Sala samobójców
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Sala samobójców
ArienneMD Użytkownik
  • Postów: 89
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Dodane dnia 25-04-2011 22:51
UWAGA! Temat zawiera spoilery dotyczące filmu.
"Sala samobójców" - mówi się, że ten film powinien zobaczyć nie tylko każdy nastolatek, ale przede wszystkim każdy rodzic. Temat w nim poruszony jest dość - żeby nie powiedzieć "bardzo" - kontrowersyjny. I nie chodzi mi tylko o homoseksualizm głównego bohatera, ale o całą myśl przewodnią...
W tym temacie jednak chciałabym poznać wasze opinie nie tylko na temat treści filmu (chociaż muszę przyznać, że na tym mi najbardziej zależy) ale również strony technicznej (według mnie genialnej) i gry aktorskiej (jak poprzednio). Nie zaszkodziłoby także, gdybyście wypowiedzieli się, co sądzicie o tym, że "Sala samobójców" to polski film... Bo przecież nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak dobrych polskich produkcji.
"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu."
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 26-04-2011 21:05
Cytat:
Nie zaszkodziłoby także, gdybyście wypowiedzieli się, co sądzicie o tym, że "Sala samobójców" to polski film... Bo przecież nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak dobrych polskich produkcji.
:rol: To, aż tak? To na bank dostanie złotą palmę w Cannes i Oscara. Nie widziałem filmu, ale skoro jest tak wspaniały to musi być arcydzieło. Narodził się nam nowy Wajda, lub nowy Polański.
Ja jestem przyzwyczajony do polskich produkcji, które czasem są lepsze od tych amerykańskich, australijskich, czy europejskich, ale Sala Samobójców bije takie filmy, jak Chrzest, Rewers, Żurek, Cześć Tereska, mhm Mój Nikifor. Sala Samobójców musi być dziełem, a nie tylko dobrym filmem. Muszę zobaczyć.
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
ArienneMD Użytkownik
  • Postów: 89
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Dodane dnia 26-04-2011 21:24
Drogi Tomaszu, ja nie mówię, że nie ma produkcji polskich, które byłyby lepsze od zagranicznych. Po prostu twierdzę, że nie jesteśmy przyzwyczajeni, bo niewiele takich było...Na pewno zawsze jakieś się znajdą :D
Oscara raczej nie dostanie, bo zauważyłam, że Oscara dostają te filmy, które nic nie wnoszą (kompletnie bezsensowne są przynajmniej niektóre z oscarowców). Ale ciekawostką może być fakt, że inny film z Jakubem Gierszałem (który w "sali samobójców" grał Dominika Santorskiego, głównego bohatera), a było to bodajże "wszystko, co kocham" był nawet nominowany...
Cytat:
7 września 2010 roku komisja powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego specjalna komisja pod przewodnictwem Agnieszki Holland ogłosiła, iż film jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 2011 roku.
- ciocia Wikipedia.
"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu."
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 26-04-2011 21:43
Wszysto co kocham to słaby film. Nie powiem gniot, bo trochę mi się podobał, a rzeczywistość, w której była osadzona historia, była czymś interesującym.
Wierzę, że film był zaj... dla ludzi, którzy byli młodzi w czasach, w których dzieje się akcja filmu, ale ogólnie film jest o dorastaniu i miłości, troche naciągany. Nie dziwię, się, że nie dostał nominacji.

Nie powiem, abym był zachwycony "Jak zostać królem", ale film był dobrym filmem, bardzo dobrym. A np Lista Schindlera coś chyba wniosła. Zgadzam się, że Ocary są tendencyjne, ale nie przesadzajmy z tym, że każdy nagrodzony film jest zły. Bo chyba tylko dureń powie, że Rain Man czy Forest Gump to złe filmy.

