Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 21-06-2011 22:14
I znów się wtracę, tym razem chodzi o wpis Tomasza, bo przed moje oczy przywołał zdarzenie z 1981 roku. Działo się to w dzień po strzelaninie na kopalni Wujek.
Mieszkam niedaleko szkoły, dlatego syn często zamieniał lokal na klasową świetlicę. Przychodząc z pracy, zastałam gromadkę rozdyskutowanych chłopców, z których jeden podszedł do mnie i ze łzami w oczach niemal krzyknął: - Jak mogliście pozwolić im rządzić. To wszystko przez was. Nie oni, wy jesteście winni.
Tomku, oby nikt nigdy nie powiedział Ci takich słów. Dziś jesteś dorosły, dziś i od Ciebie wszystko zależy. I co? Wiele można zrobić? Nie, bo nic proste nie jest. Przyzwoite życie nie rośnie na drzewach. Trzeba tak żyć jak rzeczywistość pozwala, bo pamiętaj, że ktoś może rzucić Ci w twarz słowa, o których pisałam. Co powiesz, że zrobiłeś wszystko, tylko nie wyszło? Ja zamilkłam, bo co mu miałam tłumaczyć? Na czym polega życie? Że nie daje tego, czego chcemy? Że szczęście chadza dziwnymi drogami?
Mogłabym wiele powiedzieć, ale po co. Dojrzał, dziś jest sędzią, ma dziecię i już sam może wiele spraw innym wytłumaczyć.
Nie gniewaj się na mnie za ten wpis, bo Twój żar bardzo mi się podoba, ale pewnego dnia może wygasnąć i wtedy trzeba się pogodzić ze światem, z takim jaki jest, bo inaczej można trafić do psychiatryka.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 21-06-2011 22:28
Cytat:
Nie rozumiem więc, jak sztuka przetrwała do dziś
A bo to jest takie gadanie dla gadania. Od wieków, ludzie narzekają, że jest coraz gorzej, a jakoś świat się nie rozleciał. Są na to dwie teorie, albo zaczeliśmy z takiego wspaniałego okresu, że rzeczywiście sytuacja się pogarsza i kiedyś sięgniemy dna. Druga opcja: są okresy, trochę lepsze i trochę gorsze, nieraz jest bardzo, innym razem, nawet świetnie, ale ogólnie sytuacja jest podobna do natury ludzkiej, a natura ludzka jak pokazuje historia, jest niezmienna.



Cytat:
Tomku, oby nikt nigdy nie powiedział Ci takich słów. Dziś jesteś dorosły, dziś i od Ciebie wszystko zależy.
Ale czy ja wymieniam konkretne osoby? Wywołano jedno pokolenie, wywołałem drugie. Przecież wymieniłem i Solidarność i PZPR.

Na Boga, zwracam się do Ciebie Dagil. Skąd się wzięła młodzież i dlaczego jest taka jaka jest. To takie trudne pytanie? Chyba nie.



