Korektorzy i... problem autora
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Korektorzy i... problem autora
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 13-04-2011 22:36
Oke_Mani, i to jest właśnie najsmutniejsze.
Do góry
Autor
RE: Korektorzy i... problem autora
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-04-2011 22:52
Bo?
Do góry
Autor
RE: Korektorzy i... problem autora
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 24-05-2011 10:20
Przede wszystkim to w Waszych wypowiedziach odczytuję niewiedzę w zakresie procedury wydawniczej. Nad książką pracuje nie tylko korektor korektor to małe piwko. Duże piwo to redaktor. Rzeczy, które powyżej kwestionujecie, prawdopodobnie są skutkiem działań obu. Te grubsze wchodzą w zakres prac redaktora. Ogólna nazwa działań w zakresie redakcji i korekty określana jest mianem "redakcji".

Kwestia nieoznaczonych poprawek.
Jeśli tekst jest przesyłany autorowi do akceptacji w docu lub innym formacie edytowalnym, to autor ma prawo domagać się zaznaczenia zmian wprowadzonych przez redakcję. Podobnie redakcja ma takie prawo - poprawki i uwagi autora też powinny być przez niego zaznaczane. W końcu ani Autor ani redaktor z korektorem nie będą bawić się w saperów i szukać - tak: nie igły tylko bomby w stogu siana.

Akceptacja tekstu przez autora na etapie składu praktycznie uniemożliwia oznaczenie dla niego zmian wprowadzonych przez redaktora. Chyba ze dostanie egzemplarz z ręcznymi notatkami redaktora. U mnie się tego nie praktykuje.
A składacz? On po prostu tych zmian nie widzi i widzieć nie musi. Ale nawet gdy nanosi zmiany ręcznie, z bazgrołów na wydruku, nie będzie przedłużał pracy po to, by zaznaczyć kolorkiem wprowadzone zmiany na składzie książki.

Dlatego najlepiej prosić wydawcę o materiał do akceptacji dwukrotnie:
1) najpierw o akceptację redakcji (na pliku do edycji),
tu jest miejsce na dyskusję o grubszych sprawach
2) następnie - akceptację do druku (na pliku pdf lub na wydruku, po uwzględnieniu zmian z pierwszej akceptacji).
tu jest miejsce na dyskusję o wielkich i małych literach, przecinkach, spoosbach zapisu dialogu i innych duperelach.

Z tym sposobem zapisu dialogu to nie jestem pewien czy korektor dał ciała. Jeśli na przykład dialogów było w całym tekście tyle, co kot napłakał, używa się cudzysłowu i nie jest to błąd, tylko oczywista oczywistość.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Korektorzy i... problem autora
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-05-2011 10:34
Zapomin, ja dostałam tekst w Wordzie z poprawkami, ale niezaznaczonymi, sama je sobie musiałam znaleźć :rol: Natomiast ja nasmarowałam na czerwono.

A jak dostałam plik po składzie, to się za głowę złapałam, bo mi wywalili wszystkie przypisy i kursywy, a w wierszach zlikwidowali wersyfikację :)
Najgorsze jest jednak, że pan, który się ze mną kontaktuje nie odpowiada na żadne pytania. Pisze tylko wtedy, kiedy właśnie potrzebuje mojej akceptacji. Zupełnie, jakby nie czytał maili...
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]