2010 13:08
Jest dużo prawdy w tym co piszecie. Ja się (broń Boże) nie uważam za żaden cholerny autorytet i jak daję komuś komentarz to zawsze staram się szczerze pisać głównie o moich odczuciach, bo na warsztacie sama zbytnio się nie znam. Niestety często robię tak jak Durna Baba i po prostu nie komentuje wierszy, które mi się nie podobają u osób, którym ciężko znieść krytykę ( a są takowe o czym boleśnie się przekonałam). No i przede wszystkim ważne jest to, że jeżeli wiersz podobał się 15 osobą przede mną to nie znaczy, że mi też musi się podobać.
Pamiętam swój pierwszy wiersz na portalu, ludzie tak mnie zjechali, że miałam ochotę usunąć konto, ale to na prawdę było mi potrzebne.

Zresztą może trzeba wykazywać się większym dystansem do komentarzy, szczególnie tych bezkrytycznych.;)

Pozdrawiam i życzę Wam przyjemnego, świątecznego nastroju:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-04-2010 13:14
Cytat:
A ja myślałem cały czas, że te oceny to tak dla ozdoby są.
A niby do czego? Chyba, wszyscy jesteśmy ludźmi z PP, ludźmi na pewnym poziomie umysłowym. Nie wierzę, że ktoś kto wytrzymał tu pół roku i jest dalej, ma dalej w głowie siano. Jestem pewien, że znajdujemy się tu przede wszystkim, po to, aby się uczyć, rozwijać, uczyć innych(w ten sposób ucząc siebie), promować w jakiś sposób, i czytać.. Bo miłość do pisania i czytania nas łączy. Jeśli dla kogoś ważne są ocenki, słodziutkie komcie, i sztuczne rankingi to chyba średnio tu pasuje. Jasne, fajnie być przez cały miesiąc na pierwszym miejscu najlepszych itp, ale to jest chyba rzecz drugorzędna.
Mylę się?
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 13:15
Cytat:
Gandzia napisał/a: podobał się 15 osobą przede mną


Takie wzajemne koła adoracji powodują inny zniewalający efekt, stają się niezasłużoną wykładnią jak należy pisać, co jest już wręcz niebezpieczne, bo potrafią utrwalić błędne założenia w stylu.

Jednym słowem - nie dajmy z PP zrobić getta!
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-04-2010 13:19
Cytat:
15 osobą przede mną to nie znaczy, że mi też musi się podobać.
Ja teraz czytam komentarze, dopiero po napisaniu własnego, ale przed publikacją. Robię to, aby nie dublować czyichś uwag, i pytać autora, dlaczego nie poprawił, jeśli oczywiście to błąd oczywisty, a nie tylko wynikający z naszych, czytelników upodobań. Jednak jeśli okazuje się, że tylko mi się nie podobało, nie zmieniam zdania.
Jednak, dlaczego nie czytam ich wcześniej, mimo, że i tak zostaję przy własnej ocenie? Otóż, zdaję sobie sprawę, że po zaznajomieniu się z komentarzami poprzedników, mógłbym z góry się nastawić do utworu i moja ocena byłaby nie do końca moją własną.
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 13:23
Jeden lubi ogórki a drugi organisty córki... Czyli ze każdy tekst może miec tylu zwolenników co i przeciwników... Wiersze nie muszą sie podobać, to nie kandydatki na miss, wiersze maja budzic emocje.

A co do ocen, to tylko ocena... Mnie osobiście ani to grzeje ani ziębi. Wazniejsze są komentarze, wszystkie, od początkujących też...a moze zwłaszcza od początkujących...
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Sceptymucha Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2010 13:33
Harry Potter miał niepochlebne oceny krytyków.
Na szczęście liczą się oceny czytelników.

Jak ktoś szczerze pisze, że mu się podoba albo nie podoba, to moim zdaniem to jest ok.
Jeśli potrafisz konkretniej napisać, co Ci się podoba i dlaczego, to chwała Ci za to. Nie możesz jednak kazać innym patrzeć Twoimi oczami, możesz co najwyżej o to apelować.

Pozdrawiam
"Szaleństwo, szaleństwo, szaleństwo."
"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
"Po długim i dogłębnym procesie tentegowania w głowie..."
"Jak ja lubię się śmiać... to takie ciekawe doświadczenie!"
Do góry
Autor
RE: Profesjonalizm ocen
Gandzia Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-04-2010 13:48
Cytat:
julia jaz napisał/a:
Wiersze nie muszą sie podobać, to nie kandydatki na miss, wiersze maja budzic emocje.


Bynajmniej nie chodziło mi o "podobać" w sensie doznań wyłącznie estetycznych;)
Czasami mam wrażenie, że jakby dany wiersz dodał np. ktoś nowy to dostałby nieźle po uszach, ale że dodała go osoba z powiedzmy jaką taką renomą to zbiera prawie same pochwały. Nie mówię, że jest to nagminne i być może to tylko takie moje wrażenie. Mam nadzieję.

Sceptymucho masz rację. Wydaje mi się, że chodzi o to, żeby przedstawić w komentarzach różne punkty widzenia, ale nie narzucać własnych. Sugerować zmiany, ale nie w sposób napastliwy;) No i uargumentować swoją opinie bo ze zdania typu " nie podoba mi się" nie można zbyt wiele dla siebie wyciągnąć.

Tomaszu masz na prawdę dobry system komentowania, tyle, że nie każdy ufa na tyle swojej opinii, żeby ją rzucać w paszcze kilku przeciwnych. Ja często w sytuacji gdy nie znajduję w sobie uznania dla utworu cieszącego się powszechnym uwielbieniem winie za to siebie, a nie wiersz. Może po prostu mam za niską wrażliwość na pewnego rodzaju sztukę;)
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.