Haruki Murakami
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
Haruki Murakami
puella_aeterna Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Zgierz
Dodane dnia 22-07-2010 02:53
Po prostu japoński pisarz, twórca literatury rozrywkowej? Geniusz, który umiejętnie żonglując realizmem, absurdem i oniryzmem odkrywa prawdy o ludzkiej duszy? A może oszołom, próbujący być oryginalny na siłę i w efekcie płodzący bezsensowny bełkot?

Spotkałam się z wieloma, często sprzecznymi poglądami na temat jego twórczości, Osobiście skłaniam się ku myśli, że prawda leży po środku. (Zresztą jak zwykle. Rzadko zdarza mi się wygłaszać radykalne opinie). Nie analizuję jego utworów strona po stronie w celu odkrycia głębokiego sensu i doznania iluminacji, jednocześnie sądzę, że wszystkie, nawet najdziwniejsze, czy najbardziej niedorzeczne elementy w jego powieściach są w jakiś sposób potrzebne i wnoszą coś więcej, a same teksty stanowią ciekawą propozycję dla ludzi szukających w literaturze czegoś przekraczającego ramy gatunkowe. Nawet, jeśli nie wszystko jest dla mnie jasne, to nie przeszkadza mi to w zupełności. Bo po twórczość Murakamiego sięgam głównie dla rozrywki i jeszcze się nie zawiodłam. Zresztą niewiele okazji do zawodu mi pozostało, bo przede mną jeszcze tylko oba tomy opowiadań, wszystkie do tej pory wydane w Polsce powieści już przeczytane.
Myślę, że Murakami, pomimo jego licznych ukłonów w stronę Zachodu, ma jednak styl charakterystyczny dla japońskiej estetyki. Oszczędny, chłodny, jednocześnie realistyczny i surrealistyczny. Serwuje więcej pytań, niż odpowiedzi, unika jednoznaczności i jestem zdania, że w dużej mierze to sposób myślenia i odczuwania, tak odmienny od modelu zachodniego powoduje, że jego książki zdają się tak pokrętne, nie zaś chęć wyróżnienia się na siłę, jak mi ktoś kiedyś zasugerował. Myślę, że w Japonii jego charakterystyczne, zamknięto-otwarte zakończenia mniej dziwią. U nich to normalne.

Mnie ten styl odpowiada, ale ciekawi mnie, co Wy sądzicie o jego twórczości. Jakie są Wasze ulubione jego książki, a których nie trawicie i dlaczego? Czy macie ulubionych bohaterów, fragmenty, cytaty?
"Hej, twój bóg, dziwny twór o twarzach stu, monstrum z cybernetycznego nieba..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Haruki Murakami
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 22-07-2010 08:03
Zachęcona przez znajomych sięgnęłam po "Przygodę z owcą" i niestety nie przebrnęłam. Znudzenie wygrało, co zdarza mi się nieczęsto.
Będę wdzięczna za wskazanie powieści tego autora, która Waszym zdaniem jest ciekawsza - dam Murakamiemu drugą szansę ;)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Haruki Murakami
puella_aeterna Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Zgierz
Dodane dnia 22-07-2010 11:31
Jeśli nudzi, to lepiej może odpuścić, bo u Murakamiego wszystko jest utrzymane w podobnym klimacie. Akcja toczy się niespiesznie, spowalnia ją mnóstwo szczegółowych opisów codziennych czynności, w których- można odnieść takie wrażenie- ginie właściwy wątek.
Chociaż "Przygoda z owcą" jest uważana za jedną z jego gorszych książek, więc może warto jeszcze spróbować...
Dobrą pozycją na początek jest "Norwegian wood", chyba jedyna w dorobku Murakamiego powieść stricte obyczajowa, bez surrealizmu i niewyjaśnionych zjawisk. Stosunkowo mało w niej też abstrakcyjnych dywagacji. Nie skrzy się fajerwerkami akcji, narracja prowadzona jest niespiesznie, całość jest jednak konsekwentnie poprowadzona i ma dobrze zbudowany, nostalgiczny klimat.
Mnie osobiście najbardziej podobała się powieść "Kafka nad morzem", ta jednak jest już znacznie bardziej specyficzna i kogoś nielubiącego takich klimatów może irytować. Książka stanowi jedno wielkie niedopowiedzenie, jednak jeśli czytelnik potrafi wczuć się w klimat i dać się ponieść wydarzeniom- nie nudzi.
Bardzo lubię również powieść "Po zmierzchu". Jest krótka, czyta się szybko, opis na okładce jest jednak mylący, nie należy bowiem spodziewać się sensacyjnych wydarzeń i zwrotów akcji. Książka tak naprawdę opowiada, jak większość książek Murakamiego, o ludzkiej samotności, wzajemnym niezrozumieniu, ciągłym mijaniu się i powierzchowności relacji. W tle mamy natomiast tajemnicę, którą autor obrazuje czerpiąc po części z tradycji japońskiego horroru.
Nie polecam natomiast na początek "Kroniki Ptaka Nakręcacza". Jest za bardzo złożona i może oszołomić.
"Hej, twój bóg, dziwny twór o twarzach stu, monstrum z cybernetycznego nieba..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Haruki Murakami
Volver Użytkownik
  • Postów: 79
  • Skąd:
Dodane dnia 22-07-2010 14:31
o ja Cię, ja Cię. mój ulubiony pisarz, powoli, acz konsekwntnie realizuję zdobycie całej jego twórczości wydanej w języku polskim.

