Jakie okładki przyciągają wzrok?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-12-2010 19:05
Ja, jak widzę okładkę, która mi się podoba, to odwracam wzrok, bo boję się, że ulegnę pokusie wydania piennniędzy (marne szanse) na to...
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
pisag Użytkownik
  • Postów: 39
  • Skąd:
Dodane dnia 10-12-2010 14:13
Mnie bardzo bardzo zachęciła okładka książi "miasto cudów" Mendozy. Uważam, że jest świetna.

poza tym lubię okłądki proste - jak np. wydane przez WAB opowiadania Kereta.
Obwaluta "Madame" A. Libera

Treść jest najważniejsza to oczywiste, ale ja tam lubię ładne okładki i nie wstydzę sie do tego przyznać. Jestem estetką.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-01-2011 20:49
Cytat:
wrota do piekiel napisał/a:
gdy na okładce są wszelakiego rodzaju narzędzia ostre ( czytaj noże itp) ociekające krwią, bądź kości ludzkie przyobleczone w krwawe róże, no cóż pychotka:D

Mój wzrok również przyciągają takowe okładki.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-01-2011 14:37
Ja właćiwie powinienem się zastanowić jakie okładki mnie odpychają. Chyba nigdy nie kupiłem książki, do której przyciągnęłaby mnie okładka, przynajmniej nie świadomie. Jednak setki razy nie tknąłem wielu książek widząc ich okładki, bo mnie mdliło na sam widok. ;/
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
victorys Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 22-01-2011 21:20
Tak prawdę powiedziawszy w moim przypadku jest tak:
1.Patrzę na okładkę,
2.Widzę tytuł lub autora.

Okładka tak naprawdę może być byle jaka.
Liczy się nazwisko i tytuł.
Czytam opis książki i kilka zdań wyrywkowo.
Dobra okładka może pomóc zwrócić uwagę, ale co z tego, jak po kilku zdaniach i nazwie rozdziałów można wywnioskować jaki charakter ma książka.
Tak samo jest z filmem. Kilka sekund wystarczy by ocenić grę aktorską, sposób prowadzenia narracji, kamery; tekst, obsadzenie aktorów, oraz estetykę filmu. Dlatego okładki się tak naprawdę nie liczą, lecz to co jest w środku.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
czarodziejka Użytkownik
  • Postów: 660
  • Skąd: zapomniana kraina
Dodane dnia 22-01-2011 23:00
Cytat:
Liczy się nazwisko i tytuł.


Jeżeli ludzie kierowali by się nazwiskiem autora to w jaki sposób debiutanci mogliby zaistnieć. Tytuł i okładka też ma duży wpływ na to jaką książkę wybierzemy.
Przyjaźń jest jak chleb, nawet czerstwy zaspokaja głód. Przyjaźń jest jak woda,
zimna czy gorąca gasi pragnienie.
Choć daleko, to jednak blisko. Choć nie zawsze mówi, to ją słyszysz. Choć nie zawsze Cię dotyka, to ją czujesz.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 22-01-2011 23:05
Jak dla mnie to jednak podstawą jest recenzja. Oczywiście okładka dla przyciągnięcia wzroku - tak, ale jak mam kupić, to nie jest to jedyny czynnik, który wpływa. Bo ważne jest wszystko - okładka, nazwisko autora, tytuł, ciekawy opis na okładce (z tyłu), sposób wydania, to co o książce słyszałam...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Berserkerka Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 22-01-2011 23:13
Dla mnie okładka nie jest główną przyczyną czy książkę kupię czy nie, ale jest pierwszym bodźcem czy po nią siegnę. Zwykle kupuję książki już upatrzone, znanego mi autora lub książkę, którą już przeczytałam i zwyczajnie chce ją mieć. Ale czasem jakaś okładka rzuci mi się w oczy. Wezmę ją do ręki, podumam, przeczytam kilka linijek, często sprawdze w internecie recenzję i po nią wrócę. Trafiłam tak na kilka ciekawych książek. Czarownik ma racje - gdybyśmy zwracali uwagę tylko na tytuł i autora to debiutanci mieli by znikome szanse na to, że ktokolwiek sięgnie po ich ksiązkę.
Istnieje teoria, że jeśli ktoś kiedyś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu.

Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
czarodziejka Użytkownik
  • Postów: 660
  • Skąd: zapomniana kraina
Dodane dnia 22-01-2011 23:17
Elwiro masz rację, ale nie zawsze ma się okazję przeczytać recenzje. Oczywiście opisy na końcu są bardzo przydatne ( zawsze z nich korzystam) jednak zdarzyło mi się, że opis mnie zaciekawił a książka nie szczególnie.Po za tym tytuł i autor na jednolitym tle - bez obrazka nie miałby sensu.
Przyjaźń jest jak chleb, nawet czerstwy zaspokaja głód. Przyjaźń jest jak woda,
zimna czy gorąca gasi pragnienie.
Choć daleko, to jednak blisko. Choć nie zawsze mówi, to ją słyszysz. Choć nie zawsze Cię dotyka, to ją czujesz.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
victorys Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 23-01-2011 12:07
Cytat:
czarownik napisał/a:
Elwiro masz rację, ale nie zawsze ma się okazję przeczytać recenzje. Oczywiście opisy na końcu są bardzo przydatne ( zawsze z nich korzystam) jednak zdarzyło mi się, że opis mnie zaciekawił a książka nie szczególnie.Po za tym tytuł i autor na jednolitym tle - bez obrazka nie miałby sensu.


Moim zdaniem źródło opisu książki, można sobie zapamiętać, na następne zakupy. Oczywiście im więcej się o książce wie tym lepiej. Ale faktycznie wiele mówią tytuły rozdziałów, oraz wyrywkowo czytane linijki.

Tytuł i autor na jednolitym tle nie przeszkadzałby mi zupełnie. Dlatego że biorę pod uwagę to, że jakbym sam wydał swoją książkę to mogłaby ona mieć okładkę minimalistyczną, z jakichś powodów, ale to nie powinno dyskryminować jej treści.

Poza tym "dobrych" okładek jest tak na prawdę niewiele, że nie opłaca się kierować okładką. A to z tego powodu, że dobrych książek też nie jest wiele, a można je kupić w kiepskich okładkach.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 23-01-2011 14:38
Cytat:
czarownik napisał/a:
Elwiro masz rację, ale nie zawsze ma się okazję przeczytać recenzje. Oczywiście opisy na końcu są bardzo przydatne ( zawsze z nich korzystam) jednak zdarzyło mi się, że opis mnie zaciekawił a książka nie szczególnie.Po za tym tytuł i autor na jednolitym tle - bez obrazka nie miałby sensu.


