Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 06-06-2011 11:09
Ponieważ o metaforze sporo się mówi, wielu się obrywa, dajemy rady jak nie pisać, żeby nie tworzyć kolejnych oceanów łez i przestworzy rozpaczy, wpadłam na pomysł stworzenia tematu z metaforami dopełniaczowymi, które - uwaga - są naszym zdaniem świetne. Z jednej strony dla początkujących będzie to stanowiło źródło informacji o tym jak pisać metaforę dopełniaczową, z drugiej uświadomi może, że metafora dopełniaczowa jest pięknym środkiem poetyckim o ile jej umiejętnie użyć. Proponuję wpisywać metafory z którymi się spotykamy, znanych i mniej znanych. Żeby sprawiedliwości stało się zadość z informacją o autorze i tytule - gdyby ktoś chciał odnaleźć całość utworu.

np.

zachodząca ostryga słońca
Wybaczcie mi to... - Ewa Lipska
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 06-06-2011 12:26
Według mnie (niewyrobionej literacko i warsztatowo, nieoczytanej nastolatki) metafora dopełniaczowa, jeśli już w ogóle jej używać, nie powinna być wydumana i zbyt abstrakcyjna.

Dwa przykłady ładnej, trafnej dopełniaczówki, które przyszły mi do głowy w tym momencie:
wrzeciona żeber (rozkułaczanie kwiatu_kalafiora, link - http://portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=23450)
struna kręgosłupa (kwiat paproci. zanikanie tejże autorki, link - http://portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=28109)

Pamiętam, że kiedyś czytałam jeszcze tekst, w którym pojawiły się supły chmur - niestety, nie pamiętam, co to ani czyje to.

Prócz tego Ewa Lipska (wspomniana przez przedmówczynię) dosyć często używa metafor dopełniaczowych.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
link a Użytkownik
  • Postów: 146
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 12:47
Fajny temat wątku.
Zostawię towarzystwo dla supłów chmur:)

pieluszki obłoków

Z Exeter po latach Josifa Brodskiego; fragm. w tłum. S. Barańczaka:

[...]
Start kolejnej biografii, oceanu, wiary -
czegóż od nas wymaga? Niewinności pary
gołąbków?
[...]
Lub kopuły ratusza, której pierś wciąż karmi
Lux, bladego oseska w pieluszkach obłoków?


Dobrego Czytającym
:)
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
sisey Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: wciąż w drodze
Dodane dnia 06-06-2011 14:49
Link_a nie wspomniała, że u Brodskiego, rzeczonych metafor jak na lekarstwo. :)

Nie podam żadnego przykładu, by nie stał się powszedni. To chyba jedyny ratunek przed oskarżeniem o pompę.
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
link a Użytkownik
  • Postów: 146
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 19:22
sisey, ano, ano. Sama bym nie dodała trafniejszego postscriptum (mówię o części z Brodskim:) Dziękczynne buziakijaksiępatrzy;d
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 19:27
Czy "Everest hipokryzji" (utwór wykonawcy o pseudonimie L.U.C) można uznać za metaforę dopełniaczową? Bo nie jestem pewien czy aby dobrze zrozumiałem definicję.
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
link a Użytkownik
  • Postów: 146
  • Skąd:
Dodane dnia 06-06-2011 19:53
Cytat:
Czy "Everest hipokryzji" [...] można uznać za metaforę dopełniaczową? [...]

Można. Model: rzeczownik w mianowniku + rzeczownik w dopełniaczu.
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 14-06-2011 11:16
Cytat:
Całuję ziemię Twoich warg,

Całuję ziemię Twoich nóg,


z wiersza Grochowiaka * * * [Bogiem, a prawdą. Kocham Cię...]
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Smutny Czlowiek Użytkownik
  • Postów: 63
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 06-12-2011 19:40
Ekhm, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem idee, ale gonimy za oryginalnością, tak? Metafora używana często jest niefajna z zasady?

Zgodzić się z tym nie mogę, wszystko zależy od indywidualnego tekstu, czasami takie utarte konstrukcje bardzo ładnie wpasowują się w całość i wcale nie rażą czytelnika. O wiele bardziej ryzykowna jest pogoń za złudną oryginalnością.
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 06-12-2011 19:58
Cytat:
Smutny Czlowiek napisał/a:
Ekhm, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem idee, ale gonimy za oryginalnością, tak? Metafora używana często jest niefajna z zasady?


