Fascynujące ekranizacje...
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 21-01-2010 11:56
"Mistrz i Małgorzata" (serial), reż. Vladimir Bortko. Nie wiem czy fascynująca ekranizacja, ale na pewno bardzo udana.
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-01-2012 12:21
"Ojciec chrzestny" - i jedynka i dwójka, co tu dużo gadać - klasyk.

"Łowca androidów" - film luźno oparty na opowiadaniu Dick'a i moim zdaniem przerósł literacką inspirację.
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Olaf Tumski Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 29-01-2012 20:18
"Dzień Szakala" - trudne do ekranizacji, a jednak udało się.
http://olaftumski.blogspot.com/
Pisanie jest najlepszą odtrutką na wszystkie śmieci tego świata
https://www.facebook.com/tumskiolaf/
https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/olaf-tumski.html
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-01-2012 21:28
"Hakuchi" Akira Kurosawa (1951)

Zaskoczeniem było dla mnie (bo nie siedzę w filmach) odkrycie ekranizacji "Idioty" Fiodora Dostojewskiego. Nakręcił ją Akira Kurosawa w roku 1951. Jest to wierne odtworzenie książki, zarówno jeśli chodzi o fabułę, jak i "dostojewskość", przez którą rozumiem przerysowanie postaci i emocji.
Kurosawa na samym początku powiedział o co chodzi w "Idiocie", wyłożył kawę na ławę. Ponadto włożył w głównego bohatera autentyczne przeżycie Dostojewskiego (amnestia ogłoszona tuż przed wykonaniem na nim kary śmierci), a co miało się przyczynić do zidiocenia, tłumaczyło ów stan. Przez to film stał się jasny od samego początku i tym lepiej mógł oddziaływać moralizatorsko. Wyobrażam sobie widza, który bez takiego wstępu, widziałby w głównym bohaterze zaledwie poczciwego głupka. Kurosawa nie dał szansy na płytki odbiór. I dobrze.
Ostatnia scena, podczas popadnięcia w obłęd Rogożyna (w filmie oczywiście japońskie imię), to 100% dostojewskości. Doznałem deja vu, pomimo, że facjaty skośne. No i scena z nożem u Rogożyna świetna. Tym bardziej, że reżyser jej nie tłumaczy.
Ciekawostką był dla mnie japoński wybór aktorki grającej Agłaję Iwanowną Jepanczyn. Oryginalnie miała to być istota o iście niebiańskiej urodzie, a tu niespodzianka. Różnice kulturowe w kanonie piękna zastanawiają. Polecam.
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 30-01-2012 22:31
Cytat:
"Ojciec chrzestny" - i jedynka i dwójka, co tu dużo gadać - klasyk.
Myślę, że lepsze od książki, chociaż żal pewnych rzeczy, które zostały pominięte.

Cytat:
"Łowca androidów" - film luźno oparty na opowiadaniu Dick'a i moim zdaniem przerósł literacką inspirację.
I tu bym się nie zgodził :) Film całkiem niedawno przypomniałem sobie, po tym jak przeczytałem książkę. To zupełnie dwie różne rzeczy. Film Ridleya to jest bardzo luźna adaptacja, ale film genialny. Jest nadal świeży i robi wrażenie. Z tym, że książka jest dużo głębsza i dużo bardziej skomplikowana. Kurczę, wystarczy zerknąć na tytuł książki, a tytuł filmu, to mówi wszystko. Film Ridleya Scotta nie mógł by zwać się Do Androids Dream of Electric Sheep? musi pozostać Blade Runnerem ;)
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Darksio Użytkownik
  • Postów: 765
  • Skąd: Bad Vilbel
Dodane dnia 30-01-2012 23:11
Jeśli chodzi o fascynujące ekranizacje, to polecam "Bathory". Rzecz jest o Elce Batorowej, siostrzenicy naszego króla Stefka Batora, postaci na wskroś autentycznej, która porównywana jest do Vlada, prekursora Nosferatu. Dzięki intrygom możnowładców, którzy zapragnęli wyrwać przeogromny majątek, należący do owej księżnej, ta "bidulka" trafiła do księgi guinessa, jako osoba, która uśmieciła najwięcej duszyczek, własnoręcznie dodajmy. Film klimatyczny, z dobrymi scenografiami, plenerami, aktorami, po prostu miód.
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-02-2012 21:26
"Bracia Karamazow" (1969 ZSRR) - wierna ekranizacja myśli, z lekką roszadą w mniej istotnej fabule (inna kolejność i pominięcie jednego wątku). Scenariusz oparty na oryginalnych słowach książki. Film równie głęboki jak dzieło Dostojewskiego i równie (relatywnie) długi. Polecam tym, którym nie chce się kolejny raz czytać lektury, mało stracicie.

