Przecenieni vs. Niedocenieni
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2008 11:03
Czasami przecenia się Stephena Kinga. Zapracował sobie na miano mistrza, ale czasem się przesadza z jego twórczością. Bo teraz co by nie napisał to większość będzie mówiła, że to wspaniałe. Nawet gdyby zaczął teraz pisać instrukcje obsługi pralek to i tak sprzedawałaby się one w milionach egzemplarzy.
A niedoceniani są najczęściej polscy autorzy. Tak już jest. Ale to jest ściśle związane z podejściem ludzi i głupimi stereotypami
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
puella_aeterna Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Zgierz
Dodane dnia 16-09-2008 11:55
Przeceniany...moim zdaniem Paulo Coelho. Płytkość głęboko podana. Można zachłysnąc się przy czytaniu "życiową mądrością", tak efektownie jest wyłożona, jednak po dłuższym zastanowieniu doszłam do wniosku, że tyle, to ja własciwie sama wiem...
A w dodatku z lektury jego ksiązek nic nie zostało mi w głowie...Nie wiem, może tylko do mnie to nie trafia, ale na mój gust, to za dużo szumu jest wokół niego...
W Polsce, to chyba Sapkowski. Zważywszy na to, ile dobrych książek fantasy powstało w Polsce po "Wiedźminie" należałoby może skierować reflektor też na innych, a nie utożsamiać polską fantastykę wyłącznie z sylwetką pisarską pana Sapkowskiego.
Jego opowiadania stanowią jedną z moich ulubionych lektur, ale już sympatię w stosunku do powieści mogłabym ograniczyć do kilku lepszych dialogów...
Niedoceiani...jak już wspomniałam, wiekszość autorów polskiej fantastyki- Grzędowicz, Pilipiuk, Kossakowska, a szczególnie Anna Kańtoch, o której nie słychać prawie nic, a uważam, że za "Diabła na Wieży" i "Zabawki diabła" zdecydowanie powinna zostać doceniona...
"Hej, twój bóg, dziwny twór o twarzach stu, monstrum z cybernetycznego nieba..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
Andar Użytkownik
  • Postów: 95
  • Skąd: Nottingham
Dodane dnia 16-09-2008 12:17
Wielkim niedocenionym jest Z.Herbert ,a przecenionym?może faktycznie Coehlo...jego książki kojarza mi się trochę z poradnikami dla początkujących biznesmenów-Jak zarobić milion w tydzień i nie stracić radości życia?;)
"Ludzie chcą kłamstw,które pomagają im żyć"
Terry Pratchett.
Do góry
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-09-2008 12:39
heh ale gościa podsumowałaś;) może i rzeczywiście leje wodę, ale fajnie mu to wychodzi;)
Do góry
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 16-09-2008 12:42
że coehlo jest przeceniony, to za mało powiedziane, że Sapkowski - moim zdaniem to złe określenie - pisze świetnie, ale ciut za dużo sie o nim mówi chyba. A co do Herberta, ostatnimi czasy to mam wrażenie, że jest go za dużo, ale niedoceniony nie jest na pewno.
Do góry
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-09-2008 13:08
co do Herberta, zbyt częste wymienianie jego nazwista powszednieje...
Do góry
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 16-09-2008 13:31
A ja się zgodzę, że Herbert swego czasu doceniony nie został. Żył przez lata w cieniu Miłosza i być może czekał na własnego Nobla, którego w końcu dostała przecież Szymborska (nie mówię, że nie zasłużenie)...
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
turpizm Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 16-09-2008 13:49
Za wiele wam Herberta? Powiem tyle: trwa rok Herbertowski.
Do góry
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
pawelh Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Dymitrów Duży (powiat tarnobrzeski)
Dodane dnia 16-09-2008 14:45
Herbert był przez długi czas nie znany i nie zauważany, np moja mama (ur. 1968) w ogóle nie kojarzyła jego nazwiska choć liceum skończyła w 1981 (chyba) ... ale obecnie już każdy wykształcony zna go choć ciut - po śmierci trafić na cokoły...

myślę, że mocno przeceniono Miłosza... choć jego klasyczne utwory są świetne ten noblista w porównaniu choćby z Herbertem wymięka...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 16-09-2008 15:02
Niedoceniony - Z. Nienacki - kto z Was czytał "Uroczysko"? Ech... :/ Najlepsza polska powieść XXw. jaką czytałem.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 16-09-2008 15:42
Zbigniew Nienacki "Pan Samochodzik i świety relikwiarz"?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 16-09-2008 15:48
Zgodze się do do Coelha, natomias jeśli chodzi o Mickiewicza, to moim zdaniem zasluzyl na swój rozgłos i pamięc :)
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 16-09-2008 16:47
Jestem za, jedno chodzi o Herberta. Mickiewicz - ok, ale bez rewelacji.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 16-09-2008 20:10
Cytat:
valdens napisał/a:
Zbigniew Nienacki "Pan Samochodzik i świety relikwiarz"?


Tak. Tylko bez samochodzikowych wtrętów.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 23-06-2009 10:36
Przeczytałam artykuł pani Miecznickiej. I jen stwierdzenie: Są książki, których nie trzeba czytać, żeby wiedzieć, ile są warte. nieco mnie oburzyło. Czy Wy też uważacie, że można powiedzieć, że coś jest nic nie warte, bo inni tak mówią? Gust Tequili na przykład w niemalże dziewięćdziesięciu procentach pokrywa się z moim, i jeśli mówi, że coś było słabe, to zazwyczaj takie się okazuje. I jeśli ktoś mnie spyta o opinię, to mogę powiedzieć, że według niej to jest słabe, ale ja nie czytałam, ja nie wiem. Nie powiem, że to chłam, dopóki sama nie sprawdzę.
A jak Wy wypowiadacie się o twórczości innych?
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 23-06-2009 10:59
Cytat:
"Są książki, których nie trzeba czytać, żeby wiedzieć, ile są warte." nieco mnie oburzyło. Czy Wy też uważacie, że można powiedzieć, że coś jest nic nie warte, bo inni tak mówią?


Mnie też to oburza. Na tej zasadzie produkuje się bezmózgie masy, które palą opony i krzyczą, że jakaś książka "rani ich uczucia" CHOCIAŻ 90% protestujących tej książki nie miało w rękach.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-06-2009 11:13
Ostatnio bardzo mi się podoba twórczość Aleksandra Dumasa. Nie wiem, czy jest przereklamowany, bo nie siedzę w tym zbytnio, ale jakoś o nim nie słychać. A może ja mam kiepski słuch? :uhoh:
Do góry
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 23-06-2009 11:25
Wiem, ze zaraz zwala mi sie na glowe gromy, ale moim zdaniem Coehlo jest zdecydowanie przereklamowany.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
Marcin Sierszynski Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 23-06-2009 11:38
Coehlo to grafoman. Używa ckliwego, banalnego języka, prościutkich peryfraz; stylizuje swoje powieści na "filozoficzne" i "natchnione", chociaż każdy, kto trochę liźnie tematu wybuchnie śmiechem na taką powierzchowność i tworzenie własnych, "życiowych" mitologii.
nie będziemy królami nie będziemy królami
Do góry
Autor
RE: Przecenieni vs. Niedocenieni
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 23-06-2009 11:48
Lubie Cie Marcin :). Przerazajaca wiekszosc na pp uwielbia Coehla, dlatego ciesze sie, ze ktos sie ze mna zgadza :)

Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]