dlaczego obrażamy innych słowem
Autor
dlaczego obrażamy innych słowem
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 11-07-2010 17:53
KOGOŚ OBRAZIĆ...

,,Jeśli ktoś ma takie skłonności tym samym wykazuje ułomności własnej osobowości. Osoba obrażająca zachowuje się mało dojrzale, w ten sposób próbuje sobie podporządkować środowisko, narzucić swoje poglądy. Najlepiej osobę, która przemawia do nas innym językiem ukarać, wyśmiać, obrazić… jednym słowem szybko zniszczyć a przy tym w ironiczny sposób pozostać nieczułym na ostrzegające sygnały. Nie wyczuwać granic swojej niskiej moralności.
Obrazić kogoś jest najłatwiej; w ten sposób najszybciej można zademonstrować swoją władzę, podporządkować innym własną ideologię … jeszcze gorzej to wygląda jeśli jest to obraza publiczna, w dodatku w której chodzi o to aby nakręcić innych “pod publiczkę” w stosunku do ośmieszanej osoby. To już jest paskudna manipulacja, sprawca nakręca słabszych, później cicho siedzi, i za plecami innych kontroluje swój osobisty scenariusz. A przy tym pokazuje jaki to jest mocno zatroskany dla dobra sprawy. Na tej zasadzie rozpętała się nie jedna wojna, w której polegli niewinni.''

,,Często ludzie stojący na czele własnych ideałów obrażają uczucia innych, uważają ich za gorszy element bo nie myślą w ten sam sposób.''

Jeśli chcemy aby świat był mniej podzielony wszyscy musimy wypracować swoje tolerancyjne postawy; dbać o prawa jakie zostały wprowadzone w życie dla wszystkich ludzi a nie rozpychać się łokciami – w stylu jestem dzisiaj silniejszy i nie ważne czy na swoich ustach niosę prawdę czy kłamstwo, obłudę, czy mnie w ogóle ktoś rozumie lecz musi uznać mój światopogląd.''
Zapraszam do dyskusji:)pewne wydarzenia nakłoniły:) mnie do otwarcia takiego tematu:yes:Chcę zrozumieć dlaczego ludzie obrażają kogoś:yes: czy może człowiek posiada naturalnie taką potrzebę, ja nie wiem, może Wy potraficie mi ten temat rozwinąć , rozwiać moje wątpliwości.Byłabym bardzo wdzięczna:)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 11-07-2010 18:22
Poke, otworzyłaś nowy temat i wiesz, że ciekawy. Może się tu odezwą piszący-psycholodzy?:D A ja się właśnie zastanawiam, czy ostatnio mnie ktoś obraził, czy w ogóle kiedykolwiek? Pamięć mam jak wiewiórka, chowam orzeszek i nie pamiętam, że był! Chociaż obiecuję nie zapomnieć...
Pierwszą tezę do tematu postawię: może obrażamy innych ze strachu, bojąc się stracenia swoich pozycji? Tak, taka będzie moja teza do dyskusji. ;)
Ojej, zaczynam sobie przypominać, a efekt? Zobaczyłam, że zaczynają mi wysuwać się pazurki...:O
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 11-07-2010 18:30
:)dziękuję Ci Juliando, to dla mnie wany temat i każda wypowiedź będzie na wagę złota - chcę to zrozumieć, o ile się da to zrozumieć:yes:
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 11-07-2010 18:46
Nie wiem, dlaczego.

Żeby wyrazić swoją niechęć, pogardę, nienawiść? Wyładować agresję?

W każdym razie na pewno po to, żeby zranić.


A także dlatego, że mamy za mało samokontroli i nie szanujemy innych ludzi.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 11-07-2010 18:57
:) I to smutne Miladorko co piszesz:(bo przecież każdy z nas chce być szanowany:)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Azazella Użytkownik
  • Postów: 458
  • Skąd: Gdziegownia
Dodane dnia 11-07-2010 19:50
Słabi lubią obrażać. Wtedy czują, że mają władzę. Obrażający na chwilę niszczy swoje kompleksy, ma złudne poczucie wyższości i nie da się takiemu przetłumaczyć, jak bardzo jest dziecinny. Przedstawiając innych w złym świetle, wybielają(przede wszystkim)siebie we własnych oczach - obrażający nigdy nie ma czystego sumienia. Najgorsi są chyba ci, którzy obrażają nas za naszymi plecami.
To bezsensowne, antywychowawcze i niepedagogiczne.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 11-07-2010 20:07
Obraża się innych z poczucia zagrożenia, ze strachu przed własnymi problemami. Obraża się bo ktoś nacisnął na drażliwą nutę w nas samych. Na dobrą sprawę moim zdaniem często to nie ma nic wspólnego z drugą osobą, którą się obraża, a z naszą reakcją na temat wyobrażeń na jej temat.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
zawsze Użytkownik
  • Postów: 3112
  • Skąd: Ciechanów
Dodane dnia 11-07-2010 20:16
Obrażanie kogoś jest najczęściej reakcją obronną. Nie potrafimy sobie poradzić inaczej, dlatego atakujemy - atakujemy w sposób, który wydaje nam się na chwilę krzywdzącego nas (często nieświadomie) rozmówcę odsunąć, może delikatnie porazić, ale nie ranić jakoś wyjątkowo skutecznie... Przecież rzadko obrażamy ludzi, którzy zupełnie nic dla nas nie znaczą.
Jestem wciąż niejasna, niesyta. - A. Osiecka
Do góry
Numer GG
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 11-07-2010 20:18
Czyli w świetle tego, co napisali Azazella i Asti, jakby potwierdza się teza, że obrażamy ze strachu, we własnej obronie, bo, ciąg dalszy wg. Azazella: jesteśmy słabi. :(
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 11-07-2010 20:41
Wydaje mi się, że jeśli obrażamy kogoś świadomie to głównie dlatego, że chcemy, żeby się poczuł mało komfortowo, chcemy mu zrobić przykrość, może nawet odsunąć albo... sprowokować. Po co? Może mamy jakiś żal do tej osoby, coś w sobie tłumimy i w końcu wybuchamy, a może chodzi o ośmieszenie, bo kogoś nie lubimy, albo ten ktoś kiedyś zrobił nam jakąś przykrość. Może być ze strachu, ale nie zawsze (moim zdaniem).