"Bracia Karamazow" (1958 USA) - gówno, szkoda gadać.
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2012 17:52
"Ostatnie kuszenie Chrystusa" - właściwie nie powinienem się wypowiadać, bo oglądałem tylko film (nie wiem na ile ekranizacja jest wierna literackiemu pierwowzorowi), książka czeka cierpliwie w czytniku na swoją kolej. Ale, film z pewnością warto obejrzeć - do dziś się zastanawiam co właściwie tak zezłościło hierarchów KK, czy początek filmu i lekka sugestia, ze Chrystus mógł być schizofrenikiem, czy to że Judasz mógł działać na prośbę Jezusa, czy może to, że Syna Bożego pociągały prostytutki (przynajmniej twórcy odparli zarzut co niektórych środowisk, ze Jezus był gejem). Bardziej perwersyjne i niezgodne z doktryną Kościoła rzeczy czytałem w Biblii. No, ale ostatnio przeczytałem gdzieś, że film przestał być kontrowersyjny i wszedł do klasyki filmowej.
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 04-02-2012 18:07
No ja też się nad tym zastanawiam, nad tą kontrowersją. Wg mnie film raczej jest prochrześcijański. Jasne, że fundamentaliści, mogą być oburzeni, ale oni mogą być oburzeni także, postacią Jezusa w Mistrzu i Małgorzacie, bo nie jest relacją NT. Najlepszy Judasz jakiego widziałem, porażająco świetny, a film powala. To na podstawie książki? Nawet nie wiedziałem, a może wiedziałem, ale ta wiedza gdzieś zatarła się w mojej pamięci. Niemniej warto ten film zobaczyć.
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
lynch Użytkownik
  • Postów: 39
  • Skąd: łódź
Dodane dnia 04-02-2012 18:12
Cytat:
WiktorWiktorowicz napisał/a:
"Ojciec chrzestny" - i jedynka i dwójka, co tu dużo gadać - klasyk.

"Łowca androidów" - film luźno oparty na opowiadaniu Dick'a i moim zdaniem przerósł literacką inspirację.


Też moim zdaniem w obu tych przypadkach film przerósł literacki pierwowzór. Dodałbym jeszcze do tej listy "Chłopców z ferajny" i oczywiście o Shawshank trzeba wspomnieć;)
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2012 18:45
Ba, Autor napisał też "Greka Zorbę" - też świetna ekranizacja, przede wszystkim trafny dobór aktorów. To znam ze stronic i ekranu, jedna i druga wersja ma swoje plusy.

W "Ojcu chrzestnym" największe wrażenie, wywarła na mnie scena, w której Michael zostawał Ojcem Chrzestnym - chrzest w kościele, przerywany wstawkami z egzekucji. I piękne to i straszne, trudno lepiej pokazać zakłamanie ludzkie, jest w tym patos, ale tutaj nie jest to bynajmniej zarzutem. W książce tego nie było, ale może Puzo maczał w tym palce, brał wszak udział w pisaniu scenariusza.
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 12-06-2012 17:30
Polecam "Mroczną połowę" S. Kinga, nastrojowy, ale i dynamicznie zrealizowany thriller.
Rozdwojenie jaźni po raz kolejny :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Abi-syn Użytkownik
  • Postów: 1458
  • Skąd: Mazowsze
Dodane dnia 12-06-2012 19:48
zbiega się wszystko w:
rok
miesiąc
dzień

Czytelniku, Komentatorze spójrz, bierzesz szybko, zerkasz, czujesz po tym, albo nie:

Zdarza się, że wracasz do wcześniej napisanych prawd, często, że nie, kanon dla każdego inny, a tym co ważne pozostaje najważniejsze:

właśnie się pisze...
Wadą ideału jest to, że jest ideałem, cóż, ja nim nie jestem, więc ..., jestem bez wad
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
MamaMuchomorka Użytkownik
  • Postów: 187
  • Skąd: Nibylandia
Dodane dnia 12-06-2012 20:49
Oj tam ja stawiam na Zmierzch ma tak niewiele wspólnego z książką, że aż miło popatrzeć :p
Bardziej od wariatów, żal mi jedynie idiotów
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Kushi Użytkownik
  • Postów: 932
  • Skąd: Kraina marzeń
Dodane dnia 12-06-2012 21:12
Igrzyska śmierci - dla mnie rewelacja:):yes:

no i może jeszcze japońskie horrory:):D

I jeszcze ... z polskiej ekranizacji:)

Skazany na bluesa...polecam:)
Muzyka dodaje skrzydeł, zwłaszcza wierszom
http://www.youtube.com/watch?v=wOvN0Ek3Qrk
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-06-2012 16:54
Klasyk i film kultowy - MILCZENIE OWIEC.
Myślę nie potrzebuje rekomendacji.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
Jaga Użytkownik
  • Postów: 70
  • Skąd:
Dodane dnia 23-06-2012 22:49
„Dom dusz” na podstawie powieści Isabele Allande „Dom duchów”. Uwielbiam ten film. Książka jest dobra, ale film jest lepszy, co zdarza się bardzo rzadko...
"Być wolnym, to móc nie kłamać" [A.Camus]


Jaga N.
Do góry
Autor
RE: Fascynujące ekranizacje...
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 24-06-2012 00:55
Ja dziś po "Bazie ludzi umarłych" wg Hłaski. Obraz mocny, choć pierwotna wersja dała więcej pola wyobraźni.
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]