Cytat:
Nie gniewaj się na mnie za ten wpis, bo Twój żar bardzo mi się podoba, ale pewnego dnia może wygasnąć i wtedy trzeba się pogodzić ze światem, z takim jaki jest, bo inaczej można trafić do psychiatryka.
Ale ja jestem pogodzony. Nawet sobie Boga nie muszę wymyśla, ani życia i nagrody po śmierci, aby w nim funkcjonować. Jak każde inne zwierzę, czuję pęd do życia.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 21-06-2011 22:51
Tomasz Obłuda
Pod tymi słowami podpisuję się, ponieważ myślę identycznie: „A kto do takiej sytuacji doprowadził? UFO? Młodzież przywieziono statkami kosmicznymi, złą i głupią? A może ktoś tą młodzież spłodził, urodził i wychował, ktoś przed tą młodzieżą, tworzył społeczeństwo, budował szkoły, tworzył system oświaty. Czy ta młodzież wybierała po 89 rządy, które doprowadziły do tej sytuacji, jaka jest? Czy młodzież była w PZPR, w Solidarności itd.? Młodzież nie może tylko dyskutować, musi przeliczać, bo dostała taki świat jaki jest.” Pytanie tylko, co dalej i jak zahamować ten proces?
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 21-06-2011 22:52
Ty się wziąłeś z domu kochających rodziców, ze mną było identycznie, z moim synem także. Wyrośliśmy i uważamy się za przyzwoitych ludzi, a czy szczęśliwych, to zależy od nas. Nie zwalaj na telewizje, reklamy i potrzebę dorównywania innym. Jeżeli ja potrafię cieszyć się tym, że żyję, to tacy jak Ty powinni się zadumać. Jako 4 letnie dziecko stałam przed lufą i wiedziałam, co to znaczy. Cud nas uratował przed rozstrzelaniem. Byłam nieprawdopodobnie głodna, zziębnięta niemal na kość, przez życie szłam z trudem, a mimo to kocham życie i cieszę się, że dałam życie synowi, bo to fantastyczny chłopak, a on dał życie ładnym i uzdolnionym córkom. I do tego cieszę się, że mogę rozmawiać z Tobą, z OWSIANKO, Anetką, Elwirą i innymi. To jest życie i jego wartość.
A z dzieckiem nie kalkuluj, tylko go bardzo kochaj, a ja zaręczam Ci, że będziesz kochał, bo dziecko jest najbliższym człowiekiek, dlatego, że jest w nim kawał nas, a siebie przecież i lubimy, i cenimy.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 22-06-2011 02:02
Zostaliśmy nauczeni pesymizmu. Do perfekcji opanowaliśmy wygodną sztukę poddawania się. Ucieczka, chowanie głowy w piach, to nasze metody ratunku, nasze chwytania się brzytwy.

Obezwładnia nas, paraliżuje świadomość bezsensu podejmowania walki. Przekonanie, że niczego nie warto robić, bo nie ma z kim, że to daremny trud.

"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Karol Nieporadny Użytkownik
  • Postów: 138
  • Skąd:
Dodane dnia 22-06-2011 08:54
Brak gotówki...winowajcą zaniku tradycji kulturalnych - wolne żarty. Trzy czwarte społeczeństwa ma w nosie kulturę "wyższej pułki"
Dla jednych wydarzeniem kulturalnym będzie spotkanie z przyjaciółmi w knajpie przy kuflu piwa dla innych koncert w filharmonii. I co? mamy się obrażać na tych co wolą wydać forsę na piwo?. Każdy ma wolną wolę i wybiera to co chce.
Smutek to najgorsza pora dnia.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-06-2011 09:13
Cytat:
Każdy ma wolną wolę i wybiera to co chce.
Tak samo tłumaczysz narkomanów, pedofilów, złodziei, posłów, słuchaczy Radia Maryja, czy kibiców Interu? Pewnie, sami to wybierają, ale pytanie jest dlaczego?
Czy mamy się obrażać? Nie. Ale w naszym interesie jest, aby zamiast piwa wybierali książki, czy operę. Bo facet po obejrzeniu Madame Butterfly, nie nasika ci na klatce schodowej, a kobieta po przeczytaniu Czarodziejskiej Góry, nie będzie wymiotować w twoim ogródku. Oczywiście trochę się śmieję, ale jeśli nie jesteśmy kompletnymi nihilistami, ani innymi "artystami", warto by chcieć (nie mówię, że trzeba coś robić), najzwyczajniej chcieć, aby było lepiej. Bo komu zależy aby było gorzej?
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 22-06-2011 12:53
Karol Nieporadny

Racja: z upodobaniami nie wygrasz, a zwłaszcza z piwem. Ale w tej dyskusji nie ględzimy o „Kulturze Z Wyższej Półki” i innych fidrygałkach, tylko o chamstwie ludzi skazanych na brak umysłowej ogłady. Racja też jest w Twoim banale: „Każdy ma wolną wolę i wybiera to co chce.” I nikt przy zdrowych zmysłach nie powie inaczej. Rzecz w tym, by określić przyczyny wyboru TYLKO PIWA. Z pominięciem OGŁADY.




