Książki, które trzeba przeczytać
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
bio Użytkownik
  • Postów: 50
  • Skąd:
Dodane dnia 18-03-2011 20:48
Chyba lekkie nieporozumienie. Co jest opowiadaniem o uzależnieniu od internetu ?. Samotność w sieci ?
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 18-03-2011 21:12
Cytat:
OWSIANKO napisał/a:
fanom dobrej cyberliteratury polecam to opowiadanie http://akson.sgh.waw.pl/~aliedt/carramba.htm Moim zdaniem bije na głowę "Samotność w sieci"


Potwierdzam, kawał świetnej literatury. Przede wszystkim pod wrażeniem jestem realnego oddania świata wirtualnego/wirtualnej fascynacji (jakkolwiek to brzmi), bo autorka napisała, to opowiadanie 1997 roku o ile pamiętam, kiedy net i cyberprzestrzeń w Polsce były jeszcze w powijakach.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 18-03-2011 22:56
Może i ja coś zaproponuję? "Snajper na froncie wschodnim". Myślę, ciekawie napisane wspomnienia niemieckiego snajpera z czasów II Wojny Światowej.
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
bio Użytkownik
  • Postów: 50
  • Skąd:
Dodane dnia 27-03-2011 16:21
Nie chcę się powtarzać, ale czasem nie sposób tego uniknąć.
Jeśli Dostojewski - to Biesy. Nic tak nie brudzi duszy jak lektura tej powieści, no może kilka dni spożywania piołunówki własnej produkcji.
Jeśli Irving, to Świat według Garpa, bo pozostałe to już tylko powtarzanie schematów, acz często bardzo udane.
Jeśli dla dzieci w każdym wieku, to Muminki - szczególnie Dolina Muminków latem i Kometa nad Doliną.
Dla przechodzących młodzieńczą smugę cienia - Na pastwę płomieni Styrona i niby lżejsza Mag Fowlesa. W każdej z nich świat odsłania swe nieznane oblicze i nie ma już powrotu do krainy dzieciństwa i młodzieńczej nadziei.
Jeśli fantastyka spod szyldu SF, to Ubik Dicka, Diuna Herberta, Kirinyaga Resnicka, Lewa ręka ciemności LeGuin, Piknik na skraju drogi Strugackich i Księga Nowego Słońca Wolfe'a. Każda z nich w inny sposób pisana w twórczym uniesieniu by dać coś nowego i zachwycającego.
Gdy chodzi o magię i fantasy to pierwsze trzy tomy Ziemiomorza, Zaklęcie dla Cameleon Anthony'ego i całkiem niedawna, fenomenalna powieść Susanny Clarke Jonathan Strange i pan Norrell.To są książki do wielokrotnego czytania. Jak cykl Wolfe'a, którego w sumie nigdy nie przestałem czytać, czasem tylko robię dłuższe przerwy.
No i dwie powieści o kobietach niezłomnych Tereza Batista wojowaniem zmęczona Amado i Księga Diny Wassmo.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-03-2011 18:30
"Portret Doriana Graya" - Oscar Wilde