mnie jego pisanie bardzo odpowiada, ba!, jest moim literackim idolem i chciałbym kiedyś pisać choć w małej części tak dobrze jak on. cała ta jego niespieszność, czasami nawet lenistwo w prowadzeniu akcji, wszystkie opisy i pytania bez odpowiedzi pochłonęły mnie i co tu dużo mówić- wkręciłem się w jego pisanie.

jak na razie nie przebrnąłem tylko przez "Kafkę nad morzem", ale to wina tego, że pożyczyłem książke z biblioteki, a potem jakoś nie miałem czasu jej dokończyć. poza tym około połowy jego książek zjadłem na śniadanie i czasami czytam ponownie.

Murę cenię i szanuję, chociaż jedna z moich byłych kobiet twierdzi, że jest on tylko wylansowanym przez popkulturę Japońcem nie potrafiącym pisać.
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 04-12-2010 16:13
Usłyszałem o nim dość niedawno, w większości opinie bardzo pochlebne, zwłaszcza o "Kafce nad morzem" i "1Q84". Żeby sprawdzić, z kim mam do czynienia, na próbę kupiłem sobie mniej znany zbiór opowiadań "Ślepa wierzba i śpiąca kobieta". Jakoś nie ciągnęło mnie od razu do tamtych bardziej znanych - pomyślałem, że jak mi się spodobają krótsze formy, to i po tamte powieści sięgnę. I na razie (choć nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca), po przełknięciu tytułowego opowiadania wiele wskazuje, że tak właśnie będzie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Haruki Murakami
Nemine Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: Toruń/Płock
Dodane dnia 17-12-2010 13:33
Hm, jestem od trzech dni dopiero w połowie ,,Kafki nad morzem", ale tylko z powodu braku czasu. Czytam tę książkę wszędzie, gdzie tylko mogę i nie zastanawiałam się nad ,,problemem" popularności Murakamiego, jego wylansowania, niedopowiedzeń, niejasności... Po prostu czytam, a raczej chłonę słowa, które napisał. Czuję w nich jakąś trudną do określenia lekkość. Z ulgą przyjmuję też właśnie opisy codzienności, tak bardzo mi potrzebne. Wypożyczyłam ,,Kafkę nad morzem" z ciekawości, robiąc sobie urlop od Stachury, który znowu mnie przygnębia.
Zobaczymy, co będzie za kolejne 300 stron (;
Nie ma nic przyjemniejszego w życiu niż latanie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Haruki Murakami
pisag Użytkownik
  • Postów: 39
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2010 14:29
Ja H.M czytać uwielbiam.

