Wasi idole
Autor
RE: Wasi idole
BlackMelancholy Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
Dodane dnia 17-06-2012 15:05
Jim Morrison, czyli wokalista zespołu The Doors. Uznawany za boga seksu i rocka, jest również moim osobistym bogiem. To on nakierował mnie na poezję.
Warunkiem wstępnym do odbioru sztuki jest posiadanie mózgu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wasi idole
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 17-06-2012 15:17
Elvis i nie ma bata :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
al-szamanka Recenzent
  • Postów: 76
  • Skąd: Salzburg
Dodane dnia 04-11-2012 21:41
Nie mam żadnego.
Podziwiam jednak, gdy ktokolwiek zdobędzie się na czyn wielki.
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
Olaf Tumski Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 05-11-2012 16:17
Mam, ale nie powiem
http://olaftumski.blogspot.com/
Pisanie jest najlepszą odtrutką na wszystkie śmieci tego świata
https://www.facebook.com/tumskiolaf/
https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/olaf-tumski.html
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 05-11-2012 17:55
Kamil Maćkowiak - aktor o niesamowitej kulturze osobistej, który mimo tego, że wiele osiągnął nadal jest normalny. Ostatnio się dowiedziałam, ze lubi czytać i tworzyć dzieła literackie. ;)
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wasi idole
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 06-11-2012 07:45
idoli trochę bym znalazł i żyjących i już nie. Np. Metallica, Type o Negative, Poe, Sapkowski, Durer, Forlan (to tylko bardzo skromny wybór); gorzej, jak ktoś by mnie spytał o autorytety :/
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wasi idole
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-11-2012 10:38
Wpiął się jako rączy ogier do zaprzęgu karocy wiozącej Wielce Szanowny, wysmokingowany Jazz i porwał go w nieznane dzikie rejony, gdzie został zgwałcony, a z jego potomstwa narodziły się najlepsze rzeczy. Ten kuń, to Miles Davis, Picasso świata muzyki.

Człowiek według mnie spełniony, wzór niezależnego twórcy, wszystkimi odnużami dotykający granic własnych możliwości. Człowiek-styl, człowiek-kosmos Frank Zappa.

Kafce i Kierkegaardowi zazdroszczę znalezienia środków wyrazu dla ich sposobu myślenia.

Nietzsche mnie zdumiewa stylem.

Jeszcze był jeden koleś, który zagrał na swoich flakach melodię, a świat mu zatańcował. Stricte intelektualny malarz stanów nienazywalnych, wybitny odtwórca majaków i eksperymentator par excellence Dali. Ten imponuje tupetem.

W tych łbach najchętniej siedzę, gdy uciekam ze swojego.
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 06-11-2012 13:13
Muzycznie:
Miles Davis - hochsztapler otaczający się utalentowanymi postaciami, czy czysty geniusz, ot pytanie. Paradoksalnie, z jego dokonań najbardziej lubię rzeczy nagrywane w kwintecie (Davis, Shorter, Williams, Hancock, Carter), które w znacznej mierze komponował nie Davis, lecz Shorter.
Lou Reed / John Cale - za innowacyjne, czasem subtelne, a czasem mniej, nie-prze-onanizowane podejście do rocka i najważniejszą płytę w historii tegoż, czyli: The Velvet Underground "White Light / White Heat"

Książkowo:
William Faulkner, Thomas Mann, Jorge Luis Borges - uzasadnienie w ich tworczości, wystarczy poczytać.
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-11-2012 13:44
@Shinobi, to co o Davisie można też powiedzieć o Jezusie i Sokratesie :) Faktem jest, że po jego śmierci genialność muzyków, których wypromował jakby się rozleciała. Ten człowiek pilnował dźwięków jak jakiś duch ze świata muzyki, dźwiękowy Diabeł :-)

Najlepszy okres wybrałeś, bo z Williamsem.
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 06-11-2012 13:59
Ekszyn - pewnie masz rację. :) Miles był ikoną, jest ikoną, był, jest i zapewne długo jeszcze będzie najbardziej rozpoznawalnym nazwiskiem ze świata jazzu.

Tak, tak, okres z Williamsem najlepszy dlatego, że był to okres również Shortera. ;) Williams, świetny pałker, był wtedy jeszcze prawie dzieckiem, ale jakże utalentowanym prawie-dzieckiem.


Do góry
Autor
RE: Wasi idole
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 06-11-2012 18:29
Pisarze:
- Ernest Hemingway
- Marek Hłasko
- William Faulkner
- Edgar Allan Poe
- Stefan Grabiński.

Muzyka:
- John Coltrane
- The Beatles
- Cliff Richard
- Paul Anka
- The Beach Boys
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
Druus Użytkownik
  • Postów: 211
  • Skąd: Tanger
Dodane dnia 06-11-2012 20:09
Jan Ptaszyn Wróblewski - genialny kompozytor i jeszcze z tego samego miasta co Druus.

Tomasz Stańko - wszystko znajdziecie w biografii "Desperado"
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 10-12-2012 21:54
!
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
creep Użytkownik
  • Postów: 614
  • Skąd: Stąd
Dodane dnia 10-12-2012 22:02
aczkolwiek niekoniecznie: zgodnie z etymologią słowa eidolon z greckiego znaczy odbicie
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 10-12-2012 22:10
Nie mam idola. Ale jestem fanką twórczości czy to pisarskiej czy muzycznej wielu osób. Osobną kategorię stanowią dla mnie osoby, które swoim życiem stanowiły/stanowią wzór do naśladowania, ale nie nazwałabym ich idolami. To słowo źle mi się kojarzy (jak nie bożyszcze nastolatek, to z figurkami bóstw).
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
kolbertyna Użytkownik
  • Postów: 118
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 10-12-2012 22:45
Cenię twórczość różnych artystów, ale nie na tyle, by się z nimi zupełnie utożsamić, czy się na nich wzorować.
Mój jedyny idol na imię na B. i mieszka w Niebie :bigrazz:
wśród szeptów i szampana, i gwiazd
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 11-12-2012 07:48
Cytat:
mozets napisał/a:
Słyszałem, że "idol" po grecku znaczy - "bałwan". Czy to prawda?


nawet jeśli, to raczej nie chodzi o bałwana jako synonim głupoty, ale o figurkę; w kontekście różnych wierzeń mówiło się o stawianiu idoli, czy bałwanów co odnosiło się właśnie do posążków bóstw, być może do większych pomników też, ale nie wiem.
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wasi idole
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 11-12-2012 10:02
!
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
Corpseone Użytkownik
  • Postów: 61
  • Skąd: Zawiercie
Dodane dnia 11-12-2012 22:51
Cytat:
mozets napisał/a:
Słyszałem, że "idol" po grecku znaczy - "bałwan". Czy to prawda?


Bałwan to słowo bardzo wieloznaczne, choć dziś sprowadzane prawie wyłącznie do figurki ulepionej ze śniegu. Kiedyś wybrałem sobie to słowo do pracy zaliczeniowej z historii języka polskiego, więc sprawdzanie słowników mam za sobą, i możesz mi wierzyć. Jednym ze znaczeń bałwana było wyobrażenie pogańskiego bóstwa, któremu nieochrzczony i nieucywilizowany lud oddawał cześć. W tym znaczeniu bałwan jest tożsamy z idolem.
www.gpgrota.blogspot.com

blog studenckiej grupy poetyckiej "Grota". Zapraszam!!!!!
Do góry
Autor
RE: Wasi idole
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2012 20:02
!
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]