Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-07-2010 21:07
Tylko, że ja wątpię, po tym co napisano o moim opowiadaniu, czy Recenzent w ogóle czytał niektóre utwory...
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-07-2010 21:17
A to nie istotne czy czytał, istotne co powiedział. Jednej rzeczy żałuję, że piję dziś piwo do meczu. Wisła gra w LE, bo jestem zmotywowany do pisania ;)

Sztuka - napisz coś co się podoba, krytykom i znawcom, jednocześnie podoba się czytelnikom, a oprócz tego sam jesteś zadowolony z utworu. Podoba się tobie.
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 22-07-2010 21:29
Cytat:
AnonimowyGrzybiarz napisał/a:
Tylko, że ja wątpię, po tym co napisano o moim opowiadaniu, czy Recenzent w ogóle czytał niektóre utwory...


Raczej nie czytał, nawet nieuważnie przejrzał, bo nie zauważył, że nie ma żadnego klucza w kolejności, tylko jest alfabetycznie, według autorów. A o niektórych w ogóle nie wspomniał... Nie ma ich nawet pod recenzją w informacji o antologii. To nie jest znawca, to jest ignorant.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-07-2010 23:03
To o kluczu to było o doborze opowiadań akurat a nie o kolejności ;)
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 23-07-2010 10:41
Ja odczytałam jako o doborze kolejności. Co prawda też ułożyłabym to inaczej, ale może faktycznie alfabetycznie jest najlepiej. Poza tym wkurzył mnie, bo zjechał opowiadanie, które akurat mnie najbardziej przypadło do gustu.:rol:
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 23-07-2010 16:56
:)no to ja swoje trzy grosze:yes: przeczytałam całą jeden raz i dla Was wszystkich jestem pełna podziwu - ale pamiętajcie ja czujący czytek jestem i na mnie trzeba zawsze brać poprawkę - aby docenić waszą pracę muszę przeczytać jeszcze raz, wtedy opiszę Wam głębsze czucia, na razie książka jest poza moim zasięgiem, młodzież teraz ją łyka i nie omieszkam Wam przedstawić ich zdanie na temat ,,Przedświtu''
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 30-07-2010 13:03
W komentarzu pod newsem o przedświcie ukazał się przedruk recenzji z Nowej Fantastyki:

Cytat:
"WIELKA KONSTRUKCJA I WIELKA MANIPULACJA: Nikt pisarzem się nie rodzi. Proces stawania się twórcą zwykle przechodzi przez etapy intensywnego czytelnictwa, aktywnych poszukiwań konstatacji, że w ofercie wydawniczej brakuje tego, co chcielibyśmy przeczytać. Najwłaściwszym jawi się wtedy napisać to samemu. W fantastyce przechodzenie z pozycji czytelnika na pozycję pisarza jest szczególnie częste. Zapewne niemała w tym zasługa konwentowych spotkań, podczas których można autorowi poznać osobiście i przekonać się, że nie są nadludźmi, ale istotami podobnymi do nas. Stąd całkiem blisko do wniosku, że "Jeśli on jest taki, jak ja, to ja mogę pisać tak, jak on". Pisarskie ambicje fanów wspierane są przez portale literackie, na których początkujący twórcy publikuję swoje teksty, a bardziej doświadczeni dzielą się uwagami na ich temat. Pokłosiem wirtualnych warsztatów bywa druk antologii, takich jak "Kochali się, że strach", "Nawiedziny", czy wydany niedawno "Przedświt".

W tym ostatnim tomie znalazło się 21 utworów piętnaściorga autorów, z których największym dorobkiem legitymuje się Sebastian Uznański. Jego tekst wyróżnia się długością (150 stron), będąc raczej powieścią niż opowiadaniem. Większość pozostałych utworów to kilkustronicowe miniatury, które służą ilustracji mniej lub bardziej oryginalnego pomysłu.

Na ich tle szczególnie pozytywnie jakością pomysłu, starannością napisania, siłą oddziaływania - wyróżniają się trzy teksty. Marcin Kreczmer w "Karcianych opowieściach" sięga do mitologii i wudu, umiejętne prezentując emocjonalną historię miłości i nienawiści, upadku i zemsty. W sympatycznym, pełnym nostalgii "Kocie panny Aleksandry" Adam Sapierzyński czyni tytułowego zwierzaka łącznikiem pomiędzy światami. Z kolei Jarosław Sapierzyński w "Graj, muzyko" intrygująco portretuje rodzimą scenę muzyczną, dodając kolejnego, nadprzyrodzonego aktora.

W lwiej części reszty utworów daje się zauważyć brak fachowej redakcji i ....samokrytycyzmu autorów. To ostatnie zdaje się naturalną przypadłością dotykającą znacznego odsetka tych, którzy kiedykolwiek próbowali pisać. Zwykle weryfikuje ją przychodząca z czasem twórcza dojrzałość lub odzew czytelników
.Nie należy jednak oceniać "Przed świtu" zbyt surowo bez brania pod uwagę założeń tej publikacji. Jeśli bowiem zadaniem antologii miało być zaprezentowanie dorobku najmłodszego pokolenia autorów, to jak najbardziej spełniła ona swoją rolę. A jej zawartość dowodzi, że niektórzy z młodych twórców są na dobrej drodze do profesjonalizmu."


Cieszą recenzje, także te mniej przychylnie nastawione do naszego Tworu. Z tych wszystkich ocen najbardziej przemawia do mnie właśnie profesjonalne podejście do sprawy redaktora Nowej Fantastyki, który rzetelnie ocenia "Przedświt". Następnym razem będzie tylko lepiej :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 30-07-2010 17:42
Nie byle jaka recenzja. Nowa Fantastyka nas nie tyra, dobrze :)
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 30-07-2010 18:11
No, gratuluję! Zwłaszcza, że gusta NF okazały się bardzo zbliżone do moich. Poza tym, słusznie zauważają, że niektórym brak samokrytycyzmu (moim zdaniem dwie przedświtowe osoby, których nie wymienię, wyraźnie w tę mańkę przegięły), ale też przy okazji podnoszą na duchu wszystkich, którzy jednak cokolwiek tu próbują stworzyć.

Jeszcze raz serdeczne gratulacje, szczególnie dla wyróżnionych autorów.

Cytat:
AnonimowyGrzybiarz napisał/a:
http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/.../recenzja

Moje opowiadanko to "miniatura grozy"? Dobrze wiedzieć, myślałem, że to humoreska...


Cytat:
Elwira napisał/a:
Raczej nie czytał, nawet nieuważnie przejrzał, bo nie zauważył, że nie ma żadnego klucza w kolejności, tylko jest alfabetycznie, według autorów. A o niektórych w ogóle nie wspomniał... Nie ma ich nawet pod recenzją w informacji o antologii. To nie jest znawca, to jest ignorant.
(...)
Ja odczytałam jako o doborze kolejności. Co prawda też ułożyłabym to inaczej, ale może faktycznie alfabetycznie jest najlepiej. Poza tym wkurzył mnie, bo zjechał opowiadanie, które akurat mnie najbardziej przypadło do gustu.:rol:


A to dopiero przed chwilą przeczytałem i nie wiem, czy autor jest ignorantem, czy nie, ale myślę, że warto pozwolić sobie na odrobinę ignorancji wobec tego typu "recenzyj".
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]