Interpretować i analizować go ciężko, można by się nieźle zaplątać.
Myślę, że mogę zgodzić się w 100% z tym co napisałaś.

Mi najbardziej, z przeczytanych, podobała się "Kronika ptaka nakręcacza."
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
Nemine Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: Toruń/Płock
Dodane dnia 24-12-2010 15:25
Kończę ,,Norwegian Wood" i zaczyna mi brakować tych absurdalnych, niewyjaśnionych zjawisk. I muszę przyznać, że ,,Kafka.." zmusiła mnie do przypomnienia sobie Platona, nie tylko ,,Uczty", więc moja przygoda z Harukim na razie zaczyna się na plus ;) Chętnie przeczytałabym jakieś interpretacje prozy Murakamiego, oj nawet bardzo.
Nie ma nic przyjemniejszego w życiu niż latanie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Haruki Murakami
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 19-06-2011 12:58
Ciekawy i nietuzinkowy pisarz. O ile Norwegian Wood czasami mogło wydawać się zbyt pesymistyczne (co warunkuje po części Japońska kultura - bardzo duża ilość samobójstw), o tyle Koniec Świata i Hard Boiled Wonderland to już arcyciekawa powieść ubrana w nietypową i oryginalną formę.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
Mort00s Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 12-08-2012 23:46
Czytałem jedynie fragmenty After Dark i Tony'ego Takitaniego. Niewielka próbka, ale w miarę wystarczy, żeby coś już o tym sądzić.
A myślę, że dla Polaka może to być ciężkie w odbiorze ze względu na tłumaczenie. Styl wydaje mi się bardzo dziwny i nie jestem pewien, ale to pewnie za sprawą przekładu, japoński jest w końcu dość nietypowym językiem. Ciężkie w odbiorze, ale jednak ciekawe.
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
Olaf Tumski Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 13-08-2012 11:21
Czytałem trylogię "1Q84" i to wystarczyło żebym stał się jego fanem. On jest "nie z tego świata" i takich lubię.
http://olaftumski.blogspot.com/
Pisanie jest najlepszą odtrutką na wszystkie śmieci tego świata
https://www.facebook.com/tumskiolaf/
https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/olaf-tumski.html
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 02-11-2012 18:08
Moja ładniejsza połowa bardzo lubi HM, zachęcony przez nią sięgnąłem po "Kronikę ptaka nakręcacza" - podobało mi się, choć bez jakiegoś większego szału. Potem spróbowalem "Kafkę nad morzem", ale już mnie znudziło. Preferuję jednak realizm w literaturze.
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
vilanne Użytkownik
  • Postów: 39
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 02-11-2012 23:03
Przygoda z Murakamim zaczęła się dość przypadkowo. Siostra wygrała "Norwegian Wood" w konkursie, z ciekawości sięgnęłam i potem już poszło... :)
Przeczytałam wszystkie wydane po polsku poza "Ślepą wierzbą i płaczącą kobietą", bo jeszcze nie miałam okazji. Niektóre do mnie nie przemówiły. Właściwie na ogół te krótsze jak "Po zmierzchu" czy "Na południe od granicy, na zachód od słońca", a już najgorsze były zapiski dotyczące biegania "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu". Ogólnie jednak jestem pod wrażeniem, reszta raczej na plus. Czuć w tych książkach emocje, czyta się lekko, choć słowa owemu pisarzowi przychodzą podobno nie tak lekko jakby się to mogło wydawać ;) Nie podzielam opinii, że "Przygoda z Owcą" jest jakaś najgorsza. Mi się bardzo podobało, podobnie jak "Tańcz, tańcz, tańcz". Ale najbardziej chyba "Koniec świata...".
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
SunDropLady Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 28-10-2013 18:56
Sięgnęłam po "Wszystkie boże dzieci tańczą" tego autora, nieświadoma jeszcze, że jest to zbiór opowiadań. Historie naprawdę mi się spodobały. :D Kilka dni temu zakupiłam sześć książek Murakamiego w wydaniach kieszonkowych i mam zamiar zapoznać się z nimi w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że wywrą na mnie odpowiednie wrażenie (ostatnio rzadko czytam cokolwiek, więc tymbardziej chętnie zabiorę się za książki Murakamiego).
Opowiadania piszę od dawna, podczas gdy moja przygoda z wierszem właśnie się rozpoczęła. Mam nadzieję, że będę mogła rozwijać swoje umiejętności.
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
Olaf Tumski Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 29-10-2013 21:08
Dla mnie Murakami jest zaprzeczeniem tezy, że w literaturze już wszystko było. Jego pisarstwo było dla mnie jak odkrycie nieznanego lądu i bardzo mi ten ląd odpowiada. Może przez tą odmienność i trudność w jednoznacznym zaszufladkowaniu budzi często skrajne emocje. Lubię jego styl narracji i sposób budowania świata literackiego. Dla mnie kosmita, a w dodatku maratończyk, co jest dodatkowym powodem dla szacunku.
A dla wszystkich fanów Murakamiego mam dobrą wiadomość. 5 listopada będzie można kupić jego najnowszą książkę "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że książkę można nabyć na poznańskim dworcu PKP w automacie. Poważnie tutaj link http://kultura.poznan.pl/mim/.../kup-sobie-murakamiego-na-dworcu,65294.html
http://olaftumski.blogspot.com/
Pisanie jest najlepszą odtrutką na wszystkie śmieci tego świata
https://www.facebook.com/tumskiolaf/
https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/olaf-tumski.html
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
marukja Użytkownik
  • Postów: 177
  • Skąd:
Dodane dnia 30-10-2013 15:11
Bardzo fajna akcja z tym automatem!

