Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-05-2010 16:11
Cytat:
baazyl napisał/a:
strzeli sobie sam w stope?


Jeśli utwór jest dobry, to nie ma co mówić o strzelaniu sobie w stopę, bez względu na ilość i natężenie krytyki. Kawałek sam się obroni.

Ze swojego opowiadania jestem w miarę zadowolony, choć teraz pewnie napisałbym to inaczej - to był mój pierwszy skończony utwór i pierwszy opublikowany (wcześniej ukazał się w "Akcencie" ), więc mam do niego sentyment, jak do pierwszego dziecka. Co do innych pozycji, dopiero w lipcu będę miał dostęp do książki, to ocenię.
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 17-05-2010 16:22
koleżanka mojej kumpeli czytała kilka i ma raczej pozytywne odczucia. Normalni ludzie widzą takie rzeczy trochę inaczej niż my. Ja byłbym ciekaw opinii zwykłych ludzi, bo moje opowiadanie było kiedyś na PP i znam opinie więszkości z was. Nic nowego mi pewnie nie powiecie. ;/
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 17-05-2010 17:08
Ja jestem zadowolony ze swojego tekstu w antologii. Powoli śledzę już pierwsze dość zróżnicowane reakcje na mój tekst i to mnie bardzo cieszy. Całość przeczytam dopiero w weekend.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 17-05-2010 18:52
Cóż, ja w swoich już bym trochę pozmieniał :p ale tam, są jakie są i zawsze mogłyby być gorsze :D
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 19-05-2010 22:52
Przenoszę temat do działu luźne rozmowy, bo niektóre rzeczy tu napisane już są strzałem w stopę...





No dobra, to po kolei.

"Wojny niepełnosprawnych" - ciężkie. Za ciężkie jak na pierwsze opowiadanie w antologii. Do połowy się nudziłam, ale czekałam na więcej z nadzieją, że się rozkręci. Później niby trochę ciekawiej, ale może to tylko ta nadzieja... Odetchnęłam z ulgą, gdy się skończyło.

Przy tym opowiadaniu z przykrością stwierdzam, że zawiodła korekta.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 20-05-2010 07:52
W takim razie ja się podpinam pod Twoją minirecenzję i zamieszczę swoją opinię na temat "Wojen niepełnosprawnych".

Podobało mi się w przeciwieństwie do Elwiry. Uważam, że jest to jedno z lepszych opowiadań w zbiorze. Nie nudziłem się podczas czytania ani trochę. Dobra narracja, czyta się bez przeszkód, no i jest humor. Zgadzam się jednak z Elwirą w tym, że opowiadanie jest ciężkie. W tym sensie, że jest okraszone wulgaryzmami, seksem i taką swoistą wulgarnością. Kolejność jest alfabetyczna wg autorów, stąd opowiadanie ląduje jako pierwsze w antologii, ale również moim zdaniem nie nadaje się na zachętę.

Niemniej jednak opowiadanie Jacka samo w sobie jest dobre i podobało mi się.

Co do korekty... no dobra, napiszę już teraz, ale uwaga dotyczy całości zbioru. Mam wrażenie, jakby korekty w ogóle nie było. Błędów jest dużo i tekst Jacka nie jest taki zły pod tym względem. Przychodzi mi do głowy teraz jedna z ostatnich dyskusji na forum, gdzie spierano się czy PP to portal pisarski, czy korektorski. Widać, że jeśli nie zadbamy sami o swój tekst, to nie ma co liczyć na kogoś innego.
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-05-2010 18:13
Ja również mam podobne zdanie jak sirmicho. Opowiadanie "Wojny niepełnosprawnych" może i jest ciężkie, ale nie bardzo wyobrażam sobie kreację jako takiego środowiska wojskowego bez użycia odpowiedniej stylizacji, która w tym tekście jest akurat bardzo dobra. Niestety tekst może właśnie niektórych "odepchnąć" od antologii. Miejmy nadzieje, że efekt będzie odwrotny :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 27-05-2010 08:43
No i jak tam? Jakieś dalsze refleksje po lekturze?
Ja już prawie kończę, właśnie przeczytałem Uznańskiego, zostało mi już tylko opowiadanie Szuriada.

Ale skoro Elwira zapoczątkowała recenzje "po kolei" to chciałem co nieco na temat opowiadania "Pora karmienia" Damiana Kowalskiego, które w zbiorze widnieje na miejscu drugim.