Powieść o młodości i pięknu. Autor ustami jednego z bohaterów wykłada estetyzm, filozofię wynoszącą pozór ponad inne wartości. Polecam książkę jako skarbnicę aforyzmów i podręcznik dla kochanków. Wilde pisze o emocjach i istocie pożądania, ale nie po męsku, raczej świetnymi aforyzmami, poetyką i gestem (dokładnie!). Brak tam analizy intelektualnej oraz całego tego ciężkiego psychologizmu.
Lektura przeczytana w młodocianym wieku, może uczynić cuda. Na przykład przedwczesne zniknięcie ze świata ;)
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 29-03-2011 13:45
Cieszę się, że tyle dobrych książek zostało tu pokazanych. Chyba każdy z nas - "PP-owców"- jedne zna, a drugie będzie chciał przeczytać. Ja bardzo.
A teraz krótka refleksja na temat potrzeby książek lżejszego kalibru.
Ostatnio złożona przejściową niemocą przeczytałam lekką przedwojenną powieść. Tytułu nie podaję, bo i tak nie do znalezienia, a zresztą podobnych jest dużo. Ta książka leżała w domu od lat, ale ja od takich stronię. Wybieram ambitniejsze, bo i tak nie zdąży się przeczytać tego, co by koniecznie należało. I co? Na chorobę ta właśnie lekka pozycja spasowała jak ulał. Czytało się szybko i nie wymagała skupionej uwagi, ani sprawdzania czegoś po encyklopediach. Wprowadzała dobry nastrój, choć początkowo była łzawa i stawiała bohaterów w sytuacji, zdawało się, bez wyjścia. Ale znając schemat, wiadomo było, że zakończy się happy endem i pozostawi dobre wrażenie. Do tego była tam dbałość, żeby wszystko było ładne, a jeśli nie, to malowniczo brzydkie. I co najważniejsze całość zgodna ze szlachetnym kodeksem moralnym. W sumie pokrzepiające. Na chandrę, przeziębienie, pusty wieczór.
Czemu się o tym rozpisuję? Bo już Iwaszkiewicz głosił pochwałę lekkich książek. Dlaczego? Bo zawierają realia życia tu i teraz, które wielkiej literaturze umykają, jako, że ta zwykle oderwana od szarości powszedniej i bazuje na wielkich uogólnieniach. Często dzieje się w innych czasach i szerokościach geograficznych. Zresztą nie bawi się w przyziemne opisy o tym, jak bohaterka gotuje obiad i martwi się, że nie zdąży na wywiadówkę do szkoły syna. To, co ta wielka bierze z przyziemności bywa po latach już oderwane, bo ta wielka trwa i trwa. A ta drugorzędna oddaje dobrze nam znane tu i teraz. Byle nie popadała w schematyzm.
I to ma być wsparcie duchowe dla niejednego z nas, tego, co nigdy nie porwie się na napisanie czegoś w rodzaju "W poszukiwaniu straconego czasu" czy "Stu lat samotności". Ta drugorzędna książka - powieść, opowiadanie - też bardzo potrzebna.
Pozdrawiam wszystkich.:yes::)
Sok
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-04-2011 13:14
Ja jednak powrócę do tematu "...które TRZEBA przeczytać" :)

Warto spróbować swoich sił w lekturze F. Nietzschego "Tako rzecze Zaratustra" (bądź "To rzekł Zaratustra"). A zaraz po niej zerknąć do króciutkiej acz treściwej pozycji G. Deleuze'a "Nietzsche" i znowu "Tako...".

To jest ciężar ponad głowę, krzyż, do którego przybijamy się z każdą kolejną refleksją. Po co zalecam skok do studni bez dna? Nie po to żeby miło spędzić czas, ani znaleźć drogowskazy życiowe. Wręcz przeciwnie, aby odbyć mentalny obóz przetrwania i pozwolić sobie na utratę gruntu pod nogami. Człowiek w stanie bezwładnego zawieszenia, bez oparcia i kompasu, przedziwne moce odnajduje w sobie samym. Ale to już nie na temat.
Wybitny filolog jakim był Nietzsche, ogromnie owocną rewolucję wywołał już samą tylko warstwą językową, metodologią wyrażania myśli. Myślę, że pisarz powinien mieć świadomość, że język to kosmos, a nie tylko gramatyka, ortografia i interpunkcja. Mój szanowny kolega spalił tę książkę po przeczytaniu, taka to księga-lustro...
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 20-04-2011 14:56
Moje propozycje z kilku gatunków:

Thriller
Dean R Koontz - Złe Miejsce
Wziąłem do ręki i odłożyłem dopiero gdy przeczytałem (jakaś 4 rano).

Sensacja
Robert Ludlum - Mozaika Parsifala
Lepsza nawet niż kultowy Bourne.