Murakami to jeden z moich ulubionych autorów, ma niepowtarzalny styl, a świat jaki kreauje, otulony jest onirycznym pięknem. Swoją przygodę z HM zaczęłam od Kroniki ptaka nakręcacza, do której często wracam. Polecam też tajemniczą Kafkę nad morzem i przepiękną muzyczną opowieść w Norwegian Wood. Rozczarowanie wzbudziła natomiast książka Po zmierzchu, która wydała mi się bardzo infantylna, i czar w pewnym momencie prysł. Ale wrócił i wciąż powraca. ;)

SunDropLady napisała:
Kilka dni temu zakupiłam sześć książek Murakamiego w wydaniach kieszonkowych i mam zamiar zapoznać się z nimi w najbliższym czasie.

Super! A gdzie dostałaś takie wydania? Nie spotkałam się jeszcze, a chętnie bym nabyła. :)
...może zamiast szukać zaginionych kotów, powinieneś się poważnie zająć szukaniem drugiej połowy swojego cienia. - H. Murakami
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 31-10-2013 10:49
W księgarni Merlin można zamówić wysyłkowo, ceny kształtują się od 10 do 13 PLN.

Dla mnie "Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland" i "1Q84" to majstersztyki pod wieloma względami, a szczególnie jeśli chodzi o niesamowitą atmosferę.
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
SunDropLady Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 01-11-2013 07:46
marukja, kupiłam te pozycje w empiku. Czekały sobie na półce z wydaniami kieszonkowymi. Są dostępne od niedawna, świeżynki, bo wydanie 2013. :)
Opowiadania piszę od dawna, podczas gdy moja przygoda z wierszem właśnie się rozpoczęła. Mam nadzieję, że będę mogła rozwijać swoje umiejętności.
Do góry
Autor
RE: Haruki Murakami
marukja Użytkownik
  • Postów: 177
  • Skąd:
Dodane dnia 01-11-2013 12:41
Dziękuję, na pewno poszukam :)
...może zamiast szukać zaginionych kotów, powinieneś się poważnie zająć szukaniem drugiej połowy swojego cienia. - H. Murakami
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.