Trochę zakpiłem z tej całej Sali Samobójców, a nie mam prawa, bo nie widziałem filmu. Ale z tego co słyszałem, różne opinie, to nie jest film, nad którym będę się rozpływał. Aczkolwiek, nie wiem, może mile mnie zaskoczy. Zobaczymy.
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
ArienneMD Użytkownik
  • Postów: 89
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Dodane dnia 27-04-2011 20:54
Nie widziałam filmu "wszystko co kocham", czytałam tylko o nim troszkę na Wikipedii, przymierzając się do jego obejrzenia. W każdym razie naprawdę polecam "salę" :)
"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu."
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
Kushi Użytkownik
  • Postów: 932
  • Skąd: Kraina marzeń
Dodane dnia 27-04-2011 21:12
To ja powiem tak... Sali samobójców nie oglądałam...muszę nadrobić szczerze mówiąc Jak zostać królem nie powalił mnie na kolana i przyznam, że trailer był lepszy od samego filmu:D to chyba głównie dzięki niemu się na niego wybrałam ale co do polskich produkcji...czy ktoś pamięta Show z Pazurą? - jeden z genialnych polskich filmów:) który wyśmiewał nadawane wówczas big brathery i inne tego typu programy:) albo Rewers...potrafimy robić naprawdę dobre filmy:)
Rain Mana nie oglądałam ale Forresta mogłabym oglądać bez końca:)
Muzyka dodaje skrzydeł, zwłaszcza wierszom
http://www.youtube.com/watch?v=wOvN0Ek3Qrk
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
ArienneMD Użytkownik
  • Postów: 89
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Dodane dnia 28-04-2011 12:30
Kushi - ty mówisz zdaje się o komediach, a mi chodzi głównie o nie-komedie, bo nie zaprzeczam, że Polacy dobre, a nawet bardzo dobre komendie robić potrafią. Tylko że "sala samobójców" nie jest komedią :D
"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu."
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 04-05-2011 15:07
Mnie najbardziej wbiła w fotel ostatnia scena, chociaż zachwyciła mnie też gra aktorów i taki realny język... Poza tym musze szczerze przyznać i dużo osób zgadza się z moim zdaniem, że każdy z nas jest czasem takim Dominikiem, tylko nikt nie chciałby podzielić jego losu.
Film warty polecenia, nie tylko ku przestrodze...
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sala samobójców
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 04-05-2011 15:18
Wstrząsający film.

Oglądałam go z perspektywy mamy, której dzieci też będą kiedyś w wieku Dominika.
Z drugiej strony sama dobrze pamiętam, jak pokręcone jest dorastanie i jak wiele problemów wydaje się wtedy nierozwiązywalnych.

Bardzo dobre kino.
Cieszę się, że nasze.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sala samobójców
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 04-05-2011 17:06
Oglądałem i to naprawdę dobry film, a nie "dobry" bo polski. O wiele ciekawiej podchodzi do problemu niż rozreklamowane "Galerianki". Reżyser nie moralizuje, pokazuje jak jest, widz sam może wyciągnąć wnioski. Oczywiście, nie jest doskonały, ale, moim zdaniem, zasługuje na uwagę. Nie wiem czy każdy powinien go obejrzeć, na pewno przyda się komuś, kto chce sobie wyrobić jakieś zdanie na temat "emo", bo mamy to odpowiedni ku temu dystans, powiedziałbym, że nawet coś w rodzaju "genezy".



PS No i muzyka dobra.
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
Lluna brillant Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd: Kielce
Dodane dnia 05-05-2011 15:42
"Sala samobójców" jest ciekawa o tyle, że w odmienny sposób pokazuje nasze pokolenie (bo jakby nie patrzeć jest nasze), poszukiwania, komunikację internetową i wreszcie osamotnienie czy problemy rodzinne.
Bardzo ciekawy jest aspekt psychicznej strony rodzinnego życia; brak relacji, problemy w dogadywaniu się, 'niby-wszystko-dobrze' itp.
Film warto obejrzeć, można z niego coś wynieść, w zależności od prywatnych potrzeb.
'Róża to kwiat
albo imię umarłej dziewczyny'
(T. Różewicz)
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
Rebeliant Użytkownik
  • Postów: 47
  • Skąd:
Dodane dnia 20-05-2011 11:30
Najbardziej zaimponował mi Komasa odwagą. Jak, bo zgodnie możemy powiedzieć, że "Sala ..." to film polski, ale niepolski jeżeli chodzi o realizację. Pomijam treść, choć ta jest bardzo intrygująca, ale sama ekspresja obrazu i muzyki jest świetna. Poza tym polecam gorąco "LINCZ". Mocny thriller, oparty na prawdziwych wydarzeniach z Włodowa w 2005 roku.
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
Maniekk Użytkownik
  • Postów: 23
  • Skąd: Żnin
Dodane dnia 21-12-2012 21:17
Weźmy pod uwagę, pewien fragment który napisałeś Arienne Cytuję ""Sala samobójców" - mówi się, że ten film powinien zobaczyć nie tylko każdy nastolatek,".
Podkreślam "każdy nastolatek" , przepraszam bardzo taki dzieciak to zobaczy i co? Bedzię się chciał wziaźć przykładam w tego oto nastolatka w filmie. Bo taki gracz co gra w brutalne lub społeczno wciągającą gry, pomyśli "On jest odemnie lepszy, on jest uzależniony ja nie do końca." I co się stanie, tylko przykład z niego weźmie. Bo zapewne nastolatkowie i dzieci, wciągają najczęściej gry typu strzelanki,gry fabulare. Albo zobaczy go tak zwany "ćpun komputerowy" który po czym, powie tak się powininien wyglądać taki ćpun i to go pobudzi jeszcze bardziej do dalszego działania.
Albo weźmy takiego choleryka lub nerwusa, zobaczy że nie jest sam, że są tacy jak on. I powie że to nic specjalnego.
Czym jest mądry człowiek, od głupszego? Mądry Człowiek się nie podda...