Trzeba, byśmy zaczęli od początku, ponownie wkroczyli na intensywną ścieżkę pracy organicznej, słyszę. Są to jednak odgłosy wołania na puszczy, odosobnione i nieśmiałe, natrętnie słuszne, czyli niedzisiejsze, bo zwietrzałe i okaleczone, bo wytarte od powtarzania w kółko.

Trzeba nam zacząć ab ovo; wiem, co to znaczy; wiem, że znaczy to przyznanie się do popełnianych błędów, że jest to jedyna, świadoma i konieczna droga naprawiania pomyłek. Pomyłek nie tylko indywidualnych, jednostkowych, zdarzających się tu i ówdzie, bolesnych w małej skali, w rodzinie, w najbliższym otoczeniu, ale pomyłek większych, bo narodowych.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-06-2011 14:24
Cytat:
Trzeba, byśmy zaczęli od początku, ponownie wkroczyli na intensywną ścieżkę pracy organicznej, słyszę. Są to jednak odgłosy wołania na puszczy, odosobnione i nieśmiałe, natrętnie słuszne, czyli niedzisiejsze, bo zwietrzałe i okaleczone, bo wytarte od powtarzania w kółko.
A tak właśnie. Tylko nie jak Siłaczki, idiotycznie wyprówać sobie flaki, tylko spokojnie, sensownie działać, dla lepszego jutra. Profesjonalnie nawet. Wiem, że to idealizm.Ale skoro, ktoś twierdzi, że jest źle, a nie chce nic robić, to albo kłamie, albo, mhm sam nie wiem.

EkszynDupacki, przynajmniej przyznaje, że taki stan rzeczy mu się podoba. Jak mówił Wałęsa - Im będzie gorzej, tym będzie lepiej - dla sztuki.
Ok, postawa szkodnika, ale za to odważna.

Cytat:
Pomyłek nie tylko indywidualnych, jednostkowych, zdarzających się tu i ówdzie, bolesnych w małej skali, w rodzinie, w najbliższym otoczeniu, ale pomyłek większych, bo narodowych.
Dokładnie. Ja nie gadam rząd, złodzieje, bo może i sam bym kradł u władzy. Ale winni jesteśmy my wszyscy, temu co jest. Ja też, bo mam już od dziesięciu lat, prawa wyborcze. My jesteśmy społeczeństwo, wszyscy.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 22-06-2011 18:04
Szanowni dyskutanci!
Tomasz napisał - profesjonalnie nawet. Jakie nawet? Po prostu profesjonalnie! Należy dyskusję podsumować, zebrać w punktach ustalenia i dopisać do każdego "plan gry", bo inaczej nasze rozmowy to strata czasu. Cas na działanie.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-06-2011 18:42
No jak strata, czasu? Razem z Zawsze robimy akcję w szpitalu dla dzieci, a z Elwierą spotkanie w bibliotece Rembertowie, będziemy zachęcać lokalnie.

Myśl globalnie, działaj lokalnie. ;)

