Jakie okładki przyciągają wzrok?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
wrota do piekiel Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2010 15:51
Jeżeli nie znam jakiegoś autora w ogóle, w dużym stopniu pomaga wybrać mi jego książkę właśnie okładka. Uwielbiam thrillery, kryminały, horrory, toteż gdy na okładce są wszelakiego rodzaju narzędzia ostre ( czytaj noże itp) ociekające krwią, bądź kości ludzkie przyobleczone w krwawe róże, no cóż pychotka:D
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Robert Użytkownik
  • Postów: 528
  • Skąd:
Dodane dnia 07-05-2010 08:14
Ja w pewnym sensie zwracam uwagę na okładkę, a pewnym sensie w ogóle. Nie wierzę w to iż okładka potrafi pokazać treść książki chociaż widząc wampira wiemy czego możemy się spodziewać... nie wiemy jednak jak została napisana ta książka, co ten wampir będzie robić bo równie dobrze może to być erotyk o stosunkach dla osób z nadmierną ilością kłów i sierści.
Możliwe że na okładkę tez komuś zabraknie pieniędzy i zrobi byle ludzika na tle jak ta okładka na pierwszej stronie Gildii Magów. Podrzędne fantasy? Najpierw trzeba przeczytać. Mnie jakieś elfy czy krasnoludy nie odrzucają bo wielu autorów zdało sobie sprawę że musi to robić cholernie oryginalnym.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-05-2010 17:03
Polskie okładki mnie obrzydzają. Są na nich jakieś dziwne postacie, smoki, anioły, rycerze tak kiczowato przedstawieni, że aż mnie brzuch boli od patrzenia na to. I to nie tylko moja opinia. Ale skoro zawodowcy wydają książki z takimi okładkami to znaczy, że czytelnicy tak chcą.
Ja raczej patrzę na autora, później tytuł, ale w sumie jak się w życiu przekonałem, tytuł nic mi nie mówi.
Natomiast gdybym przy wyborze książki kierował się wyglądem okładki, nie czytałbym nic polskiego poza nowym Pilipiukiem.
www.fabryka.pl/imgs_upload/Image/ksiazki/oko_jelenia2.jpg



Bo np takie coś mnie śmieszy. Zresztą tytuł też,
www.fabryka.pl/imgs_upload/Image/ksiazki/Bestsellery/Kossakowska_SW-v2.jpg



I porównajcie z tym
3.bp.blogspot.com/_qCCJ3O0FfMU/ShGfhmIZzRI/AAAAAAAAAW0/Z5ZCOlh2EnM/s400/american_gods.jpg



A i proszę się nie bulwersować to jest tylko moja opinia, rozumiem, że ktoś może mieć inną. Nie mówię, że polskie okładki ogólnie nie są fajne, mówię, że dla mnie nie są fajne*

*zaznaczam to, bo zaraz jacyś psychopaci będą chcieli iść ze mną na wojnę, albo gotowi mnie dissować ;)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 07-05-2010 18:12
Tomaszu, mamy podobny gust. Mnie przyciągają okładki skromne. Najlepiej twarda oprawa, może być imitacja skóry. Na niej autor i tytuł. Żadnych podtytułów, żadnych dopisków od zachwyconych recenzentów [to odrzuca najbardziej] - przy kupnie, bo wypożyczając książkę raczej mniej zwracam na to uwagę. Jednak, kiedy kupuję, musi to być dopracowane we wszystkich szczegółach - schludne, skromne i gustowne.
Oczywiście - nie kupuję książek tylko ze względu na okładkę, jeśli kupuję, to te, które już czytałam i mnie zachwyciły...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-05-2010 21:27
Aż chce się powiedzieć, jaka fantastyka, takie okładki ;)

Jak dla mnie Fabryka trafia z okładkami dokładnie do swojego targetu :)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 07-05-2010 21:32
A co myślicie o autorach, którzy sami tworzą swoje okładki? Czy są na plus, bo potrafią znaleźć właściwe rozwiązanie, czy raczej na minus, bo brak im dystansu?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 07-05-2010 21:35
Cytat:
wrota do piekiel napisał/a:
ociekające krwią, bądź kości ludzkie przyobleczone w krwawe róże, no cóż pychotka:D