---------------------------------------------------

Wole zrobić jeden krok do tyłu, żeby zrobić dwa kroki do przodu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Sala samobójców
Druus Użytkownik
  • Postów: 211
  • Skąd: Tanger
Dodane dnia 21-12-2012 21:36
Film kojarzy mi się z kolorową wydmuszką, która w środku nie ma nic do zaoferowania. Bogaci rodzice, rozwydrzone dzieciaki, które wszystko mają podstawione pod nos. Gdzie tu szukać głębi? Ludzie naprawdę mają większe problemy.
Straciłem kontakt z rozumem.
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
ArienneMD Użytkownik
  • Postów: 89
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Dodane dnia 22-12-2012 01:06
Wiecie co? Od czasu stworzenia tego tematu obejrzałam film parokrotnie i muszę wam przyznać rację. Po którymś razie stwierdziłam, że rzeczywiście chłopak przegiął. Albo po prostu wpadł w depresję, a wtedy człowieka wszystko dobije. Ale moja opinia o filmie - odwrócona o 180 stopni... :O ;)
"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu."
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-12-2012 19:55
Druus napisał:
Film kojarzy mi się z kolorową wydmuszką, która w środku nie ma nic do zaoferowania. Bogaci rodzice, rozwydrzone dzieciaki, które wszystko mają podstawione pod nos. Gdzie tu szukać głębi?


Kompletnie nie zgadzam się z tą opinią. Film porusza problem jak najbardziej aktualny i nie dotyczy on bynajmniej tylko dzieci bogatych rodziców. Coraz bardziej żyjemy w świecie wirtualnym, który z jednej strony tworzy uniwersum bardziej otwarte i globalne, a z drugiej zamknięte. Dorośli pracują coraz więcej i mają coraz mniej czasu na przekazanie jakichkolwiek wartości czy postaw życiowych swoim dzieciom.

Druus napisał:
Ludzie naprawdę mają większe problemy.


Ludzie mają różne problemy. Możesz im mówić, że dzieci w afryce głodują, pokazywać zdjęcia niewolników, więźniów i tym podobnych. Problem w tym, że to nie odniesie żadnego długotrwałego skutku. Interesuje nas przede wszystkim ta rzeczywistość, którą znamy z własnego doświadczenia a nie z książek, reportaży czy wiadomości. Internet stał się nieodłącznym aspektem naszego życia. Towarzyszy nam wszędzie, szukamy w nim akceptacji, zrozumienia itp. O grze aktorskiej i poziomie realizacji było już mówione w tym temacie. Film moim zdaniem na prawdę warty obejrzenia.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 22-12-2012 20:23
Maniekk napisał/a:
Podkreślam "każdy nastolatek" , przepraszam bardzo taki dzieciak to zobaczy i co? Bedzię się chciał wziaźć przykładam w tego oto nastolatka w filmie. Bo taki gracz co gra w brutalne lub społeczno wciągającą gry, pomyśli "On jest odemnie lepszy, on jest uzależniony ja nie do końca." I co się stanie, tylko przykład z niego weźmie.

strasznie dziwnie argumentujesz. zgodzę się, że film nie jest dla wszystkich. ale nie w sensie wzięcia przykładu z bohatera, a zwyczajnie z pominięcia głównej kwestii. dzieciak, który patrzy na film z jakąś akcją, a nie na fabułę z przekazem, może zwyczajnie nie zrozumieć, o co cho. ale, żeby bać się, że dzieciak zacznie grać więcej? moim zdaniem - naciągane...

mnie film wystraszył. gdy się z nim oswoiłam, zrozumiałam konsekwencje wyizolowania z rzeczywistości i zatracenia w wirtualnym świecie. film jest dobry.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
Druus Użytkownik
  • Postów: 211
  • Skąd: Tanger
Dodane dnia 22-12-2012 22:01
Sagitarius widzę, że słabo znasz swoją ojczyznę. Jeśli nadmieniasz problem głodujących dzieci w afryce to chyba patrzysz troszkę za daleko, lub widzisz tylko to, co chcesz widzieć. Nie wiem czy trzeba Cię uświadamiać, że cała masa dzieci w naszym kraju zna pseudo świat wirtualny tylko z opowieści czy szkoły. A ich realnym problemem jest to, czy dzisiaj rodzice zapewnią dla nich posiłek.
Straciłem kontakt z rozumem.
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 22-12-2012 22:04
a druga część całej masy ma nieograniczony dostęp do internetu i jest w nim coraz bardziej aktywna... ze skrajności w skrajność.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Sala samobójców
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 23-12-2012 11:25
Druus napisał:
Nie wiem czy trzeba Cię uświadamiać, że cała masa dzieci w naszym kraju zna pseudo świat wirtualny tylko z opowieści czy szkoły.


Tak, masz rację. Róbmy tylko filmy o głodujących dzieciach. Tak się składa, że mam młodsze rodzeństwo i czasami zdarza mi się jechać w autobusie z dzieciakami z podstawówki, gimnazjum. Słyszę o czym rozmawiają.
wiktororzel.pl
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.