Będzie krótko - bardzo dobre. Jedno z lepszych opowiadań w zbiorze. Narracja ciekawa, wciągająca. Aż chce się czytać dalej i czekać co takiego się wydarzy. Moim zdaniem bardzo dobrze poprowadzony horror, choć mimo wszystko miejscami miałem wrażenie, że to horror z przymrużeniem oka. Zastanawiałem się czy to zamierzony efekt, czy pułapka, w którą wpadają często autorzy piszący horrory. Jak wiemy między strachem a śmiesznością jest cienka granica. Ale koniec końców - podobało mi się.
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-05-2010 19:10
Nie chciałam dalej zaczynać, żeby nie było, że prowokuję :)

Co do "Pory karmienia" naprawdę dobrze pomyślane i ciekawie poprowadzone. Z dreszczykiem czytałam (nie jakimś tam dużym strachem czy coś). Jak dla mnie horrorek, nie horror, ale bardzo dobry,. Narracja [oprowadzona konsekwentnie i bardzo fajny styl.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-06-2010 09:03
Ja na razie uzupełnię o Wojnach niepełnosrawnych. Opowiadanie bardzo mi się podobało i mimo poruszanej tematyki nie zgadzam się, ze jest jakoś strasznie ciężkie. To chyba kwestia upodobań, ale dla mnie rozdziobujące kruki i wrony są sto razy cięższe. Tekst uważam za bardzo udany i pomysłowy z bardzo dobrym klimatem. Zakończenie do przewidzenia, ale też dobre. Może zabrakło mi wczucia się w bohatera, ale... Na początek bardzo ok.



Co do Pory karmienia podpisuję się pod Elwirą; właściwie wszystko na plus, choć ten dreszczyk mógłby jednak być dreszczem.



Następne są "Karciane opowieści" i jest to opowiadanie bardzo udane. Początek całkiem mnie zachwycił i porwał, potem moja ejscytacja opadła, ale nadal uważam, że to zupełnie fajny kawałek czytania. Pomysł bardzo fajny, poprowadzenie akcji nie do końca za tym pomysłem nadążyło i im dalej, tym bardziej było to zauważalne, jednak warto było to przeczytać.
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 08-06-2010 10:45
"Karciane opowieści" - Marcin Kreczmer

Udane, nie zgadzam się, że bardzo udane. Z pewnością jest to tekst wyróżniający się. Początek wciąga jak rzeka, jest ciekawy i plastyczny. Jest to jedna z takich opowieści, gdzie siadasz i zapominasz o całej reszcie. Tu dla Marcina duże brawa.

Potem, jak zauważył Bury, troszkę siada. Robi się jakoś tak sztywno. Nie pamiętam już dokładnie, ale pamiętam, że ten tekst drażnił mnie narracją. Być może dlatego, że tak świetnie się zaczął i oczekiwałem równego poziomu do końca. Cóż - pomysł super, początek bardzo dobry, potem już gorzej. Ale nadal jest to jeden z lepszych tekstów w zbiorze mimo tego, że pozostawia niedosyt i w pewnym sensie rozczarowanie niedopracowaniem.

P.S. Szkoda Marcin, że usunąłeś konto na PP.
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 08-06-2010 11:00
"Karciane opowieści" to pierwsze opowiadanie w zbiorze, który chwyciło od samego początku, a zawiodło końcówką.
Cóż, jeśli sięga się po taką formę i zaczyna od aluzji do ?Mistrza i Małgorzaty", to trzeba mieć odwagę i potencjał, żeby opowiadanie skończyć w podobnym stylu. Tu jednak czegoś zabrakło, a szkoda.

Sygnał dla nas, że jeśli nawiązujemy do dzieła uznanego za wielkie, to musimy być pewni, że nasz tekst wytrzyma tę konfrontację. Ten nie wytrzymał, ale i tak z przyjemnością przeczytałam.:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-06-2010 11:09
A więcej odważnych się nie znajdzie? :(
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-06-2010 11:25
Cytat:
bury_wilk napisał/a:
A więcej odważnych się nie znajdzie? :(