Zdecydowanie to coś, czego nie trawię. Ale horrorów też nie lubię, więc niech sobie mają okładki, jakie się żywnie podoba, byle poza zasięgiem mojego wzroku w księgarniach... Ja wiem, że nie każdy ma podobną wrażliwość, ale jako dziecko w ogóle się bałam takich rzeczy i nie chciałabym, aby moje dziecko miało podobne odczucia. Nie wiem jeszcze, jakie jest jej zdanie. Geny mogła odziedziczyć z dwóch przeciwnych krańców.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-05-2010 23:35
Cytat:
Elwira napisał/a:
A co myślicie o autorach, którzy sami tworzą swoje okładki? Czy są na plus, bo potrafią znaleźć właściwe rozwiązanie, czy raczej na minus, bo brak im dystansu?


A możesz podać jakieś przykłady, bo nic nie przychodzi mi do głowy.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-05-2010 00:33
Cytat:
Aż chce się powiedzieć, jaka fantastyka, takie okładki
Myślę, że nie. Myślę, że często dobra fantastyka ma kiepskie tytuły i kiczowate okładki, dlatego nie ma co przesadzać z kierowaniem się wyglądem książk. Poza tym, jak mówię, mój gust estetyczny.

A dodam jeszcze ;) "Nie oceniaj książki po okładce" - chyba tak się mówi.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-05-2010 00:36
Tomasz, ale chodziło mi dokładnie o książki Fabryki. Te mają jak najbardziej adekwatne okładki.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-05-2010 10:06
Cytat:
ale chodziło mi dokładnie o książki Fabryki. Te mają jak najbardziej adekwatne okładki.
W sensie; dopasowane do klimatu, lepsze powieści mają lepsze okładki, gorsze powieści mają gorsze okładki, i mniej więcej wiesz czego się spodziewać patrząc na okładkę?



merlin.pl/Jesienne-Ognie_Waleria-Komarowa,images_big,1,978-83-7574-097-4.jpgDla mnie osobiście np ta okładka jest odpychająca. Nie znam się, to emocjonalne odczucie.

www.fabryka.pl/imgs_upload/Image/ksiazki/ASY/gotuj_z_papiezem.jpgA np ta, jest bardzo fajna, ne dają mi na pierwszej stronie jakiegoś brzydko narysowanego kolesia.

Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-05-2010 10:20
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Cytat:
ale chodziło mi dokładnie o książki Fabryki. Te mają jak najbardziej adekwatne okładki.
W sensie; dopasowane do klimatu, lepsze powieści mają lepsze okładki, gorsze powieści mają gorsze okładki, i mniej więcej wiesz czego się spodziewać patrząc na okładkę?


Nie, chodziło mi o to, ze okładki są takie, żeby nakręcić dokładnie te osoby, którym ta książka się spodoba. Ma być obleśnie, jest obleśna okładka, ma być o seksie i przemocy, na okładce jest seks i przemoc. Nie okłamujmy się, fabryce bardzo rzadko udaje się wydać coś ambitnego. Specjalizuje się właśnie w książkach dla młodzieży, tudzież mniej wymagających czytelników, a tych właśnie takie okładki przyciągają.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-05-2010 10:27
W sumie, takie gadanie co mi się podoba, a co nie jest troche bez sensu. Fajnie by było jakby się wypowiedział ktoś kto zna rynek i wie z jakiego klucza są wybierane okładki. Bo jeśli takie coś co ma Kossakowska jest wybierane z premedytacją, że wiedzą, że to przyciaga, to popieram i sam bym się zgodził na taką. Ale jeśli decyduje wydawca i autor, ot tak mówiąc co im się podoba to osobiście bym wolał gładką okładkę z tytułem, nazwiskiem autora i logiem wydawnictwa.



