Jakie okładki przyciągają wzrok?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 06-03-2012 19:32
Kilka razy zdarzyło mi się kupić książkę, ze względu na okładkę, jednak zazwyczaj nie ma ona większego wpływu na moje wybory.

Oczywiście mam swoje ulubione :)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-03-2012 11:02
Wygląd okładki ma dla mnie drugorzędne znaczenie, choć nie powiem, lubię ładne, kolorowe i twarde.
Liczy się zawartość, czyli to, co w środku i o czym gdzieś kiedyś coś czytałem lub znam na tyle autora, żeby nabyć w ciemno jego dzieło.
Zdarzyło mi się wielokrotnie czytać doskonałe książki o brzydkich, by nie rzec, fatalnych i kiczowatych okładkach.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Dziach Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd:
Dodane dnia 19-03-2012 19:24
Okładka, jeśli mnie zainteresuje, często sprawia, że sięgnę zobaczyć, o czym książka jest. Jednak ta naprawdę o tym, czy ją kupię bądź wypożyczę decyduje recenzja (mimo że zdarzyło mi się na nich przejechać) i jej początek.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-05-2012 10:03
Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
A ja nie rozumiem wpływu okładki na wartość książki. Wcale nie zwracam na nią uwagi, bo decyzję o czytaniu danej książki, podejmuję zanim ją zobaczę jako przedmiot.

Mam tak samo.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 28-05-2012 12:21
W przypadku niektórych toników poetyckich, już sama okładka może stanowić część konceptu, podoba mi się, gdy i strona graficzna wpasowuje się do całości, uzupełnia ją, podkreśla. Mam wtedy wrażenie dopracowania, wiem, że zadbano o każdy szczegół.
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 05-01-2013 15:14
!
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 22-01-2013 13:17
A ja dzisiaj przez FB trafiłam na takiego bloga: http://najgorsze-okladki.blogspot.com

co jeśli autor ma pecha i dobra książka trafi na grafika-amatora?

Czy autor powieści/wierszy powinien być autorem okładki/ek swoich książek?
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 22-01-2013 14:13
Najbardziej lubię okładki jednobarwne, szczególnie pokryte materiałem. Wystarcz mi na okładce tytuł i autor.
Lubię książki wydawane w tej serii:
http://librarium.com.pl/user/.../Do%20latarni%20morskiej%20Woolf%20Czytelnik%20Nike%201a.jpg
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Lizabett Użytkownik
  • Postów: 68
  • Skąd: Silverland
Dodane dnia 22-01-2013 14:53
Mnie bardzo podobają się minimalistyczne, raczej niezbyt kolorowe okładki. Takie, które nie rażą w oczy:). Lubię proste, interesujące motywy. Ogólnie przepych na okładkach jest nie dla mnie.
You got wires, going in
You got wires, coming out of your skin
There's dry blood, on your wrist
Your dry blood on my fingertip
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 23-01-2013 18:02
O, mi też. :)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Lizabett Użytkownik
  • Postów: 68
  • Skąd: Silverland
Dodane dnia 25-01-2013 19:23
A co myślicie o występowaniu na okładkach autorów, którzy wcielają się w swoich bohaterów? Chodzi mi na przykład o coś takiego: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/.../dziecko_gwiazd_atlantyda_m - na okładce pozuje autorka. Nie wiem... jakieś to dziwne dla mnie, ale w sumie...
Chociaż okładka i tak mi się za bardzo nie podoba:D. To zdjęcie mi nie pasuje;)
You got wires, going in
You got wires, coming out of your skin
There's dry blood, on your wrist
Your dry blood on my fingertip
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-01-2013 20:28
Twarze, pojawiające się na okładkach, chyba że są rysowane, przeważnie są czyjeś. Zmienione, przebarwione, poddane różnym zabiegom, ale czyjeś. Może to być twarz autora, czemu nie, o ile będzie pokazana jakoś... hm... ciekawie? W konwencji książki? Ta z linku okładka do mnie nie przemawia. Chyba że jest autobiografią, ale też jednak można było ciekawiej całość skomponować.

______
Powiedziała, co wiedziała, a na grafice zna się marnie. :) Wie jednak, co jej się podoba, więc to jej daje prawo do zabierania głosu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Lizabett Użytkownik
  • Postów: 68
  • Skąd: Silverland
Dodane dnia 25-01-2013 20:55
Nie, to nie jest autobiografia. Autorka wciela się w główną bohaterkę:). Nie mam nic przeciwko twarzom na okładce, nic z tych rzeczy:D (trochę dziwnie to zabrzmiało:)). Po prostu, jeśli biorę jakaś książkę do ręki, a autor w charakteryzacji głównego bohatera gapi się na mnie z poważną miną, to coś mi nie pasuje:) Z resztą, gdyby to jeszcze było dobrze zrobione... A czasem to wychodzą wyjątkowe dziwadła;)
You got wires, going in
You got wires, coming out of your skin
There's dry blood, on your wrist
Your dry blood on my fingertip
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
cukiereczek Użytkownik
  • Postów: 21
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2013 12:36
Wydaję mi się że to zależy od tematyki każdy zwraca na coś innego uwagę zazwyczaj są to rzeczy związane z pasją czy pracą.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2017 15:48
!
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2017 14:56
ooo i taka właśnie jest okładka mojego nowego tomiku! :D

ale myślisz, że zawsze się da skompensować całą książkę w jednym obrazku?>
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2017 18:15
Moim zdaniem przyciągające oko okładki to te, które mają w sobie coś interesującego i żywego. Prawda jest też taka, że każdą osobę przyciąga coś innego :)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 24-03-2017 10:30
!
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-03-2017 16:28
Jeśli mowa o działaniu okładek, to u mnie przedstawia się ono następująco (może ktoś ma podobnie). Okładki nigdy mnie nie przyciągają, ponieważ w 99% są wartością dodaną z zewnątrz innego autora i w żaden sposób nie świadczą o treści. Jeśli działają, to najczęściej odpychająco, ponieważ wstydzę się pokazywać siebie czytającego książkę, której okładka skomponowana jest w stylu plakatu filmu. Ostatnio zmartwiłem się, bo kupiłem fajną pozycję, ale jest to nowe wydanie i dlatego wygląda jak coś ch.....go :(

Bardzo lubię twarde okladki, a na nich tylko tytuł i autor. Klasy dodaje ornamentyka, np. jakieś arabeski itp. No i najlepiej w kolorach ziemistych, meblowych. Kolorowe chowam po kątach, bo się ich wstydzę ;)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 31-03-2017 21:20
!
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.