Jakie okładki przyciągają wzrok?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 21:02
Zainspirowana przez Elwirkę zadaję pytanie podyktowane moim zawodowym zboczeniem:

Jakie okładki przyciągają Wasz wzrok? Co Wam się podoba, a co nie? Czy są okładki, które zniechęcają Was do książek?

(Jeśli jest gdzieś taki temat, to proszę o przekierowanie, ale nie doszukałam się).



Ja od razu pokażę, co mi sie ostatnio mocno w oczy rzuciło.

katedra.nast.pl/literatura/okladki/zbieracz_burz1_miekka-large.jpg

Jak dla mnie Fabryka ma najlepsze okładki jesli chodzi o Polska fantastykę. Tu mamy idealnie oddany klimat, czerwień, która dosłownie daje po oczach, no i ten Daimon... ;)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Marie Minn Użytkownik
  • Postów: 394
  • Skąd: Częstochowa
Dodane dnia 30-04-2010 21:08
Teraz już chyba nie zwracam na to tak dużej uwagi, choć muszę przyznać, że kiedy byłam jeszcze bardzo młodym dzieciakiem, to chodząc do biblioteki, przeglądałam półki w poszukiwaniu książki z okładką, która rzucała się w oczy, była kolorowa, z uwypuklonym tytułem. No i jeszcze przypominam sobie, że szczególnie lubowałam się we wszelakich portretach na okładkach- taka Ania z Zielonego Wzgórza na przykład... no, urocze to było ;).
Zmiana we mnie chyba oznacza, że odrobinę dorosłam, a to dobrze :)
Kiedy będziemy mieli dom, przez rok nie będziemy wpuszczali nikogo. Wywiesimy kartkę na drzwiach: "Nie ma nikogo. Wyjechaliśmy na rok"

— Marek Hłasko, Ósmy dzień tygodnia
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 30-04-2010 21:25
Przyznam, że nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Okładka to okładka, ważniejsza jest treść pomiędzy :)
I nie wiem, czy akurat barwy mają na mnie jakiś wpływ. Oczywiście fajnie, jeśli to, co na okładce oddaje jakoś klimat tekstu, ma coś, co zatrzymuje, stanowi całość ze słowem pisanym. Musi też jakoś tam wyglądać i sprawić, że chętnie sięgnę po książkę, ale... do chwili, kiedy znam autora, wiem, czego się spodziewać, okładka może być szara. Cała zabawa z obrazkami i barwami zaczyna się w chwili, gdy chcę kupić coś autora, którego nie znam. Wtedy okładka może sprawić, że zdejmę książkę z półki i poświęcę jej trochę uwagi. Tu chyba jednak nie chodzi o barwę, ale o symbol, przedmiot, grę znaczeniową. Tak sądzę przynajmniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 21:31
A macie jakieś ulubione okładki?
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 21:35
Bardzo łatwo poznać okładkę taniej cienkiej fantastyki, albo taniej "książki akcji"... i tylko takie mnie odrzucają.

merlin.pl/Gildia-Magow-Ksiega-I-Trylogii-Czarnego-Maga_Trudi-Canavan,images_big,29,978-83-925796-0-1.jpg

Nie wiem, może się mylę może ta książka jest dobra... ale wątpię.

www.fankomiks.pl/images/uczennicamaga.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 21:53
Ale dobrej książce też okładka czasem może zrobić krzywdę. Ja mama uczulenie na okładki Rebisa, szczególnie te z serii Salamandra. Pseudosymboliczne i, jak dla mnie, najczęściej zwyczajnie wieśniackie.

merlin.pl/Niedobre-miejsce_William-Wharton,images_product,19,83-7301-061-0.jpg
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 22:04
:yes:
Świetnym przykładem mogą być książki Prachetta.

i50.tinypic.com/cqn81.jpg

Może komuś się to podoba - mi nie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 22:06
Mi się bardzo podoba. Chyba najbardziej charakterystyczne książki na rynku. Nie do podrobienia.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 22:08
Oo
Tylko dlaczego *Tu imię głównego bohatera* nigdy nie jest podobny do samego siebie?

merlin.pl/Mort_Terry-Pratchett,images_big,23,978-83-7648-035-0.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 22:09
Teraz nie rozumiem, o co Ci chodzi.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 22:12
Książkowy opis głównego bohatera jest niezgodny z okładką (tzn. na odwrót) i to podstawowych kwestiach - np. *ten beznadziejny mag* ma według Prachetta rude włosy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 22:15
Jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało. W sumie chyba nawet nie doszukiwałam się w tych obrazkach bohaterów.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Izolda Użytkownik
  • Postów: 300
  • Skąd: podgórska
Dodane dnia 30-04-2010 22:38
Mnie ta okładka właśnie przeszkadza bardzo, bo zamiast czytać to się ciągle na nią gapię. Kto wie czy nie dla niej zakupiłam książkę.

www.empik.com/b/o/8b/07/8b07b9749f4b4824d26ffd1826d34101.jpg
"Ludzie sobie żyją. Nie wiadomo po co. Nie wiadomo dlaczego. Wszystko jakoś samo się dzieje. Rozumiesz coś z tego?"
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 22:41
Hmmm...

ksiazkowodolne.blox.pl/resource/cien.jpg

Czy mi się zdaje, czy są do siebie bardzo podobne?
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Izolda Użytkownik
  • Postów: 300
  • Skąd: podgórska
Dodane dnia 30-04-2010 22:46
Mnie, Oke, takie właśnie chyba przyciągają - przydymione + sepia

www.empik.com/b/o/39/26/392677365bbf0bd8a9e22260219b3fc0.jpg
"Ludzie sobie żyją. Nie wiadomo po co. Nie wiadomo dlaczego. Wszystko jakoś samo się dzieje. Rozumiesz coś z tego?"
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 22:53
Nie widuję często takich okładek. Mocno narzucają klimat :)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 30-04-2010 23:00
czytatnik.files.wordpress.com/2010/01/szeptem-okladka.jpg

To chyba jedyna książka, którą kupiłam wyłącznie z powodu okładki ( spieszyłam się na autobus i wzięłam tą, która pierwsza wpadła mi w oko)



Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-04-2010 23:05
Przyznam się, że ja widywałam ją przejazdem na przystankach tramwajowych i chyba przez tydzień się zastanawiałam, co to za reklama ;) Fakt, przyciąga wzrok, ale chyba głównie kobiet :)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 30-04-2010 23:22
Bo to raczej " babska" książka i jak widać okładka zadanie spełniła :)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Deirdre Użytkownik
  • Postów: 134
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 02-05-2010 09:21
Tak zastanawiając się nad tym pytaniem, to w ogóle nie zwracam uwagi na okładki. Byleby to był autor/ka jakiego szukam. No czasem przyglądałam się okładce z ciekawość, co ta okładka sobą przedstawiała, ale też nie powodowało, że taką książkę kupowałam. Zatrzymywałam się kilka razy przy ilustracjach Fabryki, ale przyznam, że dla mnie są aż za bardzo efektowne. Już wolę Solaris, ale to chyba dlatego, że wolę najbardziej przekombinowaną ilustrację SF, niż fantasy (generalizuję trochę):lol:
'Sé do bheatha, a bhean ba léanmhar,
Do b' é ár gcreach tú bheith i ngéibheann,
Do dhúiche bhreá i seilbh méirleach,
Is tú díolta leis na Gallaibh.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]