Jak przeczytam, to się zgłoszę do odpowiedzi. :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-06-2010 15:11
Ja też bym coś napisał, ale bardziej interesuje mnie zdanie czytelników, którzy nie są autorami. Ja osobiście nie potrafię spojrzeć obiektywnie na opowiadania, które są zamieszczone w antologii. Przeczytałem 5. Dawkuję sobie.
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-06-2010 15:19
Graj, muzyko - Według mnie bardzo dobre wykonanie i pomysłowo napisane. Lubię takie klimaty, a nawiązanie do Upiora w operze totalnie mnie przejechało. Uwielbiam ten musical, ale już wracamy do tekstu. Dobrze wpleciony wątek szatana, takiego można by powiedzieć hipnotyzera. Końcówka dosadna. Podobało mi się. :)

Wojny niepełnosprawnych - Dobrze dobrany tytuł do treści. Opowieść wciąga i nie uważam, żeby nagromadzenie wulgaryzmów umniejszało tekstowi. Dzięki nim czuje się tą ciężkość, realia życia kogoś, kto jest kaleką. Starannie dobrane słowa oddają zarysowany klimat. Końcówka troszkę ckliwa, ale w zasadzie chyba nie dało się inaczej. Zauważyłam też parę błędów w druku.

Rąbanko - thrillerowato - komiczne opowiadanko. Zamiast płakać nad losem nieszczęsnego faceta, który został pokrojony na ćwiartki, ja się śmiałam. Znakomita gra słów.

Na razie tyle. Tez sobie dawkuje jak Tomasz. :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 15-07-2010 15:27
"Przedświt" kupiłem w ostatni piątek w Kołobrzegu, gdzie jeszcze do dziś jestem i już zdążyłem przeczytać prawie wszystko, coście tam natworzyli. Pierwsze wrażenie raczej pozytywne: co prawda niektóre teksty już czytałem na portalu, ale to wyjątki. Zresztą został mi jeszcze Uznań, a spodziewam się, że słusznie zdobył uznanie.
Wracając do Was, drodzy autorzy portalowi, nie ukrywam, że kilku z Was mnie rozczarowało, ale nie o tym mam zamiar tu pisać, bo i tak to zaledwie kilka, góra kilkanaście stron w całym zbiorze. Większość spełnia oczekiwania czytelnika, a niektórzy nawet wybijają się wysoko ponad tę granicę. Ogólnie chyba warto było wydać te trzy dyszki, bo kilka najlepszych kawałków rekompensuje niedoskonałości pozostałych.

A te najlepsze dla mnie to - uwaga, sam byłem zaskoczony!:
1. "Kat" Szuirada
2. "Karciane opowieści" nieobecnego Marcinsena
3. "Graj, muzyko" Burego
4. "Zaćmienie" Tomka
5. Któryś tekst Krzysztofa, chyba ten ostatni. Tytułu w tej chwili nie pamiętam, coś o babce "przyciągającej" wypadki co 9 dni.

Dodam może jeszcze, że różnice w pierwszej trójce są tak małe, że właściwie równie dobrze dałbym im ex equo pierwsze miejsce, ale jednak ze wskazaniem na tekst Szuirada. Bardzo polecam zwrócić na niego uwagę, nie tylko dlatego, że jest ostatni w kolejce, ale to chyba jeden z najpoważniejszych utworów w całym zbiorze, poruszający temat kary śmierci w społeczeństwie przyszłości. I między innymi dlatego mój własny werdykt mnie zaskoczył ;)

"Karciane opowieści" i "Graj, muzyko" już zostały wyżej częściowo przedstawione, generalnie zgadzam się z przedmówcami, zresztą szczegółowe recenzje napiszę później, gdy wrócę z urlopu.

P.S.
Elwira i Sagit także popisali się bardzo ładnie, ich teksty są nawet najlepiej dopracowane stylistycznie, jednak za krótkie, by rywalizować z wyżej wymienionymi. Co nie zmienia faktu, że stanowią coś w rodzaju "Preludiów", ciekawie komponując się w całość.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 21-07-2010 07:51
Pojawiła się wreszcie pierwsza recenzja:

http://www.creatio.art.pl/index.php?menu=aktualny&artid=544
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-07-2010 19:32
I kolejna:

http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/.../recenzja

Moje opowiadanko to "miniatura grozy"? Dobrze wiedzieć, myślałem, że to humoreska...
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Przedświt, Antologia Portalu Pisarsiego - od strony czytelnika
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-07-2010 20:39
Poza Damianem, zostaliśmy zmasakrowani :D Nie sądzicie?

Ale co tam, zdanie czytelników waższniejsze od zdania znawców. Czytleników jest więcej i to im ma się podobać. No niestety, często się liczą ze zdaniem znwaców.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]