Dziś słuchałem w radiu TOKFM audycji o "nowej religii", która polega na odwiedzaniu centrów handlowych. Była tam mowa, między innymi o tym, że młodzież siedzi w tych centrach bo brak im alternatyw. Jakiś ksiądz otworzył, własnymi siłami dom kultury i ... I jest pełno odwiedzających, nie tylko grzecznej młodzieży. Mają tam różne zajęcia, ale zasadniocz z tego co zrozumiałem, sami zajmują się swoim czasem, on daje im tylko miesce, kilka pomysłów i możliwości. Czyli dużo nie trzeba, sami się garną.
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-06-2011 20:38
No, a Czesi czytają więcej niż my :uhoh:
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
Adela Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: To tu, to tam
Dodane dnia 22-06-2011 20:39
[quote]Adela napisał/a:
Nie czytałam dyskusji, ale dodam coś od siebie. Brak gotówki nie jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych. Oczywiście, pieniądze rozwiązują wiele problemów, ale ich posiadanie nie gwarantuje pozbycia się zaniku tradycji kulturalnych. Byłam tu i ówdzie i trochę widziałam i wiem, że ludzie, którzy mają pieniądze niekoniecznie dostają natchnienia aby pójść do teatru czy opery.
Inna sprawa, że placówki, które mogą ów tradycję pielęgnować są biedne i mają małe pole do popisu, ale z drugiej strony, to co robią, jeśli ktoś jest zainteresowany, to ta informacja do niego trafi.
Nie sądze, że gdyby w Polsce ludzie byli bogatsi, to zmieniliby swoje podejście do kultury i więcej by z niej korzystali. Szczerze w to wątpię.
Może podam przykład z Czech. Tutaj często pracodawcy dodają do wypłaty tzn flexipassy, (około 180 złotych miesięcznie, które otrzymuje się od pracodawcy za darmo). Te flexipassy można wykorzystać, kupując bilety np. do teatru, opery, jak również do finess klubu, apteki, na masaże itp. I z tego co wiem, jeśli chodzi o ludzi, których znam, mało kto wykorzystuje flekspassy na teatr:).Praktycznie nikt, oprócz mnie:)
Nie chcę być jednostronna, ale jednak nie wierzę, że głównym winowajcą zaniku tradycji, jest brak gotówki. Jest mnóstwo innych czynników.
A.
Adela
Do góry
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
weronikulus Użytkownik
  • Postów: 177
  • Skąd:
Dodane dnia 22-06-2011 22:58
Owa tradycja (ówkowanie-odmienianie) kulturalna to wymiar ponadcodzienny. Odcięcie się od tego jest zawsze ryzykowne, bo jak tu myśleć o symbolach, przenośniach poukrywanych jeżeli potrzeby całkiem inne- raczej na wprost patrzenie, ostrzenie okiem Natury nieożywionej w kwestii dosłownej. Dlaczego? Bo w symbol trzeba wierzyć. Samo kształcenie i gotowe odpowiedzi (bez poczucia) są trudne do przyjęcia- bo może nie trafiają, na pierwszy rzut oka są pozbawione sensu. Może też dlatego (ale to niewiadomo czy dla tego kina czy tamtego na przykład panowie i panie nie chcą zapełnić foteli) że za ciężko strawne są kąski artystyczne, a występuje oprócz tego banie się o własne zdanie- co też wnosić mało będzie, albo takie banalne w odczuciu (a naprawdę pięknie naładowane prostotą niezauważalną czasem, a ściszoną).
O pieniądze tu nie chodzi. Bardziej o kwestie łapnięcia zębiskami czegoś co mogłoby wzbudzić w nas katharsis.
I podzielam zdanie Ekszyna: Prawdziwy miłośnik sztuki raczej chroni ją przed tak zwanymi "wszystkimi". Samo się szuka w nim co ważne (odbicia)- i formuje w nich Siebie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy brak gotówki jest głównym winowajcą zaniku tradycji kulturalnych?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-06-2011 23:55
Cytat:
I podzielam zdanie Ekszyna: Prawdziwy miłośnik sztuki raczej chroni ją przed tak zwanymi "wszystkimi". Samo się szuka w nim co ważne- a potem odbić tylko szuka- i formuje w nich Siebie.
No, dlatego pozwolimy sobie zlekceważyć wasze zdanie :) A może, wydaje ci się, że nie należysz do tak zwanych "wszystkich", czy na pewno jesteś lepszy od innych? A może, Ekszyn Dupacki, powinien też chronić sztukę przed tobą, może należysz do tych tak zwanych "wszystkich"? Jesz wieprzowine?



A zresztą http://www.youtube.com/watch?v=16KoUgNjJTw
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.