Wiesz, jeżeli idę do księgarni z zamiarem zakupu, to przeważnie po coś konkretnego, coś upatrzonego, w necie. Rzadko kupuję książki pod wpływem impulsu. Chyba że faktycznie, w okładce jest coś, co przyciągnie wzrok, zdejmę książkę z półki i po obejrzeniu, poczytaniu, zastanowieniu dojdę do wniosku, że warto mieć. Generalnie jednak staram się nie kupować w ciemno, bo później nie wiem, co robić z gniotami. A dziś, kiedy wydać można niemal wszystko, jeśli ma się kasę na sfinansowanie nakładu, to nie jest trudno trafić na chłam. Właściwie ciężej znaleźć pomiędzy tym wszystkim coś wartościowego.
I okładka tak naprawdę nie jest najważniejsza. Bo dobry grafik może ją zrobić kiepskiemu pisarzowi.
Ale jest ważna w dobrej literaturze, bo ładnie wygląda na półce. :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
czarodziejka Użytkownik
  • Postów: 660
  • Skąd: zapomniana kraina
Dodane dnia 23-01-2011 17:14
Ja natomiast rzadko idę po konkretną książkę. Zawsze dopiero na miejscu dopytuje się sprzedawców lub bibliotekarek co polecają. Czasem zaciekawi mnie tytuł lub okładka i sięgam po książkę, czytam opis. Czasem sama siebie zaskakuje gdyż wybieram książki z całkiem innej beczki niż lubię i rzadko zdarza mi się rozczarowanie. Jeśli chodzi o autorów to nie każda książka znanego pisarza jest hitem i też nie zawsze warto się kierować nazwiskiem. :)
Recenzja także czasem potrafi mnie zachęcić do czytania.
Przyjaźń jest jak chleb, nawet czerstwy zaspokaja głód. Przyjaźń jest jak woda,
zimna czy gorąca gasi pragnienie.
Choć daleko, to jednak blisko. Choć nie zawsze mówi, to ją słyszysz. Choć nie zawsze Cię dotyka, to ją czujesz.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 23-01-2011 19:46
Ale rozmawiamy o zakupie. Jeśli chodzi o wypożyczenie, to zdarza mi się zaryzykować, ostatecznie niewiele tracę, najwyżej oddam nieprzeczytaną. Jeśli zaś mam wydać kasę, to zakup jest przemyślany, choćby z tego względu, że książki są drogie, a nie mam ochoty kupować czegoś, co będzie tylko zbierać kurz.
Bibliotekarek nie trawię (alergia z czasów studiów), bo zawsze chcą czegoś innego niż ja :) a księgarzom też nie ufam. czy oni w ogóle czytają te książki? śmiem wątpić. Natomiast mam kilku sprawdzonych krytyków oraz grono znajomych o wyrobionym guście literackim. No, i mam Was :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
czarodziejka Użytkownik
  • Postów: 660
  • Skąd: zapomniana kraina
Dodane dnia 23-01-2011 21:07
Ja mam bardzo dobrą bibliotekarkę - zawsze wie co mi polecić.
- Natomiast jeżeli zakup książki jest nie udany to mam komu je dawać. Moja siostra ma całkiem inny gust niż ja .To co mi się podoba - ona nie może strawić i nawzajem.
Czasem kieruje się słowami - Ryzyk fizyk.
Tak na portalu także można dowiedzieć się o ciekawych książkach i filmach.
Przyjaźń jest jak chleb, nawet czerstwy zaspokaja głód. Przyjaźń jest jak woda,
zimna czy gorąca gasi pragnienie.
Choć daleko, to jednak blisko. Choć nie zawsze mówi, to ją słyszysz. Choć nie zawsze Cię dotyka, to ją czujesz.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 23-01-2011 21:14
No, ja nie mam siostry, moja szwagireka nie czyta książek - współczesna inteligencja, a jak mam kupić coś dla brata albo męża, to też dobieram pod ich gust, bo przeważnie tak jest, że to co mnie się nie podoba, to im też nie, ale to nie znaczy, że to, co mnie się podoba, to im też będzie :) Z facetami tak zawsze :@
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
czarodziejka Użytkownik
  • Postów: 660
  • Skąd: zapomniana kraina
Dodane dnia 23-01-2011 21:22
Przyznaje ci racje do facetów. Ja niestety nie mogę pochwalić się oczytanymi znajomymi, ani za bardzo rodziną ( oprócz siostry). Natomiast ja uwielbiam i pochłaniam książki. Jest to z jednej strony denerwujące bo czasem zawalam obowiązki - coś za coś.
Od słowa do słowa uciekłyśmy od tematu okładek.:confused:
Przyjaźń jest jak chleb, nawet czerstwy zaspokaja głód. Przyjaźń jest jak woda,
zimna czy gorąca gasi pragnienie.
Choć daleko, to jednak blisko. Choć nie zawsze mówi, to ją słyszysz. Choć nie zawsze Cię dotyka, to ją czujesz.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 14-01-2012 22:15
www.zakupy.tarnow.pl/ksiegarnia/images/83-7337-477-9.jpg

Najlepsza okładka jaką widziałem w ciągu swojego czytelniczego żywota. Arcycdzielna, genialna po prostu.
Książka też genialna, swoją drogą.

Ten napis z tytułem i autorem tylko ją psują.
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 06-03-2012 12:39
Okładka jest pierwszym elementem, który mnie przyciąga, jeśli nie znam autora. Co jest na okładce, to kwestia gustu. Sprawdzam raczej czy jest dopracowna w szczegółach, tworzy całość, a nie zlepek różnych pomysłów. Myślę, że jest ważna, bo jednak sprawia, że sięgam po tę książkę a nie inną.
Ważniejszą sprawą jest recenzja, zawsze czytam i ma jakiś tam wpływ. Jak nie ma recenzji, czytam opis.
Najważniejsze jest jednak przekartkowanie książki. Czytam kilka krótkich fragmentów aby się przekonać, czy styl autora pasuje w moje gusta.
Jeśli coś mnie razi, najczęściej odkładam książkę.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-03-2012 12:54
A ja nie rozumiem wpływu okładki na wartość książki. Wcale nie zwracam na nią uwagi, bo decyzję o czytaniu danej książki, podejmuję zanim ją zobaczę jako przedmiot.
Do góry
Autor
RE: Jakie okładki przyciągają wzrok?
weronikulus Użytkownik
  • Postów: 177
  • Skąd:
Dodane dnia 06-03-2012 14:21
Jo mom to samo co tyn powyżej. Choby na okładce byla śtrucla w uokropnym wydaniu, wiym, że to treściowa dobroć.
"Poza Rzeczy-Wistością
nie szukaj już niczego
bo Wistość tych Rzeczy
jest nie z świata tego!"
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.