Często jet też tak, że obrażamy kogoś przypadkiem, niechcący. Ot, coś klapniemy, a później się orientujemy, że to jakoś tam dotyczy tej osoby, a nawet nie zwracaliśmy na to uwagi. Ot, na przykład moja koleżanka utyka, bo ma wadę biodra. Wszyscy wiedzą, że krzywo chodzi, ale się pilnuje i jakoś tam to ukrywa. Kiedy jest zmęczona, wada się uwidacznia. I kiedyś nasz kolega powiedział: "Ulka, no co ty tak idziesz, jakbyś się uchlała?" Zwyczajna gafa i jak się w niej połapał, to chyba jemu było bardziej przykro niż jej...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 11-07-2010 20:46
:)ślicznie Wam dziękuje wasze wypowiedzi coraz bardziej rozjaśniają mi problem i chyba Asti to co powiedziałeś wydaje mi się takie najwłaściwsze i bliskie prawdy:

,,Na dobrą sprawę moim zdaniem często to nie ma nic wspólnego z drugą osobą, którą się obraża, a z naszą reakcją na temat wyobrażeń na jej temat.:yes:''
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-07-2010 21:09
smagam chamów i kretynów słowem gdy nie mogę przeciągnąć nahajką przez grzbiet :shy:
Do góry
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 11-07-2010 21:11
:)rozumiem, ale czy to właściwa broń? nie mniej zdanie wypowiedziane szanuję:yes:
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-07-2010 21:14
właściwą bronią byłaby broń palna...

Poza tym ludzie są strasznie obrażalscy.

ot np. nazywam socjalistów złodziejami, ludobójcami etc. nie mówię tego aby ich obrażać - stwierdzam tylko fakty - a ci się obrażają...

Czemu to tak?
Do góry
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 11-07-2010 21:18
:)a to już chyba będzie inny watek : dlaczego się obrażamy?Ale czy nie można tego powiedzieć, stwierdzić faktów za pomocą jakiś innych słów, przecież nasz język jest tak barwny i tyle posiada określeń, żeby nazwać rzeczy po imieniu, ale zachować kulturę i nie zranić;):)no chyba, że celem jest zranienie
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 11-07-2010 21:39
Hm... ale czasem trzeba powiedzieć coś dosadnie, właśnie, żeby ktoś się opanował i przetarł oczy. No, co bardziej dotrze:
1. Jesteś alkoholikiem, weź się w garść, bo mam już tego dość.
2. Nadużywasz alkoholu, kochanie. Może byś tak łaskawie zastanowił się nad sobą?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 11-07-2010 21:44
:)no nie to pierwsze jest właściwe, ale to nie jest obrażanie kogoś to jest stwierdzenie faktu, obraziłabyś jakbyś powiedziała:
Ty pijacka a mordo, uchlewasz się jak świnia itp.
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 11-07-2010 21:53
No właśnie, wszystko można powiedzieć na kilka sposobów i tylko od nas zależy, który wybierzemy. I może jeszcze od celu, który nam przyświeca...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 11-07-2010 21:58
:)Mądrze to określiłaś Elwirko - dokładnie tak:yes:
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: dlaczego obrażamy innych słowem
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 11-07-2010 23:56
Jeżeli celem jest zranienie kogoś i sprowadzenie do psychicznego parteru, bo sprawia nam to przyjemność, to wybieramy sposób najgorszy i najbardziej upokarzające słowa, czyli inwektywy.

Czasem słowami naprawdę można zabić. Jeżeli nawet nie samego człowieka (choć i takie rzeczy się zdarzają), to coś w nim. Niekiedy bezpowrotnie...

Obrażamy powodowani także złością, nietolerancją, niezrozumieniem, bo o pogardzie, niechęci czy nienawiści już mówiłam.
Powodem może być także zazdrość.

W sumie - obrażając, kierujemy się zawsze jakimiś skrajnymi, negatywnymi uczuciami.
Czy naprawdę w ten sposób jesteśmy w stanie cokolwiek sobie zrekompensować? Udowodnić, że jesteśmy lepsi?
Czy nie wychodzi wtedy z nas najgorsza część natury?
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.