Heroic Fantasy
Robert E Howard - cykl o Conanie
Wzór, ba dla mnie biblia tego gatunku.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-05-2011 19:58
"Narkotyki - Niemyte Dusze" St. I. Witkiewicz

Co prawda dopiero zacząłem czytać, ale powaliła mnie waga tej książki. Pozycja - wydaje mi się - niezbędna dla każdego, kto aspiruje do bycia twórczym twórcą. W naszych realiach najważniejsze będą dwa pierwsze rozdziały: "Nikotyna" i "Alkohol", pozostałe smakołyki można potraktować jako ciekawostkę.
Autor nigdy nie był prospołecznym twórcą, a "Narkotyki..." są jedynym dziełkiem ku przestrodze dla ludzi. Tak Witkacy postanowił przeprosić się ze światem i dać mu coś pouczającego i realnego od siebie.
Nałogi rozpatrywane są pod kątem wpływu na mózg, co czyni książkę szczególnie ważną, dla osób mających w poważaniu wymieniony organ. Jak to szalony wizjoner spod Giewontu, Witkiewicz wyciąga wnioski z uzależnień i rozciąga je na skalę makro.
Polecam, szczególnie młodym osobom, które popalają i popijają bezrefleksyjnie, bo bezrefleksyjnością permanentną to grozi.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
weronikulus Użytkownik
  • Postów: 177
  • Skąd:
Dodane dnia 21-05-2011 22:17
"Motor kupił Duszan" Dariusz Basiński

Trzeba powiedzieć, że książka bardzo mi bliska. Każda pusta przestrzeń, kartka i słowo mają znaczenie. Opakował to autor uberlastym śmiechem i podkreślił małe drobnostki np. kaszel (czasem słychać w odtworzeniu myślowym takie wydźwięki słów, które zdają się DZIAĆ na codzień).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 28-05-2011 21:05
Bardzo ciekawie przedstawiacie swoje propozycje do czytania. Na pewno skorzystam. Inni chyba też.
Pozdrawiam
Sok
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 29-05-2011 12:21
Cytat:
Co prawda dopiero zacząłem czytać, ale powaliła mnie waga tej książki.
:shy: Czytałem w liceum i z tego co pamiętam, moje wydanie ważyło z pół kilo, musisz jeść większe śniadania, zacznij jeść mięso i spędzać czas na powietrzu. Nabierzesz sił.
Tak, Witkiewicz niczym Kotański, Owsiak, albo Wojtyła napomina i namawia do dobrego :lol: w tej książce. Polecam również.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
link a Użytkownik
  • Postów: 146
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 09:23
Jak Izolda w wątku: nie wiem, co tam mianowicie trzeba przeczytać. Jednemu rybka, drugiemu akwarium;p Ten ze skutkiem noblowskim zainspiruje się ulotką maści na trądzik lub przynajmniej dzięki niej będzie jeszcze zabawniejszym, bardziej zajmującym causeurem. Tamtemu susza, choćby pożarł Bibliotekę Planety Ziemia. I kobyły literackie, jakieś, ekhm, DEO, czyli Dzieła Epokowo-Obowiązkowe, dziś mi poszły widocznie na zieloną trawkę, bo nie mam ochoty ich polecać. Ale można czytać np.
- Jestem królem zamku Susan Hill; jeżeli ktoś chce popracować nad równowagą między niewinnością dzieciątek a ich równie prawdopodobną potworowatością; czyli, nawigacja, powiedzmy, w kierunku Władcy much Goldinga, nie tyle w stylu, ile w przedzałożeniu; a mniej znane, zdaje się;
- prozę Angeli Carter; polecam bez wskazywania konkretnego tytułu; gdyby Marquez był Brytyjczykiem, może by tak pisał;d
- jeśli ktoś, jak chórzysta z XVIII i XIX wieku intonuje, że "mity to bajeczki", może zajrzeć do eseju Tolkiena o baśniach; może też przydać się jego Mythopoeia;
- Jima Crace'a - też bez szczególnego typowania tytułów, ale np. Dar kamieni może pomagać w szlifie refleksji o miejscu opowiadacza/narratora w życiu ludzi, bez względu na czas; poza tym, gdyby chcieć najogólniej, hm, chyba ważne postacie Crace'a żyją trochę wilczo, znaczy, powinowaci wilka stepowego Hessego - chodzą własnymi drogami.
- powieść dla tych, którzy szukają szlaków do godzenia się z życiem: R. Rolland, Colas Breugnon; wg mnie w żaden sposób nie zwietrzała, mimo że sprzed blisko stu lat - żywy, świetny (dowcipny, celny) język; fantastyczna scena z zachlanym podczas epidemii dżumy czy innej cholery - nie pomnę teraz - Colasem w winnicy; migawka z niej: Wsparłem się o ziemię i zapytałem: - Chcesz mnie, dobra ziemio? Bo mnie dobrze z tobą.

