Vladimir Nabokov
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
Vladimir Nabokov
Forsycja Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 01-09-2010 08:11
Jestem miłośniczką książek Nabokova. Czy zetknęliście się z jego twórczością? Jeśli tak, która z pozycji najbardziej przypadła Wam do gustu, a która najmniej?
Forsycja
Do góry
Autor
RE: Vladimir Nabokov
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 01-09-2010 21:31
Wreszcie ktoś to założył :) Jak na razie tylko "Lolita". Ale muszę powiedzieć, że bardzo zachęciłem się do Nabokova (ogólnie lubię literaturę rosyjską, więc nie mogłem go pominąć). Liczne nawiązania (miło je wychwycić, szczególnie te nawiązania do Joyce'a :)). Jestem jak najbardziej za. I oczywiście podjął oryginalny i nieznany mi w literaturze temat.
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Vladimir Nabokov
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 01-09-2010 21:38
Bardziej niż "Lolita" zapadł mi w pamięć "Czarodziej", który właściwie jest szkicem do tej pierwszej, niemniej wydaje mi się, że obrazuje sytuację nieco ciekawiej.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Vladimir Nabokov
Forsycja Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 01-09-2010 22:07
Gorąco polecam "Tamte Brzegi" lub "Pamięci przemów" - swego rodzaju autobiografia pisarza. Dwa przekłady,jeden z angielskiego (z pierwotnej wersji wydanej w Ameryce), drugi z rosyjskiego (udana próba przekładu biografii dla rosyjskojęzycznego czytelnika).Mam nadzieję,że nie zamotałam.W każdym bądź razie jeden temat, te same doświadczenia,a jednak te dwie wersje miejscami różnią się od siebie. Ciekawie przestudiować tą wspaniałą książkę("Tamte Brzegi" lub "Pamięci przemów";) ,a następnie czytając inne powieści doszukiwać się związku między nimi. Nabokov pozostawił tyle tropów wiodących do jego świata ale i wiele fałszywych śladów.



Jeśli ktoś z Was lubi klimaty "1984" Orwella i "My" Zamiatina, "Zaproszenie na egzekucję" jest najlepszą dla niego propozycją. Intrygująca, niebanalna, niepokojąca jak sam Nabokov :)
Forsycja
Do góry
Autor
RE: Vladimir Nabokov
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-09-2010 10:08
Ja się właśnie zacząłem stykać :) Czytam zbiór opowiadań "List, który nie dotarł do Rosji" a "Lolita" czeka zaraz później. Jak na razie jestem bardzo "za". Piękny język, niebanalne podejście, zobaczymy, co będzie dalej :)
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Vladimir Nabokov
Forsycja Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 02-09-2010 15:38
Nazwisko Nabokova polski czytelnik najczęściej kojarzy z "Lolitą", którą oczywiście cenię ale nie oddałabym jej palmy pierwszeństwa, przynajmniej wśród tych utworów, które poznałam. Dobrze, że w obiegu krążą też opowiadania. Może zachęcą do bliższego kontaktu z innymi dziełami. Chciałabym coś polecić ale trudno mi wybrać ulubioną jego książkę. Wspaniale czyta się "Rozpacz" i "Król,Dama,Walet". Od tej drugiej pozycji zaczęła się moja przyjaźń z Nabokovem.
Forsycja
Do góry
Autor
RE: Vladimir Nabokov
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 02-09-2010 21:34
To ciekawe, można gdzieś dostać opowiadania? Chodzi mi głównie o coś na kształt zbioru.

Wybaczyć. Na allegro jest do dostania zbiór "Kęs życia i inne opowiadania" :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Vladimir Nabokov
Forsycja Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2010 07:45
Jest zbiór opowiadań "Feralna trzynastka":
Wiosna w Fialcie
Zapomniany poeta
Pierwsza miłość
Sygnały i symbole
Asystent reżysera
Pilgram
Obłok, jezioro, wieża
Obrazek rodzajowy, 1945
"Że gdy raz w Aleppo..."
Czas i zmierzch
Sceny z życia podwójnego potwora
Medemoiselle O
Lance

Można znaleźć w necie w formie e-booka :)
Forsycja
Do góry
Autor
RE: Vladimir Nabokov
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-09-2010 09:08
http://merlin.pl/nabokov/.../search.html?phrase=nabokov&section=&place=0+simple&offer=O&sort=rank&x=0&y=0&page=1

coś można wybrać
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Vladimir Nabokov
Sara_Jane_Donovan Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Jack's Corner, Oklahoma
Dodane dnia 29-10-2010 22:26
"Lolita" to jest po prostu kawałek genialnej literatury, choć droga do ogólnego uznania była dłuuga, jak to zwykle bywa(ło) w pseudopruderyjnej Europie i USA.
niemniej jednak, książka jest kapitalna, jak ktoś wcześniej wspomniał, dużo w niej ciekawych nawiązań, główny bohater bardzo złożony, bawi się z czytelnikiem po mistrzowsku, a narracja skonstruowana wybitnie.
choć wiem, że to książka nie dla każdego.
spotkałam się z różnymi opiniami.
jedno jest pewne - albo się tę książkę uwielbia, albo nienawidzi

jeszcze jeden plus - fantastycznie oddaje klimat Stanów lat 40.
Do góry
Autor
RE: Vladimir Nabokov
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 29-10-2010 23:25
co ciekawe - "Lolitę" lubi naprawdę wielu
ok, kawał dobrego pisarstwa

ale gdyby to miało wyjść w naszych czasach, ile kontrowersji wzbudziłaby "Lolita" (jeszcze nie klasyczna), czy dużo mniej niż w czasach oryginalnego wydania?
w sumie podobna jest sytuacja ze "Śmiercią w Wenecji" Manna...:rol:
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: Vladimir Nabokov
Kulturalny Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 16-09-2012 22:53
Ja polecam Pnina, ot miła i przyjemna książeczka.

Wiele osób zachwyca się pisarstwem Nabokova i jest czym! Jednakże mało kto wie, co nadawało mu wspaniałego uroku. Otóż Nabokov cierpiał na synestezję - czyli pomieszanie zmysłów. Choroba - w moim mniemaniu - najpiękniejsza z możliwych, pozwalała mu widzieć dźwięki albo czuć kolory. Wyobrażanie sobie możliwość smakowania wiatru?

"[...] czyż ośmieliłbym się nalać damie wódki?
To czysty spirytus."
~Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
Do góry
Autor
RE: Vladimir Nabokov
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-09-2012 23:16
Nabokov napisał też ponoć bardzo ciekawą rzecz z dziedziny teorii literatury, gdzie dzieli się z czytelnikami prywatnym gustem i prawi o sposobie recepcji (odczytywania) literatury. Robi to na konkretnych przykładach i podobno brutalnie. Bardzo wymagający pan.

Zna ktoś tytuł? Bo ja znajdę jak się uprę, ale to będzie wymagało kartkowania monitorowego felietonów Kałużyńskiego, a dużo tego.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.