Raczej metafora jest niefajna, kiedy jest przekombinowana, wydumana, patetyczna etc.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Smutny Czlowiek Użytkownik
  • Postów: 63
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 06-12-2011 20:06
Cytat:
Emily napisał/a:
Cytat:
Smutny Czlowiek napisał/a:
Ekhm, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem idee, ale gonimy za oryginalnością, tak? Metafora używana często jest niefajna z zasady?


Raczej metafora jest niefajna, kiedy jest przekombinowana, wydumana, patetyczna etc.


Spoko, zmyliły mnie w takim razie przykłady z pierwszego posta.
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-12-2011 22:25
T. Miciński

Lucifer

Jam ciemny jest wśród wichrów płomień boży,
lecący z jękiem w dal -- jak głuchy dzwon północy --
ja w mrokach gór zapalam czerwień zorzy
iskrą mych bólów, gwiazdą mej bezmocy.

Ja komet król -- a duch się we mnie wichrzy
jak pył pustyni w zwiewną piramidę --
ja piorun burz -- a od grobowca cichszy
mogił swych kryję trupiość i ochydę.

Ja -- otchłań tęcz -- a płakałbym nad sobą
jak zimny wiatr na zwiędłych stawu trzcinach --
jam blask wulkanów -- a w błotnych nizinach
idę, jak pogrzeb, z nudą i żałobą.

Na harfach morze gra -- kłębi się rajów pożoga --
i słońce -- mój wróg słońce! wschodzi wielbiąc Boga.

Jak widzimy jeden z moich ulubionych wierszy (jeżeli nie ulubiony) pełen jest wstrętnych metafor dopełniaczowych. Można zaryzykować stwierdzenie, że sam jest jedną wielką metaforą dopełniaczową. Lucifer - Księciu Ciemności. Uważam, że każda z tych metafor tutaj świetna - nie każda odkrywcza. Niektóre jednak są co najmniej wybitne. Otchłań tęcz czy pożoga rajów. Istny majstersztyk. :D
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Smutny Czlowiek Użytkownik
  • Postów: 63
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 06-12-2011 22:42
Wiersz faktycznie bardzo dobry, ale sprowadzanie go do roli li tylko metafory to gruba przesada. Poza tym, Lucyfer u Micińskiego to też zagadnienie na osobny temat.
Jest to również ładny przykład impresjonizmu w poezji Młodej Polski i te metafory pełnią taką właśnie, podkreślającą ten styl, funkcję.


Tak, czy inaczej, to "rajów pożoga" i "otchłań tęcz" brzmią znakomicie :)
To, że wstaję codziennie rano, robię śniadanie i idę do pracy, to nie jest dowód na walkę z życiem, a jedynie znak, iż pozwalam prowadzić się na jego smyczy.
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-12-2011 22:53
Oczywiście nie sprowadzam tego wiersza do rangi metafory dopełniaczowej. Mogę się nad nim rozpisywać na wiele stron, ale tutaj była tylko taka ironia, która miała pokazać że jest ich bardzo dużo, a mimo tego zamiast ujmować dodają wierszowi +666 do poziomu. Tak samo z Lucyferem. Temat rzeka.

Pozdrawiam. Misiaq
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 06-12-2011 23:01
Oczywiście, że metafora dopełniaczowa nie jest zła. Problem z nią jest tylko taki, że trzeba wprawnego pióra, by wykorzystać jej siłę, nie zaś położyć tekst - co często zdarza się właśnie początkującym. Niestety, by sprawnie poruszać się w tej materii, niezbędne będzie oczytanie, tak w klasyce by uniknąć kalki, jak we współczesności by wyrobić sobie tzw. gust literacki. Nie ma też sensu podpierać się reliktami przeszłości dla udowodnienia własnych tez. Jesteśmy tu i teraz, język ewoluował podobnie jak język poezji, więc Micińskiego oceniamy pod kątem jego czasów siebie względem obecnych realiów.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Smutny Czlowiek Użytkownik
  • Postów: 63
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 07-12-2011 11:54
Cytat:
Esy Floresy napisał/a:
Jesteśmy tu i teraz, język ewoluował podobnie jak język poezji, więc Micińskiego oceniamy pod kątem jego czasów siebie względem obecnych realiów.