Howgh Bladym Twarzom

p.s. co się włóczę po jakimś wątku, mnożą się grobowo "Usunięci"; psianoga, to na mnie źle działa; czuję się trochę jak w czasach, gdy dla pouczenia (tym, którzy jeszcze nie byli łotrzykami, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby byli;d) - zostawiano zwłoki skazańców na szubienicach lub ścięte głowy zatykano, kurna, na bramach, żeby gniły ostentacyjnie; chodzenie po mieście, gdzie co rusz natykam się na Plemię Usuniętych. Paradoksalnie: nieusunięte kości lub ścierwo niegdyś żywych;d Dżizus. Kto to wymyślił. Może chociaż warto zmienić info przy awatarze na 'Emigrant';d
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
sisey Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: wciąż w drodze
Dodane dnia 06-06-2011 15:16
"Moje peregrynacje" Adolf Łom, wydaw. włas. Bobki Małe 2004.
Autorski opis podróży po ziemniaki do Biedronki. Rozbudowany portret psychologiczny zapewnia przyjemna lekturę w drodze do pracy, a może nawet z powrotem.

"Jak, czyli tysiąc pytań" Henry Yrneh, wydaw. Krazy NY 2009.
Kolejna doskonała pozycja Yrneha. Autor wyręcza nas w postawieniu aż tysiąca pytań, na które, jakże konsekwentnie, nie udziela odpowiedzi. Format kieszonkowy zachęca by wcisnąć. Polecam!

"Where is PKP?" Stu Pid, wydaw. Wszystkodruk Łódź 2010
Genialny zbiór wierszy. Stu, jak zwykle, jakby powiedzieli zawistni, trzyma poziom. Smaczku dodaje, że wszystkie zamieszczone wiersze powstały po trzydniowej podróży przez Polskę. W pamięci pozostaje poemat "Trzystu", będący opisem drogi Warszawa - Poznań, bo czyż nie robi wrażenia:

trzystu nas straceńców - on jeden plus kibel
w którym stopy cierpną cierpliwie
brat mnie wspiera dłonią mocarną [...]


Jeden z najpiękniejszych opisów podróży od czasów "Stepów akermańskich". Polecam z przyjemnością.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
link a Użytkownik
  • Postów: 146
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 19:28
Ech, Ty. No okej, wiem, wiem, że zapomniałam o jednej pozycji;d
Egodon Jaiczny, Jak pisać, żeby pisać o mnie. Poradnik Egodona dla Ludzkości, Wydawnictwo Wszechgalaktyczne, Droga Mleczna 2060. Dobrego, sisey:)
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 06-06-2011 22:01
Ciekawe pozycje polecacie!
Dobra Dobra - autor nieco surrealistycznych opowiadań - przez czysty życiowy przypadek realizuje w swojej twórczości motto: Życie stoi do każdego otworem. Ale nie do każdego tym samym.

Oficjalna strona DoCo - https://www.dobracobra.pl

Zapraszam!
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
sisey Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: wciąż w drodze
Dodane dnia 07-06-2011 13:13
O, tak, szczególnie ostatnie cztery pozycje. Kanon, a może nawet minolta literatury.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Krzysztof Suchomski Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Murowana Goślina
Dodane dnia 08-06-2011 14:01
Cytat:
sisey napisał/a:
a może nawet minolta literatury.

I znowu o seksie...
Zainteresowanych kolarstwem, historią wielkich wyścigów i wielkich kolarzy, zapraszam na mojego bloga.
http://reflektorbossa.pl/
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
link a Użytkownik
  • Postów: 146
  • Skąd:
Dodane dnia 08-06-2011 19:47
:D
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-06-2011 23:24
Zdecydowanie powinno się zapoznać z mitologią grecką (i każdą inną, bo warto). Parandowski słynnego bryka napisał, ale mnie osobiście nie zadowala.
Prośba: znacie jakiś inny zbiór mitów (i o bogach) greckich?
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]