Cytat:
Ma być obleśnie, jest obleśna okładka, ma być o seksie i przemocy, na okładce jest seks i przemoc. Nie okłamujmy się, fabryce bardzo rzadko udaje się wydać coś ambitnego.
Mhm, wniosek z tego płynie dla mnie taki, że powinienem całkowicie przestać patrzeć na okładki, czyli nie zmieniać podejscia. Lub przaanalizować treść i okładki, aby mieć łatwiejszy wybór. Z tym, że chyba nie jestem w tym aż tak dobry ;)

Okładka "Przedświtu" mi się podoba. ;)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
askurr Użytkownik
  • Postów: 114
  • Skąd: Gdynia / Reda Rekowo
Dodane dnia 08-05-2010 10:30
No właśnie o to chodzi w okładkach. Jeżeli jest okładka posiada tylko tytuł i autora, a poza tym pustkę, to większość potencjalnych nabywców skojarzy to z nudą. "W książce nic się nie dzieje. Zapewne nie warto jej kupować". A tak widzi na okładce choćby anioła z karabinem, czy jakąś tam zakapturzoną postać i już tok myślenia nabiera nowych kierunków.
http://www.lastfm.pl/user/skurra

Nazywam się Skurzyński. Adrian Skurzyński.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-05-2010 10:32
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
W sumie, takie gadanie co mi się podoba, a co nie jest troche bez sensu. Fajnie by było jakby się wypowiedział ktoś kto zna rynek i wie z jakiego klucza są wybierane okładki. Bo jeśli takie coś co ma Kossakowska jest wybierane z premedytacją, że wiedzą, że to przyciaga, to popieram i sam bym się zgodził na taką.


Tomasz, próbuję Ci to powiedzieć od kilku postów...
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-05-2010 10:34
Cytat:
A tak widzi na okładce choćby anioła z karabinem, czy jakąś tam zakapturzoną postać i już tok myślenia nabiera nowych kierunków.
Kierunek odejść od półki. :)

Oke ma rację, że chyba nie tylko w wypadku Fabryki, ale ogólnie w Polsce całkiem nieźle są dobierane okładki. Tu od razu widać, że powieść jest wartościowa. Wygląda mocno :) co ;)
www.wbp.olsztyn.pl/~mbpketrz/nowosci/1/lod.jpg
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-05-2010 10:35
Cytat:
askurr napisał/a:
No właśnie o to chodzi w okładkach. Jeżeli jest okładka posiada tylko tytuł i autora, a poza tym pustkę, to większość potencjalnych nabywców skojarzy to z nudą. "W książce nic się nie dzieje.


Nie całkiem się z tym zgadzam. Czasami wystarczy, że na okładce jest tytuł i autor i wszyscy wiedzą o co chodzi. Mnie na przykład rażą klasyki z jakimiś dziwnymi wymyślnymi okładkami. Takie książki same się bronią.



Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Oke ma rację, że chyba nie tylko w wypadku Fabryki, ale ogólnie w Polsce całkiem nieźle są dobierane okładki. Tu od razu widać, że powieść jest wartościowa. Wygląda mocno :) co ;)

Wiesz, tu nie tyle chodzi o Polskę, co o profesjonalizm wydawnictwa. Te małe mają niestety tendencje do wieśniackich okładek, a przecież wystarczy odrobina wyczucia i dobrego smaku.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-05-2010 10:39
Cytat:
Mnie na przykład rażą klasyki z jakimiś dziwnymi wymyślnymi okładkami. Takie książki same się bronią.

To są okładki, typu wydanie dla dzieci :D

merlin.pl/Zbrodnia-i-kara-lektury-z-omowieniem-liceum-i-technikum_Fiodor-Dostojewski,images_big,29,83-7327-312-3.jpg
oraz
antykwariaty.eu/okladki/12000/11924d.jpg

Jest różnica, prawda? ;)
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Sara_Jane_Donovan Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Jack's Corner, Oklahoma
Dodane dnia 27-10-2010 11:30
www.wydawnictwoliterackie.pl/okladki/1983.jpg

Wroniec Dukaja to genialna okładka, genialne ilustracje i genialna książka.Ale to też zupełnie osobna historia.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-10-2010 14:56
3.bp.blogspot.com/_eAkS06xr2pA/SKxTUs8ym5I/AAAAAAAAAtE/1epWUAAd0Cg/s320/młodość+stulatka.jpg
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]