Być może. Ale Miciński jest znakomitym przykładem bo cały czas aktualnym, nie trzeba wiedzieć kiedy tworzył, żeby uznać te metafory za trafione. Dzisiaj też można stworzyć dobry wiersz nawiązujący do minionych tradycji, co wcale nie umniejsza jego "współczesności". Chyba, że autor stawia sobie za cel, jakąś tam awangardę lub też, po prostu, panujący aktualnie trend. Ale to kwestia indywidualnego podejścia, którego bym nie wartościował.
To, że wstaję codziennie rano, robię śniadanie i idę do pracy, to nie jest dowód na walkę z życiem, a jedynie znak, iż pozwalam prowadzić się na jego smyczy.
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-12-2011 12:40
Tylko że Miciński to indywiduum, postać, którą możemy kojarzyć właśnie dzięki tego typu metaforom i epitetom, i będzie to wzbudzać w nas zachwyt. Było to spory czas temu i wątpię, czy gdyby ktoś dzisiaj znalazł się i zaczął pisać tak jak on, czy złapałoby to kogoś za serce - bo zaraz dojdzie myślenie: "Aha, to ten wiersz podobny do Lucyfera Micińskiego". I byłoby tak z każdym kolejnym. Można uprawiać stylizację, ale jestem tego zdania, iż to jedynie zabawa i swego rodzaju doskonalenie warsztatu. Co, poza jakby hołdem dla twórcy owego stylu i chęcią spróbowania swoich sił, niesie taki wiersz? Może i ma przesłanie, ale dlaczego nie zapisać tego tak, jak się pisze współcześnie?
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Smutny Czlowiek Użytkownik
  • Postów: 63
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 07-12-2011 12:56
Cytat:
ks-hp napisał/a:
Tylko że Miciński to indywiduum, postać, którą możemy kojarzyć właśnie dzięki tego typu metaforom i epitetom, i będzie to wzbudzać w nas zachwyt. Było to spory czas temu i wątpię, czy gdyby ktoś dzisiaj znalazł się i zaczął pisać tak jak on, czy złapałoby to kogoś za serce - bo zaraz dojdzie myślenie: "Aha, to ten wiersz podobny do Lucyfera Micińskiego". I byłoby tak z każdym kolejnym. Można uprawiać stylizację, ale jestem tego zdania, iż to jedynie zabawa i swego rodzaju doskonalenie warsztatu. Co, poza jakby hołdem dla twórcy owego stylu i chęcią spróbowania swoich sił, niesie taki wiersz? Może i ma przesłanie, ale dlaczego nie zapisać tego tak, jak się pisze współcześnie?


Bo taki jest kaprys, fantazja i myśl autora. W duszy jest on Młodopolaninem i nikt nie ma prawa wymagać od niego nowoczesności, bo niby z jakiej racji?

Nie jestem antagonistą nowoczesnej poezji, czy coś takiego. Uważam jednak, że tylko i wyłącznie od autora zależy jaką konwencje przybiera. Nie każdy ma ambicje na zostanie drugim Białoszewskim, prawda? A pisanie w określonej konwencji może być przecież dowodem na znakomity warsztat. Jeśli dzisiaj przeczytam wiersz impresjonistyczny to nie ma on prawa mnie urzec, bo ten nurt jest przebrzmiały?

Wszystko już było, pozostało zręczne kopiowanie i mieszanie :)
To, że wstaję codziennie rano, robię śniadanie i idę do pracy, to nie jest dowód na walkę z życiem, a jedynie znak, iż pozwalam prowadzić się na jego smyczy.
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-12-2011 17:26
Przecież metafora dopełniaczowa to tylko środek wyrazu, a co za tym idzie, jest jedyjnie poręcznym narzędziem do wytwarzania czegoś. Nie może narzędzie (a tak się często dzieje na PP) być celem samym w sobie. No bo kładąc nacisk na "metody współczesne", pozostaje się na poziomie popkultury. Płynie się z prądem trendu (trądu), na fali łatwizny w zasadzie. To śwíat rynku, a nie uczciwej wypowiedzi.
Mnie od początku irytowała trendowatość głównie w poezji PP. Ogólnie bazar z produktami w modnych opakowaniach.
Do góry
Autor
RE: Metafora dopełniaczowa nie jest zła
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 07-12-2011 17:53
Skąd pomysł na utożsamianie "metod współczesnych" z popkulturą? Z ciekawości pytam, nigdy nie patrzyłam na to w ten sposób.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.